REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rynek mieszkaniowy w Warszawie ze spadkiem sprzedaży mieszkań i kolejnymi wzrostami cen

RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
W Warszawie kolejny spadek sprzedaży mieszkań
W Warszawie kolejny spadek sprzedaży mieszkań
Reporter

REKLAMA

REKLAMA

Rynek mieszkaniowy w Warszawie jest największy spośród wszystkich miast. Informacje z IV kw. 2021 r. sygnalizują pogorszenie wyników sprzedażowych deweloperów. Od października do grudnia 2021 r. sprzedaż nowych „M” w Warszawie spadła o kolejne 9% kw/kw. Mimo to ceny wzrosły w większości dzielnic stolicy.

Rynek mieszkaniowy w Warszawie z malejącym popytem

Rynek mieszkaniowy nie pozostaje obojętny na zmiany stóp procentowych. Wpływają one na zdolność kredytową i na wysokość rat. Polacy ostrożniej podchodzą do decyzji o zakupie mieszkania. Nic więc dziwnego, że inwestorzy mieszkaniowi zanotowali gorsze wyniki sprzedażowe. Taka sytuacja ma jednak swoje plusy. Warszawskim deweloperom udało się ustabilizować wielkość oferty. W ujęciu kwartalnym, podaż z całej Warszawy zmieniła się bowiem tylko o (-1%) i w IV kw. 2021 r. oscylowała na poziomie zbliżonym do 13 tys. nowych lokali.

REKLAMA

 

Spadek liczby dostępnych inwestycji na rynek mieszkaniowy w Warszawie

Pod koniec 2021 roku liczba nowych projektów w Warszawie wynosiła 253. Oznacza to trzymiesięczny spadek o jedenaście inwestycji – będący m.in. konsekwencją zamykania mocno wyprzedanych projektów. Największe zmiany dotyczyły Mokotowa oraz Pragi-Północ (spadek o 6 inwestycji), a także Białołęki (spadek z 57 do 54 projektów).

Mapa inwestycji w Warszawie

Mapa inwestycji w Warszawie

Warto także zwrócić uwagę na podaż stołecznych mieszkań z poszczególnych dzielnic. W ubiegłym kwartale ciekawa sytuacja miała miejsce na terenie Ursynowa. Nastąpił tu niemal czterokrotny wzrost podaży nowych lokali. Ursynów ze względu na swoje położenie to dobra alternatywa dla osób, które chciałyby kupić mieszkanie na Mokotowie, ale nie mogą sobie na to pozwolić ze względu na wzrost cen metrażu.

Liderem podaży jest wciąż Białołęka – ta dzielnica miała pod koniec ubiegłego roku do zaoferowania 2 553 lokale. Najgorzej pod względem podaży wyglądał Żoliborz i Ochota.

Sytuacja gospodarcza powoli odbija się na rynku mieszkaniowym

REKLAMA

W porównaniu do III kw. 2021 r. sprzedaż nowych mieszkań spadła w trzech ostatnich miesiącach roku o kolejne 9%. Równocześnie stołeczni deweloperzy wprowadzili do oferty o 12% mniej lokali niż w okresie lipiec - wrzesień 2021 r. Jak mówi Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

–  Można oczekiwać, że gorsza koniunktura sprzedażowa będzie widoczna również przez cały 2022 rok. W tym kontekście warto nadmienić, że banki dopiero w pierwszym kwartale bieżącego roku całkowicie uwzględnią skutki ubiegłorocznych podwyżek stóp procentowych NBP.

W całej drugiej połowie ubiegłego roku najwięcej lokali sprzedało się na Białołęce (1 448), Ursusie (1 215) i Mokotowie (823). Najmniej transakcji sprzedaży miało miejsce na Wesołej (19), Żoliborzu (27) i Ochocie (31). Łącznie z rynku ubyło 7 419 mieszkań.

Zmiany śreniej ceny nowych mieszkań w III i IV kw 2021 r.

Zmiany śreniej ceny nowych mieszkań w III i IV kw 2021 r.

Wzrost cen na warszawskim rynku nieruchomości zwalnia

Ostatnie tygodnie 2021 roku przyniosły spowolnienie wzrostu cen stołecznych lokali. Mimo to, koszt 1 mkw. nowego warszawskiego mieszkania wzrósł w IV kw. 2021 r. o 4,6% i przekroczył barierę 12 000 zł/mkw.

W ubiegłym kwartale tylko dwie stołeczne dzielnice cechowały się ujemną dynamiką cen. Na Rembertowie średnia cena za mkw. spadła o minimalne 0,2%. Na Targówku spadek był jeszcze mniejszy – 0,1%. Najbardziej podrożał metraż na Ochocie (+22,6%), Śródmieściu (+17,5%) i Ursynowie (+16,7%).

Ciekawa sytuacja miała miejsce na Wawrze, który jeszcze do niedawna był jedyną stołeczną dzielnicą ze średnią stawką poniżej 8 000 zł/mkw. Pod koniec 2021 r. nowe „M” z Wawra kosztowało już średnio niemal 8 700 zł/mkw.

– Taka sytuacja może dodatkowo przyspieszyć proces, który jest już widoczny w danych GUS. Mowa o częstszej budowie lokali deweloperskich pod Warszawą - ocenia Andrzej Prajsnar

Najdroższe nowe mieszkania w IV kw. 2021 roku znajdowały się na Śródmieściu – 26 998 zł/mkw., Woli – 18 552 zł/mkw., Ochocie – 17 160 zł/mkw., Żoliborzu – 16 416 zł/mkw. i Mokotowie – 15 543 zł/mkw. Najtaniej było na Wawrze – 8 667 zł/mkw., Białołęce – 8 964 zł/mkw. i Rembertowie – 9 473 zł/mkw.

Ceny mieszkań w IV kw. 2021 r. w Warszawie z podziałek na dzielnice

Ceny mieszkań w IV kw. 2021 r. w Warszawie z podziałek na dzielnice

W najbliższych miesiącach można oczekiwać wzrostu aktywności inwestorów na obrzeżach Warszawy. Koniec roku przyniósł pogorszenie relacji między poziomem stołecznych wynagrodzeń i cenami metrażu. Mimo inflacyjnej presji płacowej, trudno oczekiwać, że w najbliższym czasie dostępność metrażu na warszawskim rynku pierwotnym wzrośnie.

Kupujący będą więc szukać tańszych opcji i rozglądać się za mieszkaniami na obrzeżach miasta lub poza jego granicami. Sytuacji nie polepsza fakt, że rosną ceny prądu i koszty robocizny. Wykonawcy budowlani będą waloryzować swoje stawki, a to dodatkowo podniesie ceny mieszkań.

Podmiejskie powiaty zyskają zatem na atrakcyjności. Szczególnie interesujące wydają się obszary z dobrym połączeniem drogowym i kolejowym do stolicy. Niedawne ukończenie Południowej Obwodnicy Warszawy daje deweloperom nowe możliwości w zakresie planowania podwarszawskich inwestycji. Rozbudowa sieci dróg i poszerzanie infrastruktury to dobre informacje dla inwestorów. Wszyscy zdają sobie sprawę z kurczącej się bazy stołecznych gruntów. Siłą rzeczy trzeba będzie budować więcej poza granicami miasta.  

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: RynekPierwotny.pl
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(3)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • sss
    2022-01-27 06:19:31
    Liczy się marża a nie wolumen. Deweloperom nie zależy na szybkiej sprzedaży, dlatego rosną ceny a wolumen sprzedazy spada.
    0
  • Adzia Bob
    2022-02-01 11:13:43
    Jak ratować się przed wzrostem cen warszawskich mieszkań? Ja długo szukałam na to rady. Na szczęście wybrałam mieszkanie na względnie taniej Białołęce. Deweloperem jest Victoria Dom. Osiedle Nova Sfera na którym mieszkam stale się rozwija i posiada już rozbudowaną sferę usługową.
    0
    pokażodpowiedzi (1)
QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

Bezpieczny Kredyt 2% tylko do końca roku, potem zabraknie pieniędzy. Coraz większa nerwowość wśród chętnych i tłok w bankach. Trzeba się spieszyć?

Dostępność kredytu z gwarantowanymi odsetkami, czym w istocie jest bezpieczny Kredyt 2 procent, poluzowane zasady ustalania zdolności kredytowej, początek obniżania stóp procentowych i osłabiania inflacji – to wszystko sprawiło, że banki zostały zasypane wnioskami o kredyty hipoteczne na kupno pierwszego mieszkania dla rodziny. Rosnące szybko ceny mieszkań i niepewność polityczna związana z formowaniem nowego rządu dodatkowo podnoszą temperaturę i zdenerwowanie chętnych na kredyty hipoteczne na specjalnych warunkach.

Rekordowy październik w bankach. Najwyższa wartość w historii udzielonych kredytów mieszkaniowych

Banki w październiku miały co robić. Najwyższa kwota w całej dotychczasowej historii rynku kredytów mieszkaniowych padła w właśnie w tym miesiącu. Wzrost odnotowano również w kredytach ratalnych i limitach na kartach kredytowych.

REKLAMA

Budownictwo mieszkaniowe 2024 – rekomendacje deweloperów i pracodawców dla nowego rządu

W dniu 27 listopada 2023 r. opublikowano raport zawierający rekomendacje Platformy Mieszkaniowo-Budowlanej Pracodawców RP przygotowane we współpracy z Polskim Związkiem Firm Deweloperskich pod nazwą „Priorytety mieszkaniowe na pierwsze 100 dni rządu”. Tego samego dnia przedstawiono ten dokument na konferencji prasowej i omówiono podczas debaty z udziałem kilku posłów z prawdopodobnej nowej koalicji rządowej.

Obowiązki zarządców nieruchomości zimą. Nie tylko odśnieżanie

Jakie czynności należą do obowiązków zarządcy nieruchomości w czasie zimy?

Konserwacja paneli fotowoltaicznych. Jak to robić? Jak unikać awarii i oszczędzać koszty?

Konserwacja paneli fotowoltaicznych ma ogromne znacznie. Jeśli nie będziemy tego robić prawidłowo, może dojść do niższej produkcji energii, mniejszych oszczędności związanych z rachunkami za prąd, a w niektórych przypadkach – do awarii instalacji fotowoltaicznej. Obiekty komercyjne powinny zwracać szczególną uwagę na kwestie bezpieczeństwa, a te z kolei wiążą się z kontrolowaniem, czy instalacja pracuje w sposób prawidłowy. 

Jak, zdaniem deweloperów, rząd może wpłynąć na poprawę sytuacji na rynku mieszkaniowym?

Jakie decyzje nowego rządu byłby najbardziej skuteczne, by możliwe było przyspieszenie tempa budowy mieszkań i zwiększenie bardzo niskiej podaży? Jak dalej będzie rozwijał się rynek mieszkaniowy? Deweloperzy odpowiadają.

REKLAMA

Ulga mieszkaniowa: wyroki zakończą wątpliwości?

Niedawno zapadł kolejny, interesujący nie tylko dla prawników wyrok w sprawie ulgi mieszkaniowej. Postanowiliśmy go przybliżyć. Analizujemy również inne wyroki.

Frankowicze nie odpuszczają, sądy przeżywają oblężenie. Nie opłaca się iść na ugodę z bankiem?

Frankowicze nie wierzą w ugody. W sądach znowu wzrosła liczba pozwów, a eksperci nie przewidują zmian w najbliższym czasie. Rośnie świadomość kredytobiorców, a ponadto coraz więcej wyroków jest korzystnych dla nich.

REKLAMA