REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy można kupić nieruchomość od pełnomocnika?

Anna Śmigulska

REKLAMA

REKLAMA

Przyjęto za powszechnie obowiązującą zasadę, że jeżeli chcemy zakupić bądź sprzedać nieruchomość, to obie strony muszą być przy tym obecne. Istnieje jednak możliwość zawarcia tego typu umowy przez osobę trzecią, czyli pełnomocnika.

Zapisz się na nasz newsletter

REKLAMA

Niekiedy zdarza się tak, że osoby zainteresowane, zarówno kupujący jak i sprzedający nieruchomość nie mogą być obecne przy zawieraniu transakcji. Na przykład przebywają poza granicami kraju. Nie oznacza to jednak, że nie mogą one zawrzeć umowy sprzedaży. Mogą dokonać tego za pośrednictwem osoby trzeciej, tzw. pełnomocnika.

Pełnomocnik

REKLAMA

Jeżeli nie można wykonać pewnych czynności osobiście można upoważnić do ich dokonania inną osobę. Będzie ona działała w imieniu i na rzecz swojego mocodawcy. Niezbędne jest w tym celu udzielenie pełnomocnictwa, dzięki czemu osoba umocowana będzie uprawniona do zakupu bądź sprzedaży nieruchomości u notariusza.

Należy pamiętać o zakresie udzielanego pełnomocnictwa. Jeżeli będzie ono zbyt ogólne może nieść za sobą pewne ryzyko dla mocodawcy. Pełnomocnik miałby wtedy bardzo szerokie prawo do działania. Dlatego też bezpieczniej jest dokładnie określić jakie czynności może wykonywać nasz pełnomocnik. Taki rodzaj pełnomocnictwa nosi nazwę pełnomocnictwa szczególnego. Jego cecha charakterystyczna jest to, że upoważnia do dokonywania czynności przekraczających zwykły zarząd, czyli takich, które dotyczą czynności prawnych określonego rodzaju lub jednorazowe konkretnej czynności. W przypadku nabycia nieruchomości z całą pewnością mamy do czynienia z pełnomocnictwem szczególnym.

Ze względu na fakt, iż sama umowa kupna-sprzedaży nieruchomości wymaga formy aktu notarialnego, pełnomocnictwo w tym zakresie również powinno być sporządzone u notariusza.

Należy pamiętać o przedstawieniu notariuszowi szczegółowych danych na temat swój oraz osoby, której udzielamy pełnomocnictwa (nr dowodu osobistego, PESEL, adres zamieszkania, imiona rodziców itp.)

Kto może zostać pełnomocnikiem

Pełnomocnikiem może być osoba fizyczna, która posiada przynajmniej ograniczoną zdolność do czynność prawnych. Zazwyczaj jest to osoba najbliższa, do której mamy duże zaufanie albo prawnik, kiedy sytuacja wymaga wiedzy specjalistycznej. Niekiedy pełnomocnictwo może być udzielone pośrednikowi w obrocie nieruchomościami, jeżeli korzystaliśmy już wcześniej z jego usług.


Treść pełnomocnictwa

W pełnomocnictwie musi być wyraźnie wskazane do czego wyznaczona przez nas osoba jest umocowana, np. do zakupu lub sprzedaży konkretnego lokalu.

Można również wskazać cenę minimalną, za którą transakcja może zostać sfinalizowana. Istotne jest też określenie w jaki sposób zapłata ma nastąpić: na rachunek bankowy czy do rąk pełnomocnika.

REKLAMA

Umowa sprzedaży nieruchomości jest transakcją złożoną. Wymaga, oprócz samego podpisania umowy, spełnienia innych formalności, np. w urzędach skarbowych. Konieczne jest więc wskazanie w treści pełnomocnictwa umocowania do reprezentacji przed tymi urzędami, przedsiębiorstwami (energetycznymi, wodociągowymi itp.)

Pełnomocnictwo może zostać sporządzone również poza granicami Polski. W takim wypadku konieczne jest jego przetłumaczenie na język polski przez tłumacza przysięgłego, jeżeli jest sporządzone w obcym języku.

Opłaty

Jeżeli zdecydujemy się na udzielenie pełnomocnictwa szczególnego nie możemy zapomnieć o konieczności uiszczenia notariuszowi opłat. Jest to wynagrodzenie w maksymalnej wysokości 36,60 zł, a w przypadku, gdy pełnomocnik ma być uprawniony do dokonania kilku czynności – 122 zł.

Oprócz tego pobrana będzie kwota za odpis pełnomocnictwa, który jest wydawany osobie umocowanej. Na tej podstawie będzie on mógł dokonać należnych czynności.

Nie można zapomnieć także o opłacie skarbowej, która jest pobierana w wysokości 17 zł i załącza się ją do otrzymanego pełnomocnictwa.

Taki komplet dokumentów jest podstawą do działania przed notariuszem, przed którym zawierana jest umowa sprzedaży nieruchomości.

Czy pełnomocnictwo można odwołać

Pełnomocnictwo może zostać odwołane w każdym czasie. Jedynym wyjątkiem jest zapis w treści pełnomocnictwa, mówiący o zrzeczeniu się przez mocodawcę prawa do odwołania. Samo odwołanie pełnomocnictwa, w przeciwieństwie do jego udzielenia, nie wymaga formy szczególnej aktu notarialnego.

Umocowanie do działania w imieniu innej osoby wygasa z chwilą śmierci mocodawcy lub pełnomocnika. Chyba że w pełnomocnictwie zastrzeżono inaczej, ze względu na samą treść stosunku prawnego będącego podstawą pełnomocnictwa.

Jeżeli pełnomocnik został ustanowiony do dokonania konkretnej czynności prawnej, to pełnomocnictwo wygasa z momentem jej wykonania, w przypadku natomiast pełnomocnictwa udzielonego na czas określony, to wygasa ono z chwilą upływu tego czasu.

Po wygaśnięciu pełnomocnictwa dokument powinien zostać zwrócony mocodawcy, żeby nie mógł być ponownie użyty.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Bezpieczny Kredyt 2% tylko do końca roku, potem zabraknie pieniędzy. Coraz większa nerwowość wśród chętnych i tłok w bankach. Trzeba się spieszyć?

  Dostępność kredytu z gwarantowanymi odsetkami, czym w istocie jest bezpieczny Kredyt 2 procent, poluzowane zasady ustalania zdolności kredytowej, początek obniżania stóp procentowych i osłabiania inflacji – to wszystko sprawiło, że banki zostały zasypane wnioskami o kredyty hipoteczne na kupno pierwszego mieszkania dla rodziny. Rosnące szybko ceny mieszkań i niepewność polityczna związana z formowaniem nowego rządu dodatkowo podnoszą temperaturę i zdenerwowanie chętnych na kredyty hipoteczne na specjalnych warunkach.

  Rekordowy październik w bankach. Najwyższa wartość w historii udzielonych kredytów mieszkaniowych

  Banki w październiku miały co robić. Najwyższa kwota w całej dotychczasowej historii rynku kredytów mieszkaniowych padła w właśnie w tym miesiącu. Wzrost odnotowano również w kredytach ratalnych i limitach na kartach kredytowych.

  Budownictwo mieszkaniowe 2024 – rekomendacje deweloperów i pracodawców dla nowego rządu

  W dniu 27 listopada 2023 r. opublikowano raport zawierający rekomendacje Platformy Mieszkaniowo-Budowlanej Pracodawców RP przygotowane we współpracy z Polskim Związkiem Firm Deweloperskich pod nazwą „Priorytety mieszkaniowe na pierwsze 100 dni rządu”. Tego samego dnia przedstawiono ten dokument na konferencji prasowej i omówiono podczas debaty z udziałem kilku posłów z prawdopodobnej nowej koalicji rządowej.

  Obowiązki zarządców nieruchomości zimą. Nie tylko odśnieżanie

  Jakie czynności należą do obowiązków zarządcy nieruchomości w czasie zimy?

  REKLAMA

  Konserwacja paneli fotowoltaicznych. Jak to robić? Jak unikać awarii i oszczędzać koszty?

  Konserwacja paneli fotowoltaicznych ma ogromne znacznie. Jeśli nie będziemy tego robić prawidłowo, może dojść do niższej produkcji energii, mniejszych oszczędności związanych z rachunkami za prąd, a w niektórych przypadkach – do awarii instalacji fotowoltaicznej. Obiekty komercyjne powinny zwracać szczególną uwagę na kwestie bezpieczeństwa, a te z kolei wiążą się z kontrolowaniem, czy instalacja pracuje w sposób prawidłowy. 

  Jak, zdaniem deweloperów, rząd może wpłynąć na poprawę sytuacji na rynku mieszkaniowym?

  Jakie decyzje nowego rządu byłby najbardziej skuteczne, by możliwe było przyspieszenie tempa budowy mieszkań i zwiększenie bardzo niskiej podaży? Jak dalej będzie rozwijał się rynek mieszkaniowy? Deweloperzy odpowiadają.

  Ulga mieszkaniowa: wyroki zakończą wątpliwości?

  Niedawno zapadł kolejny, interesujący nie tylko dla prawników wyrok w sprawie ulgi mieszkaniowej. Postanowiliśmy go przybliżyć. Analizujemy również inne wyroki.

  Frankowicze nie odpuszczają, sądy przeżywają oblężenie. Nie opłaca się iść na ugodę z bankiem?

  Frankowicze nie wierzą w ugody. W sądach znowu wzrosła liczba pozwów, a eksperci nie przewidują zmian w najbliższym czasie. Rośnie świadomość kredytobiorców, a ponadto coraz więcej wyroków jest korzystnych dla nich.

  REKLAMA

  Specjalne zasady kontroli tzw. obiektów wielkopowierzchniowych w prawie budowlanym

  Magazyny, hale sportowe, fabryczne, targowe, obiekty sportowe, galerie handlowe, czy nawet duże sklepy określa się w żargonie budowlanym jako tzw. obiekty (budowlane) wielkopowierzchniowe. Jako, że z tych budynków korzysta wiele osób jednocześnie, to przepisy budowlane nakładają na właścicieli i zarządców tych obiektów częstsze obowiązki kontrolne. Chodzi o regularne sprawdzanie stanu technicznego tych obiektów i instalacji w nich zamontowanych, tak by ich użytkowanie było bezpieczne dla ludzi.

  Wakacje kredytowe 2024. Tylko gdy rata kredytu mieszkaniowego przekracza 40 proc. średniego miesięcznego dochodu? [Projekt]

  Posłowie Polski 2050 - Trzeciej Drogi wnieśli 28 listopada 2023 r. do Sejmu projekt ustawy dotyczący wakacji kredytowych w 2024 roku. W myśl tego projektu w przyszłym roku wakacje kredytowe miałyby przysługiwać, jeżeli wydatki kredytobiorcy związane z obsługą miesięcznych rat kredytu mieszkaniowego przekraczają 40 proc. średniego miesięcznego dochodu.

  REKLAMA