REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

WIBOR 3M najniższy od czerwca 2022 r.

Jarosław Sadowski
Główny analityk Expander Advisors
Oprac. Paulina Karpińska
WIBOR 3M najniższy od czerwca 2022 r.
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

RPP nie zmieniła w kwietniu stóp procentowych. Po raz kolejny część kredytobiorców może jednak liczyć na spadek raty. W związku z czym i o ile?

WIBOR 3M najniższy od czerwca 2022 r.

Zgodnie z przewidywaniami Rada Polityki Pieniężnej na kwietniowym posiedzeniu nie podniosła stóp procentowych NBP. Mimo to raty część kredytów hipotecznych i tak spadną. Stanie się tak ponieważ stawki WIBOR w ostatnim czasie spadały. Jeszcze sześć miesięcy temu WIBOR 6M wynosił 7,41%, a obecnie 6,95%. Dla przykładu oprocentowanie kredytu z marżą 2,21% spadnie więc z 9,62% do 9,16%. W rezultacie rata kredytu na 300 000 zł na 30 lat, zaciągniętego w marcu 2021 r. spadnie z 2 501 zł do 2 406 zł. Różnica w wysokości raty wynosi 95 zł, ale warto dodać, że nowy poziom oprocentowania będzie obowiązywał przez 6 miesięcy. W tym okresie oszczędności wyniosą łącznie 573 zł.

REKLAMA

 

W mniejszym stopniu spadną raty kredytów opartych o stawkę WIBOR 3M. Nie oznacza to jednak, że ci kredytobiorcy są w gorszej sytuacji. Po prostu tu aktualizacja odbywa się częściej (co 3 miesiące), więc zmiany stawek WIBOR są uwzględniane szybciej. Takie osoby już odczuły niewielki spadek raty na początku roku, a teraz ich rata ponownie spadnie. W przypadku wspomnianego wyżej kredytu rata będzie o 26 zł niższa (spadek z 2 425 zł do 2 399 zł). 

 

Warto dodać, że nie wszyscy kredytobiorcy odczują w kwietniu spadek raty. Nasze wyliczenia dotyczą tych kredytów, których oprocentowanie jest aktualizowane z końcem kwartałów kalendarzowych. W części banków aktualizacja odbywa się jednak inaczej, np. co 3 miesiące lub co 6 miesięcy od momentu uruchomienia kredytu. W takich przypadkach obniżka raty mogła już się pojawić w poprzednich miesiącach lub dopiero się pojawi np. w maju lub czerwcu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 

Aktualizacja oprocentowania polega na zsumowaniu bieżącej stawki WIBOR i marży. Marża jest stała w okresie spłaty. Jej wysokość jest zapisana w umowie kredytowej. Z kolei WIBOR się zmienia i dlatego zmienia się wysokość oprocentowania.

 

Polecamy!

Oblicz ratę swojego kredytu hipotecznego: Kalkulator kredytów hipotecznych

Raty kredytów hipotecznych i tak wciąż wysokie

Na koniec warto wspomnieć, że pomimo wspomnianych obniżek, raty opisanych wyżej kredytów wciąż są ponad dwukrotnie wyższe niż w początkowym okresie spłaty. Dla przykładu rata kredytu opartego o WIBOR 6M spadła do 2 406 zł, ale początkowo wynosiła tylko 1 179 zł. 

 

Dynamika zmian wysokości rat kredytu hipotecznego

 

 

Expander

 

Wakacje kredytowe w 2023

Jeśli ktoś nie radzi sobie ze spłatą rat kredytu hipotecznego, z pomocą mogą mu przyjść wakacje kredytowe. Dzięki nim w tym roku można nie płacić po jednej racie w kwartale. Takie rozwiązanie nie pogłębia kłopotów ponieważ po zakończeniu wakacji kredytowych raty nie rosną, a tylko wydłużany jest okres spłaty. 

 

Wsparciem dla takich osób może też być Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. W jego ramach można uzyskać wsparcie finansowe w wysokości do 2000 zł miesięcznie maksymalnie przez 3 lata. Taką pomóc trzeba będzie w przyszłości zwrócić, ale bez odsetek i 30% tego długu może zostać umorzone. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowy zakres zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie szczegółowego zakresu zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej, które zastąpi obecnie obowiązujące rozporządzenie Ministra Energii w sprawie szczegółowego zakresu zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej.

W czerwcu 2024 r. nastroje w branży budowlanej uległy poprawie

Polski Instytut Ekonomiczny opublikował wyniki Miesięcznego Indeksu Koniunktury PIE, które wskazują, że nastroje branży budowlanej w czerwcu 2024 r. uległy znacznej poprawie.

Ministerstwo Finansów wydało oświadczenie, że nie pracuje nad podwyższeniem ryczałtu od najmu mieszkań

Ministerstwo Finansów wydało na swojej stronie oświadczenie, że nie prowadzi prac nad podwyżką podatku ryczałtowego dla osób rozliczających najem mieszkań.

Polski rynek nieruchomości doszedł do szczytowego punktu cyklu i wpadł w zawirowania

Naczelnik Wydziału Analiz Rynku Nieruchomości w Departamencie Stabilności Finansowej NBP Jacek Łaszek ocenia, że w Polsce mamy w tej chwili górkę, czyli dojechaliśmy na szczytowy punkt cyklu. Jedną z ofiar tego cyklu jest system finansowy – system finansowania nieruchomości.

REKLAMA

Zmieniły się cele inwestujących w mieszkania

Czy Polacy wciąż inwestują w mieszkania? Jaki procent nabywców mieszkań od deweloperów to inwestorzy, a jaki prywatni kupujący? Jakie mają motywacje i preferencje? 

Kto czeka na program Na start? Czy wzrosło zainteresowanie ofertą deweloperów?

Czy deweloperzy zauważyli wzrost zainteresowania mieszkaniami w związku z rządowym programem na Start? Kto najczęściej kupuje mieszkania? Czy wzrosła liczba rezerwacji mieszkań?

Pompy ciepła z nieprawidłowościami. Wykazały to kontrole KAS, UOKiK i Inspekcji Handlowej

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), Inspekcja Handlowa (IH) oraz Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) przeprowadziły od 20 lutego do 26 marca 2024 r. wspólną kontrolę pomp ciepła. Sprawdzono dokumentację 36 modeli pomp ciepła. Wskutek stwierdzonych nieprawidłowości nie dopuszczono do sprzedaży 463 pomp ciepła.

Kredyt "#naStart" zagrożony. Koalicja rządząca podzielona

Koalicja rządząca jest podzielona w kwestii projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym “#naStart”. Kluby Lewicy i Polski 2050 zapowiedziały, że nie poprą tego rządowego projektu. Mechanizm zawarty w ustawie spowoduje wzrost cen mieszkań - tak ocenił przewodniczący klubu Polski 2050, Mirosław Suchoń. Z kolei Borys Budka z KO poinformował, że rozmowy z koalicjantami wciąż trwają.

REKLAMA

Tamaryszek – kiedy kwitnie, cięcie, uprawa

Kiedy kwitnie tamaryszek? Czy szybko rośnie? Jak prawidłowo go ciąć? Czy można kupić tamaryszek na pniu? Jak wygląda uprawa tamaryszka czteropręcikowego? Wszystko, co musisz wiedzieć o wymaganiach tamaryszka.

Są nowe dane GUS. Ile mieszkań uda się wybudować?

W 2023 roku Główny Urząd Statystyczny wydał pozwolenia na budowę, które pozwolą wybudować 69 tysięcy mieszkań.

REKLAMA