REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Deweloperzy wolą budować mieszkania niż domy. Dlaczego?

Marek Wielgo
Marek Wielgo
Oprac. Paulina Karpińska
Deweloperzy wolą budować mieszkania niż domy. Dlaczego?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W największych miastach dom jednorodzinny to luksus, na który mogą sobie pozwolić nieliczni. Dlatego deweloperzy budują tam głównie mieszkania. Eksperci portalu GetHome.pl sprawdzili, ile domów na sprzedaż jest obecnie w ofercie deweloperów oraz ile one kosztują.

Deweloperzy wolą budować mieszkania niż domy. Dlaczego?

–  W największych miastach powstaje stosunkowo mało domów jednorodzinnych. Ze względu na bardzo wysokie ceny działek, budują je tam częściej zamożni inwestorzy indywidualni na własne potrzeby. Deweloperom bardziej opłaca się budowanie mieszkań – mówi ekspert portalu GetHome.pl Marek Wielgo.

REKLAMA

 

REKLAMA

Wg danych GUS wynika, że w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Łodzi, Gdańsku i Poznaniu deweloperzy oddali do użytkowania w 2022 r. łącznie blisko 50,1 tys. mieszkań, w tym tylko niespełna 2 tys. domów jednorodzinnych. Stanowiły więc one średnio 4% deweloperskiej produkcji. Z inwestorami indywidualnymi rzecz ma się zupełnie inaczej, bo aż 96% wybudowanych przez nich nieruchomościto domy jednorodzinne. W największych miastach ten odsetek wyniósł średnio 91%.

Poza tym, w większości metropolii, inwestorzy indywidualni budują więcej domów jednorodzinnych niż firmy deweloperskie. Ci pierwsi oddali do użytkowania w 2022 r. łącznie ponad 2,4 tys. domów, zaś deweloperzy – niespełna 2 tysiące. Tylko we Wrocławiu w budownictwie jednorodzinnym górą są ci drudzy.

 

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Liczba domów jednorodzinnych wprowadzonych przez deweloperów przez ostatnie 12 miesięcy

Liczba domów jednorodzinnych wprowadzonych przez deweloperów przez ostatnie 12 miesięcy

 

GetHome.pl

 

Warto zwrócić jednak uwagę na olbrzymi spadek aktywności inwestycyjnej w budownictwie jednorodzinnym. W sześciu największych miastach inwestorzy indywidualni zaczęli w ubiegłym roku budowę niespełna 3,1 tys. mieszkań (głównie domów jednorodzinnych), czyli o 38% mniej niż rok wcześniej. Przy czym np. w Gdańsku spadek przekroczył 50%. 

 

–  W ubiegłym roku nie dość, że podrożały kredyty, to jeszcze w lawinowym tempie rosły ceny wielu materiałów budowlanych. Nic więc dziwnego, że mniej osób zdecydowało się na budowę domu –  przyznaje ekspert portalu GetHome.pl. Według niego także deweloperom podcięły skrzydła rosnące koszty budowy oraz drożejące kredyty. Skutkiem tego był bowiem gwałtowny spadek popytu na mieszkania i domy. 

 

Problem w tym, że GUS nie podaje, ile jest domów na sprzedaż wśród mieszkań rozpoczętych przez firmy deweloperskie. Na skalę ich inwestycji mogą wskazywać dane BIG DATA RynekPierwotny.pl. Pod koniec marca 2023 r. w ofercie deweloperów na sześciu największych rynkach mieszkaniowych w Polsce było łącznie ok. 42,7 tys. mieszkań i tylko niespełna 1,2 tys. domów. Najwięcej domów na sprzedaż było w Warszawie(449) i Łodzi (248). W większości metropolii było ich mniej niż w analogicznym okresie rok wcześniej.

 

Liczba domów jednorodzinnych w ofercie deweloperów w 2022 i 2023

Liczba domów jednorodzinnych w ofercie deweloperów w 2022 i 2023

 

GetHome.pl

 

W Warszawie i Łodzi oferta domów najpewniej wzrosła dlatego, że zapaść na rynku kredytowym zdusiła na nie popyt. W ostatnich 12 miesiącach warszawscy deweloperzy wprowadzili do sprzedaży 452 domy, a sprzedali ich 301. Z kolei w Łodzi oferta firm deweloperów powiększyła się o 167 domów, ale nabywców znalazło 116.

 

Domy deweloperskie powstają głównie na obrzeżach największych  miast, np. w przypadku Warszawy w takich dzielnicach jak Białołęka, Rembertów, Wawer, Wilanów i Ursynów. Zdarza się, że w samych metropoliach domów deweloperskich powstaje mniej niż w okalających je miejscowościach. Np. w okolicy Warszawy deweloperzy oferują blisko 1,1 tys. domów, a Wrocławia – 362.

 

To głównie mała podaż terenów budowlanych, a w efekcie bardzo wysokie ceny działek powodują, że w największych miastach deweloperom bardziej opłaca się budować mieszkania. Z budowy domów jednorodzinnych rezygnują duże firmy, które się w tym specjalizowały. 

 

Warto dodać, że domy oferowane przez firmy deweloperskie, to najczęściej szeregowce (segmenty) i bliźniaki, do których przypisana jest niewielka działka. Powierzchnia tych domów jest zróżnicowana. Przeważają stosunkowo małe – jak na domy – metraże. Z danych BIG DATA RynekPierwotny.pl wynika, że w metropolii łódzkiej i poznańskiej bardzo duży udział w ofercie deweloperów mają domy o powierzchni do 100 m kw.  Tylko w metropolii warszawskiej, krakowskiej i w Trójmieście jest w ofercie sporo domów powyżej 200 m kw., choć i tam dominują domy o powierzchni do 150 m kw.

 

Powierzchnia domów oferowanych przez deweloperów

Powierzchnia domów oferowanych przez deweloperów

 

GetHome.pl

 

A ceny? Ich rozrzut też jest duży. Najwyższe ceny domów na sprzedaż – średnio blisko 11,4 tys. zł za m kw. – odnotowaliśmy w Krakowie (w dzielnicy Zwierzyniec). Najtańsze domy w przeliczeniu na metr kwadratowy oferują zaś deweloperzy w Łodzi – średnio ok. 6,4 tys. zł za metr. Ze względu na niewielką podaż domów, ich ceny mogą się bardzo zmienić w zależności od lokalizacji inwestycji (cen gruntów), ale także od powierzchni i użytych materiałów. Jeśli w ofercie rośnie udział domów z segmentu premium, rośnie też cena metra kwadratowego. Przykładami tego typu zjawiska są Trójmiasto i Kraków.

 

Liczba domów oddanych do użytkowania w 2022

Liczba domów oddanych do użytkowania w 2022

 

GetHome.pl

 

Warto zwrócić uwagę, że średnia cena metra kwadratowego domów jest na ogół dużo niższa niż mieszkań. Widać to szczególnie w Warszawie i Łodzi, gdzie oferowane przez deweloperów domy są w przeliczeniu na metr kwadratowy aż jedną trzecią tańsze od mieszkań. 

 

Liczba domów jednorodzinnych wprowadzonych przez deweloperów przez ostatnie 12 miesięcy

Liczba domów jednorodzinnych wprowadzonych przez deweloperów przez ostatnie 12 miesięcy

 

GetHome.pl

 

Oczywiście za rogatkami największych miast domów deweloperskich jest więcej a do tego są o jeszcze tańsze, np. w okolicach Krakowa i Wrocławia średnio o ok. 40% w przeliczeniu na metr kwadratowy. 

 

Na obrzeżach metropolii lub w okalających je miejscowościach najlepiej sprzedają się domy deweloperskie, których ceny odpowiadają cenom mieszkań w mieście. Np. za 900 tys. zł można kupić 40-metrowe nowe mieszkanie blisko centrum Warszawy (np. w dzielnicy Wola)lub ponad 100-metrowy dom w okolicy miasta.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GetHome.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy kredyt na Start będzie realnym wsparciem przy zakupie mieszkania?

Ostateczne szczegóły i data wprowadzenia nowego rządowego programu wsparcia dla osób kupujących pierwsze mieszkanie nie są jeszcze znane. Przewidywane ograniczenia dotyczące dochodów odbiorców i cen nabywanych mieszkań mogą jednak wykluczyć wielu zainteresowanych. Jak dużym wsparciem przy zakupie mieszkań okaże się kredyt Na Start?

Zarezerwuj mieszkanie u dewelopera, ale umowę podpisz nie wcześniej niż w lipcu. Dlaczego?

Od lipca 2024 r. każdy, kto podpisze z deweloperem umowę na zakup mieszkania, zostanie objęty ochroną Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego. W pełni bezpieczny jest wtedy zakup nawet przysłowiowej dziury w ziemi. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że korzyści jest więcej.

Ceny prądu na pewno wzrosną w 2024 roku. Jest sposób na złagodzenie podwyżek. Już tego lata można z niego skorzystać

W najbliższych miesiącach ceny prądu najprawdopodobniej wzrosną. Już w zeszłym roku cena energii dla gospodarstw domowych była wyższa o 7,5% względem 2022 roku i wynosiła około 0,78 zł za kWh. Tak wynika z danych Urzędu Regulacji Energetyki. Niemal pewnie jest, że i w 2024 roku odbiorców czekają kolejne podwyżki. Uchronić się przed nimi można na różne sposoby, między innymi wprowadzając świadome oszczędności w zużyciu energii. Jednym ze sposobów wdrożenia takich działań jest inwestycja w rozwiązania inteligentnego domu. 

Ceny mieszkań 2024. Coraz mniejsza oferta mieszkań na kredyt dla przeciętnie zarabiających

Czy przeciętnie zarabiający młodzi ludzie mieszkający w największych miastach Polski mogą sobie jeszcze pozwolić na zakup mieszkania za kredyt? Eksperci portali Rankomat.pl i RynekPierwotny.pl sprawdzili pod tym kątem ofertę banków i firm deweloperskich.

REKLAMA

Polacy pożyczyli prawie 27 mld zł na mieszkania

W pierwszym kwartale bieżącego roku wartość kredytów mieszkaniowych wzrosła do 26 mld 876 mln zł, co stanowi wzrost o 259,67 proc. w porównaniu do pierwszego kwartału poprzedniego roku - informuje Związek Banków Polskich w raporcie AMRON-SARFiN.

Jak zrobić kompostownik? – Drewniany kompostownik krok po kroku

Przydomowy kompostownik to ekologiczne rozwiązanie, które może zapewnić Ci mnóstwo korzyści. Ułatwia utylizację odpadów organicznych i pozwala na produkcję naturalnego nawozu. 

W kwietniu kredyty hipoteczne znów mniej dostępne, średnia krajowa rośnie, a nawet małe mieszkanie kupić jest coraz trudniej

W kwietniu banki znów zaostrzyły kryteria ustalania zdolności kredytowej osób ubiegających się o kredyty hipoteczne. Nie zniwelował tego kolejny znaczący wzrost średniej krajowej. Na dodatek ceny metra kwadratowego nie przestają rosnąć, maleje za to oferta dostępnych mieszkań.

 

Mieszkania oddane do użytku, w budowie i pozwolenia na budowę. Najnowsze dane GUS o budownictwie

Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego, w kwietniu bieżącego roku oddano do użytkowania łącznie 15,9 tys. mieszkań. To oznacza spadek o 23,7% w porównaniu do tego samego okresu w poprzednim roku. Szczególnie dotknięte tym spadkiem było budownictwo indywidualne, które zanotowało aż 45,2% spadek rok do roku.

REKLAMA

Zasiedzenie nie wykluczy słonego rachunku?

Zasiedzenie to instytucja prawna, której zastosowanie w praktyce generuje wiele pytań. Obecne przepisy dotyczące zasiedzenia obowiązują od połowy lat 60. minionego wieku. Nie dziwi zatem fakt, że przez tak długi czas ukształtowało się bogate orzecznictwo. Co więcej, systematycznie się ono powiększa. Przykładem może być niedawna, ważna uchwała Sądu Najwyższego z 3 kwietnia 2024 roku. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl, którzy regularnie komentują ważne orzeczenia dotyczące prawa nieruchomości, postanowili wyjaśnić, jakie znaczenie ma kwietniowa uchwała SN. Wydaje się ona bardzo ciekawa ze względu na tezy sprzeczne z wcześniejszą argumentacją Sądu Najwyższego. 

Kredyt "Na start" zagrożony. Co to oznacza dla rynku mieszkaniowego?

Program "Na start" stanowi flagowy projekt rządu w dziedzinie mieszkaniowej. Jednak obecnie jego przyszłość jest niepewna, a prace nad nim utykają. Dlaczego program jest zagrożony, jakie są konsekwencje jego ewentualnego braku oraz jakie rozwiązania mogą pomóc w zrównoważeniu rynku mieszkaniowego.

REKLAMA