REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Będzie łatwiej pozbyć się najemcy

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Ilona Ferens

REKLAMA

REKLAMA

Ustawodawca ma zamiar rozszerzyć uprawnienia wynajmującego w ramach najmu okazjonalnego (przez osobę nie prowadzącą w tym zakresie działalności gospodarczej). Jednym z ułatwień, ma być ułatwiony sposób wyeksmitowania najemcy. Ta możliwość wymagać będzie jednak podjęcia dodatkowych czynności (w tym, zgłoszenia umowy do urzędu skarbowego), może nie być więc taka prosta.

Możliwość oddania do używania lokalu, z którego właściciel przejściowo nie korzysta w całości lub w części w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych przywrócono dopiero w nowelizacji ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu Cywilnego w 2005 roku.

REKLAMA

Jednocześnie najem takiego lokalu został wyłączony spod większości przepisów tej ustawy a opierał się na przepisach Kodeksu Cywilnego.

Taki zabieg miał zapewnić rozwój rynku najmu lokali i wyeliminować nielegalne zawieranie umów najmu. Okazało się jednak że przepisy te są niewystarczające.

Zmiany w ustawie mają sprawić, że osoba, która wynajmuje lokal, nie będzie musiała się obawiać, że lokator, który nie opuścił lokalu po wygaśnięciu umowy najmu, będzie zamieszkiwał nadal w lokalu, aż do czasu wykonania egzekucji.

REKLAMA

Pod pojęciem najmu okazjonalnego lokalu należy rozumieć oddanie, na podstawie umowy o najem okazjonalny lokalu, do używania lokal, którego właściciel, będący osobą fizyczną, nie prowadzi działalności gospodarczej w zakresie wynajmowania lokali (art. 2 ust. 1 pkt 13).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ustawodawca zdecydował dodać do obecnie obowiązującej ustawy nowy rozdział 2a, który wprowadza szczegółowy katalog praw i obowiązków wynajmujących i najemców w zakresie najmu okazjonalnego lokalu.

Taka umowa najmu będzie mogła być zawarta wyłącznie na czas oznaczony, maksymalnie 10 lat, w formie pisemnej pod rygorem nieważności.

Umowa o najem okazjonalny lokalu powinna w szczególności zawierać:

  • pouczenie najemcy o trybie egzekucji obowiązku opróżnienia lokalu używanego na podstawie umowy o najem okazjonalny lokalu;
  • oświadczenie najemcy, w formie aktu notarialnego, o poddaniu się egzekucji i zobowiązaniu się do opróżnienia i wydania lokalu używanego na podstawie umowy o najem okazjonalny lokalu, w terminie wskazanym w pisemnym żądaniu właściciela;
  • wskazanie przez najemcę innego lokalu, do którego ma być przeprowadzona eksmisja.

REKLAMA

Co istotne, obowiązek najemcy wskazania lokalu, o którym mowa powyżej, co do zasady ma być potwierdzony oświadczeniem woli z notarialnie poświadczonym podpisem, osoby, u której ma zamieszkać osoba eksmitowana. Zapis ten ma na celu wyeliminowanie potencjalnej możliwości wskazywania fikcyjnych adresów.

Jeżeli najemca utraci możliwość eksmisji do lokalu wskazanego w oświadczeniu ma obowiązek w terminie 7 dni podać inny lokal w którym mógłby zamieszkać po ustaniu stosunku prawnego.

Maksymalna wysokość wynagrodzenia notariusza za ogół czynności notarialnych dokonanych przy oświadczeniu najemcy nie może być większa niż 1/5 minimalnego wynagrodzenia za pracę.


Kaucja

Zawarcie umowy najmu okazjonalnego lokalu będzie mogło być uzależnione od wpłacenia przez najemcę kaucji zabezpieczającej pokrycie ewentualnych należności, które przysługiwałyby wynajmującemu w dniu opróżnienia lokalu, oraz ewentualnych kosztów egzekucji obowiązku opróżnienia lokalu.

Kaucja nie będzie mogła przekraczać 6-krotności miesięcznego czynszu za dany lokal, obliczonego według stawki czynszu obowiązującej w dniu zawarcia umowy o najem okazjonalny lokalu.

Wysokość proponowanej kaucji jest o połowę niższa od maksymalnej przewidzianej w ustawie.

Strony mają obowiązek sporządzenia umowy oraz ewentualnych jej zmian w formie pisemnej pod rygorem nieważności. Umowa ta będzie stanowiła dowód w sprawie w sytuacji ewentualnego sporu.

Najem okazjonalny a urząd skarbowy

Właściciel będzie miał obowiązek zgłoszenia podpisania umowy o najem lokalu mieszkalnego naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu ze względu na swoje miejsce zamieszkania. Przewidziany termin na dokonanie zgłoszenia to 14 dni od podpisania umowy.

Zgodnie z nowelizacją, przewiduje się ustanowienie jednej stawki podatku ryczałtowego z tytułu najmu mieszkań w wysokości 8,5% - niezależnie od rocznej wartości czynszu. Ma to zachęcić wynajmujących do unikania szarej strefy.

Niedopełnienie obowiązku spowoduje wyłączenie stosowania przepisów specjalnych dla najmu okazjonalnego, na rzecz pełnej regulacji ochrony praw lokatorów.

Na żądanie najemcy właściciel będzie miał obowiązek przedstawić dokument poświadczający to zgłoszenie.

Z tytułu najmu okazjonalnego, oprócz czynszu, właściciel będzie mógł pobierać jedynie opłaty niezależne od właściciela, chyba że umowa będzie stanowić inaczej.

Podwyżki czynszu będą możliwe jedynie w oparciu o postanowienia umowy. Ustawodawca w zakresie zasad i trybu dokonywania podwyżek czynszu daje stronom swobodę w kształtowaniu treści umowy w tym zakresie.

Rozwiązanie umowy

Po rozwiązaniu umowy najmu okazjonalnego, jeżeli najemca dobrowolnie nie opróżni lokalu, właściciel przedstawi najemcy żądanie opróżnienia lokalu, sporządzone na piśmie opatrzonym urzędowo poświadczonym podpisem właściciela.

Jeżeli najemca nie zastosuje się do tego żądania, właściciel będzie miał prawo przeprowadzić egzekucję na podstawie tytułu wykonawczego, jakim będzie notarialne oświadczenie najemcy o poddaniu się egzekucji.

Egzekucja odbędzie się do lokalu, jaki najemca wskazał w umowie najmu.

Właściciel ma obowiązek dołączenia do wniosku o nadanie klauzuli wykonalności dokumentów potwierdzających przyczyny opróżnienia lokalu przez najemcę i niewykonania przez niego tego obowiązku.

Do wniosku powinno być dołączone potwierdzenie zgłoszenia umowy w urzędzie skarbowym.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

Bloki z wielkiej płyty: tak powstawały nowe mieszkania w drugiej połowie dwudziestego wieku w Polsce

Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej. Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

REKLAMA

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

REKLAMA

Co trzeba zrobić, aby usprawnić budowę mieszkań? [SONDA]

Które obszary prawa warto uprościć, by przyspieszyć budowę mieszkań? Jakie zmiany przepisów mogłyby pobudzić inwestycje w sektorze mieszkaniowym? Odpowiadają deweloperzy. Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Mieszkanie w Hiszpanii na kredyt. Co proponują hiszpańskie banki?

Hiszpańskie banki proponują obcokrajowcom, w tym Polakom, kredyty hipoteczne na konkurencyjnych warunkach. Finansowanie jest możliwe do 70 proc. wartości nieruchomości dla nierezydentów, czyli osób, które nie mieszkają na stałe w Hiszpanii. – Obecnie kredyty są też niższej oprocentowane niż w Polsce, co przekłada się na mniejsze miesięczne raty – mówi Robert Reiski, współwłaściciel agencji nieruchomości By-Bright.

REKLAMA