REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Nieruchomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Co posadzić na podmokłej działce?


Problem stale podmokłego lub często zalewanego terenu działki często może zniechęcić do założenia ogrodu. Najprostszym sposobem na nadmiernie wilgotne gleby jest dobór roślin, które lubią takie stanowiska. Odporne oraz atrakcyjne gatunki i odmiany znajdziemy wśród drzew i krzewów ozdobnych.

Baterie Oras: nowoczesna armatura by Alessi


Nowoczesna armatura o minimalistycznych kształtach zaprojektowana przez Stefano Giovannoniego – jednego z czołowych projektantów włoskiej pracowni Alessi. Seria One jest połączeniem nowoczesnego designu i wygody. W skład kolekcji wchodzi kilkanaście modeli baterii umywalkowych i wannowych. Kolekcja na pewno przypadnie do gustu tym, którzy cenią sobie nowatorskie podejście do projektowania przedmiotów sztuki użytkowej.

Kiedy władze budowlane mogą wnieść sprzeciw do zgłoszenia budowy lub robót budowlanych?


Po zgłoszeniu zamiaru wybudowania obiektu budowlanego lub wykonania robót budowlanych zwolnionych od pozwolenia na budowę odpowiedni organ władzy ma 30 dni na rozpatrzenie sprawy. Organ może wnieść w drodze decyzji sprzeciw z trzech podstawowych przyczyn.

Jakie prawa i obowiązki ma kierownik budowy w procesie budowlanym?


Ustawa przewiduje dla każdego uczestnika procesu budowlanego oddzielną funkcję oraz przyznaje mu prawa i obowiązki. Szczegółowo również określa obowiązki Kierownika budowy.

REKLAMA

Jakie są prawa i obowiązki projektanta w procesie budowlanym?

Ustawa przewiduje dla każdego uczestnika procesu budowlanego oddzielną funkcję oraz przyznaje mu prawa i obowiązki. Do obowiązków Projektanta należy opracowanie projektu budowlanego w sposób zgodny z ustaleniami określonymi w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, w decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, zgodnie z wymaganiami ustawy, przepisami oraz zasadami wiedzy technicznej.

Prawa i obowiązki Inspektora nadzoru inwestorskiego w procesie budowlanym


Ustawa przewiduje dla każdego uczestnika procesu budowlanego oddzielną funkcję oraz przyznaje mu prawa i obowiązki. Precyzuje również obowiązki Inspektora nadzoru inwestorskiego.

Obowiązki Inwestora w procesie budowlanym a praktyka


Prawo Budowlane narzuca Inwestorowi szereg obowiązków w związku z procesem budowlanym. W pewnych przypadkach pozostawia jednak margines dowolności w zakresie podejmowanych działań.

Prawa i obowiązki inwestora w procesie budowlanym

Ustawa przewiduje dla każdego uczestnika procesu budowlanego oddzielną funkcję oraz przyznaje mu prawa i obowiązki. Do obowiązków Inwestora należy zorganizowanie procesu budowlanego z uwzględnieniem zawartych w przepisach zasad bezpieczeństwa i ochrony zdrowia.

REKLAMA

Prawa i obowiązki uczestników procesu budowlanego

Uczestnikami procesu budowlanego w rozumieniu ustawy, są: Inwestor, Inspektor nadzoru inwestorskiego, projektant i kierownik budowy lub kierownik robót. Każdy uczestnik ma określone funkcje w procesie inwestycyjno-budowlanym. Każdemu uczestnikowi przypisane są jego obowiązki i prawa.

Budynek, obiekt budowlany lub budowla w znaczeniu prawa budowlanego


W języku potocznym używamy takich pojęć jak: budynek, obiekt budowlany lub budowla zamiennie, jako synonim budynku. W Prawie budowlanym każdemu z tych pojęć przypisano konkretne znaczenie wraz określeniem obiektów, które do niego przynależą.

Co oznacza określenie "budowa"?

W profesjonalnym języku budowlanym pojawia się wiele określeń związanych z budową i pracami budowlanymi. W prawie budowlanym ograniczono ilość określeń, sprecyzowano zakres i znaczenie terminu budowa.

O czym świadczy obecność chwastów?


Dziko rosnące rośliny nazywane chwastami mogą wiele powiedzieć o glebie i warunkach panujących w ogrodzie. Przed założeniem ogrodu warto rozejrzeć się jakie chwasty rosną na naszej działce.

Toksyczne krzewy ogrodowe


Wiele popularnych gatunków i odmian roślin ogrodowych ma właściwości trujące lub szkodliwe. Zjedzenie różnych części roślin jest groźne dla dzieci i zwierząt. Które z krzewów rosnących w naszych ogrodach są szczególnie niebezpieczne?

Miniaturowe żywopłoty


W ogrodzie nie zawsze potrzebne są nam jedynie wysokie żywopłoty, które pełnią funkcje zasłony przed otoczeniem lub hałasem. Niskie żywopłoty osiągające około 30 cm wysokości świetnie sprawdzają się jako niska obwódka rabaty, trawnika lub ścieżki. Jakie rośliny ogrodowe mogą spełnić taką rolę?

Miniaturowe i eleganckie wierzby


Nieduże, szczepione na pniu ozdobne odmiany wierzb są łatwe w uprawie. Kwitnące wiosną bazie, ciekawe barwy liści i kształty pędów, i różne pokroje koron są niewątpliwą ozdobą każdego ogrodu. Właściwie posadzone i pielęgnowane zadowolą każdego właściciela ogrodu.

Kiedy i jak zaczynamy nawozić rośliny w ogrodzie?

Aby rośliny przyswoiły optymalną dawkę niezbędnych składników, bardzo ważne jest właściwe zastosowanie nawozów. Jednak zastosowanie ich w nieodpowiednim terminie i przy niekorzystnej pogodzie może zupełnie mijać się z celem. Wczesną wiosną gdy tylko rozmarznie ziemia wszystkie rośliny zasilamy nawozami o zwiększonej dawce azotu.

Czego dotyczy sprawdzanie projektu budowlanego przez urząd?

Pomiędzy złożeniem do Urzędu Projektu Budowlanego, a otrzymaniem decyzji o Pozwoleniu na Budowę mija trochę czasu. Jest to czas, w którym urząd sprawdza prawidłowość i zgodność złożonej dokumentacji projektowej z obowiązującym prawem i przepisami.

Remont starego mieszkania


Stare mieszkania, a szczególnie te budowane w dobie socjalistycznego kryzysu kryją w sobie wiele niespodzianek natury budowlanej. Brak materiałów na rynku, absurdalne oszczędności, nierealne normatywy i wieczny brak funduszy wygenerował liczne patenty zastępcze w zamian za przewidziane w projekcie rozwiązania techniczne i materiałowe.

Dokumenty potrzebne do pozwolenia na rozbiórkę


Jeżeli zamierzamy usunąć z naszej działki jakikolwiek obiekt budowlany musimy zastanowić się czy nie musimy uzyskać pozwolenia na rozbiórkę. Warto wiedzieć, że jest to element wymagany w odniesieniu do większości obiektów budowlanych.

Rozbiórki a prawo budowlane


Czy rozebranie starej drewnianej szopy, kawałka muru z ogrodzenia lub rozpadającej się przybudówki do naszego domu wymaga jakiś formalności prawno-administracyjnych? Warto zapoznać się z kilkoma faktami.

Remont – czy wymianę okien trzeba zgłaszać w urzędzie?


Czy wymiana okien wymaga pozwolenia lub zgłoszenia do Urzędu? To pytanie często pojawiają się w czasie remontu mieszkania. Poniżej kilka ważnych faktów.

Remont mieszkania – czas potrzebny na formalności


Przed przystąpieniem do remontu musimy określić jego zakres. Wiąże się to nie tylko z wyliczeniem kosztów jakie będziemy musieli ponieść przy jego wykonaniu, ale również z wyliczeniem czasu potrzebnego na czynności formalno-prawne, które będziemy musieli wykonać jeszcze przed jego rozpoczęciem.

Jaką wybrać podłogę hotelową?

Podłogi hotelowe powinny charakteryzować się: wytrzymałością i odpornością na zużycie. Na decyzyjny proces zakupowy wpływ powinna mieć nie tylko cena, ale też trwałość podłogi hotelowej i niezmienność wizualna w czasie długiego i intensywnego użytkowania.

Jak i kiedy nawozić?

Sposób nawożenia w 50% jest odpowiedzialny za sukces uprawy. Jednak nie można zastosować zbyt wysokich dawek nawozów jednorazowo, ponieważ większość gatunków roślin jest wrażliwa na zasolenie.

Co trzeba wiedzieć o ogrodzie zimowym?

Ogród zimowy to architektoniczna forma, gdzie spotykają się ludzie jako użytkownicy, rośliny jako materiał ożywiony i światło słoneczne. Ogród zimowy staje się miniaturowym środowiskiem życia, dzięki któremu możemy się cieszyć widokiem wschodzącego słońca, w jasnym, pełnym światła miejscu łączącym ogród i dom.

Jakie kwiaty wybrać do ogrodu?


Kwiaty stanowią źródło wrażeń estetycznych w naszych ogrodach. Ich kształty, barwy, zapachy tworzą bajkowe klimaty tajemniczości, upiększając każdy, nawet najmniejszy, skrawek ogrodu.

Jakie wybrać rośliny doniczkowe?

Rośliny w pojemnikach to świetny sposób na niebanalne wypełnienie przestrzeni ogrodowej, tarasu czy balkonu przez cały rok. Dodatkowym walorem donic jest możliwość ich dowolnego zestawiania i zmieniania ich położenia względem siebie, co daje interesujące możliwości eksperymentowania z kompozycją roślinną i pozwala w łatwy sposób zasadniczo odmienić wygląd danego miejsca.

Jak zaprojektować ogród przy kamienicy?

Ogrody przy kamienicach, zieleńce i skwery w przestrzeni miejskiej spełniają niezwykle ważne funkcje krajobrazowe. Nie tylko upiększają otoczenie, lecz także dają mieszkającym tam ludziom namiastkę kontaktu z naturą.

Jakie schody na poddasze?

Przy adaptacji poddasza bardzo łatwo o błędy. Szczególnie łatwo jest je popełnić realizując plan usytuowania schodów. Dlatego radzimy, jaki kształt i rodzaj schodów będzie najlepszy.

Jakie schody wybrać, gdy mamy mało miejsca?

O tym, jaki rodzaj schodów wybierzemy często decyduje nie tylko nasz gust, ale także ilość miejsca jakie możemy na nie przeznaczyć. Sprawdź, które schody zajmą niewiele miejsca.

Jak urządzić kuchnię w stylu toskańskim?

Toskania to duma i radość Włochów. Ciepła kolorystyka i naturalne elementy kuchni toskańskiej przywołują na myśl krajobrazy z sadami drzewek cytrusowych, gaje oliwne, szpalery cyprysów. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób chce ten magiczny klimat przenieść do swojej kuchni. Ale jak to zrobić?

Jakie okna wybrać: drewniane czy z PVC?


Nowe okna to wydatek rzędu kilku, a nawet kilkunastu tysięcy złotych. Dobrze więc wnikliwie przeanalizować bogatą ofertę dostępną na rynku. Czym się kierować dokonując wyboru okien, tak by zadowoliły nasze oczekiwania zarówno pod względem parametrów użytkowych, estetyki, jak i ceny?

Kute meble – piękno i wysoka jakość

Każdy, kto na równym poziomie ceni sobie jakość i piękno formy, powinien zapoznać się bliżej kutymi meblami kutymi i z kowalstwem artystycznym. Niepowtarzalne wzornictwo mebli kutych stanowi fantastyczną alternatywę do tych klasycznych, drewnianych i tapicerowanych. Sprawdź, jak nadać wnętrzu niepowtarzalny charakter.

Schody w salonie – za i przeciw

Czy schody w salonie to rzeczywiście dobry pomysł? Z jednej strony schody mogą być niezwykłą ozdobą wnętrza i podkreślać jego reprezentatywny charakter. A z drugiej – salon ze schodami trochę jakby przejmuje rolę holu. Zatem czy warto mieć schody w salonie?

Jak zastosować biel w kuchni?

Elegancko i przestronnie – kolor biały doda szyku każdemu wnętrzu. Ale czy biel pasuje do kuchni? To przecież miejsce, w którym potrzebę domowego ciepła odczuwa się najbardziej. A biel wszystkim kojarzy się ze sterylnym szpitalem… Jednak ostatnie trendy udowadniają, że biały to wymarzony kolor do kuchni.

Ekspert radzi: Jak kupić dobre okna?


Zakup okien to inwestycja na lata. Różnorodność oferty dostępnej na rynku sprawia, że czujemy się zagubieni. Czym się zatem kierować dokonując wyboru okien? Oto kilka rad, na co warto zwrócić uwagę.

Jak wykończyć schody?

W przeciwieństwie do innych elementów wnętrza, jak na przykład kolorystyka czy oświetlenie, schody będą jego stałą częścią. Warto więc zadbać, by były dopasowane do charakteru wnętrza. Radzimy, jakich materiałów używać, by schody były ozdobą.

Podatek od hipoteki

Osoba ustanawiająca hipotekę powinna uiścić podatek od czynności cywilnoprawnych. Nie jest na szczęście wysoki.

V etap Miasteczka Regaty w sprzedaży


Dom Development rozpoczął budowę oraz sprzedaż mieszkań V etapu osiedla Miasteczko Regaty na warszawskiej Białołęce. Na osiedlu powstanie 180 mieszkań. Oddanie tego etapu do użytku planowane jest na II kwartał 2012 roku.

Dom Development wprowadza do sprzedaży osiedle Przy Ratuszu


Dom Development rozpoczął budowę oraz sprzedaż mieszkań na osiedlu Przy Ratuszu, usytuowanym na warszawskim Bemowie. Na osiedlu powstanie łącznie 465 mieszkań. Deweloper planuje oddanie inwestycji do użytku na II kwartał 2012 roku.

Dom Development wprowadza do sprzedaży Osiedle Wilno


Dom Development S.A. rozpoczął budowę oraz sprzedaż mieszkań na osiedlu Wilno, mieszczącym się na warszawskim Targówku Elsnerowie. Deweloper planuje oddanie do użytku pierwszego etapu osiedla w I kwartale 2012 roku.

W sprzedaży kolejny etap Osiedla Klasyków


Dom Development wprowadził ostatnio do sprzedaży kolejny etap osiedla Klasyków na warszawskie Białołęce. Łączne powstanie tutaj 491 mieszkań. Deweloper planuje oddanie do użytku tego etapu na kwartał 2012 roku.

Budowa inwestycji Centralpark rozpoczęta


Właśnie rozpoczęto budowę inwestycji Centralpark na Morenie. Na naturalnym wyniesieniu terenu – Wyspie Piecewskiej, leżącej 700 m od granicy z Wrzeszczem, powstanie 8 budynków zlokalizowanych wokół miejskiego parku.

Premedium sprzedaje Wille nad Zalewem


Właśnie rozpoczęła się promocja i sprzedaż inwestycji Wille nad Zalewem w Białobrzegach pod Warszawą. Zajmuje się nią firma Premedium na rzecz grupy deweloperskiej Invest Plan Group.

Nowe mieszkania najszybciej się sprzedają

Przy zakupie mieszkania warto się zastanowić jaki rodzaj zabudowy będzie najkorzystniejszy. Mimo, iż starsze budynki są położone w atrakcyjniejszych miejscach, mogą przysporzyć nabywcom wielu problemów. Jakie mieszkania cieszą się największą popularnością?

Jak zaaranżować wąski korytarz?

Wąski korytarz może być przekleństwem zwłaszcza, kiedy w domu mieszka wiele osób. Wąski korytarz optycznie zmniejsza bowiem przestrzeń i jest niewygodny. Jakie triki zastosować, aby wydobyć z niego maksimum funkcjonalności?

Jak stworzyć salon w kolorach wiosny?

Jak stworzyć salon w kolorach wiosny. Żywe wiosenne kolory w salonie? Czemu nie! Nawet pozornie męczące swoją intensywnością ich zestawienie może stać się piękną, pełna optymizmu aranżacją, o ile nadamy jej odpowiednie tło!

Jak wybrać włączniki światła?

Wygoda w mieszkaniu to nie tylko komfortowa sofa czy odpowiednio duże łóżko, ale również tak małe elementy jak odpowiedni włącznik światła. Jaki włącznik światła wybrać aby był najbardziej ergonomiczny?

Czym są i do czego stosuje się pompy cyrkulacyjne w instalacji c.w.u.?


Jaki jest koń każdy widzi, cytując przedwojenną encyklopedię stwierdzam że to zwykła pompa. Najczęściej w domu stosowane są pompy wymuszające obieg w układach centralnego ogrzewania. Zastosowanie cyrkulacji ciepłej wody użytkowej (c.w.u.) ma na calu poprawę komfortu korzystania z ciepłej wody w domu. Woda krążąc w obiegu między ogrzewaczem wody a punktami odbioru, cały czas ma tą samą temperaturę.

Jaka rata jest najbardziej opłacalna?

Przy wyborze kredytu hipotecznego należy wziąć pod uwagę nie tylko proponowane warunki, ale także popularność danej oferty kredytowej wśród klientów. Ważna jest także decyzja o walucie, w której chcemy spłacać kredyt, oraz jaka rata będzie najbardziej dla nas opłacalna: stała czy malejąca.

REKLAMA