REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy można kupić nieruchomość od pełnomocnika?

Anna Śmigulska

REKLAMA

REKLAMA

Przyjęto za powszechnie obowiązującą zasadę, że jeżeli chcemy zakupić bądź sprzedać nieruchomość, to obie strony muszą być przy tym obecne. Istnieje jednak możliwość zawarcia tego typu umowy przez osobę trzecią, czyli pełnomocnika.

Zapisz się na nasz newsletter

REKLAMA

Niekiedy zdarza się tak, że osoby zainteresowane, zarówno kupujący jak i sprzedający nieruchomość nie mogą być obecne przy zawieraniu transakcji. Na przykład przebywają poza granicami kraju. Nie oznacza to jednak, że nie mogą one zawrzeć umowy sprzedaży. Mogą dokonać tego za pośrednictwem osoby trzeciej, tzw. pełnomocnika.

Pełnomocnik

REKLAMA

Jeżeli nie można wykonać pewnych czynności osobiście można upoważnić do ich dokonania inną osobę. Będzie ona działała w imieniu i na rzecz swojego mocodawcy. Niezbędne jest w tym celu udzielenie pełnomocnictwa, dzięki czemu osoba umocowana będzie uprawniona do zakupu bądź sprzedaży nieruchomości u notariusza.

Należy pamiętać o zakresie udzielanego pełnomocnictwa. Jeżeli będzie ono zbyt ogólne może nieść za sobą pewne ryzyko dla mocodawcy. Pełnomocnik miałby wtedy bardzo szerokie prawo do działania. Dlatego też bezpieczniej jest dokładnie określić jakie czynności może wykonywać nasz pełnomocnik. Taki rodzaj pełnomocnictwa nosi nazwę pełnomocnictwa szczególnego. Jego cecha charakterystyczna jest to, że upoważnia do dokonywania czynności przekraczających zwykły zarząd, czyli takich, które dotyczą czynności prawnych określonego rodzaju lub jednorazowe konkretnej czynności. W przypadku nabycia nieruchomości z całą pewnością mamy do czynienia z pełnomocnictwem szczególnym.

Ze względu na fakt, iż sama umowa kupna-sprzedaży nieruchomości wymaga formy aktu notarialnego, pełnomocnictwo w tym zakresie również powinno być sporządzone u notariusza.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Należy pamiętać o przedstawieniu notariuszowi szczegółowych danych na temat swój oraz osoby, której udzielamy pełnomocnictwa (nr dowodu osobistego, PESEL, adres zamieszkania, imiona rodziców itp.)

Kto może zostać pełnomocnikiem

Pełnomocnikiem może być osoba fizyczna, która posiada przynajmniej ograniczoną zdolność do czynność prawnych. Zazwyczaj jest to osoba najbliższa, do której mamy duże zaufanie albo prawnik, kiedy sytuacja wymaga wiedzy specjalistycznej. Niekiedy pełnomocnictwo może być udzielone pośrednikowi w obrocie nieruchomościami, jeżeli korzystaliśmy już wcześniej z jego usług.


Treść pełnomocnictwa

W pełnomocnictwie musi być wyraźnie wskazane do czego wyznaczona przez nas osoba jest umocowana, np. do zakupu lub sprzedaży konkretnego lokalu.

Można również wskazać cenę minimalną, za którą transakcja może zostać sfinalizowana. Istotne jest też określenie w jaki sposób zapłata ma nastąpić: na rachunek bankowy czy do rąk pełnomocnika.

REKLAMA

Umowa sprzedaży nieruchomości jest transakcją złożoną. Wymaga, oprócz samego podpisania umowy, spełnienia innych formalności, np. w urzędach skarbowych. Konieczne jest więc wskazanie w treści pełnomocnictwa umocowania do reprezentacji przed tymi urzędami, przedsiębiorstwami (energetycznymi, wodociągowymi itp.)

Pełnomocnictwo może zostać sporządzone również poza granicami Polski. W takim wypadku konieczne jest jego przetłumaczenie na język polski przez tłumacza przysięgłego, jeżeli jest sporządzone w obcym języku.

Opłaty

Jeżeli zdecydujemy się na udzielenie pełnomocnictwa szczególnego nie możemy zapomnieć o konieczności uiszczenia notariuszowi opłat. Jest to wynagrodzenie w maksymalnej wysokości 36,60 zł, a w przypadku, gdy pełnomocnik ma być uprawniony do dokonania kilku czynności – 122 zł.

Oprócz tego pobrana będzie kwota za odpis pełnomocnictwa, który jest wydawany osobie umocowanej. Na tej podstawie będzie on mógł dokonać należnych czynności.

Nie można zapomnieć także o opłacie skarbowej, która jest pobierana w wysokości 17 zł i załącza się ją do otrzymanego pełnomocnictwa.

Taki komplet dokumentów jest podstawą do działania przed notariuszem, przed którym zawierana jest umowa sprzedaży nieruchomości.

Czy pełnomocnictwo można odwołać

Pełnomocnictwo może zostać odwołane w każdym czasie. Jedynym wyjątkiem jest zapis w treści pełnomocnictwa, mówiący o zrzeczeniu się przez mocodawcę prawa do odwołania. Samo odwołanie pełnomocnictwa, w przeciwieństwie do jego udzielenia, nie wymaga formy szczególnej aktu notarialnego.

Umocowanie do działania w imieniu innej osoby wygasa z chwilą śmierci mocodawcy lub pełnomocnika. Chyba że w pełnomocnictwie zastrzeżono inaczej, ze względu na samą treść stosunku prawnego będącego podstawą pełnomocnictwa.

Jeżeli pełnomocnik został ustanowiony do dokonania konkretnej czynności prawnej, to pełnomocnictwo wygasa z momentem jej wykonania, w przypadku natomiast pełnomocnictwa udzielonego na czas określony, to wygasa ono z chwilą upływu tego czasu.

Po wygaśnięciu pełnomocnictwa dokument powinien zostać zwrócony mocodawcy, żeby nie mógł być ponownie użyty.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

REKLAMA

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

Hipoteka odwrócona - fakty i mity

Hipoteka odwrócona wzbudza kontrowersje. Wiele osób nie wie, że taka hipoteka może być w modelu sprzedażowym (renta dożywotnia) lub w modelu kredytowym (odwrócony kredyt hipoteczny). Co z kwestiami prawnymi?

REKLAMA

Rozliczanie podatku CIT z zastosowaniem obniżonej stawki 9% - zmiana interpretacji indywidualnej

Szef KAS potwierdził, że mały podatnik CIT, może stosować preferencyjną stawkę podatkową w wysokości 9% do obliczania zaliczek na podatek, ale jedynie do momentu przekroczenia ustawowego limitu przychodów. Po przekroczeniu limitu w określonym miesiącu/kwartale, zaliczkę na podatek dochodowy za ten okres oraz kolejne powinien obliczać już według stawki 19%.

Z czym mierzy się sektor budowlany w Polsce?

Z czym musi się mierzyć sektor budowlany w Polsce? To niepewność rynkowa, poważne wyzwania ekonomiczne i niedobór kadr. Jak przebiega zmiana pokoleniowa w budownictwie?

REKLAMA