Kara umowna zawarta w umowie najmu
REKLAMA
REKLAMA
Kara umowna – istota
REKLAMA
Zgodnie z art. 483 kodeksu cywilnego strony mogą zastrzec w umowie, iż naprawienie szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania niepieniężnego nastąpi przez zapłatę określonej sumy pieniędzy (tzw. kara umowna). Przy tym, dłużnik bez zgody wierzyciela nie może zwolnić się ze zobowiązania przez zapłatę kary umownej. Oznacza to, że takie zwolnienie jest możliwe, jeżeli wierzyciel wyraził na nie zgodę.
Kara umowna a szkoda poniesiona przez wierzyciela
Artykuł 484 kodeksu cywilnego stanowi, iż w razie niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania kara umowna należy się wierzycielowi w zastrzeżonej na ten wypadek wysokości bez względu na wysokość poniesionej szkody. Żądanie odszkodowania przenoszącego wysokość zastrzeżonej kary umownej nie jest możliwe, chyba że strony postanowiły inaczej. Jeżeli jednak zobowiązanie zostało w znacznej części wykonane przez dłużnika, może on żądać zmniejszenia kary umownej. Dłużnik może żądać zmniejszenia kary umownej również w przypadku w którym kara umowna jest rażąco wygórowana.
Zobacz również serwis: Ubezpieczenia
REKLAMA
A i B zawarli umowę najmu lokalu mieszkalnego na mocy której A wynajął B tenże lokal. W umowie zastrzeżono, iż wydanie lokalu przez B nastąpi w określonym dniu X. Na wypadek niewydania lokalu w tym dniu – zgodnie z postanowieniem umowy – B zapłacić miał A karę umowną w z góry określonej wysokości 10.000 PLN. Jeżeli B nie wyda lokalu w dniu X wówczas A będzie miał prawo wezwać B do zapłaty wymienionej kary. B może w tym przypadku bronić się zarzutem, iż (np.) kara umowna jest rażąco wygórowana.
Należy pamiętać, iż kara umowna może zostać zastrzeżona tylko przy zobowiązaniach niepieniężnych (np. nie będzie miała wiec zastosowania w przypadku nieterminowego zwrotu pożyczki pieniężnej, a znajdzie zastosowanie w przypadku nieterminowego zwrotu wynajętego lokalu).
Zobacz również serwis: Konsument i umowy
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16 Poz. 93); art. 483, art. 484.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.