REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowatorskie podejścia wychodzące naprzeciw potrzebom klientów rynku nieruchomości

Adam Bojanowski
Ekspert rynku nieruchomości
Adam Bojanowski
Źródło zewnętrzne

REKLAMA

REKLAMA

Rynek nieruchomości od przeszło dwóch lat cechuje niestabilność i nieprzewidywalność.  Wszelkie założenia zdają się być ryzykowne, dlatego inwestorzy jak i deweloperzy stoją dziś przed poważnym wyzwaniem jak nie stracić i jak zyskać. Elastyczność stała się dziś sine qua non każdego kto działa na tym rynku. O komentarz poprosiliśmy Adama Bojanowskiego – eksperta od inwestycji w nieruchomości.

Podobno ostatnie dwa trzy lata tak trudne dla większości, były dla pana jednymi z lepszych pod względem zwrotu z inwestycji w nieruchomości.

REKLAMA

Niespodziewanie tak. Udało mi się nie tylko przetrwać, ale i zarobić więcej niż przewidywałem.  Zawsze byłem zdania, że kluczem do sukcesu w każdej rzeczywistości szczególnie tak niestabilnej jak ostatnie 2 lata, jest odkrycie niszy, w której brak konkurencji, a która ułatwia ludziom życie. W czasach ciągłych wzrostów stóp procentowych, inflacji i recesji my inwestorzy musimy być bardziej kreatywni i innowacyjni w podejściu do potrzeb klientów bo tylko to pozwoli nam ich pozyskać. Dlatego stale powinniśmy wychodzić z nowymi propozycjami, które na czasy kryzysu dają im i nam optymalne rozwiązania. W 2022 roku moja strategia miała pozwolić przeciętnemu Kowalskiemu kupić ziemię lub nieruchomość nie będąc uzależnionym od tego czy dostanie kredyt w banku. Ostatni rok był pod względem obsługiwanych kredytów, tak trudny, że wielu deweloperów nie mogło sfinalizować sprzedaży, bo brakowało klientów, którzy mieliby zdolność kredytową. Z jednej strony niepewność stóp procentowych, z drugiej szalejących cen energii sprawiła, że wielu inwestorów musiało wstrzymać swoje inwestycje. Każdy, czy to inwestor czy Jan Kowalski poszukiwał sposobów na przetrwanie. Jedni ograniczając do minimum koszty, drudzy sprzedając nieruchomości, by pozbyć się kredytów.  Z chwilą przyjazdu obywateli Ukrainy, zwariował rynek najmu, bo jak nigdy popyt przewyższył podaż. Ceny najmu sięgnęły zenitu więc, wszyscy którzy mieli jakieś oszczędności zaczęli kupować mieszkania na wynajem. Powstała nowa tendencja rynkowa - popytu na małe powierzchnie. Tak zwana „mała deweloperka” zaczęła cieszyć się rosnącym powodzeniem. Jest to oczywiste, bo małe domy czy mieszkania są tańsze w wykończeniu i w utrzymaniu. Każdy kryzys to czas, gdy przedsiębiorcy muszą wznieść się na wyżyny pomysłowości. My przedsiębiorcy musimy działać. Nie możemy biernie patrzeć i czekać na cud. Musimy tworzyć nowe dostosowane do realiów koncepty biznesowe. Jednym z odważniejszych pomysłów, jakie widziałem od lat jest sprzedaż nieruchomości na raty własne inwestorów. Dostrzegliśmy w nim szanse na unikniecie przestoju. Ja dodatkowo zainwestowałem własny kapitał w budowę domów o wielkości od 45-70m, które prościej jest sprzedać, bo klienci albo mogą zorganizować na nie gotówkę, albo po prostu kupią na nasze wewnętrzne raty. To rozwiązanie, które wymusza rynek. Dzięki niemu nie omijamy procedury badania zdolności kredytowej,  wpłata własna od moich klientów oraz umowa pozostawiająca nam tytuł własności do chwili pełnej zapłaty jest wystarczającym dla nas zabezpieczeniem. 

Co jeszcze innego można zrobić by Polacy mieli, gdzie mieszkać a inwestorzy mogli sprzedawać?

Obserwując jak inne rynki światowe radziły sobie z kryzysami uznałem, że wkrótce i u nas zaczną cieszyć się popularnością domy mobilne. Mają raptem 9-14 m długości i od 2,5-4 m szerokości i są wyjątkowo tanie w utrzymaniu, co w dzisiejszych czasach jest bardzo ważne. Dodatkowo można je zależnie od naszej życiowej sytuacji relokować z miejsca na miejsce. Polacy chcąc jakoś przetrwać te trudne czasy, kupują takie domy, a moja firma buduje je w 7-10 dni.  Moi klienci mają też do wyboru jedną z kilkuset pięknych działek gdzieś w zaciszu terenów wiejskich, do których prowadzą autostrady. Trwający kryzys daje się ludziom we znaki również pod względem stresu, dlatego niektórzy chcą uciekać jak najdalej z miast i szukają gdzieś namiastki oazy spokoju. Szukają kontaktu z naturą. Dzisiejsze gminy wiejskie to już nie to samo co lata temu. Pod moje inwestycje wybrałem takie, w których są już wybudowane nowe drogi i szkoły, a infrastruktura wcale nie jest gorsza od terenów podmiejskich. 

Co takiego sprawia, że są one ergonomiczne i ekonomiczne?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zastosowane są tam m.in. pompy ciepła oraz solary.  Dzięki nim mieszka się zgodnie z naturą, a jednocześnie ekonomicznie. Są nieduże, więc tanie w ogrzaniu i oświetleniu przy wykorzystaniu źródła energii odnawialnej. Koszt budowy takiego domu to mniej więcej 260-400 tys. zł. Jednak od czasów pandemii zabudowa wolnostojąca cieszy się powodzeniem większym niż mieszkania. Domy mogą być nieduże byle były z dostępem do lasu, łąki czy nawet pola. Jestem pewien, że trend ekologii dotarł do budowlanki i zostanie na dłużej ponieważ wszyscy zdajemy sobie sprawę, z tego że nasze zdrowie zależy od dwóch czynników, na które mamy wpływ: redukcji stresu i kontaktu z naturą. Im więcej kontaktu z naturą, tym łatwiejsza kontrola stresu. Próbujemy redukować stres choćby uciekając z miast na wieś. Od kilku lat obserwujemy migrację z miast na tereny wiejskie, a odkąd firmy zrozumiały, że praca zdalna jest równie wydajna i korzystna jak stacjonarna, coraz więcej osób wybiera życie daleko od popularnych aglomeracji miejskich. 

Czy najem na wsiach też staje się popularny?

Tak, jest to absolutna nisza rynku nieruchomości jaką widzimy. Mało kto proponuje dziś takie rozwiązania, dlatego każdy kto pierwszy zacznie oferować takie możliwości zdominuje ją. Na jednej ze moich działek, o wielkości 12 hektarów postawiłem dwa wolnostojące budynki mieszkalne. W jednym oferuję na wynajem 8 mieszkań, a w drugim 4 kawalerki. Wszystkie nowocześnie urządzone i w pełni wyposażone. W niczym nie ustępują wielkomiejskim mieszkaniom, a na zewnątrz zachwyca przyroda. Początkowo myślałem, że będzie to najem quasi-krótkoterminowy maksymalnie na rok, ale lokatorzy tak się w nich zadomowili, że mieszkają już 3 lata i nie planują się wyprowadzać. Jest to bardzo innowacyjne podejście do nieruchomości na wynajem, ale jak wiadomo „potrzeba matką wynalazku”. Kolejną propozycją jaką mogą wprowadzić inwestorzy lub deweloperzy jest wykorzystanie m.in. technologii wirtualnej rzeczywistości, która umożliwi naszym klientom obejrzenie nieruchomości z daleka, co oszczędzi im czas i zwiększy zainteresowanie. Myślę, że jak w każdej branży, tak i tu ważne są specjalne programy lojalnościowe, które mogą przywiązać klientów do inwestorów. Jestem zdania, że tylko tak nowatorskie podejścia wychodzące naprzeciw problemom i potrzebom klientów i aktualnym realiom może zwiększyć sprzedaż i zyski, pomimo trudnym warunkom rynkowym.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

REKLAMA

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

REKLAMA

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

REKLAMA