REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Będzie łatwiej pozbyć się najemcy

Ilona Ferens

REKLAMA

REKLAMA

Ustawodawca ma zamiar rozszerzyć uprawnienia wynajmującego w ramach najmu okazjonalnego (przez osobę nie prowadzącą w tym zakresie działalności gospodarczej). Jednym z ułatwień, ma być ułatwiony sposób wyeksmitowania najemcy. Ta możliwość wymagać będzie jednak podjęcia dodatkowych czynności (w tym, zgłoszenia umowy do urzędu skarbowego), może nie być więc taka prosta.

Możliwość oddania do używania lokalu, z którego właściciel przejściowo nie korzysta w całości lub w części w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych przywrócono dopiero w nowelizacji ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu Cywilnego w 2005 roku.

REKLAMA

Jednocześnie najem takiego lokalu został wyłączony spod większości przepisów tej ustawy a opierał się na przepisach Kodeksu Cywilnego.

Taki zabieg miał zapewnić rozwój rynku najmu lokali i wyeliminować nielegalne zawieranie umów najmu. Okazało się jednak że przepisy te są niewystarczające.

Zmiany w ustawie mają sprawić, że osoba, która wynajmuje lokal, nie będzie musiała się obawiać, że lokator, który nie opuścił lokalu po wygaśnięciu umowy najmu, będzie zamieszkiwał nadal w lokalu, aż do czasu wykonania egzekucji.

REKLAMA

Pod pojęciem najmu okazjonalnego lokalu należy rozumieć oddanie, na podstawie umowy o najem okazjonalny lokalu, do używania lokal, którego właściciel, będący osobą fizyczną, nie prowadzi działalności gospodarczej w zakresie wynajmowania lokali (art. 2 ust. 1 pkt 13).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ustawodawca zdecydował dodać do obecnie obowiązującej ustawy nowy rozdział 2a, który wprowadza szczegółowy katalog praw i obowiązków wynajmujących i najemców w zakresie najmu okazjonalnego lokalu.

Taka umowa najmu będzie mogła być zawarta wyłącznie na czas oznaczony, maksymalnie 10 lat, w formie pisemnej pod rygorem nieważności.

Umowa o najem okazjonalny lokalu powinna w szczególności zawierać:

  • pouczenie najemcy o trybie egzekucji obowiązku opróżnienia lokalu używanego na podstawie umowy o najem okazjonalny lokalu;
  • oświadczenie najemcy, w formie aktu notarialnego, o poddaniu się egzekucji i zobowiązaniu się do opróżnienia i wydania lokalu używanego na podstawie umowy o najem okazjonalny lokalu, w terminie wskazanym w pisemnym żądaniu właściciela;
  • wskazanie przez najemcę innego lokalu, do którego ma być przeprowadzona eksmisja.

REKLAMA

Co istotne, obowiązek najemcy wskazania lokalu, o którym mowa powyżej, co do zasady ma być potwierdzony oświadczeniem woli z notarialnie poświadczonym podpisem, osoby, u której ma zamieszkać osoba eksmitowana. Zapis ten ma na celu wyeliminowanie potencjalnej możliwości wskazywania fikcyjnych adresów.

Jeżeli najemca utraci możliwość eksmisji do lokalu wskazanego w oświadczeniu ma obowiązek w terminie 7 dni podać inny lokal w którym mógłby zamieszkać po ustaniu stosunku prawnego.

Maksymalna wysokość wynagrodzenia notariusza za ogół czynności notarialnych dokonanych przy oświadczeniu najemcy nie może być większa niż 1/5 minimalnego wynagrodzenia za pracę.


Kaucja

Zawarcie umowy najmu okazjonalnego lokalu będzie mogło być uzależnione od wpłacenia przez najemcę kaucji zabezpieczającej pokrycie ewentualnych należności, które przysługiwałyby wynajmującemu w dniu opróżnienia lokalu, oraz ewentualnych kosztów egzekucji obowiązku opróżnienia lokalu.

Kaucja nie będzie mogła przekraczać 6-krotności miesięcznego czynszu za dany lokal, obliczonego według stawki czynszu obowiązującej w dniu zawarcia umowy o najem okazjonalny lokalu.

Wysokość proponowanej kaucji jest o połowę niższa od maksymalnej przewidzianej w ustawie.

Strony mają obowiązek sporządzenia umowy oraz ewentualnych jej zmian w formie pisemnej pod rygorem nieważności. Umowa ta będzie stanowiła dowód w sprawie w sytuacji ewentualnego sporu.

Najem okazjonalny a urząd skarbowy

Właściciel będzie miał obowiązek zgłoszenia podpisania umowy o najem lokalu mieszkalnego naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu ze względu na swoje miejsce zamieszkania. Przewidziany termin na dokonanie zgłoszenia to 14 dni od podpisania umowy.

Zgodnie z nowelizacją, przewiduje się ustanowienie jednej stawki podatku ryczałtowego z tytułu najmu mieszkań w wysokości 8,5% - niezależnie od rocznej wartości czynszu. Ma to zachęcić wynajmujących do unikania szarej strefy.

Niedopełnienie obowiązku spowoduje wyłączenie stosowania przepisów specjalnych dla najmu okazjonalnego, na rzecz pełnej regulacji ochrony praw lokatorów.

Na żądanie najemcy właściciel będzie miał obowiązek przedstawić dokument poświadczający to zgłoszenie.

Z tytułu najmu okazjonalnego, oprócz czynszu, właściciel będzie mógł pobierać jedynie opłaty niezależne od właściciela, chyba że umowa będzie stanowić inaczej.

Podwyżki czynszu będą możliwe jedynie w oparciu o postanowienia umowy. Ustawodawca w zakresie zasad i trybu dokonywania podwyżek czynszu daje stronom swobodę w kształtowaniu treści umowy w tym zakresie.

Rozwiązanie umowy

Po rozwiązaniu umowy najmu okazjonalnego, jeżeli najemca dobrowolnie nie opróżni lokalu, właściciel przedstawi najemcy żądanie opróżnienia lokalu, sporządzone na piśmie opatrzonym urzędowo poświadczonym podpisem właściciela.

Jeżeli najemca nie zastosuje się do tego żądania, właściciel będzie miał prawo przeprowadzić egzekucję na podstawie tytułu wykonawczego, jakim będzie notarialne oświadczenie najemcy o poddaniu się egzekucji.

Egzekucja odbędzie się do lokalu, jaki najemca wskazał w umowie najmu.

Właściciel ma obowiązek dołączenia do wniosku o nadanie klauzuli wykonalności dokumentów potwierdzających przyczyny opróżnienia lokalu przez najemcę i niewykonania przez niego tego obowiązku.

Do wniosku powinno być dołączone potwierdzenie zgłoszenia umowy w urzędzie skarbowym.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

Wynajem krótkoterminowy w Polsce - jakie zmiany czekają najemców i wynajmujących. Jakie ograniczenia stosuje się w Europie?

Najem krótkoterminowy stał się w ostatnich latach jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi rynku nieruchomości. Branża mierzy się jednak z różnymi wyzwaniami, a pomysły ich rozwiązania wywołują falę komentarzy – choćby ostatnio wokół wypowiedzi Pani Minister Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz związanej z potrzebami wprowadzenia zmian w tym obszarze.

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik?

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik? Kto może kupić ziemię rolną? Jakich formalności należy dopełnić? Czy na ziemi rolnej można wybudować dom? 

REKLAMA

Umowa kredytowa w dolarach lub euro. Czy można ją unieważnić?

Jeśli mówimy o kredytach w obcej walucie, to najczęściej myślimy o kredytach frankowych. Ale jest wielu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyty indeksowane lub denominowane do innych walut, takich jak dolar amerykański czy euro. Oni również mogą dochodzić swoich praw na drodze sądowej i m.in. domagać się ustalenia nieważności swoich umów kredytowych.

Jeżeli nie dopełnisz tych obowiązków, w przypadku pożaru, ubezpieczyciel nie wypłaci Ci odszkodowania. Obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich i czyszczenia przewodów kominowych

Na każdym właścicielu i zarządcy nieruchomości ciąży obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich oraz czyszczenia przewodów kominowych dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Niedopełnienie powyższych obowiązków to nie tylko ryzyko mandatu, ale również zagrożenie dla życia mieszkańców budynku oraz ryzyko utraty całego dobytku, w przypadku dojścia do pożaru spowodowanego niewłaściwym stanem technicznym przewodów kominowych. 

Wojna nerwów między sprzedającymi a kupującymi mieszkania przybiera na sile. A co z cenami, czy wskutek tego mocno ruszą w dół

Sprzedaż mieszkań na rynku wtórnym spada wolniej niż na rynku deweloperskim. Klienci wolą mieszkanie gotowe do zamieszkania, najlepiej z garażem. Ale i tu trwa wojna nerwów – między chcącymi sprzedać nieruhomoć szybko a stawiającymi na kupno po jak najniższej cenie.

Studenci z zagranicy ratują rynek najmu mieszkań w wielu miastach, zwłaszcza w tych, które niekoniecznie są metropoliami

Wzrost liczby studentów z innych krajów sprawił, że łączna liczba osób studiujących w Polsce przestała spadać. Dane GUS potwierdzają, że wzrost udziału zagranicznych studentów jest bardzo widoczny. W niektórych województwach stanowią oni ponad 10% wszystkich studiujących. 

REKLAMA

Budownictwo: rok 2024 jednym z najtrudniejszych od 20 lat

Budownictwo wyhamowało. Rok 2024 jest jednym z najtrudniejszych dla branży od 20 lat. Co jest powodem kryzysu i z jakich rozwiązań można skorzystać? Jak przyczynił się do tego problem z kredytem na start?

Nadchodzi dobry czas na kupno mieszkania w atrakcyjnej cenie, jeszcze przed końcem 2024 roku

Teraz to kupujący będą częściej rozdawać karty i mocniej negocjować cenę, wynika z prognoz ekspertów rynku nieruchomości dotyczących czwartego kwartału 2024 roku. Do końca roku liczba ogłoszeń powinna jeszcze wzrosnąć, co daje więcej szans na zakup atrakcyjnego cenowo i lokalizacyjnie mieszkania.

REKLAMA