Czym jest partycypacja w kosztach budowy lokalu?
REKLAMA
REKLAMA
Kim jest partycypant?
REKLAMA
Partycypant jest to taka osoba, która będzie brała udział w kosztach budowy lokalu mieszkalnego, w zamian za co będzie mogła wskazać osobę, z którą Towarzystwo Budownictwa Społecznego zawrze umowę najmu (po zakończeniu budowy). Oczywiście, prawo do partycypacji posiadają także osoby, które same są zainteresowane wynajmem lokalu.
Kto może zostać partycypantem?
Partycypantem może być:
• osoba fizyczna;
• pracodawca, działając w celu uzyskania lokali mieszkalnych dla swoich pracowników;
• osoba prawna mająca interes w uzyskaniu mieszkania przez wskazaną przez nią osobę;
• powiat, gmina lub związek międzygminny.
Zobacz również serwis: Kredyty
Kwota partycypacji
Kwota partycypacji jest to pewien odsetek kosztów budowy danego lokalu, która jest wnoszona przez osobę partycypanta.
Kwota partycypacji osoby fizycznej w kosztach budowy lokalu mieszkalnego, którego będzie najemcą, nie może przekraczać 30%. W przypadku, gdy umowa najmu zostanie rozwiązana, a lokal opróżniony, kwota partycypacji podlega zwrotowi. Należy to uczynić nie później niż w terminie 12 miesięcy od dnia opróżnienia lokalu.
Sfinansowanie partycypacji
Aby móc zostać partycypantem, należy dysponować pewną sumą środków pieniężnych. Partycypant może na sfinansowanie kosztów budowy lokalu przeznaczyć własne środki. Może również wycofać wkład zgromadzony na książeczce mieszkaniowej wraz z premią gwarancyjną. Inną możliwością jest kredyt lokatorski, który partycypant może zaciągnąć na sfinansowanie części bądź całości wkładu. Należy wówczas przejrzeć oferty banków i sprawdzić, które z nich oferują tego typu kredyt.
Zobacz również serwis: TBS
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA