Ekspert radzi: jak wymienić pękniętą płytkę ceramiczną
REKLAMA
REKLAMA
Przygotowanie powierzchni
REKLAMA
Zanim zaczniemy pracę powinniśmy sprawdzić czy mamy zapasowe płytki. Jeśli ich nie mamy, nie należy się tym przejmować, możemy wykorzystać płytkę ozdobną, tzw. dekor. Dobrze jest też zaopatrzyć się narzędzia i niezbędne materiały, takie jak: młotek, przecinak i szpachelkę, klej szybkowiążący i fugę.
Pracę rozpoczynamy od usunięcia fugi wokół uszkodzonej płytki i wokół płytek do niej przylegających. W tym celu możemy się posłużyć przecinakiem bądź rylcem. Następnie należy rozbić płytkę, uderzając młotkiem w jej środek. Trzeba to zrobić z wyczuciem, by nie uszkodzić innych płytek.
Zobacz także: Triki, które optycznie powiększą łazienkę
Następnie usuwamy z podłoża starą zaprawę, tak, żeby na nową warstwę pozostało ok. 3-5 mm pod powierzchnią płytki. Potem usuwamy zabrudzenia przy pomocy szczotki i odkurzacza. Jeśli na podłożu są kilkumilimetrowe ubytki trzeba je wyrównać zaprawą wyrównującą. Aby wzmocnić strukturę możemy zagruntować oczyszczoną powierzchnię.
Nowa płytka
Jeśli przygotowaliśmy już powierzchnię możemy przykleić nową płytkę. Istotne jest prawidłowe nałożenie kleju. W innym wypadku płytka może ulec odspojeniu lub będzie bardziej podatna na uszkodzenia. Powierzchnia powinna być pokryta klejem równomiernie. Już wklejoną płytka powinna zostać dociśnięta listwą do podłoża, tak żeby wyrównała się z pozostałymi płytkami. Usuwamy nadmiar kleju, pojawiający się w szczelinach. W celu zwiększenia stabilizacji, w narożach płytki umieszczamy krzyżyki dystansowe.
Zobacz także: Jak odnowić fugi w kuchni?
Na koniec pozostaje zastosowanie fugi, czyli tzw. spoinowanie. Nie zaleca się spoinowania bezpośrednio po założeniu płytki, należy zaczekać kilka godzin aż klej zwiąże się podłożem. Szczeliny międzypłytkowe wypełniamy elastyczną fugą, nakładamy ją za pomocą szpachelki gumowej. Nadmiar fugi zmywamy zwilżoną gąbką.
REKLAMA
REKLAMA