Budowa domu jednorodzinnego ponad 70 m2 - do dwóch kondygnacji - bez pozwolenia na budowę
REKLAMA
REKLAMA
- To kolejny etap upraszczania, przyspieszania i cyfryzacji procesu inwestycyjno-budowlanego – wskazuje minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.
Dom jednorodzinny bez pozwolenia na budowę
- Procedura budowy domów bez pozwolenia sprawdziła się. Dlatego chcemy całkowicie zrezygnować z pozwolenia na budowę przy budownictwie jednorodzinnym na własne cele mieszkaniowe. Ułatwiamy Polakom realizację marzeń o własnych czterech kątach. To szczególnie ważne dla młodych ludzi, młodych rodzin dla ich stabilizacji życiowej. Dzięki zmianom również większe rodziny, potrzebujące większej przestrzeni życiowej, będą mogły skorzystać z uproszczonej procedury – mówi szef MRiT.
Od 3 stycznia 2022 r. osoby, które posiadają działki budowlane, mogą – w uproszczonej procedurze – wybudować na niej dom do 70 mkw. Polacy mogą już wybierać spośród 73 darmowych projektów domów do 70 m2 (po obrysie) dostępnych na stronie https://www.gunb.gov.pl/projekty-architektoniczno-budowlane.
Dzięki najnowszym zmianom w prawie, już niedługo, także budynki jednorodzinne o powierzchni ponad 70 m2 (do dwóch kondygnacji), będą mogły powstawać bez pozwolenia na budowę. Rozwiązanie to usprawni budowę budynków na własne potrzeby.
Zgodnie proponowanymi rozwiązaniami w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, należy zwrócić się do odpowiedniego organu gminy lub miasta, który wyda dokument o warunkach zabudowy w ciągu 21 dni od momentu złożenia wniosku w tej sprawie.
Do budowy można przystąpić niezwłocznie po doręczeniu organowi administracji architektoniczno-budowlanej zgłoszenia budowy i zawiadomieniu powiatowego inspektora nadzoru budowlanego o terminie rozpoczęcia robót budowlanych.
W przypadku domów powyżej 70 mkw. będzie jednak obowiązek ustanowienia kierownika budowy i prowadzenia dziennika budowy.
Dalsza cyfryzacja procesu budowlanego
Projektowana ustawa pozwoli także na pełną cyfryzację w obowiązujących procedurach budowlanych. Inwestorzy otrzymają możliwość zgromadzenia i przedłożenia wszystkich dokumentów w postaci elektronicznej. W organach administracji architektoniczno-budowlanej oraz organach nadzoru budowlanego ograniczona zostanie więc liczba dokumentacji papierowej, a w konsekwencji dostęp do dokumentów będzie prostszy i łatwiejszy.
- Będzie to miało pozytywny wpływ na środowisko naturalne i informatyzację Zarówno inwestorzy, jak i organy administracji publicznej, ograniczą ilość przygotowywanej i gromadzonej dokumentacji papierowej, której dziś mamy olbrzymie ilości – tłumaczy minister Waldemar Buda.
Nowelizacja Prawa budowlanego. Najważniejsze zmiany
1) Budowa jednorodzinnych budynków mieszkalnych służących zaspokojeniu własnych potrzeb mieszkaniowych inwestora o powierzchni zabudowy powyżej i poniżej 70 m2 będzie możliwa na podstawie tej samej procedury – jedynie na podstawie zgłoszenia.
Oznacza to, że budynki jednorodzinne, także te o powierzchni ponad 70 m2,, będą mogły powstawać bez pozwolenia na budowę. Rozwiązanie to usprawni budowę budynków na potrzeby własne.
2) Z konieczności uzyskania pozwolenia na budowę zwolnione zostaną także przydomowe schrony i ukrycia doraźne o powierzchni użytkowej do 35 m2, niewielkie kioski i pawilony sprzedaży ulicznej oraz budynki gospodarcze i wiaty związane z produkcją rolną.
Oznacza to, że obiekty te będą mogły powstawać jedynie na podstawie zgłoszenia.
W Prawie budowlanym dodany zostanie przepis upoważniający wydanie rozporządzenia, określającego warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać przydomowe schrony i przydomowe ukrycia doraźne o powierzchni użytkowej do 35 m2 oraz ich usytuowanie.
3) Do obiektów zwolnionych z pozwolenia na budowę, lecz wymagających zgłoszenia, zostanie także dodana budowa bezodpływowych zbiorników na wody opadowe lub roztopowe o pojemności większej niż 5 m2 i nie większej niż 15 m2. Budowa wymienionych zbiorników do 5 m2 nie będzie wymagała nawet zgłoszenia.
4) Zniesiona zostanie możliwość składania dokumentów w postaci papierowej na rzecz pełnej cyfryzacji procesu budowlanego. W procesie tym organy administracji publicznej będą wydawały dokumenty jedynie w postaci elektronicznej.
5) Dla całego kraju wprowadzony zostanie jeden system teleinformatyczny, który będzie służył do obsługi postępowań administracyjnych w budownictwie. Będzie to portal e-Budownictwo.
W ramach tego systemu utworzona zostanie także Baza Projektów Budowlanych. W bazie będą gromadzone projekty budowlane, w tym projekty zagospodarowania działki lub terenu, projekty architektoniczno-budowlane i projekty techniczne, sporządzone w postaci elektronicznej.
O zamieszczeniu projektu budowlanego w bazie będzie decydował użytkownik konta na portalu e-Budownictwo, czyli inwestor lub projektant.
Projekt budowlany, który zostanie zamieszczony w Bazie Projektów Budowlanych otrzyma indywidualny numer – inwestor będzie mógł go podać we wszelkiego rodzaju wnioskach, zgłoszeniach czy zawiadomieniach składanych w organach administracji architektoniczno-budowlanej oraz organach nadzoru budowlanego.
Ponadto nowelizacja przewiduje:
- usprawnienie procedury oddawania do użytkowania obiektów budowlanych,
- przywrócenie rzeczoznawstwa budowlanego jako samodzielnej funkcji technicznej w budownictwie.
Kiedy wejdą w życie zmiany w Prawie budowlanym?
Nowe przepisy mają wejść w życie co do zasady po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
📢#RadaMinistrów przyjęła dziś projekt nowelizacji ustawy #PrawoBudowlane oraz niektórych innych ustaw.
March 29, 2023
🆕Budowa domów jednorodzinnych o pow. zabudowy powyżej i poniżej 70 m2, będzie możliwa na podstawie tej samej procedury – jedynie na podstawie zgłoszenia. #DomBezFormalności pic.twitter.com/Ln5rHlf3rI
Już wkrótce #DomBezFormalności niezależnie do metrażu❗️
March 29, 2023
💬Szef #MRiT @Waldemar_Buda: Procedura budowy domów bez pozwolenia sprawdziła się. Dlatego chcemy całkowicie zrezygnować z pozwolenia na budowę przy budownictwie jednorodzinnym na własne cele mieszkaniowe. pic.twitter.com/dcWn7wk2Tp
Projekt nowelizacji ustawy #PrawoBudowlane oprócz #DomBezFormalności powyżej 70 m2 i dalszej cyfryzacji procesu budowlanego wprowadza też inne korzystne rozwiązania.
March 29, 2023
Szczegóły w komunikacie ➡️ https://t.co/eLcgQ29Dvd pic.twitter.com/BuxJ5Bukpo
REKLAMA
REKLAMA