REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sprzedaż mieszkań deweloperów giełdowych w 2021 z rekordowym wynikiem

RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Sprzedaż mieszkań deweloperów giełdowych w 2021 z rekordowym wynikiem
Sprzedaż mieszkań deweloperów giełdowych w 2021 z rekordowym wynikiem
Rintal Polska

REKLAMA

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań deweloperów giełdowych w 2021. Wraz z początkiem nowego roku notowane na GPW spółki deweloperskie publikują raporty ze sprzedaży mieszkań za ostatni kwartał oraz cały miniony rok. Zaprezentowane przez giełdowych tuzów statystyki kontraktacji osiągnęły tym razem rekordowy poziom. Pytanie, na ile realne jest utrzymanie tak jednoznacznie pozytywnej tendencji w bieżącym roku

Sprzedaż mieszkań deweloperów giełdowych w 2021 r. - wybuch popytu na nowe mieszkania

Przed rokiem nawet najbardziej optymistyczne prognozy nie przewidywały tak znacznego wzrostu deweloperskiej kontraktacji w 2021 roku, jak ten zakomunikowany przez giełdowych tuzów w najnowszych raportach. Wynik 27,3 tys. lokali komunikuje progres rdr o blisko 30 proc. i wynik na historycznym poziomie.  Wprawdzie w roku 2017 analogiczne statystyki przekroczyły 30 tys. lokali, czyli obecny poziom o około 10 proc., ale lista spółek liczyła sobie wówczas aż 6 pozycji więcej.

REKLAMA

Wyniki sprzedażowe deweloperów w 2021 roku

Wyniki sprzedażowe deweloperów w 2021 roku

REKLAMA

Uwagę zwraca pierwsza czwórka prezentowanej stawki firm z rocznymi wynikami ponad 4 tys. sprzedanych mieszkań, a zwłaszcza pozycje na rynkowym podium zajęte przez Murapol, Robyg i Atal z progresem rdr od 47 do blisko 70 proc. A to oznacza, że zasada „duży może więcej” ma się coraz lepiej i zapowiada dalszą konsolidację pierwotnego rynku mieszkaniowego.

Wg ekspertów portalu RynekPierwotny.pl taki stan rzeczy zawdzięczamy jak wiadomo popytowej erupcji na mieszkaniowym rynku pierwotnym, wykreowanej głównie przez inwestorów indywidualnych, spekulantów i fundusze PRS. To dzięki tym ostatnim na pozycji lidera rocznej kontraktacji znalazł się Murapol, spółka od dawna aspirująca do najwyższego miejsca na branżowym podium. Swoje zrobiły też prawie zerowe przez większą część ub. roku stopy procentowe i niespełnione obietnice prezesa NBP utrzymania ich jeszcze przez długie kwartały.  

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sprzedaż mieszkań deweloperów giełdowych w 2021 r. - zadyszka na finiszu wyjątkowo udanego roku

Zaprezentowana stawka czternastu czołowych firm krajowej branży deweloperskiej o profilu mieszkaniowym, spółek notowanych na rynku podstawowym oraz Catalyst warszawskiej GPW, w ostatnim kwartale ub. roku zakontraktowała sprzedaż w sumie 5624 lokali, co jest wynikiem o kilkanaście procent słabszym w relacji rok do roku. Jak zauważa branżowy portal RynekPierwotny.pl aż dwie trzecie firm zanotowało regres sprzedaży, i to pomimo faktu, że końcówka roku zazwyczaj bywa okresem wyjątkowo udanym dla deweloperki mieszkaniowej.

Jest to zapewne jakiś sygnał dla rozwoju koniunktury w kolejnych miesiącach, jednak w sytuacji wyjątkowo udanych trzech pierwszych kwartałów 2021 roku statystyki jego trzech ostatnich miesięcy nie mają większego znaczenia dla obrazu rynku i rekordowego wyniku ogółem – tłumaczy Jarosław Jędrzyński, ekspert portalu RynekPierwotny.pl.

Perspektywy dla deweloperów na 2022 rok

REKLAMA

Przy okazji warto podkreślić, że rok 2021 był na pierwotnym rynku mieszkaniowym rekordowy również pod względem inwestycyjnym w każdej kategorii statystyk. Pomimo tego jednak mocno doskwierała nierównowaga popytowo-podażowa, skutkująca słabnącą dostępnością lokali z pierwszej ręki. Wiele zdaje się jednak wskazywać na perspektywę zmiany tej sytuacji już w najbliższych miesiącach.

Na zaprezentowane wyniki składają się bowiem doskonałe trzy pierwsze kwartały 2021 roku i dużo słabszy ostatni z regresem rdr blisko 14 proc. Zazwyczaj końcówka roku wypada u deweloperów giełdowych bardziej okazale. Tym razem mamy najprawdopodobniej do czynienia z preludium spadkowej tendencji sprzedażowej w roku bieżącym, czego głównymi sprawcami będą rosnące stopy procentowe, postępująca drożyzna nie tylko w mieszkaniówce, i w końcu niemal pewne znaczne pogorszenie nastrojów konsumenckich. Sęk w tym, że oczekiwany spadek zarówno popytu jak i podaży na rynku nowych mieszkań, skorelowany z jak się powszechnie wydaje nieuchronnym dalszym wzrostem ich cen, to klasyczna mieszkanka wybuchowa z trudnymi do przewidzenia skutkami.     

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: rynekpierwotny.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raty kredytu hipotecznego można obniżyć zmieniając polisę ubezpieczenia na życie, jak to zrobić i ile można zaoszczędzić

Umowy o kredyt bankowy są tak skonstruowane, że skorzystanie z zabezpieczenia w postaci polisy za życie za pośrednictwem banku udzielającego kredytu oznacza niższą marżę. Standardowo dotyczy to pierwszego kilkuletniego okresu kredytu. Potem jednak zmiana umowy ubezpieczenia może dać nawet kilka tysięcy oszczędności w kosztach jego obsługi.

Jak kupić mieszkanie za 50% ceny? Jest jeden sposób

Okazuje się, że ceny wywoławcze mieszkań dostępnych na licytacjach komorniczych są od 20% do nawet 55% niższe. Jak zatem wziąć udział w licytacji komorniczej i kupić dużo taniej mieszkanie? Jest kilka rzeczy, o którym trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do takiej licytacji.

Najchętniej w bloku lub kamienicy i blisko centrum. Takich mieszkań szuka Pokolenie Z

W dorosłość a więc także na rynek nieruchomości jako konsumenci zaczynają wkraczać przedstawiciele pokolenia Z. To jakich mieszkań w jakich lokalizacjach szukają, już teraz zaczyna kształtować trendy w całym sektorze mieszkaniowym. Jakie są ich preferencje mieszkaniowe?

Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

REKLAMA

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

REKLAMA