Nowe zasady najmu ryczałtem ewidencjonowanym
REKLAMA
REKLAMA
Jakie zmiany wprowadziła nowelizacja?
REKLAMA
Nowelizacja zniosła limit przychodów w wysokości 4 tys. euro, powyżej którego stosowana była 20-proc. stawka w zakresie opodatkowania przychodów, o których mowa w art. 6 ust. 1a ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. nr 144, poz. 930 z późn. zm.).
Warto zapamiętać, iż podatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają:
• otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze,
• wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.
Co w przypadku osób, które chcą skorzystać ze zryczałtowanej formy rozliczeń?
Osoby, które opłacały podatek według skali podatkowej i od tego roku chcą po raz pierwszy skorzystać ze zryczałtowanej formy rozliczeń, do 20 stycznia powinni złożyć pisemne oświadczenie w urzędzie skarbowym.
Podsumowując należy zwrócić uwagę na fakt, iż wynajmujący, którzy rozliczali się z fiskusem w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, zastosują nowe zasady opodatkowania niezależnie od tego, kiedy umowa najmu została podpisana.
Zobacz również serwis: Najem
Podstawa prawna:
Ustawa z 17 grudnia 2009 r. o zmianie ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego oraz o zmianie niektórych innych ustaw.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.