Warunki nawiązania stosunku najmu mieszkania
REKLAMA
REKLAMA
Forma umowy
REKLAMA
REKLAMA
Ustawodawca nie wskazując na formę zawierania umów najmu, pozwolił stronom na zawieranie najmu w formach wręcz dowolnych. Z pewnym wyjątkiem, otóż dla umów najmu nieruchomości lub pomieszczeń na czas dłuższy niż rok ustawa nakłada obowiązek zawarcia takiej umowy w formie pisemnej. Niezachowanie formy pisemnej skutkuje tym, że umowę taką uważa się za zawartą na czas nieokreślony. Nie oznacza to, że umowa niesporządzona w formie pisemnej jest bezwzględnie nieważna, przeciwnie pozostaje ona nadal w mocy i jest skuteczna.
Należy mieć jednak na uwadze fakt, iż zawarcie umowy najmu w formie ustnej lub dorozumianej (np. poprzez przekazanie kluczy danej osobie np. koledze, przyjacielowi), będzie rodziło poważne konsekwencje w przypadku wystąpienia sporów i rozbieżności. W pewnych sytuacjach ustalenie stanu rzeczywistego będzie bardzo trudne, a wręcz niemożliwe (strony będą zasłaniały się brakiem pamięci w pewnych kwestiach dotyczących umowy najmu).
Forma pisemna
Najlepszą formą umowy w jakiej powinien być zawierany najem jest forma pisemna, dlatego że w najpełniejszy sposób określa ona prawa i obowiązki strony i zabezpiecza przed wszelkimi niejasnościami. Umowa taka powinna nie być zbyt ogólna. Zachęcam wręcz do szczegółowego uzgadniania pewnych indywidualnych i ważnych kwestii dla obu stron umowy najmu. Każda ze stron może mieć przecież swoje własne konkretnie ukierunkowane potrzeby, które lepiej jest uzgodnić bezpośrednio w umowie, niż oddawać je nie do końca korzystnym regulacjom kodeksowym.
Warunki najmu mieszkania z zasobu gminy
W inny sposób uregulowany jest najem mieszkań wchodzących w skład gminnego zasobu mieszkaniowego, na podstawie ustawy o ochronie praw lokatorów. Wynajęcie takiego mieszkania uzależnione jest od:
- posiadania po stronie najemcy odpowiednio niskich dochodów;
- bycia pracownikiem urzędu gminy bądź jednostki samorządu terytorialnego na czas trwania stosunku pracy w danej jednostce samorządowej;
W stosunku do wynajmu lokali socjalnych najemca powinien spełniać następujące warunki:
- posiadać wyrok sądu uprawniający do otrzymania lokalu socjalnego (wyrok sądu orzekającego eksmisję wraz z uprawnieniem do otrzymania lokalu socjalnego),bądź
- wystąpić o zawarcie umowy najmu lokalu socjalnego ze względu na trudną sytuację materialną i mieszkaniową.
Podstawa prawna: art. 659, 660 kc; ustawa o ochronie praw lokatorów.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.