REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

WIBOR 3M najniższy od czerwca 2022 r.

Jarosław Sadowski
Główny analityk Expander Advisors
Oprac. Paulina Karpińska
WIBOR 3M najniższy od czerwca 2022 r.
WIBOR 3M najniższy od czerwca 2022 r.
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

RPP nie zmieniła w kwietniu stóp procentowych. Po raz kolejny część kredytobiorców może jednak liczyć na spadek raty. W związku z czym i o ile?

WIBOR 3M najniższy od czerwca 2022 r.

Zgodnie z przewidywaniami Rada Polityki Pieniężnej na kwietniowym posiedzeniu nie podniosła stóp procentowych NBP. Mimo to raty część kredytów hipotecznych i tak spadną. Stanie się tak ponieważ stawki WIBOR w ostatnim czasie spadały. Jeszcze sześć miesięcy temu WIBOR 6M wynosił 7,41%, a obecnie 6,95%. Dla przykładu oprocentowanie kredytu z marżą 2,21% spadnie więc z 9,62% do 9,16%. W rezultacie rata kredytu na 300 000 zł na 30 lat, zaciągniętego w marcu 2021 r. spadnie z 2 501 zł do 2 406 zł. Różnica w wysokości raty wynosi 95 zł, ale warto dodać, że nowy poziom oprocentowania będzie obowiązywał przez 6 miesięcy. W tym okresie oszczędności wyniosą łącznie 573 zł.

REKLAMA

 

W mniejszym stopniu spadną raty kredytów opartych o stawkę WIBOR 3M. Nie oznacza to jednak, że ci kredytobiorcy są w gorszej sytuacji. Po prostu tu aktualizacja odbywa się częściej (co 3 miesiące), więc zmiany stawek WIBOR są uwzględniane szybciej. Takie osoby już odczuły niewielki spadek raty na początku roku, a teraz ich rata ponownie spadnie. W przypadku wspomnianego wyżej kredytu rata będzie o 26 zł niższa (spadek z 2 425 zł do 2 399 zł). 

 

Warto dodać, że nie wszyscy kredytobiorcy odczują w kwietniu spadek raty. Nasze wyliczenia dotyczą tych kredytów, których oprocentowanie jest aktualizowane z końcem kwartałów kalendarzowych. W części banków aktualizacja odbywa się jednak inaczej, np. co 3 miesiące lub co 6 miesięcy od momentu uruchomienia kredytu. W takich przypadkach obniżka raty mogła już się pojawić w poprzednich miesiącach lub dopiero się pojawi np. w maju lub czerwcu.

 

Aktualizacja oprocentowania polega na zsumowaniu bieżącej stawki WIBOR i marży. Marża jest stała w okresie spłaty. Jej wysokość jest zapisana w umowie kredytowej. Z kolei WIBOR się zmienia i dlatego zmienia się wysokość oprocentowania.

 

Polecamy!

Oblicz ratę swojego kredytu hipotecznego: Kalkulator kredytów hipotecznych

Raty kredytów hipotecznych i tak wciąż wysokie

Na koniec warto wspomnieć, że pomimo wspomnianych obniżek, raty opisanych wyżej kredytów wciąż są ponad dwukrotnie wyższe niż w początkowym okresie spłaty. Dla przykładu rata kredytu opartego o WIBOR 6M spadła do 2 406 zł, ale początkowo wynosiła tylko 1 179 zł. 

 

Dynamika zmian wysokości rat kredytu hipotecznego

 

 

Expander

 

Wakacje kredytowe w 2023

Jeśli ktoś nie radzi sobie ze spłatą rat kredytu hipotecznego, z pomocą mogą mu przyjść wakacje kredytowe. Dzięki nim w tym roku można nie płacić po jednej racie w kwartale. Takie rozwiązanie nie pogłębia kłopotów ponieważ po zakończeniu wakacji kredytowych raty nie rosną, a tylko wydłużany jest okres spłaty. 

 

Wsparciem dla takich osób może też być Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. W jego ramach można uzyskać wsparcie finansowe w wysokości do 2000 zł miesięcznie maksymalnie przez 3 lata. Taką pomóc trzeba będzie w przyszłości zwrócić, ale bez odsetek i 30% tego długu może zostać umorzone. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Frankowicze znów triumfują. Co oznacza wyrok TSUE?

  Frankowicze znów mają powody do radości. TUSE w czwartek orzekł, że sądy krajowe mają obowiązek zbadać z urzędu, czy postanowienia umowy mają nieuczciwy charakter i, dokonawszy takiego badania, mają obowiązek wyłączyć stosowanie nieuczciwych warunków umownych tak, aby nie wywierały one skutków wobec konsumenta.

  Bezpieczny Kredyt 2% - czy w 2024 roku nadal będzie można skorzystać z dopłat do kredytu?

  Już od początku lipca 2023 r. osoby zainteresowane zakupem nieruchomości mogą być beneficjentami rządowego programu Bezpieczny Kredyt 2%. Kilka dni temu Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zwiększeniu środków na Bezpieczny Kredyt 2% o blisko 4,8 mld zł. To wstępne ustalenia, które muszą jeszcze przejść ścieżkę legislacyjną. Jeśli projekt zostanie zatwierdzony, w 2024 roku z programu będzie mogło skorzystać kolejne 35 tys. osób.

  Jaki metraż mają największe mieszkania deweloperskie i ile kosztują?

  Jak duże mieszkania można znaleźć u deweloperów? W których inwestycjach? Ile kosztują? Sprawdzamy!

  Frankowicze nie odpuszczają. Przyszły rok będzie podobny? [KOMENTARZ]

  Według najnowszych statystyk, od początku br. do końca trzeciego kwartału do sądów okręgowych w całym kraju wpłynęło o jedną trzecią więcej spraw frankowych niż rok wcześniej. Skala tak dużego wzrostu jest zrozumiała. Wielu kredytobiorców zachęciła do złożenia pozwu korzystna dla nich decyzja TSUE. Przekonujące były też zwycięskie batalie sądowe innych frankowiczów. Ponadto rosnąca świadomość prawna konsumentów i aktywne działania informacyjne różnych organizacji oraz kancelarii prawnych dały zapalniki do walki w sądach. Skutkiem tego niektóre z nich odnotowały nawet blisko 200-procentowe wzrosty liczby spraw frankowych. A to jeszcze nie koniec dodatnich wyników, choć kolejne skoki mogą być już nieco słabsze. Banki już powinny rozważać bardziej korzystne ugodowe rozwiązania konfliktów.

  REKLAMA

  Wody opadowe to nie problem tylko cenny zasób. Jak zagospodarować je w mieście?

  W obliczu zmian klimatycznych, również Europa staje się coraz bardziej narażona na anomalie pogodowe, takie jak długotrwałe okresy bez opadów lub nawalne deszcze. Te zjawiska wpływają na to jak projektowane są nowe budynki i infrastruktura, a także w jaki sposób modernizowane są istniejące obiekty. Jednym z kluczowych aspektów walki ze zmianami jest odpowiednie zagospodarowanie wód opadowych. Zamiast traktować je jako problem, pora spojrzeć na nie jako na cenny zasób, którego mądre wykorzystanie, uchroni nas przed zagrożeniami wynikającymi ze zmian klimatycznych.

  Dofinansowanie wymiany dachów z azbestu. Nabór wniosków od 15 grudnia 2023 r.

  Od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. będzie można ubiegać się o wsparcie na wymianę w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. Jest to drugi nabór wniosków o taką pomoc finansową realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

  Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne?

  Potrzeba termomodernizacji budynków jest faktem, a energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. Regulacje unijne mają w tym swój duży udział. Jaki jest planowany koszt termomodernizacji w Europie, i kto za to zapłaci? 

  Dłużej niż w Belgii, ale krócej niż na Słowacji. Ile pracujemy na zakup mieszkania?

  Ośmiokrotność rocznych zarobków brutto - tyle musi poświęcić przeciętny Kowalski, by kupić własne lokum. Według raportu Deloitte wynik ten plasuje nas pośrodku europejskiej stawki. Ile na mieszkanie pracuje się w innych krajach? Jakie są tam ceny nieruchomości?

  REKLAMA

  Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

  Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

  Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

  Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

  REKLAMA