Czynsz (co stanowi podstawę jego wysokości?)
REKLAMA
REKLAMA
Na samym początku trzeb już zauważyć, że nie znajdujemy ustawowej definicji słowa czynsz w zakresie związanym z najmem (na ten temat milczy zarówno kodeks cywilny, jak i ustawa o ochronie lokatorów).
REKLAMA
Z ustawy wiemy to, że czynsz jest świadczeniem (płatnością) przysługującą wynajmującemu w zamian za oddanie lokalu w najem. Podstawą w zakresie ustalania wysokości czynszu jest wola stron, a dokładniej ich swobodna wola stron. Oznacza to, że strony same ustalają wysokość czynszu w toku wspólnych negocjacji. W tym miejscu można zauważyć, że wysokość czynszu nierzadko będzie zależała od umiejętności trafnej argumentacji i stanowczego prowadzenia rokowań.
Niemniej jednak podstawowymi elementami czynszu od których zależy jego wysokość są:
- powierzchnia lokalu;
- położenie budynku (czy jest to np. centrum, czy obrzeża miasta);
- samo położenie lokalu (pokoju) w danym budynku ( czy jest to I,II,III piętro);
- wyposażenie lokalu (mieszkania) w podstawowe urządzenia (pralka, lodówka, telewizor) oraz stan techniczny tych urządzeń;
- umeblowanie mieszkania (lokalu) oraz
- ogólny stan mieszkania.
Wszystkie z wymienionych powyżej elementów z jakich zbudowany jest czynsz, powinny być uwzględnione w toku ustalania jego wysokości przez strony umowy najmu.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.