REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Zakłócanie porządku domowego przez najemcę

Andrzej Szczerbowski
Prawnik, ekspert prawa cywilnego, podatkowego i handlowego.

REKLAMA

REKLAMA

Problem trudnych lokatorów, którzy zakłócają, bądź nie przestrzegają porządku domowego może się przydarzyć każdemu z wynajmujących. W takiej sytuacji wynajmujący może skorzystać ze swego prawa pozwalającego na wypowiedzenie umowy najmu bez zachowania terminów wypowiedzenia.

Zakłócenie porządku domowego

REKLAMA

REKLAMA

Należy zastanowić się nad, tym jakie działania i czynności najemcy mogą być uznane za zakłócanie porządku domowego. Przepisy mówią jedynie o tym, że najemca powinien stosować się do panującego porządku domowego i liczyć się z potrzebami innych mieszkańców i sąsiadów. Taki ogólny zapis nie daje odpowiedzi na to, jakie czynności najemcy mogą być uważane za naruszenie porządku domowego. Wydaje się, że duże znaczenie w tym przypadku będą miały indywidualne zwyczaje panujące w danym środowisku (stosunkach miejscowych). Co za tym idzie, w jednym miejscu pewne zachowania będą dopuszczalne i akceptowane, a w drugim mogą być traktowane, jako przekroczenie porządku domowego.

Zachowanie polegające na organizowaniu (w odstępach tygodniowych bądź dwu tygodniowych) spotkań „imprez domowych” przez lokatorów wynajmujących mieszkanie, przez sąsiadów zamieszkujących blok przy ulicy „X” może być uznane za naruszanie porządku domowego. Natomiast mieszkańcy bloku „Y” mogą takie samo zachowanie tolerować i nie uważać go za naruszanie porządku domowego. Oczywiście poza oceną pozostają fakty dotyczące czasu trwania takich spotkań i poziom hałasu na nich panujący.

Niedookreślone przepisy

Kolejny przepis uszczegóławia w pewien sposób regulacje mówiące o przestrzeganiu porządku domowego. Wynika z niego, że porządek domowy jest zakłócany, gdy najemca wykracza w sposób rażący lub uporczywy przeciwko obowiązującemu porządkowi domowemu albo też poprzez swoje niewłaściwe zachowanie czyni korzystanie z innych lokali w budynku uciążliwym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zwroty takie jak „rażący”, „uporczywy”, „niewłaściwe zachowanie” odnoszą się do sytuacji, które wydają się opisywać trudne i dosyć zaawansowane postacie naruszeń porządku domowego. Wynika z tego, że pojedyncze i incydentalne zachowania najemcy niezgodne z porządkiem domowym nie dają podstawy do wypowiedzenia umowy najmu przez wynajmującego. Ponieważ, jak już była o tym mowa na wstępnie w przypadku naruszania przez najemcę porządku domowego wynajmujący może wypowiedzieć umowę najmu bez zachowania terminów wypowiedzenia. 

Spór pomiędzy stronami

Inną kwestią są relacje dotyczące samych stron umowy najmu tzn. wynajmującego i najemcy. Otóż w przypadku powstania między nimi pewnych sporów, które mają wydźwięk w stosunkach miejscowych i w pewien sposób naruszają panujący porządek domowy. To takie zachowania dają podstawę do tego by wypowiedzieć najem na zasadach dotyczących naruszania porządku domowego i niewłaściwego zachowania najemcy. Prostym uzasadnieniem takiego stanowiska jest fakt, iż obowiązek liczenia się z potrzebami sąsiadów, tym bardziej przekłada się na obowiązek liczenia się z potrzebami wynajmującego (np. gdy najemca mieszka w jednym mieszkaniu z wynajmującym). 

Podstawa prawna art. 683, 685 kodeksu cywilnego

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowy trend. Rewitalizacja na rynku nieruchomości premium

Rewitalizacja to jeden z ważniejszych elementów strategii planowania przestrzeni miejskiej. Z szacunków spółki Deloitte wynika, że nawet 90% inwestycji na rynku nieruchomości jeszcze w tej dekadzie będzie koncentrować się na rewitalizacji istniejących obiektów. Trend ten dotyczy również nieruchomości premium. 

Pilne! Działkowcy mogą spać spokojnie – nikt im już Rodzinnych Ogródków Działkowych pod budowę osiedli nie zabierze. Jest rozporządzenie ministra rozwoju

Minister rozwoju zrobił obiecany prezent działkowcom na gwiazdkę. Wydał rozporządzenie, które daje im pełną gwarancję nienaruszalności rodzinnych ogródków działkowych ROD przed zakusami deweloperów i innych inwestorów. Okazję ku czemu dawało zmienione niedawno prawo o planowaniu przestrzennym.

Nowe mieszkania – jak się sprzedają?

Po ożywieniu na rynku kredytowym pojawiają się pytania, czy wpłynie ono na wzrost sprzedaży mieszkań. Deweloperzy obserwują większe zainteresowanie zakupem lokali, mimo braku preferencyjnych kredytów i rządowego wsparcia. Czy aktywność klientów rzeczywiście rośnie w ostatnich tygodniach?

Co mają wspólnego pośrednik nieruchomości i consierge?

W dzisiejszym świecie nieruchomości to nie tylko sprzedaż i wynajem – to także kompleksowa obsługa klienta, doradztwo i pomoc na wielu etapach transakcji oraz codziennego życia w nowym miejscu. To właśnie na tym polu przecinają się ścieżki pośrednika nieruchomości i concierge’a. Choć każda z tych profesji pełni odmienną rolę, ich wspólnym celem jest zapewnienie klientom najwyższego komfortu oraz wsparcia, które wykracza poza typowe obowiązki zawodowe.

REKLAMA

Planujesz zakup mieszkania? Cena to nie wszystko. Sprawdź, ile kosztuje eksploatacja

W wydatkach mieszkaniowych istotną składową jest opłata, która w spółdzielniach mieszkaniowych nazywana jest eksploatacyjną, a we wspólnotach mieszkaniowych – zaliczką na koszty zarządu nieruchomością wspólną. Portal GetHome.pl sprawdził, gdzie taka opłata może być niższa. 

Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? [Wskazówki]

Warto negocjować cenę mieszkania z rynku wtórnego. Często cena ofertowa jest elementem strategii marketingowej. To cena transakcyjna odzwierciedla faktyczną wartość nieruchomości. Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? Oto wskazówki, o ile właściciele obniżają ceny mieszkań.

Jaka powinna być minimalna temperatura na klatce schodowej bloku oraz w innych częściach wspólnych?

Rosnące koszty ciepła zachęcają do oszczędzania (np. kosztem temperatury na klatce schodowej bloku). Przepisy sugerują, że nie należy jednak przesadzać. 

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary. Od 28 kwietnia 2023 r. zmieniły się przepisy dotyczące świadectwa energetycznego. Prawie wszyscy właściciele nieruchomości powinni posiadać ten dokument. Są jednak wyjątki.

REKLAMA

Promocje mieszkaniowe pod koniec roku - na co mogą liczyć klienci? [SONDA]

Koniec roku to czas gorących promocji – nie tylko na świąteczne prezenty, ale także na... mieszkania! Deweloperzy kuszą rabatami, bonusami i elastycznymi warunkami, przekonując, że to idealny moment na zakup M. Czy rzeczywiście warto podjąć taką decyzję teraz? Portal RynekPierwotny.pl sprawdził, jakie oferty specjalne przygotowano w tym roku i co mogą zyskać kupujący.

Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

REKLAMA