REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Praktyczne aspekty dotyczące najmu lokali

Andrzej Szczerbowski
Prawnik, ekspert prawa cywilnego, podatkowego i handlowego.

REKLAMA

REKLAMA

Zawierając umowę najmu lokalu należy zwrócić uwagę na szereg szczegółów, które w przypadku ich niezachowania mogą sprowadzić spore problemy na obie strony umowy.

1

REKLAMA

Najważniejszą rzeczą w umowie najmu jest jej treść. Strony w procesie ustalania warunków umowy mają dużą swobodę i mogą większość kwestii regulować swobodnie. Ograniczeniem swobody stron w zakresie ustalania treści umowy najmu są regulacje zawarte w kodeksie cywilnym i ustawie o ochronie praw lokatorów, dotyczące:
- podwyższania czynszu;
- wysokości kaucji;
- obowiązków lokatora;
- wypowiadania najmu.
Powyżej wymienione kwestie nie mogą być przez strony rozszerzone, a więc nie korzystają z prawa do zupełnie swobodnego ustalania ich treści w umowie.

2

Wynajmujący powinien w treści umowy określić swój tytuł prawny do wynajmowanego lokalu ( tj. czy jest właścicielem danej rzeczy, dzierżawcą, czy też może przysługuje mu ograniczone prawo do lokalu). Taki zapis w umowie zabezpiecza najemcę przed ewentualnymi konsekwencjami płynącymi z tego, że wynajmujący nie posiada żadnego tytułu prawnego do rzeczy. Na podstawie takiego zapisu wynajmujący odpowiada za wady prawne, a także fizyczne danego lokalu i najemca będzie miał prawo do odpowiedniego odszkodowania z tytułu niedochowania warunków umowy. Najemca powinien określić przeznaczenie najmowanego lokalu poprzez wskazanie rodzaju działalności, jaka będzie w nim wykonywana
(np. działalność gastronomiczna, prowadzenie sklepu, salonu meblowego).

3

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W umowie najmu powinien być zawarty dokładny opis przedmiotu najmu
(np. mieszkania), ze szczegółowym wskazaniem jej powierzchni, wyposażenia (np. w instalację elektryczną, łącze telefoniczne i internetowe).

4

Dokładnie opisany stan techniczny budynku oraz przedmiotów wchodzących w skład jego wyposażenia takich jak meble, sprzęt AGD i RTV, powinien być odnotowany w protokole przyjęcia. Protokół taki stanowi podstawę do rozliczeń między stronami w momencie rozwiązania stosunku najmu.

5

Strony powinny określić dokładny termin wydania lokalu oraz okres na jaki umowa jest zawarta. Najprostszą formą jest wskazanie daty końcowej np. umowa zostaje zawarta na okres do dnia 12. 12. 2010 r. Nie oznacza to, że strony nie mogą przedłużyć obowiązywania takiej umowy na dalszy okres, mają do tego wszelkie prawo. Natomiast jeśli strony chcą zawrzeć umowę bezterminową mogą zastosować następującą formułę „Umowa zostaje zawarta na czas nieokreślony”.

6

Kolejną ważną rzeczą jest określenie wysokości czynszu. Powinno to nastąpić poprzez wskazanie określonej kwoty (np. 1500 PLN), wskazanie ewentualnych należności podatkowych (np. 3000 PLN + VAT). Zaraz po wysokości czynszu powinna być wskazana data jego płatności (np. do 15 każdego miesiąca). Wynajmujący może również określić formę zapłaty czynszu np. gotówka czy przelew na konto. Strony powinny też precyzyjnie ustalić inne opłaty związane z najmem (takie, jak koszty ubezpieczenia lokalu, opłaty za energię, gaz, wodę, ogrzewanie) oraz ustalić osobę, która będzie je ponosić. Wynajmujący może zastrzec tu wysokość odsetek, jak będzie mu przysługiwać w związku ze zwłoka najemcy dokonaniu opłat.

Podstawa prawna: Kodeks cywilny oraz ustaw o ochronie praw lokatorów.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe mieszkanie lub dom. Czy dla kupujących najważniejsza w ofercie jest cena, odpowiedzi są wielkim zaskoczeniem

Wcale nie cena odgrywa kluczową rolę dla kupujących mieszkanie lub dom od dewelopera. Wyniki badania opinii są zaskakujące. Na dodatek inną najważniejszą przy decyzji zakupowej cechą jest ta przy zakupie mieszkania o tej przy nabywaniu na własność domu.

Czy deweloperzy zmieniają swoje plany inwestycyjne ze względu na mniejsze zainteresowanie klientów?

Czy deweloperzy zmieniają swoje plany inwestycyjne ze względu na mniejsze zainteresowanie klientów? Jakie mają plany na kolejny rok? Gdzie będzie można kupić mieszkania?

Większy ruch na rynku nieruchomości. Polacy nie chcą już czekać na rządowe dopłaty?

Jak wyglądał trzeci kwartał na rynku mieszkaniowym? Czy Polacy wstrzymywali decyzję o zakupie mieszkania ze wglądu na oczekiwanie na program rządowy, stopy procentowe albo wakacje? 

Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera?

Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera? W jakich metrażach sprzedawane są kawalerki? Gdzie można upić najtaniej? 

REKLAMA

Podwyższają ceny nieruchomości: „Proszę dopisać w ogłoszeniu, że mój dom jest położony w miejscu, gdzie nie było powodzi”.

Jak powódź wpłynie na rynki nieruchomości? Z pewnością sprzedaż zalanych domów i mieszkań przez najbliższe lata będzie trudna. Jakie są prognozy dla lokalnych rynków nieruchomości na terenach poszkodowanych przez powódź? 

Kiedy zaczyna się sezon grzewczy? Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu?

Niektórzy ucieszyli się już z ciepłych kaloryferów, inni na sezon grzewczy muszą jeszcze chwilę zaczekać. Jak się dobrze przygotować? Jak zadbać o temperaturę w domu? 

Jesienne i zimowe obowiązki zarządców nieruchomości

Tam gdzie jedni udają się na odpoczynek po intensywnym sezonie, inni zaczynają wytężoną pracę. W tej drugiej grupie są firmy zajmujące się zarządzaniem nieruchomościami. Zakres wykonywanych prac wykonywanych przez zarządcę zależy w dużej mierze od warunków pogodowych. Warto również z wyprzedzeniem przygotować narzędzia i rozplanować prace tak, żeby niespodziewana zmiana pogody nikogo nie zaskoczyła. 

Problem deficytu mieszkań w naszym kraju rozwiążą pustostany?

Czy zasiedlanie pustostanów może być rozwiązaniem na deficyt mieszkań w Polsce? Skąd tak duża liczba mieszkań niezamieszkanych?

REKLAMA

Własne mieszkanie. Czekać na rządowe dopłaty czy kupić już teraz?

Czy przyszli nabywcy mieszkań wstrzymują się w decyzją o zakupie, czekając na rządowe dopłaty w programie Na start? Czy rośnie liczba osób kupujących za gotówkę. Czy deweloperzy zaobserwowali wzrost liczby rezerwacji?

Warto zainwestować w termomodernizację domu nie tylko ze względu na niższe rachunki

Ocieplone domy i mieszkania w budynku po termomodernizacji szybciej znajdują nabywców i najczęściej osiągają też wyższą cenę – przyznają zapytani w sondzie przeprowadzonej przez portal GetHome.pl pośrednicy w obrocie nieruchomościami.

REKLAMA