REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czym posprzątać dom? Które środki czyszczące są nieszkodliwe dla zdrowia?

Czym posprzątać dom? Które środki czyszczące są nieszkodliwe dla zdrowia?
Czym posprzątać dom? Które środki czyszczące są nieszkodliwe dla zdrowia?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Sprzątanie z użyciem produktów chemii gospodarczej może skutkować podrażnieniami czy alergiami, a nawet zwiększyć ryzyko rozwoju nowotworów i zaburzeń hormonalnych – wskazują naukowcy. Dobrą alternatywą dla "chemii" jest czyszczenie za pomocą gorącej pary wodnej, roztworów octu, sody oczyszczonej, kwasku cytrynowego i innych naturalnych substancji.

Naukowcy: używanie chemii gospodarczej może być szkodliwe dla zdrowia

Kontakt z produktami chemii gospodarczej może skutkować podrażnieniami czy alergiami, a kontakt przewlekły z niektórymi substancjami w nich zawartymi może zwiększyć ryzyko rozwoju nowotworów i zaburzeń hormonalnych – wskazują specjaliści Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Przed tegoroczną Wielkanocą naukowcy z tej uczelni szczególnie przestrzegli przed mieszaniem różnych chemicznych środków czystości i zaproponowali przygotowanie ich własnych odpowiedników.

Jak zaznaczyła rzeczniczka Śląskiego Uniwersytetu Medycznego Agata Pustułka, amoniak, chlor, wodorotlenek sodu, triklosan, czwartorzędowe związki amoniowe, laurylosiarczan sodu, ftalany, 2-butoksyetanol – to tylko niektóre z wielu niebezpiecznych składników, jakie można znaleźć w wielu detergentach, a których połączenie może szkodzić zdrowiu.

„Kontakt z produktami chemii gospodarczej może skutkować m.in.: podrażnieniem skóry, oczu oraz dróg oddechowych, alergiami, wystąpieniem objawów astmy oskrzelowej, oparzeniami” – wskazał, cytowany przez Pustułkę, kierownik zakładu środowiskowych czynników ryzyka zdrowia działającego na Wydziale Zdrowia Publicznego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego dr hab. Grzegorz Dziubanek.

„Przewlekły kontakt z niektórymi związkami chemicznymi obecnymi w środkach czystości może nawet zwiększyć ryzyko rozwoju nowotworów złośliwych i zaburzeń hormonalnych” – dodał Dziubanek.

REKLAMA

Mieszanie różnych chemicznych środków czystości jest szczególnie niebezpieczne

Wyjaśnił, że szczególnie niebezpieczne jest łączenie ze sobą różnych środków czystości, ponieważ może wówczas dochodzić do inicjacji reakcji chemicznych, mogących prowadzić do syntezy toksycznych, żrących lub silnie drażniących związków.

Przykładowo połączenie chlorowych wybielaczy z preparatami zawierającymi alkohol skutkuje powstawaniem niebezpiecznego chloroformu, produktem zmieszania preparatów zawierających amoniak z wybielaczami jest gaz chloraminowy, natomiast w wyniku zmieszania octu ze środkami zawierającymi nadtlenek wodoru wytworzony zostaje kwas nadoctowy.

Zalecenia dla zdrowia - pamiętaj o nich podczas sprzątania

W związku z tym w czasie przedświątecznych i codziennych porządków, warto stosować kilka zasad, zwiększających bezpieczeństwo zdrowotne. 

Przede wszystkim, alternatywą dla środków chemicznych jest czyszczenie za pomocą gorącej pary wodnej; w miarę możliwości należy też stosować naturalne środki czyszczące takie, jak: roztwory octu, sody oczyszczonej, kwasku cytrynowego itp.

W czasie używania chemicznych środków czystości oraz po ich zakończeniu warto dokładnie wywietrzyć mieszkanie, należy zwracać szczególną uwagę, aby nie łączyć ze sobą różnych środków czyszczących; warto też w czasie wykonywania porządków zakładać rękawice ochronne, a zamiast chemicznych odświeżaczy powietrza - stosować naturalne olejki eteryczne.

Jak zrobić samodzielnie środek czystości nieszkodliwy dla zdrowia?

Naukowcy proponują zrobienie własnych środków czystości. 

Np. jako płyn do mycia podłóg można użyć wlanej do wiadra gorącej wody szklanki octu, uzupełnionej naturalnym olejkiem eterycznym

Ocet sprawdza się również jako płyn do mycia szyb (jedna łyżeczka octu na szklankę ciepłej wody).

Proponowany środek do toalety to cztery łyżki octu spirytusowego z sodą oczyszczoną i olejkiem eterycznym, płyn do ścierania kurzu to jedna czwarta szklanki octu na szklankę wody z łyżką gliceryny i olejkiem eterycznym.

A proszek do prania to szklanka sody kalcynowanej (czyli węglanu sodu), szklanka boraksu i jedna czwarta szklanki płatków mydlanych.

Naturalnym zamiennikiem proszku do czyszczenia dywanów może być mieszanina ok. 4-5 łyżek płatków mydlanych i 1,5-2 szklanek skrobi ziemniaczanej. Wymieszane składniki, po wtarciu w dywan należy po ok. 40 minutach odkurzyć.(PAP)

Autor: Mateusz Babak
mtb/ mhr/

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • stefanka29
    2023-04-18 10:11:21
    Sprzątam dom wegańskimi środkami czystości zaa-zoo-laa. Nie zawierają szkodliwej chemii, nie niszczą powierzchni, a dokładnie je czyszczą czy to w kuchni czy łazience.
    0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sprzedaż ogródka działkowego – ceny, umowa, formalności, PCC i podatek dochodowy

W Polsce jest prawie milion ogródków działkowych działających na podstawie ustawy z 13 grudnia 2013 r. o rodzinnych ogrodach działkowych (tekst jednolity: Dz. U. z 2021 r. poz. 1073). Z roku na rok ich ceny rosną. Sprawdźmy więc jakie formalności towarzyszą sprzedaży takiego ogródka i czy trzeba zapłacić od sprzedaży pcc i podatek dochodowy.

Echmea wstęgowata – efektowna i łatwa w uprawie roślina doniczkowa. Czyści powietrze i kwitnie raz w życiu

Echmea wstęgowata, to ciekawa roślina doniczkowa bez specjalnych wymagań, która dodatkowo potrafi oczyszczać powietrze w naszym mieszkaniu z formaldehydu. Kwitnie tylko raz w życiu (ale za to długo i efektownie) a po przekwitnieniu wytwarza 2-3 nowe rozety, które można przesadzić do oddzielnych doniczek i cykl życia zaczyna się na nowo. Młode rozety zakwitają po ok. 2 latach.

Podatek od nieruchomości 2023/2024 – kto płaci podatek od mieszkania i gruntu, ile, kiedy, jakie deklaracje i informacje trzeba składać?

Kto ma obowiązek płacić podatek od nieruchomości? Za co płaci się podatek od nieruchomości? Ile wynosi podatek od nieruchomości w 2023 roku a ile w 2024 roku? Kiedy trzeba zapłacić ten podatek?

Wrzosy – uprawa w ogrodzie i na balkonie, odmiany

Jak uprawiać wrzosy w ogrodzie, na balkonie i tarasie, by cieszyć się ich urokliwymi kwiatami jesienią? Jaką glebę przygotować pod wrzosy? Czy wrzosy w doniczkach przetrwają zimę na balkonie lub tarasie? Czy wrzosy trzeba przycinać? 

REKLAMA

Windy, parkingi, tereny zielone - co obiecuje program Przyjazne osiedle?

Premier Mateusz Morawiecki w piątek w Strzegomiu mówił o szczegółach programu Przyjazne osiedle. Celem jest podniesienie komfortu życia mieszkańców blokowisk.

Melisa lekarska – uprawa, właściwości zdrowotne. Ekologiczny, pachnący lek z własnego ogrodu

Obok mięty i kilku innych ziół, melisa lekarska ma swoje ważne miejsce w „zestawie obowiązkowym” dobroczynnych, leczniczych roślin, które powinny rosnąć w naszych ogrodach. Uprawa melisy nie jest żadnym problemem, jest niewymagająca, mrozoodporna – sadzimy raz i …. mamy spokój. Nie tylko dlatego, że herbatka ze świeżych liści melisy działa najlepiej na skołatane nerwy. Również z tego powodu, że melisa sama doskonale rozsiewa się po naszym ogrodzie i znajduje sobie dogodne miejsca. 

Jeżówka purpurowa (echinacea purpurea) – uprawa w ogrodzie i właściwości zdrowotne

Bardzo dekoracyjną rośliną ogrodową jest jeżówka purpurowa. Przy okazji jest to zioło, które ma niebagatelne zalety zdrowotne i lecznicze. Jak uprawiać jeżówkę purpurową w ogrodzie i jaki pożytek możemy mieć z niej oprócz uroczych kwiatów?

Ile zapłacisz za kredyt? Sprawdzamy oprocentowanie i marże

Jesienna odwilż — tak obrazowo można by określić sytuację kredytobiorców we wrześniu 2023. U progu jesieni oprocentowanie kredytów wreszcie wyraźnie spadło, oczywiście za sprawą decyzji Rady Polityki Pieniężnej, która po raz pierwszy od jesieni 2021, a więc po dwóch latach, w czasie których stopy procentowe tylko rosły, wreszcie zdecydowała się na ich cięcie —  i to mocno, bo aż o 75 punktów bazowych. Jak kształtują się więc obecnie oprocentowanie kredytów mieszkaniowych i marże? Eksperci portalu GetHome.pl postanowili to sprawdzić.  

REKLAMA

Portal Cen Mieszkań czy uproszczenie procedur budowlanych – na zapowiedziach się skończyło

Ministerstwo Rozwoju i Technologii składało w tym roku wiele deklaracji dotyczących zmian w obszarze mieszkalnictwa. Eksperci portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl sprawdzili, które z nich nie doczekały się realizacji.

Dereń jadalny – wspaniałe owoce, łatwa w uprawie roślina. Dlaczego warto posadzić derenia w ogrodzie?

Dereń jadalny, to długowieczny, duży krzew owocowy (może też być prowadzony jako drzewko), który z każdym rokiem zjednuje sobie nowych sympatyków. Jest prawie „bezobsługowy” – jego uprawa jest bardzo łatwa, zadowala się przeciętnymi glebami, z reguły nie atakują go szkodniki i choroby – nie trzeba więc go „pryskać”. Rodzi znakomite, jadalne owoce, zawierające duże ilości witamin i innych prozdrowotnych substancji. Z owoców można robić różne przetwory (konfitury, soki, kompoty, marynaty i jedne z najlepszych nalewek owocowych). Kiszone w solance niedojrzałe owoce derenia były w dawnej Polsce przysmakiem zastępującym oliwki.

REKLAMA