REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W lutym wzrosła sprzedaż mieszkań w dużych miastach

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Oprac. Paulina Karpińska
W lutym wzrosła sprzedaż mieszkań w dużych miastach
Konrad Żelazowski
dziennik.pl

REKLAMA

REKLAMA

Sprzedaż nowych mieszkań na 7 największych rynkach w Polsce sięgnęła w lutym 4,6 tys. i była najwyższa od 13 miesięcy. 38 % wzrost sprzedaży nie zmobilizował jednak deweloperów do większych wprowadzeń, a liczba mieszkań które trafiły do oferty była trzykrotnie niższa niż sprzedanych - wynika z danych Otodom Analytics. Nie może zatem dziwić, że ceny z miesiąca na miesiąc rosną.

Sprzedaż mieszkań w lutym - wyniki

REKLAMA

Luty był trzecim z rzędu miesiącem wyraźnie lepszej sprzedaży i trzecim miesiącem z rzędu, kiedy liczba mieszkań wprowadzanych do oferty na rynku pierwotnym była od niej wyraźnie niższa. Na siedmiu rynkach, dla których Otodom publikuje dane (w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Trójmieście, Poznaniu, Łodzi i Katowicach) sprzedaż w lutym wyniosła łącznie 4,6 tys - o 48% więcej niż w styczniu i o 38% więcej niż przed rokiem. Mieszkań, które trafiły do oferty deweloperów było zaledwie 1,8 tys. - o 33% mniej niż przed miesiącem i aż o 64% mniej rok do roku.

REKLAMA

Nadwyżka liczby transakcji nad nowymi wprowadzeniami wyniosła aż 60%, w wyniku czego oferta mieszkań deweloperskich dostępnych do zakupu w granicach tych miast spadła do 47,1 tys. Mimo tak dużej dysproporcji poziom oferty liczony łącznie dla 7 rynków jest wciąż relatywnie wysoki i nadal wyższy niż w maju 2022 r., a zatem zanim wejście w życie nowelizacji ustawy o ochronie praw nabywcy zmobilizowało deweloperów do skokowego wprowadzenia do sprzedaży prawie 10 tys. mieszkań w ciągu jednego miesiąca.

Liczba dostępnych mieszkań na dużych rynkach

W czerwcu 2022 r. na wszystkich 7 rynkach odnotowano najwyższe wówczas poziomy oferty w historii monitoringu Otodom Analytics[1]. Od tamtej pory miasta te podzieliły się na 2 grupy - te w których poziom oferty zaczął systematycznie spadać oraz takie, gdzie oferta nadal rosła. Do pierwszej grupy można zaliczyć 4 rynki o największej skali - Warszawę Trójmiasto, Kraków i Wrocław. Tam poziom oferty na koniec lutego był o odpowiednio 12%, 10%, 22% i 17% niższy w porównaniu do czerwca 2022r. W Poznaniu, Łodzi i Katowicach poziom oferty był na koniec lutego o 3-6% wyższy niż 8 miesięcy wcześniej.

Bezpieczny kredyt 2% zwiększy sprzedaż mieszkań?

Cały miniony rok upłynął na pierwotnym rynku mieszkaniowym pod znakiem wyraźnego hamowania, a początek IV kwartału 2022 r. był momentem, w którym zaczęto mówić o realnym spadku średnich cen ofertowych. Różnice cen m/m na większości rynków nie przekraczały 1%. ​ Był też momentem, w którym z gospodarki zaczęły płynąć dla mieszkaniówki - a szczególnie dla nabywców - pozytywne sygnały. NBP przerwał serię podwyżek stóp procentowych, dynamika wzrostu inflacji wyhamowała, a w połowie grudnia rząd ogłosił nowy program skierowany do osób, które chcą kupić swoje pierwsze mieszkanie. Pozytywnie zareagowali również kupujący wracając do biur sprzedaży deweloperów.. Ale nie wszyscy z nich to ci, którzy chcą kupić mieszkanie z rządową dopłatą.

- Sygnały jakie otrzymujemy od deweloperów świadczą o tym, że motywacja kupujących jest dwojaka. Dla części z nich obniżenie przez KNF bufora ostrożnościowego do 2,5 pp oraz szansa na obniżenie kosztu kredytu przy wsparciu państwa otworzyła zamkniętą dotychczas drogę do sfinansowania zakupu mieszkania. Dla innych mobilizujący był wzrost aktywności tej pierwszej grupy. W warunkach ograniczonej podaży nowych inwestycji przestraszyli się możliwego wzrostu cen i przyspieszyli decyzję o zakupie - komentuje Katarzyna Kuniewicz, kierująca badaniami rynku Otodom Analytics

Motywacja ta jak się okazuje nie była na wyrost. Dane Otodom Analytics potwierdzają, że po raz kolejny mieliśmy do czynienia ze wzrostem średnich cen ofertowych na niemal wszystkich rynkach. I choć wzrosty miesiąc do miesiąca nie są wciąż duże, to porównanie do średnich cen sprzed 3 miesięcy wskazuje na wyraźny wzrost dynamiki. W porównaniu do listopada 2022 r. za 1 mkw mieszkania trzeba było w lutym zapłacić o 1% więcej w Trójmieście i Poznaniu, 2% w Krakowie i aż o 6% więcej w Warszawie Wrocławiu i Łodzi. Wyjątkowym pod tym względem rynkiem są Katowice. Ze względu na specyfikę Aglomeracji Śląskiej oraz relatywnie niewielką skalę oferty w granicach miasta, duże wahania cen mogą być efektem statystycznym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
- Wyniki z ostatnich trzech miesięcy napawają ostrożnym optymizmem, choć do utrwalenia się trendu wzrostowego wciąż daleko. Abyśmy mogli mówić o powrocie do poziomu sprzedaży z przełomu 2021 i 2022 r. niezbędne jest zwiększenie dostępności kredytów. Nie może być również mowy o wysokiej sprzedaży bez nowych wprowadzeń. Doświadczenie uczy - i deweloperzy mają tego świadomość - że wtedy, kiedy klienci mają większy wybór, transakcje osiągają wyższy poziom - komentuje Katarzyna Kuniewicz, kierująca badaniami rynku Otodom Analytics.

Co zatem powstrzymuje deweloperów przed zwiększeniem podaży? Zdaniem ekspertki Otodom również oni, podobnie jak nabywcy, czekają na zmaterializowanie się programu Bezpieczny Kredyt 2% w lipcu. To będzie dla nich wyraźny sygnał, na ile program faktycznie może stymulować rynek. Do tego czasu chyba nie możemy liczyć na skokowe wzrosty wprowadzeń.

- Jest to natomiast szansa dla tych, którzy działają na rynku wtórnym. To tam przeniosą się nabywcy, kiedy nie znajdą na rynku pierwotnym wystarczająco atrakcyjnej oferty. A pamiętać trzeba, że oferta mieszkań z drugiej ręki to nie tylko bloki z lat 70 i 80. Na koniec roku blisko 10% mieszkań wystawionych do sprzedaży za pośrednictwem Otodom to te wybudowane po 2015 r. Jest więc z czego wybierać. - dodaje ekspertka.

 

[1] od czerwca 2021 r.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: otoDom.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kolorowanki wielkanocne do druku pdf: jajka, zajączek, koszyczek

Pobierz kolorowanki wielkanocne do druku w formacie pdf. Dostępne wzory to jajka, zajączek, uszy zajączka i koszyczek wielkanocny.

Pierwsze klucze: będą jednak dopłaty z budżetu państwa dla kupujących nowe mieszkania, ale tylko z budownictwa społecznego

Dopłata do kredytu? Jeśli na mieszkanie, które jest nowe, to tylko w spółdzielni, SIM lub TBS. Nie przewiduje się dopłat do kupna nowych mieszkań budowanych przez komercyjnych deweloperów. Ale mieszkania z budownictwa społecznego mogą być z docelową opcją własności.

Rewolucja w najmie krótkoterminowym w Europie. Nowe przepisy zmieniają krajobraz turystyki

Od tętniących życiem ulic Barcelony po historyczne centrum Budapesztu, europejskie miasta mierzą się z nową rzeczywistością. Najem krótkoterminowy, który zrewolucjonizował sposób podróżowania, stał się jednym z kluczowych wyzwań dla lokalnych społeczności. Jak pogodzić korzyści płynące z turystyki z potrzebami mieszkańców? To pytanie staje się coraz bardziej palące, a odpowiedź na nie kształtują nowe regulacje, które zmieniają krajobraz europejskiego rynku najmu.

Ceny działek 2025. Można kupić nawet pod dużym miastem i zbudować dom taniej niż mieszkanie w centrum

Nie tylko w Warszawie, ale i w Krakowie czy we Wrocławiu ceny działek są na rekordowych poziomach. Ale wciąż można znaleźć plac po okazyjnej cenie pod metropolią i zbudować na nim dom w kosztach zamykając się w cenie niższej niż trzypokojowe mieszkanie w centrum miasta.

REKLAMA

Decyzja lokalizacyjna dla CPK. Co dalej z odszkodowaniem?

Właściciele i użytkownicy wieczyści nieruchomości objętych wnioskiem o wydanie na podstawie decyzji lokalizacyjnej dla CPK z dniem doręczenia zawiadomienia nabywają prawo do odszkodowania z tytułu wywłaszczenia nieruchomości. W zawiadomieniu znajdą również termin wydania nieruchomości i informację o uprawnieniu do powiększenia wysokości odszkodowania.

Truskawki w ogrodzie – czym i jak nawozić na wiosnę?

Truskawki w ogrodzie - za ich smak odpowiada nie tylko odmiana, ale i odpowiednie nawożenie. Kiedy, czym i jak nawozić truskawki? Czy kwiecień to dobry moment na sadzenie truskawek?

Klej na mszyce i mrówki – niezawodny i szybki sposób zwalczania. Kiedy stosować?

Klej entomologiczny na mszyce i mrówki czyli niezawodny i szybki sposób zwalczania szkodników w ogrodzie. Już w kwietniu widać pierwsze mszyce i mrówki na porzeczkach i agreście. Jak zastosować klej na mszyce i mrówki na drzewach i krzewach? Oto wskazówki.

REIT-y a przyszłość rynku mieszkaniowego. Jakie zmiany nas czekają?

Wprowadzenie REIT-ów rodzi pytania wpływ na sektor PRS (Private Rented Sector) w Polsce. Czy inwestycje w wynajem mieszkań przez REIT-y rzeczywiście przyspieszą rozwój tego segmentu? Jak szybko możemy spodziewać się wzrostu liczby mieszkań na wynajem? I jakie plany mają deweloperzy w kontekście rozwoju sektora PRS? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Coraz łatwiej kupić mieszkanie w okazyjnej cenie, ale będzie jeszcze taniej: prawda czy fałsz

Transakcje po okazyjnej cenie słabo wpływają na statystyki. Na szczęście okazja ma też to do siebie, że jest jednostkowa i wyjątkowa. Są też okresy, dłuższe lub krótsze, które okazjom sprzyjają lub nie. Jak jest teraz?

Wywłaszczenie gruntu pod drogę w trybie specustawy – kwestie związane z odszkodowaniem

Czym jest wywłaszczenie gruntu na cele drogowe? Jaka jest podstawa do wywłaszczenia i jak przebiega cała procedura? Co z odszkodowaniem za wywłaszczenie?

REKLAMA