REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zawrzeć umowę najmu mieszkania?

Adam Kret
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Przy obecnych cenach nieruchomości, mało kogo stać jest obecnie na kupno mieszkania. Nadal jednak wiele osób chce mieszkać „na swoim”, albo jest do tego zmuszonym- np. w wyniku podjęcia studiów lub pracy w innym mieście. Z drugiej strony właściciele kilku mieszkań- czy to nabywcy, czy np. spadkobiercy chcą na nich zarobić. Rozwiązaniem tych „problemów” jest rzecz jasna umowa najmu. W przypadku jednak lokali mieszkalnych, trzeba uważać m.in. na ustawę o ochronie praw lokatorów, która może sprawić, że korzystne dla nas (jako wynajmujących) postanowienia umowne nie będą wiążące dla najemcy.

Stopień trudności: niski.

REKLAMA

Koszt : -

Wymagane dokumenty: brak

Forma: pisemna

Krok 1: informacje wstępne

Sporządzanie umowy rozpoczynamy od wskazania miejsca oraz daty jej zawarcia.

Następnie w umowie musimy umieścić dane stron wynajmującego(wynajmujących) i najemcy (najemców).

W przypadku osób fizycznych podajemy następujące dane:

 • Imię (imiona) oraz nazwisko
 • Numer pesel
 • Numer i serię dowodu osobistego
 • Adres zamieszkania

Jeżeli wynajmującym jest przedsiębiorca:

 • Firmę
 • Siedzibę
 • Numery NIP i REGON
 • Numer z rejestru przedsiębiorców KRS, lub ewidencji działalności gospodarczej.
 • Osoby upoważnione do reprezentacji: czy to z racji pełnionych funkcji (np. członków zarządu, czy prokurentów) czy pełnomocnictwa.

Wynajmujący powinien określić jakim prawem do lokalu dysponuje: np. własnością odrębnego lokalu, czy którymś z praw spółdzielczych. Pamiętaj też, żeby na umowie znaleźli się i ją podpisali wszyscy wynajmujący i najemcy.

Krok 2: przedmiot umowy

Następnie musimy określić przedmiot umowy- czyli opisać wynajmowane mieszkanie. W szczególności wskazujemy:

 • adres lokalu,
 • jego powierzchnię,
 • liczbę pomieszczeń,
 • kondygnację, na której się znajduje.
 • Numer księgi wieczystej jeśli go posiada.
 • Nazwę spółdzielni mieszkaniowej jeśli znajduje się w jej zasobach.
 • Określenie miejsca parkingowego oraz/lub piwnicy jeśli zamierzamy je udostępnić wraz z mieszkaniem.

Krok 3: protokół techniczny.

Protokół powinien stanowić załącznik do umowy. Strony określają w nim stan techniczny i stopień zużycia znajdujących się w nim instalacji, urządzeń, mebli. Protokół staje się istotny w momencie wygaśnięcia umowy najmu i wzajemnych rozliczeń po opróżnieniu lokalu (jest m.in. podstawą do potrącenia kosztów remontu z kaucji).

Krok 4: długość trwania umowy.

Umowę najmu można zawrzeć w dwóch terminach: na czas określony (np. 2 miesiące, czy do 01.06.2009r.), lub na czas niekreślony (bez terminu zakończenia najmu).

REKLAMA

Umowa na czas określony jest wygodniejsza dla wynajmującego: wygasa sama, nie trzeba jej wypowiadać. W przypadku umowy na czas nieokreślony jedynym sposobem jej zakończenia jest wypowiedzenie umowy przez którąś (bądź obie) stronę umowy. Z uwagi na ustawę o ochronie praw lokatorów może to być utrudnione.

Rodzaj umowy wybierajmy więc według potrzeb najemcy i wygody wynajmującego. Jeżeli np. najemcą ma być student, sporządźmy umowę na czas określony (np. 01.10.07- 15.07.08) z możliwością jej przedłużenia na kolejne okresy (np. kolejny rok akademicki) w drodze aneksów.

Krok 5: czynsz

Jedną z najważniejszych kwestii umowy najmu jest określenie czynszu. Aby skutecznie tego dokonać należy wskazać:

 • Kwotę ( w złotych, lub w równowartości określonej wysokości innej waluty, w oparciu o kurs średni NBP w dniu zapłaty) określoną cyframi i słownie.
  • UWAGA na zmiany kursu walut.
 • Termin płatności (np. do 15 każdego miesiąca)
 • Sposób płatności: w gotówce czy na rachunek bankowy.

Jeśli umowa dotyczy najmu okazjonalnego, lub najmu lokalu użytkowego, strony mogą określić, jak często i w jakiej wysokości dopuszczalna jest podwyżka czynszu

W innym przypadku zmiana wysokości czynszu podlega ustawie o ochronie praw lokatorów. Możemy w umowie wskazać odesłanie do ustawy w tym zakresie.

Krok 6: kaucja

Zawarcie umowy można uzależnić od wpłacenia kaucji zwrotnej w wysokości do 12-o krotności czynszu. Zwracając kaucję, wynajmujący stosuje ten sam mnożnik, jednak uwzględnia czynsz w wysokości na dzień zakończenia najmu (nie mniej jednak niż pierwotna kaucja)


Czynsz: 1000 zł. Kaucja: 3x czynsz = 3000. Wypowiedzenie. Czynsz po podwyżce -1200 zł. Zwrot kaucji w wysokości 3x1200 = 3600 zł.

Wynajmujący może zastrzec sobie odpowiednie potrącenie z kaucji kosztów, wynikłych ze zniszczeń spowodowanych przez najemcę.

Krok 7: opłaty

REKLAMA

Strony powinny ustalić, jakie opłaty będzie ponosił najemca, a jakie wynajmujący. Innymi słowy czy czynsz będzie w sobie zawierał już opłaty za: Internet, c.o., wodę itp. Należy w umowie wyraźnie rozgraniczyć zakres ponoszonych opłat przez najemcę i wynajmującego.

Dla rozliczających się ryczałtowo najwygodniejsze jest przerzucenie jak największej ilości opłat bezpośrednio na na najemcę. Im mniej będzie nam przekazywał pieniędzy (z których część przecież i tak musielibyśmy przeznaczyć na opłaty) tym mniejszy zapłacimy podatek.

Krok 8: prawa i zobowiązania

Strony w umowie mogą zawrzeć dodatkowe zobowiązania dotyczące wynajmowanego lokalu. Mogą np. przyjąć, że po zakończeniu najmu najemca zobowiązany jest lokal pomalować albo np. że właściciel może sprawdzić stan lokalu w określonym terminie w obecności najemcy. Innym warunkiem może być wyeksponowanie konieczności zgody wynajmującego na podnajęcie całości lub części (np. pokoju) mieszkania.

Krok 9: wypowiedzenie

Zasady wypowiedzenia umowy najmu lokalu mieszkalnego w stosunku do wynajmującego regulują przepisy ustawy o ochronie praw lokatorów, a w stosunku do najemcy - przepisy kodeksu cywilnego. Oznacza to, że w umowie może znaleźć się dowolny zapis dotyczący wypowiedzenia umowy przez najemcę, np. najemca może wypowiedzieć najem z miesięcznym wyprzedzeniem na koniec miesiąca kalendarzowego. Jeśli chodzi o wynajmującego - co do zasad wypowiedzenia należy przywołać przepisy ustawy o ochronie praw lokatorów.

Jeśli podpisujemy umowę na czas określony, musimy w UMOWIE zawrzeć możliwość jej wypowiedzenia. Należy również wprost wskazać jej przyczyny (w miarę szczegółowo). Jeśli tego nie zrobimy umowy nie będzie można wypowiedzieć.

Krok 10: podpisy

Umowa najmu, aby była ważna, musi być podpisana własnoręcznie przez obie strony. Nie trzeba jej rejestrować w urzędzie skarbowym; nie płaci się od niej podatku od czynności cywilnoprawnych- opodatkowany jest jednak podatkiem dochodowym, a w przypadku lokali użytkowych także VAT

Uwagi ogólne:

 • jeżeli chcemy wynająć mieszkanie na stałe (np. odziedziczyliśmy mieszkanie, którego nie planujemy na razie sprzedać, a w którym nie mieszkamy) zastosowanie mają przepisy o ochronie praw lokatorów: w szczególności w zakresie wypowiedzeń, oraz wysokości i trybu podwyżek czynszu.
 • Jeżeli wynajmujemy mieszkanie spółdzielcze (nieważne czy lokatorskie, czy własnościowe) musimy powiadomić spółdzielnię mieszkaniową o wynajmie lokalu jeżeli:
  1. Lokal zmieni przeznaczenie : z mieszkalnego na gospodarczy (np. wynajem pod biuro)
  2. Zmieni się liczba osób korzystających z mieszkania – ma to wpływ na wysokość czynszu.
 • Jeżeli chcesz uniknąć kłopotów związanych z podwyżką czynszu ( na zasadach ustawy o ochronie praw lokatorów), stosuj najem na czas określony – np. na rok. Podpisując kolejne umowy możesz dowolnie kształtować czynsz, nie musisz również martwić się długimi okresami wypowiedzenia.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Ile kosztuje pelet pod koniec 2023 roku? Jaki koszt kotła na pelet z montażem?

  Dlaczego warto ogrzewać dom peletem? Ile kosztuje pelet? Ile potrzeba peletu na zimę? Jakie są rodzaje peletu? Jakie są ceny montażu kotła na pelet?

  Frankowicze znów triumfują. Co oznacza wyrok TSUE?

  Frankowicze znów mają powody do radości. TUSE w czwartek orzekł, że sądy krajowe mają obowiązek zbadać z urzędu, czy postanowienia umowy mają nieuczciwy charakter i, dokonawszy takiego badania, mają obowiązek wyłączyć stosowanie nieuczciwych warunków umownych tak, aby nie wywierały one skutków wobec konsumenta.

  Bezpieczny Kredyt 2% - czy w 2024 roku nadal będzie można skorzystać z dopłat do kredytu?

  Już od początku lipca 2023 r. osoby zainteresowane zakupem nieruchomości mogą być beneficjentami rządowego programu Bezpieczny Kredyt 2%. Kilka dni temu Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zwiększeniu środków na Bezpieczny Kredyt 2% o blisko 4,8 mld zł. To wstępne ustalenia, które muszą jeszcze przejść ścieżkę legislacyjną. Jeśli projekt zostanie zatwierdzony, w 2024 roku z programu będzie mogło skorzystać kolejne 35 tys. osób.

  Jaki metraż mają największe mieszkania deweloperskie i ile kosztują?

  Jak duże mieszkania można znaleźć u deweloperów? W których inwestycjach? Ile kosztują? Sprawdzamy!

  REKLAMA

  Frankowicze nie odpuszczają. Przyszły rok będzie podobny? [KOMENTARZ]

  Według najnowszych statystyk, od początku br. do końca trzeciego kwartału do sądów okręgowych w całym kraju wpłynęło o jedną trzecią więcej spraw frankowych niż rok wcześniej. Skala tak dużego wzrostu jest zrozumiała. Wielu kredytobiorców zachęciła do złożenia pozwu korzystna dla nich decyzja TSUE. Przekonujące były też zwycięskie batalie sądowe innych frankowiczów. Ponadto rosnąca świadomość prawna konsumentów i aktywne działania informacyjne różnych organizacji oraz kancelarii prawnych dały zapalniki do walki w sądach. Skutkiem tego niektóre z nich odnotowały nawet blisko 200-procentowe wzrosty liczby spraw frankowych. A to jeszcze nie koniec dodatnich wyników, choć kolejne skoki mogą być już nieco słabsze. Banki już powinny rozważać bardziej korzystne ugodowe rozwiązania konfliktów.

  Wody opadowe to nie problem tylko cenny zasób. Jak zagospodarować je w mieście?

  W obliczu zmian klimatycznych, również Europa staje się coraz bardziej narażona na anomalie pogodowe, takie jak długotrwałe okresy bez opadów lub nawalne deszcze. Te zjawiska wpływają na to jak projektowane są nowe budynki i infrastruktura, a także w jaki sposób modernizowane są istniejące obiekty. Jednym z kluczowych aspektów walki ze zmianami jest odpowiednie zagospodarowanie wód opadowych. Zamiast traktować je jako problem, pora spojrzeć na nie jako na cenny zasób, którego mądre wykorzystanie, uchroni nas przed zagrożeniami wynikającymi ze zmian klimatycznych.

  Dofinansowanie wymiany dachów z azbestu. Nabór wniosków od 15 grudnia 2023 r.

  Od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. będzie można ubiegać się o wsparcie na wymianę w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. Jest to drugi nabór wniosków o taką pomoc finansową realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

  Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne?

  Potrzeba termomodernizacji budynków jest faktem, a energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. Regulacje unijne mają w tym swój duży udział. Jaki jest planowany koszt termomodernizacji w Europie, i kto za to zapłaci? 

  REKLAMA

  Dłużej niż w Belgii, ale krócej niż na Słowacji. Ile pracujemy na zakup mieszkania?

  Ośmiokrotność rocznych zarobków brutto - tyle musi poświęcić przeciętny Kowalski, by kupić własne lokum. Według raportu Deloitte wynik ten plasuje nas pośrodku europejskiej stawki. Ile na mieszkanie pracuje się w innych krajach? Jakie są tam ceny nieruchomości?

  Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

  Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

  REKLAMA