REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Praktyczne aspekty dotyczące najmu lokali

Andrzej Szczerbowski
Prawnik, ekspert prawa cywilnego, podatkowego i handlowego.

REKLAMA

REKLAMA

Zawierając umowę najmu lokalu należy zwrócić uwagę na szereg szczegółów, które w przypadku ich niezachowania mogą sprowadzić spore problemy na obie strony umowy.

1

REKLAMA

Najważniejszą rzeczą w umowie najmu jest jej treść. Strony w procesie ustalania warunków umowy mają dużą swobodę i mogą większość kwestii regulować swobodnie. Ograniczeniem swobody stron w zakresie ustalania treści umowy najmu są regulacje zawarte w kodeksie cywilnym i ustawie o ochronie praw lokatorów, dotyczące:
- podwyższania czynszu;
- wysokości kaucji;
- obowiązków lokatora;
- wypowiadania najmu.
Powyżej wymienione kwestie nie mogą być przez strony rozszerzone, a więc nie korzystają z prawa do zupełnie swobodnego ustalania ich treści w umowie.

2

Wynajmujący powinien w treści umowy określić swój tytuł prawny do wynajmowanego lokalu ( tj. czy jest właścicielem danej rzeczy, dzierżawcą, czy też może przysługuje mu ograniczone prawo do lokalu). Taki zapis w umowie zabezpiecza najemcę przed ewentualnymi konsekwencjami płynącymi z tego, że wynajmujący nie posiada żadnego tytułu prawnego do rzeczy. Na podstawie takiego zapisu wynajmujący odpowiada za wady prawne, a także fizyczne danego lokalu i najemca będzie miał prawo do odpowiedniego odszkodowania z tytułu niedochowania warunków umowy. Najemca powinien określić przeznaczenie najmowanego lokalu poprzez wskazanie rodzaju działalności, jaka będzie w nim wykonywana
(np. działalność gastronomiczna, prowadzenie sklepu, salonu meblowego).

3

W umowie najmu powinien być zawarty dokładny opis przedmiotu najmu
(np. mieszkania), ze szczegółowym wskazaniem jej powierzchni, wyposażenia (np. w instalację elektryczną, łącze telefoniczne i internetowe).

4

Dokładnie opisany stan techniczny budynku oraz przedmiotów wchodzących w skład jego wyposażenia takich jak meble, sprzęt AGD i RTV, powinien być odnotowany w protokole przyjęcia. Protokół taki stanowi podstawę do rozliczeń między stronami w momencie rozwiązania stosunku najmu.

5

Strony powinny określić dokładny termin wydania lokalu oraz okres na jaki umowa jest zawarta. Najprostszą formą jest wskazanie daty końcowej np. umowa zostaje zawarta na okres do dnia 12. 12. 2010 r. Nie oznacza to, że strony nie mogą przedłużyć obowiązywania takiej umowy na dalszy okres, mają do tego wszelkie prawo. Natomiast jeśli strony chcą zawrzeć umowę bezterminową mogą zastosować następującą formułę „Umowa zostaje zawarta na czas nieokreślony”.

6

Kolejną ważną rzeczą jest określenie wysokości czynszu. Powinno to nastąpić poprzez wskazanie określonej kwoty (np. 1500 PLN), wskazanie ewentualnych należności podatkowych (np. 3000 PLN + VAT). Zaraz po wysokości czynszu powinna być wskazana data jego płatności (np. do 15 każdego miesiąca). Wynajmujący może również określić formę zapłaty czynszu np. gotówka czy przelew na konto. Strony powinny też precyzyjnie ustalić inne opłaty związane z najmem (takie, jak koszty ubezpieczenia lokalu, opłaty za energię, gaz, wodę, ogrzewanie) oraz ustalić osobę, która będzie je ponosić. Wynajmujący może zastrzec tu wysokość odsetek, jak będzie mu przysługiwać w związku ze zwłoka najemcy dokonaniu opłat.

Podstawa prawna: Kodeks cywilny oraz ustaw o ochronie praw lokatorów.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Jaki metraż mają największe mieszkania deweloperskie i ile kosztują?

  Jak duże mieszkania można znaleźć u deweloperów? W których inwestycjach? Ile kosztują? Sprawdzamy!

  Frankowicze nie odpuszczają. Przyszły rok będzie podobny? [KOMENTARZ]

  Według najnowszych statystyk, od początku br. do końca trzeciego kwartału do sądów okręgowych w całym kraju wpłynęło o jedną trzecią więcej spraw frankowych niż rok wcześniej. Skala tak dużego wzrostu jest zrozumiała. Wielu kredytobiorców zachęciła do złożenia pozwu korzystna dla nich decyzja TSUE. Przekonujące były też zwycięskie batalie sądowe innych frankowiczów. Ponadto rosnąca świadomość prawna konsumentów i aktywne działania informacyjne różnych organizacji oraz kancelarii prawnych dały zapalniki do walki w sądach. Skutkiem tego niektóre z nich odnotowały nawet blisko 200-procentowe wzrosty liczby spraw frankowych. A to jeszcze nie koniec dodatnich wyników, choć kolejne skoki mogą być już nieco słabsze. Banki już powinny rozważać bardziej korzystne ugodowe rozwiązania konfliktów.

  Wody opadowe to nie problem tylko cenny zasób. Jak zagospodarować je w mieście?

  W obliczu zmian klimatycznych, również Europa staje się coraz bardziej narażona na anomalie pogodowe, takie jak długotrwałe okresy bez opadów lub nawalne deszcze. Te zjawiska wpływają na to jak projektowane są nowe budynki i infrastruktura, a także w jaki sposób modernizowane są istniejące obiekty. Jednym z kluczowych aspektów walki ze zmianami jest odpowiednie zagospodarowanie wód opadowych. Zamiast traktować je jako problem, pora spojrzeć na nie jako na cenny zasób, którego mądre wykorzystanie, uchroni nas przed zagrożeniami wynikającymi ze zmian klimatycznych.

  Dofinansowanie wymiany dachów z azbestu. Nabór wniosków od 15 grudnia 2023 r.

  Od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. będzie można ubiegać się o wsparcie na wymianę w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. Jest to drugi nabór wniosków o taką pomoc finansową realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

  REKLAMA

  Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne?

  Potrzeba termomodernizacji budynków jest faktem, a energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. Regulacje unijne mają w tym swój duży udział. Jaki jest planowany koszt termomodernizacji w Europie, i kto za to zapłaci? 

  Dłużej niż w Belgii, ale krócej niż na Słowacji. Ile pracujemy na zakup mieszkania?

  Ośmiokrotność rocznych zarobków brutto - tyle musi poświęcić przeciętny Kowalski, by kupić własne lokum. Według raportu Deloitte wynik ten plasuje nas pośrodku europejskiej stawki. Ile na mieszkanie pracuje się w innych krajach? Jakie są tam ceny nieruchomości?

  Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

  Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

  Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

  Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

  REKLAMA

  Bezpieczny Kredyt 2% tylko do końca roku, potem zabraknie pieniędzy. Coraz większa nerwowość wśród chętnych i tłok w bankach. Trzeba się spieszyć?

  Dostępność kredytu z gwarantowanymi odsetkami, czym w istocie jest bezpieczny Kredyt 2 procent, poluzowane zasady ustalania zdolności kredytowej, początek obniżania stóp procentowych i osłabiania inflacji – to wszystko sprawiło, że banki zostały zasypane wnioskami o kredyty hipoteczne na kupno pierwszego mieszkania dla rodziny. Rosnące szybko ceny mieszkań i niepewność polityczna związana z formowaniem nowego rządu dodatkowo podnoszą temperaturę i zdenerwowanie chętnych na kredyty hipoteczne na specjalnych warunkach.

  Rekordowy październik w bankach. Najwyższa wartość w historii udzielonych kredytów mieszkaniowych

  Banki w październiku miały co robić. Najwyższa kwota w całej dotychczasowej historii rynku kredytów mieszkaniowych padła w właśnie w tym miesiącu. Wzrost odnotowano również w kredytach ratalnych i limitach na kartach kredytowych.

  REKLAMA