Zakłócanie porządku domowego przez najemcę
REKLAMA
REKLAMA
Zakłócenie porządku domowego
REKLAMA
REKLAMA
Należy zastanowić się nad, tym jakie działania i czynności najemcy mogą być uznane za zakłócanie porządku domowego. Przepisy mówią jedynie o tym, że najemca powinien stosować się do panującego porządku domowego i liczyć się z potrzebami innych mieszkańców i sąsiadów. Taki ogólny zapis nie daje odpowiedzi na to, jakie czynności najemcy mogą być uważane za naruszenie porządku domowego. Wydaje się, że duże znaczenie w tym przypadku będą miały indywidualne zwyczaje panujące w danym środowisku (stosunkach miejscowych). Co za tym idzie, w jednym miejscu pewne zachowania będą dopuszczalne i akceptowane, a w drugim mogą być traktowane, jako przekroczenie porządku domowego.
Zachowanie polegające na organizowaniu (w odstępach tygodniowych bądź dwu tygodniowych) spotkań „imprez domowych” przez lokatorów wynajmujących mieszkanie, przez sąsiadów zamieszkujących blok przy ulicy „X” może być uznane za naruszanie porządku domowego. Natomiast mieszkańcy bloku „Y” mogą takie samo zachowanie tolerować i nie uważać go za naruszanie porządku domowego. Oczywiście poza oceną pozostają fakty dotyczące czasu trwania takich spotkań i poziom hałasu na nich panujący.
Niedookreślone przepisy
Kolejny przepis uszczegóławia w pewien sposób regulacje mówiące o przestrzeganiu porządku domowego. Wynika z niego, że porządek domowy jest zakłócany, gdy najemca wykracza w sposób rażący lub uporczywy przeciwko obowiązującemu porządkowi domowemu albo też poprzez swoje niewłaściwe zachowanie czyni korzystanie z innych lokali w budynku uciążliwym.
Zwroty takie jak „rażący”, „uporczywy”, „niewłaściwe zachowanie” odnoszą się do sytuacji, które wydają się opisywać trudne i dosyć zaawansowane postacie naruszeń porządku domowego. Wynika z tego, że pojedyncze i incydentalne zachowania najemcy niezgodne z porządkiem domowym nie dają podstawy do wypowiedzenia umowy najmu przez wynajmującego. Ponieważ, jak już była o tym mowa na wstępnie w przypadku naruszania przez najemcę porządku domowego wynajmujący może wypowiedzieć umowę najmu bez zachowania terminów wypowiedzenia.
Spór pomiędzy stronami
Inną kwestią są relacje dotyczące samych stron umowy najmu tzn. wynajmującego i najemcy. Otóż w przypadku powstania między nimi pewnych sporów, które mają wydźwięk w stosunkach miejscowych i w pewien sposób naruszają panujący porządek domowy. To takie zachowania dają podstawę do tego by wypowiedzieć najem na zasadach dotyczących naruszania porządku domowego i niewłaściwego zachowania najemcy. Prostym uzasadnieniem takiego stanowiska jest fakt, iż obowiązek liczenia się z potrzebami sąsiadów, tym bardziej przekłada się na obowiązek liczenia się z potrzebami wynajmującego (np. gdy najemca mieszka w jednym mieszkaniu z wynajmującym).
Podstawa prawna art. 683, 685 kodeksu cywilnego
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.