REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Będzie łatwiej pozbyć się najemcy

Ilona Ferens

REKLAMA

REKLAMA

Ustawodawca ma zamiar rozszerzyć uprawnienia wynajmującego w ramach najmu okazjonalnego (przez osobę nie prowadzącą w tym zakresie działalności gospodarczej). Jednym z ułatwień, ma być ułatwiony sposób wyeksmitowania najemcy. Ta możliwość wymagać będzie jednak podjęcia dodatkowych czynności (w tym, zgłoszenia umowy do urzędu skarbowego), może nie być więc taka prosta.

Możliwość oddania do używania lokalu, z którego właściciel przejściowo nie korzysta w całości lub w części w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych przywrócono dopiero w nowelizacji ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu Cywilnego w 2005 roku.

REKLAMA

Jednocześnie najem takiego lokalu został wyłączony spod większości przepisów tej ustawy a opierał się na przepisach Kodeksu Cywilnego.

Taki zabieg miał zapewnić rozwój rynku najmu lokali i wyeliminować nielegalne zawieranie umów najmu. Okazało się jednak że przepisy te są niewystarczające.

Zmiany w ustawie mają sprawić, że osoba, która wynajmuje lokal, nie będzie musiała się obawiać, że lokator, który nie opuścił lokalu po wygaśnięciu umowy najmu, będzie zamieszkiwał nadal w lokalu, aż do czasu wykonania egzekucji.

REKLAMA

Pod pojęciem najmu okazjonalnego lokalu należy rozumieć oddanie, na podstawie umowy o najem okazjonalny lokalu, do używania lokal, którego właściciel, będący osobą fizyczną, nie prowadzi działalności gospodarczej w zakresie wynajmowania lokali (art. 2 ust. 1 pkt 13).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ustawodawca zdecydował dodać do obecnie obowiązującej ustawy nowy rozdział 2a, który wprowadza szczegółowy katalog praw i obowiązków wynajmujących i najemców w zakresie najmu okazjonalnego lokalu.

Taka umowa najmu będzie mogła być zawarta wyłącznie na czas oznaczony, maksymalnie 10 lat, w formie pisemnej pod rygorem nieważności.

Umowa o najem okazjonalny lokalu powinna w szczególności zawierać:

  • pouczenie najemcy o trybie egzekucji obowiązku opróżnienia lokalu używanego na podstawie umowy o najem okazjonalny lokalu;
  • oświadczenie najemcy, w formie aktu notarialnego, o poddaniu się egzekucji i zobowiązaniu się do opróżnienia i wydania lokalu używanego na podstawie umowy o najem okazjonalny lokalu, w terminie wskazanym w pisemnym żądaniu właściciela;
  • wskazanie przez najemcę innego lokalu, do którego ma być przeprowadzona eksmisja.

REKLAMA

Co istotne, obowiązek najemcy wskazania lokalu, o którym mowa powyżej, co do zasady ma być potwierdzony oświadczeniem woli z notarialnie poświadczonym podpisem, osoby, u której ma zamieszkać osoba eksmitowana. Zapis ten ma na celu wyeliminowanie potencjalnej możliwości wskazywania fikcyjnych adresów.

Jeżeli najemca utraci możliwość eksmisji do lokalu wskazanego w oświadczeniu ma obowiązek w terminie 7 dni podać inny lokal w którym mógłby zamieszkać po ustaniu stosunku prawnego.

Maksymalna wysokość wynagrodzenia notariusza za ogół czynności notarialnych dokonanych przy oświadczeniu najemcy nie może być większa niż 1/5 minimalnego wynagrodzenia za pracę.


Kaucja

Zawarcie umowy najmu okazjonalnego lokalu będzie mogło być uzależnione od wpłacenia przez najemcę kaucji zabezpieczającej pokrycie ewentualnych należności, które przysługiwałyby wynajmującemu w dniu opróżnienia lokalu, oraz ewentualnych kosztów egzekucji obowiązku opróżnienia lokalu.

Kaucja nie będzie mogła przekraczać 6-krotności miesięcznego czynszu za dany lokal, obliczonego według stawki czynszu obowiązującej w dniu zawarcia umowy o najem okazjonalny lokalu.

Wysokość proponowanej kaucji jest o połowę niższa od maksymalnej przewidzianej w ustawie.

Strony mają obowiązek sporządzenia umowy oraz ewentualnych jej zmian w formie pisemnej pod rygorem nieważności. Umowa ta będzie stanowiła dowód w sprawie w sytuacji ewentualnego sporu.

Najem okazjonalny a urząd skarbowy

Właściciel będzie miał obowiązek zgłoszenia podpisania umowy o najem lokalu mieszkalnego naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu ze względu na swoje miejsce zamieszkania. Przewidziany termin na dokonanie zgłoszenia to 14 dni od podpisania umowy.

Zgodnie z nowelizacją, przewiduje się ustanowienie jednej stawki podatku ryczałtowego z tytułu najmu mieszkań w wysokości 8,5% - niezależnie od rocznej wartości czynszu. Ma to zachęcić wynajmujących do unikania szarej strefy.

Niedopełnienie obowiązku spowoduje wyłączenie stosowania przepisów specjalnych dla najmu okazjonalnego, na rzecz pełnej regulacji ochrony praw lokatorów.

Na żądanie najemcy właściciel będzie miał obowiązek przedstawić dokument poświadczający to zgłoszenie.

Z tytułu najmu okazjonalnego, oprócz czynszu, właściciel będzie mógł pobierać jedynie opłaty niezależne od właściciela, chyba że umowa będzie stanowić inaczej.

Podwyżki czynszu będą możliwe jedynie w oparciu o postanowienia umowy. Ustawodawca w zakresie zasad i trybu dokonywania podwyżek czynszu daje stronom swobodę w kształtowaniu treści umowy w tym zakresie.

Rozwiązanie umowy

Po rozwiązaniu umowy najmu okazjonalnego, jeżeli najemca dobrowolnie nie opróżni lokalu, właściciel przedstawi najemcy żądanie opróżnienia lokalu, sporządzone na piśmie opatrzonym urzędowo poświadczonym podpisem właściciela.

Jeżeli najemca nie zastosuje się do tego żądania, właściciel będzie miał prawo przeprowadzić egzekucję na podstawie tytułu wykonawczego, jakim będzie notarialne oświadczenie najemcy o poddaniu się egzekucji.

Egzekucja odbędzie się do lokalu, jaki najemca wskazał w umowie najmu.

Właściciel ma obowiązek dołączenia do wniosku o nadanie klauzuli wykonalności dokumentów potwierdzających przyczyny opróżnienia lokalu przez najemcę i niewykonania przez niego tego obowiązku.

Do wniosku powinno być dołączone potwierdzenie zgłoszenia umowy w urzędzie skarbowym.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pusty korytarz w bloku to sprawna ewakuacja

Wózki na klatkach schodowych, rowery, kartony i szafy w podziemnych garażach. Taki widok jest codziennością na ternie wielu osiedlach. Dla mieszkańców to sposób na zaoszczędzenie kilku metrów powierzchni. Niestety, takie zachowanie nie jest zgodne z wytycznymi przeciwpożarowymi. Komentarz Mariusza Łubińskiego, prezesa firmy Admus, zajmującej się zarządzaniem nieruchomościami.

Stare drzewa - dla jednych skarb dla innych przeszkoda

Do napisania niniejszego artykułu zainspirowała mnie ostatnia transakcja na rynku pierwotnym. Dla młodego małżeństwa poszukiwałam nieruchomości w podwarszawskim miasteczku, koniecznie w małej inwestycji, domu z 3 sypialniami, ale przede wszystkim ze starodrzewem. Wybrane przez małżeństwo miasteczko, to prawdziwa zielona oaza pod Warszawą. Po odwiedzeniu kilkunastu inwestycji i przeprowadzonych rozmowach z lokalnymi, małymi deweloperami okazało się, że starodrzew nie zawsze jest „mile widziany przez klientów” i że za wycinką starych dorodnych drzew wcale nie stoją deweloperzy.

Nadchodzi obowiązkowa termomodernizacja mieszkań i domów. Sprawdź, które mogą być z niej zwolnione i na jakich zasadach z zastosowania się do dyrektywy budynkowej

Już od przyszłego roku zacznie działać tak zwana dyrektywa budynkowa. Wszystkie domy, bloki, kamienice i inne nieruchomości zostaną podzielone według klas energetycznych. Te z najniższa w trybie pilnym będą przechodzić obowiązkową termomodernizację, co mimo wsparcia ze środków publicznych dla ich właścicieli oznacza nie tylko uciążliwości, ale i dodatkowe koszty.

Nielegalni lokatorzy (ocupas) w Hiszpanii – jak się bronić. Szybsza procedura sądowa od 3 kwietnia 2025 r.

Zjawisko nielegalnego zajmowania nieruchomości w Hiszpanii budzi emocje wśród osób planujących zakup domu czy mieszkania na Półwyspie Iberyjskim. Od 3 kwietnia w wchodzą w życie nowe przepisy, zgodnie z którymi cała procedura sądowa dotycząca nielegalnych lokatorów (tzw. ocupas) ma zostać zakończona w maksymalnie 15 dni.

REKLAMA

Budownictwo mieszkaniowe 2025: początek roku nie zapowiada wysypu nowych mieszkań, a wysokie kursy akcji spółek deweloperskich kłócą się z danymi GUS

Budownictwo mieszkaniowe 2025. Po optymistycznym styczniu pod względem budów rozpoczętych, w lutym nastąpiła stabilizacja danych statystycznych na dość przeciętnych poziomach wartości. W dalszym ciągu więc w budownictwie czekamy także na nadejście wiosny.

Będzie nowa ustawa propodażowa: czy przyspieszy budowę mieszkań w Polsce i obniży cenę metra kwadratowego

Budownictwo mieszkaniowe czeka na nową ustawę – tak zwaną ustawę podażową, obiecaną przez rząd. W ocenie deweloperów, gdyby nowa ustawa propodażowa została przyjęta w obecnej formie, nastąpiłby ciąg korzystnych zmian ułatwiających inwestycje i skracających proces budowy mieszkań.

Program Pierwsze Klucze: by dostać dofinansowanie nie trzeba bezwzględnie kupować używanego mieszkania. Jak załatwić pieniądze na własne lokum

Utrzymujące się wysokie stopy procentowe sprawiają, że zdolność kredytowa Polaków pozostaje na niskim poziomie, a ci, którzy decydują się na budowę, szukają oszczędności. Może to zmienić program Pierwsze Klucze. Pieniądze z niego można wydatkować na budowę własnego domu, a nie tylko na kupno mieszkania na rynku wtórnym.

Wiosna to najlepsza pora na wymianę okien. Jak zrobić to, by nie przepłacić a odzyskać wydatek przez oszczędności na ogrzewaniu

Wiosna to idealny moment na prace związane z rewitalizacją budynków, w tym wymianę okien. Jak wynika z badań, czynnikiem, który w największej mierze decyduje o wyborze konkretnych materiałów, produktów czy rozwiązań, jest jakość.

REKLAMA

Spada liczba planujących zakup mieszkania w Polsce, rośnie popyt na nieruchomości w Hiszpanii. Przyczyna: sytuacja w Ukrainie napędza boom na hiszpańskim rynku nieruchomości

Zdaniem ekspertów, coraz więcej Polaków będzie szukać nieruchomości w Hiszpanii. Wpływa na to rosnąca niepewność geopolityczna w Europie. Zamiast kupować mieszkanie w Polsce, inwestorzy planują zakup nieruchomości w Hiszpanii.

Co deweloperzy sądzą o programie dopłat do kredytów mieszkaniowych

Czy program dopłat do kredytów mieszkaniowych jest potrzebny? Jak oceniają to deweloperzy? Jakie mają pomysły na inne rozwiązania wsparcia rynku mieszkaniowego w Polsce? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA