REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czym posprzątać dom? Które środki czyszczące są nieszkodliwe dla zdrowia?

Czym posprzątać dom? Które środki czyszczące są nieszkodliwe dla zdrowia?
Czym posprzątać dom? Które środki czyszczące są nieszkodliwe dla zdrowia?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Sprzątanie z użyciem produktów chemii gospodarczej może skutkować podrażnieniami czy alergiami, a nawet zwiększyć ryzyko rozwoju nowotworów i zaburzeń hormonalnych – wskazują naukowcy. Dobrą alternatywą dla "chemii" jest czyszczenie za pomocą gorącej pary wodnej, roztworów octu, sody oczyszczonej, kwasku cytrynowego i innych naturalnych substancji.

Naukowcy: używanie chemii gospodarczej może być szkodliwe dla zdrowia

Kontakt z produktami chemii gospodarczej może skutkować podrażnieniami czy alergiami, a kontakt przewlekły z niektórymi substancjami w nich zawartymi może zwiększyć ryzyko rozwoju nowotworów i zaburzeń hormonalnych – wskazują specjaliści Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Przed tegoroczną Wielkanocą naukowcy z tej uczelni szczególnie przestrzegli przed mieszaniem różnych chemicznych środków czystości i zaproponowali przygotowanie ich własnych odpowiedników.

Jak zaznaczyła rzeczniczka Śląskiego Uniwersytetu Medycznego Agata Pustułka, amoniak, chlor, wodorotlenek sodu, triklosan, czwartorzędowe związki amoniowe, laurylosiarczan sodu, ftalany, 2-butoksyetanol – to tylko niektóre z wielu niebezpiecznych składników, jakie można znaleźć w wielu detergentach, a których połączenie może szkodzić zdrowiu.

„Kontakt z produktami chemii gospodarczej może skutkować m.in.: podrażnieniem skóry, oczu oraz dróg oddechowych, alergiami, wystąpieniem objawów astmy oskrzelowej, oparzeniami” – wskazał, cytowany przez Pustułkę, kierownik zakładu środowiskowych czynników ryzyka zdrowia działającego na Wydziale Zdrowia Publicznego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego dr hab. Grzegorz Dziubanek.

„Przewlekły kontakt z niektórymi związkami chemicznymi obecnymi w środkach czystości może nawet zwiększyć ryzyko rozwoju nowotworów złośliwych i zaburzeń hormonalnych” – dodał Dziubanek.

REKLAMA

Mieszanie różnych chemicznych środków czystości jest szczególnie niebezpieczne

Wyjaśnił, że szczególnie niebezpieczne jest łączenie ze sobą różnych środków czystości, ponieważ może wówczas dochodzić do inicjacji reakcji chemicznych, mogących prowadzić do syntezy toksycznych, żrących lub silnie drażniących związków.

Przykładowo połączenie chlorowych wybielaczy z preparatami zawierającymi alkohol skutkuje powstawaniem niebezpiecznego chloroformu, produktem zmieszania preparatów zawierających amoniak z wybielaczami jest gaz chloraminowy, natomiast w wyniku zmieszania octu ze środkami zawierającymi nadtlenek wodoru wytworzony zostaje kwas nadoctowy.

Zalecenia dla zdrowia - pamiętaj o nich podczas sprzątania

W związku z tym w czasie przedświątecznych i codziennych porządków, warto stosować kilka zasad, zwiększających bezpieczeństwo zdrowotne. 

Przede wszystkim, alternatywą dla środków chemicznych jest czyszczenie za pomocą gorącej pary wodnej; w miarę możliwości należy też stosować naturalne środki czyszczące takie, jak: roztwory octu, sody oczyszczonej, kwasku cytrynowego itp.

W czasie używania chemicznych środków czystości oraz po ich zakończeniu warto dokładnie wywietrzyć mieszkanie, należy zwracać szczególną uwagę, aby nie łączyć ze sobą różnych środków czyszczących; warto też w czasie wykonywania porządków zakładać rękawice ochronne, a zamiast chemicznych odświeżaczy powietrza - stosować naturalne olejki eteryczne.

Jak zrobić samodzielnie środek czystości nieszkodliwy dla zdrowia?

Naukowcy proponują zrobienie własnych środków czystości. 

Np. jako płyn do mycia podłóg można użyć wlanej do wiadra gorącej wody szklanki octu, uzupełnionej naturalnym olejkiem eterycznym

Ocet sprawdza się również jako płyn do mycia szyb (jedna łyżeczka octu na szklankę ciepłej wody).

Proponowany środek do toalety to cztery łyżki octu spirytusowego z sodą oczyszczoną i olejkiem eterycznym, płyn do ścierania kurzu to jedna czwarta szklanki octu na szklankę wody z łyżką gliceryny i olejkiem eterycznym.

A proszek do prania to szklanka sody kalcynowanej (czyli węglanu sodu), szklanka boraksu i jedna czwarta szklanki płatków mydlanych.

Naturalnym zamiennikiem proszku do czyszczenia dywanów może być mieszanina ok. 4-5 łyżek płatków mydlanych i 1,5-2 szklanek skrobi ziemniaczanej. Wymieszane składniki, po wtarciu w dywan należy po ok. 40 minutach odkurzyć.(PAP)

Autor: Mateusz Babak
mtb/ mhr/

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Mimo zastoju na rynku, mieszkania nie chcą tanieć. Po stabilizacji cen w lipcu w sierpniu znów w większości miast wrócił trend wzrostowy

Na rynku mieszkań z drugiej ręki przybywa dużo nowych ofert. O dziwo jednak stosunkowo dużo jest też wycofywanych, mimo niesfinalizowania oferty. To dowodzi, że ani sprzedający, ani kupujący nie są usatysfakcjonowani aktualnymi cenami.

Po wakacjach na południu Europy Polacy nabierają chęci kupna nieruchomości w Hiszpanii, Włoszech, Chorwacji. Czy warto?

Tegoroczne lato nad Wisłą było wyjątkowo gorące, ale w dłuższej perspektywie lokatorów w Polsce czeka sezon grzewczy, krótkie dni i mroźne noce. Można tego uniknąć mieszkając całorocznie tam, gdzie chętnie wyjeżdżamy na wakacje. Za mieszkanie nad morzem w Hiszpanii lub we Włoszech zapłacimy mniej niż za nieruchomość w Polsce.

Szalone ceny na rynku nieruchomości sprawiły, że najwięcej osób poszukuje teraz domów o powierzchni 80-100 metrów kwadratowych

Kupujący domy są realistami. Wiedzą, że by zmieścić się z wydatkiem w milionie złotych – a na taki wydatek stać większość – muszą ograniczyć się do domów małych. Właściwie domków – o powierzchni do 80 metrów, a przy sprzyjających okolicznościach, stumetrowych.

8-15 proc. rocznie zysku z zakupu mieszkania na wynajem studentom [przykłady, obliczenia]

Zakup mieszkania z myślą o wynajmie studentom to stabilny i dochodowy sposób na lokowanie kapitału. Klucz do sukcesu leży w odpowiednim przygotowaniu nieruchomości oraz wyborze lokalizacji, która zapewni wysoki popyt. Mieszkania w miastach akademickich, które dodatkowo mają też potencjał turystyczny, oferują atrakcyjną stopę zwrotu, a także potencjalny wzrost wartości nieruchomości w perspektywie długofalowej. Na uwagę inwestycyjną zasługują tu zwłaszcza większe metraże mieszkań.

REKLAMA

Teraz dom na przedmieściach tańszy od średniego mieszkania w centrum miasta. Co wybierają Polacy

Opcja zakupu domu pod miastem – zwłaszcza bliźniaka lub szeregowca – stała się rozwiązaniem dużo tańszym niż kupno nawet niezbyt dużego mieszkania w centrum miasta. Taki dom teraz można kupić okazyjnie także dlatego, że wielu rozczarowanych wadami mieszkania na przedmieściach chce powrotu do centrum.

Mieszkanie dla studenta: koszt wynajęcia pokoju to średnio 2 tys. zł miesięcznie, a co z miejscami w akademikach

Akademik, dom studenta – to marzenie wielu młodych, którzy chcą kontynuować edukację na studiach wyższych. Nauka w publicznych uczelniach jest bezpłatna, ale nie zmienia to faktu, że trzeba mieć wciąż dużo pieniędzy, by studiować. A największa pozycja w budżecie to mieszkanie.

Ile kosztuje miejsce w akademiku a ile trzeba zapłacić za wynajęcie mieszkania? Rok akademicki 2024/2025

W bieżącym roku na studiującą młodzież czeka ok. 115 tys. miejsc w akademikach. Portal GetHome.pl sprawdził, w których miastach akademickich ich dostępność jest największa oraz z jakim wydatkiem muszą się liczyć studentki i studenci, którym uda się zdobyć takie zakwaterowanie. 

Ile trzeba zapłacić za miejsce w akademiku? A gdzie student najtaniej wynajmie mieszkanie?

W całym kraju są tylko 443 akademiki uczelniane, które mogą przyjąć zaledwie ok. 115 tys. W praktyce jeszcze mniej, bo stan niektórych pokojów pozostawia wiele do życzenia. Reszta żaków musi szukać mieszkania na wynajem. Jakie są ceny w poszczególnych miastach? 

REKLAMA

Oszczędności na nowych osiedlach. Jakie rozwiązania pomagają zaoszczędzić na energii czy wodzie?

Nowe osiedla są coraz bardziej innowacyjne, coraz częściej deweloperzy stawiają również na ekologię. A co z rozwiązaniami pozwalającymi mieszkańcom na oszczędności, np. energii albo wody? Jak duże kwoty można zaczadzić? 

Jest stanowisko MF – koniec wakacji kredytowych w 2025 r. Kto może skorzystać ze wsparcia jeszcze w 2024 r.?

Zgodnie z najnowszym stanowiskiem resortu finansów – wakacje kredytowe nie będą kontynuowane w 2025 r. Kto zatem, po raz ostatni, może skorzystać ze wsparcia w postaci zawieszenia spłaty dwóch rat kredytu hipotecznego (tzw. wakacji kredytowych) w okresie od 1 września do 31 grudnia 2024 r. oraz na jakie wsparcie mogą, w przyszłym roku, liczyć kredytobiorcy?

REKLAMA