REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W lutym wzrosła sprzedaż mieszkań w dużych miastach

Oprac. Paulina Karpińska
W lutym wzrosła sprzedaż mieszkań w dużych miastach
W lutym wzrosła sprzedaż mieszkań w dużych miastach
Konrad Żelazowski
dziennik.pl

REKLAMA

REKLAMA

Sprzedaż nowych mieszkań na 7 największych rynkach w Polsce sięgnęła w lutym 4,6 tys. i była najwyższa od 13 miesięcy. 38 % wzrost sprzedaży nie zmobilizował jednak deweloperów do większych wprowadzeń, a liczba mieszkań które trafiły do oferty była trzykrotnie niższa niż sprzedanych - wynika z danych Otodom Analytics. Nie może zatem dziwić, że ceny z miesiąca na miesiąc rosną.

Sprzedaż mieszkań w lutym - wyniki

REKLAMA

Luty był trzecim z rzędu miesiącem wyraźnie lepszej sprzedaży i trzecim miesiącem z rzędu, kiedy liczba mieszkań wprowadzanych do oferty na rynku pierwotnym była od niej wyraźnie niższa. Na siedmiu rynkach, dla których Otodom publikuje dane (w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Trójmieście, Poznaniu, Łodzi i Katowicach) sprzedaż w lutym wyniosła łącznie 4,6 tys - o 48% więcej niż w styczniu i o 38% więcej niż przed rokiem. Mieszkań, które trafiły do oferty deweloperów było zaledwie 1,8 tys. - o 33% mniej niż przed miesiącem i aż o 64% mniej rok do roku.

REKLAMA

Nadwyżka liczby transakcji nad nowymi wprowadzeniami wyniosła aż 60%, w wyniku czego oferta mieszkań deweloperskich dostępnych do zakupu w granicach tych miast spadła do 47,1 tys. Mimo tak dużej dysproporcji poziom oferty liczony łącznie dla 7 rynków jest wciąż relatywnie wysoki i nadal wyższy niż w maju 2022 r., a zatem zanim wejście w życie nowelizacji ustawy o ochronie praw nabywcy zmobilizowało deweloperów do skokowego wprowadzenia do sprzedaży prawie 10 tys. mieszkań w ciągu jednego miesiąca.

Liczba dostępnych mieszkań na dużych rynkach

W czerwcu 2022 r. na wszystkich 7 rynkach odnotowano najwyższe wówczas poziomy oferty w historii monitoringu Otodom Analytics[1]. Od tamtej pory miasta te podzieliły się na 2 grupy - te w których poziom oferty zaczął systematycznie spadać oraz takie, gdzie oferta nadal rosła. Do pierwszej grupy można zaliczyć 4 rynki o największej skali - Warszawę Trójmiasto, Kraków i Wrocław. Tam poziom oferty na koniec lutego był o odpowiednio 12%, 10%, 22% i 17% niższy w porównaniu do czerwca 2022r. W Poznaniu, Łodzi i Katowicach poziom oferty był na koniec lutego o 3-6% wyższy niż 8 miesięcy wcześniej.

Bezpieczny kredyt 2% zwiększy sprzedaż mieszkań?

Cały miniony rok upłynął na pierwotnym rynku mieszkaniowym pod znakiem wyraźnego hamowania, a początek IV kwartału 2022 r. był momentem, w którym zaczęto mówić o realnym spadku średnich cen ofertowych. Różnice cen m/m na większości rynków nie przekraczały 1%. ​ Był też momentem, w którym z gospodarki zaczęły płynąć dla mieszkaniówki - a szczególnie dla nabywców - pozytywne sygnały. NBP przerwał serię podwyżek stóp procentowych, dynamika wzrostu inflacji wyhamowała, a w połowie grudnia rząd ogłosił nowy program skierowany do osób, które chcą kupić swoje pierwsze mieszkanie. Pozytywnie zareagowali również kupujący wracając do biur sprzedaży deweloperów.. Ale nie wszyscy z nich to ci, którzy chcą kupić mieszkanie z rządową dopłatą.

- Sygnały jakie otrzymujemy od deweloperów świadczą o tym, że motywacja kupujących jest dwojaka. Dla części z nich obniżenie przez KNF bufora ostrożnościowego do 2,5 pp oraz szansa na obniżenie kosztu kredytu przy wsparciu państwa otworzyła zamkniętą dotychczas drogę do sfinansowania zakupu mieszkania. Dla innych mobilizujący był wzrost aktywności tej pierwszej grupy. W warunkach ograniczonej podaży nowych inwestycji przestraszyli się możliwego wzrostu cen i przyspieszyli decyzję o zakupie - komentuje Katarzyna Kuniewicz, kierująca badaniami rynku Otodom Analytics

Motywacja ta jak się okazuje nie była na wyrost. Dane Otodom Analytics potwierdzają, że po raz kolejny mieliśmy do czynienia ze wzrostem średnich cen ofertowych na niemal wszystkich rynkach. I choć wzrosty miesiąc do miesiąca nie są wciąż duże, to porównanie do średnich cen sprzed 3 miesięcy wskazuje na wyraźny wzrost dynamiki. W porównaniu do listopada 2022 r. za 1 mkw mieszkania trzeba było w lutym zapłacić o 1% więcej w Trójmieście i Poznaniu, 2% w Krakowie i aż o 6% więcej w Warszawie Wrocławiu i Łodzi. Wyjątkowym pod tym względem rynkiem są Katowice. Ze względu na specyfikę Aglomeracji Śląskiej oraz relatywnie niewielką skalę oferty w granicach miasta, duże wahania cen mogą być efektem statystycznym.

- Wyniki z ostatnich trzech miesięcy napawają ostrożnym optymizmem, choć do utrwalenia się trendu wzrostowego wciąż daleko. Abyśmy mogli mówić o powrocie do poziomu sprzedaży z przełomu 2021 i 2022 r. niezbędne jest zwiększenie dostępności kredytów. Nie może być również mowy o wysokiej sprzedaży bez nowych wprowadzeń. Doświadczenie uczy - i deweloperzy mają tego świadomość - że wtedy, kiedy klienci mają większy wybór, transakcje osiągają wyższy poziom - komentuje Katarzyna Kuniewicz, kierująca badaniami rynku Otodom Analytics.

Co zatem powstrzymuje deweloperów przed zwiększeniem podaży? Zdaniem ekspertki Otodom również oni, podobnie jak nabywcy, czekają na zmaterializowanie się programu Bezpieczny Kredyt 2% w lipcu. To będzie dla nich wyraźny sygnał, na ile program faktycznie może stymulować rynek. Do tego czasu chyba nie możemy liczyć na skokowe wzrosty wprowadzeń.

- Jest to natomiast szansa dla tych, którzy działają na rynku wtórnym. To tam przeniosą się nabywcy, kiedy nie znajdą na rynku pierwotnym wystarczająco atrakcyjnej oferty. A pamiętać trzeba, że oferta mieszkań z drugiej ręki to nie tylko bloki z lat 70 i 80. Na koniec roku blisko 10% mieszkań wystawionych do sprzedaży za pośrednictwem Otodom to te wybudowane po 2015 r. Jest więc z czego wybierać. - dodaje ekspertka.

 

[1] od czerwca 2021 r.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: otoDom.pl
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Beata
    2023-03-13 12:28:12
    Ja to dopiero jestem na etapie rozglądania sie za czymś. Mam niby na oku już mieszkanie od wwwconstruction na Mrągowskiej. Podoba mi się rozmieszczenie pomieszczeń i lokalizacja. Ale daje jeszcze sobie chwilę czasu na rozejrzenie się. Chociaż coś czuje że już nic innego nie wpadnie mi w oko.
    0
QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Za darmo: projekty domów o powierzchni 70, 120, 150 i 180 metrów kwadratowych dostępne na stronie internetowej GUNB

Na stronie internetowej Głównego Urzędu Nadzoru Budowlego przybywa gotowych projektów domów, które można wykorzystać przy budowie, zaoszczędzając nawet kilkanaście tysięcy złotych na kosztach. Najwięcej jest projektów domów o powierzchni 70 metrów kwadratowych, ale sukcesywnie od dwóch miesięcy przybywa projektów domów większych.

Jak nowy rząd może wpłynąć na poprawę sytuacji na rynku mieszkaniowym?

W obliczu rosnących wyzwań na rynku mieszkaniowym, eksperci i deweloperzy zastanawiają się, jakie kroki powinien podjąć nowy rząd, aby skutecznie przyspieszyć budowę mieszkań i zwiększyć ograniczoną podaż. Przedstawiamy wyniki szczegółowej sondy wśród branżowych specjalistów, którzy dzielą się swoimi przewidywaniami i oczekiwaniami dotyczącymi przyszłości rynku mieszkaniowego.

Ile kosztuje pelet pod koniec 2023 roku? Jaki koszt kotła na pelet z montażem?

Dlaczego warto ogrzewać dom peletem? Ile kosztuje pelet? Ile potrzeba peletu na zimę? Jakie są rodzaje peletu? Jakie są ceny montażu kotła na pelet?

Frankowicze znów triumfują. Co oznacza wyrok TSUE?

Frankowicze znów mają powody do radości. TUSE w czwartek orzekł, że sądy krajowe mają obowiązek zbadać z urzędu, czy postanowienia umowy mają nieuczciwy charakter i, dokonawszy takiego badania, mają obowiązek wyłączyć stosowanie nieuczciwych warunków umownych tak, aby nie wywierały one skutków wobec konsumenta.

REKLAMA

Bezpieczny Kredyt 2% - czy w 2024 roku nadal będzie można skorzystać z dopłat do kredytu?

Już od początku lipca 2023 r. osoby zainteresowane zakupem nieruchomości mogą być beneficjentami rządowego programu Bezpieczny Kredyt 2%. Kilka dni temu Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zwiększeniu środków na Bezpieczny Kredyt 2% o blisko 4,8 mld zł. To wstępne ustalenia, które muszą jeszcze przejść ścieżkę legislacyjną. Jeśli projekt zostanie zatwierdzony, w 2024 roku z programu będzie mogło skorzystać kolejne 35 tys. osób.

Jaki metraż mają największe mieszkania deweloperskie i ile kosztują?

Jak duże mieszkania można znaleźć u deweloperów? W których inwestycjach? Ile kosztują? Sprawdzamy!

Frankowicze nie odpuszczają. Przyszły rok będzie podobny? [KOMENTARZ]

Według najnowszych statystyk, od początku br. do końca trzeciego kwartału do sądów okręgowych w całym kraju wpłynęło o jedną trzecią więcej spraw frankowych niż rok wcześniej. Skala tak dużego wzrostu jest zrozumiała. Wielu kredytobiorców zachęciła do złożenia pozwu korzystna dla nich decyzja TSUE. Przekonujące były też zwycięskie batalie sądowe innych frankowiczów. Ponadto rosnąca świadomość prawna konsumentów i aktywne działania informacyjne różnych organizacji oraz kancelarii prawnych dały zapalniki do walki w sądach. Skutkiem tego niektóre z nich odnotowały nawet blisko 200-procentowe wzrosty liczby spraw frankowych. A to jeszcze nie koniec dodatnich wyników, choć kolejne skoki mogą być już nieco słabsze. Banki już powinny rozważać bardziej korzystne ugodowe rozwiązania konfliktów.

Wody opadowe to nie problem tylko cenny zasób. Jak zagospodarować je w mieście?

W obliczu zmian klimatycznych, również Europa staje się coraz bardziej narażona na anomalie pogodowe, takie jak długotrwałe okresy bez opadów lub nawalne deszcze. Te zjawiska wpływają na to jak projektowane są nowe budynki i infrastruktura, a także w jaki sposób modernizowane są istniejące obiekty. Jednym z kluczowych aspektów walki ze zmianami jest odpowiednie zagospodarowanie wód opadowych. Zamiast traktować je jako problem, pora spojrzeć na nie jako na cenny zasób, którego mądre wykorzystanie, uchroni nas przed zagrożeniami wynikającymi ze zmian klimatycznych.

REKLAMA

Dofinansowanie wymiany dachów z azbestu. Nabór wniosków od 15 grudnia 2023 r.

Od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. będzie można ubiegać się o wsparcie na wymianę w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. Jest to drugi nabór wniosków o taką pomoc finansową realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne?

Potrzeba termomodernizacji budynków jest faktem, a energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. Regulacje unijne mają w tym swój duży udział. Jaki jest planowany koszt termomodernizacji w Europie, i kto za to zapłaci? 

REKLAMA