REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Rozliczenia po zakończeniu najmu

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Andrzej Szczerbowski
Prawnik, ekspert prawa cywilnego, podatkowego i handlowego.

REKLAMA

REKLAMA

Po zakończeniu stosunku najmu obie strony umowy, czyli wynajmujący i najemca zobowiązaniu są do stosownych wzajemnych rozliczeń. Dopiero odpowiednie rozliczenia prowadzą do tego, że dana umowa najmu ulega całkowitemu rozwiązaniu i żadna ze stron nie jest narażona na jakiekolwiek roszczenia. Często jednak zdarza się, że strony nie potrafią dojść do porozumienia w kwestii rozliczeń dotyczących umowy najmu.

Wszystko powinno być w umowie

REKLAMA

Na wstępie należy zauważyć, że w znacznej mierze wszelkie niejasności w zakresie rozliczeń między najemcą i wynajmującym powinna rozwiewać sama umowa najmu (bądź zawierane do niej aneksy). Dokładnie i skrupulatnie sporządzona umowa najmu powinna w pełni uchronić strony stosunku najmu przed wszelkimi niedomówieniami i nieścisłościami, które towarzyszą przy wzajemnych rozliczeniach. Często dopiero zakończenie umowy najmu pokazuje, jak wielką rolę odgrywa prawidłowo sporządzona umowa. 

Stan jak przed wynajęciem

Wynajmujący po zakończeniu umowy najmu chce otrzymać swój lokal w niezmienionym stanie. Podkreślić należy, że jest to jego główne uprawnienie, które powinno być bezwzględnie spełnione. To oznacza, że będzie on mógł żądać od najemcy aby dokonał on w nim pewnych remontów polegającym np. na odmalowaniu ścian. Zgodnie jednak z regulacjami prawnymi wynajmujący nie może żądać napraw, które wynikają z normalnego procesu zużywania się rzeczy. Jako przykład można podać tu meble, sprzęt RTV i AGD z których korzystał najemca. Jednak wynajmujący będzie mógł dochodzić napraw powyższych rzeczy (sprzętu RTV AGD, mebli), w przypadku gdy zły stan techniczny tych urządzeń będzie wynikał z ich niewłaściwego używania przez najemcę. Dane uszkodzenia lub zniszczenia w wyposażeniu mieszkania muszą wynikać z ich nieprawidłowego używania.

Koszty najemcy

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z kolei najemca również może żądać od wynajmującego zwrotu kosztów, co do których nie był zobowiązany. Dotyczy to np. remontów instalacji elektrycznej, wymiany okien. Są to tak zwane nakłady konieczne, które poniósł najemca w celu doprowadzenia lokalu do normalnego stanu. Do zwrotu tych kosztów najemcy, bezsprzecznie zobowiązany jest wynajmujący. Na podobnych zasadach najemca może żądać zwrotu ulepszeń jakich dokonał w najmowanym lokalu. Dokonane ulepszenia wynajmujący może zatrzymać i zwrócić najemcy koszty ich instalacji, może on również zażądać aby najemca przywrócił stan poprzedni i dane urządzenia (stanowiące ulepszenie) zabrał ze sobą. Kwestia dotycząca ulepszeń o znacznej wartości powinna być dokładnie sprecyzowana w umowie albo w aneksie do umowy, w którym strony uzgodnią, jak będzie wyglądała sprawa ulepszeń po zakończeniu najmu. Ponieważ może dojść do sytuacji, w której najemca poniósł znaczące koszty ulepszenia wynajmowanego lokalu (np. remont łazienki, położenie parkietu), a po rozwiązaniu umowy wynajmujący oświadcza, że nie zwróci najemcy kosztów remontu i nie chce zatrzymać tych ulepszeń w zamian tego żąda aby został przywrócony stan poprzedni.

Protokół zdawczo odbiorczy

Dobrą podstawą do dokonania rozliczeń między stronami jest protokół zdawczo-odbiorczy sporządzony w momencie rozpoczęcia najmu. Zawarte w nim opisy urządzeń, ich stan techniczny obrazuje to, na ile dane przedmioty zostały zużyte. Co w znacznym stopniu pozwala na ocenienie, tego czy jest to normalne zużycie, czy też będące efektem nieprawidłowego używania. 

Podstawa prawna: art. 675, 676 kodeksu cywilnego

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sprawa WIBOR przed TSUE. Czego mogą się spodziewać kredytobiorcy kredytów złotówkowych?

Zbliżająca się rozprawa przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie o sygnaturze akt C-471/24 (już 11 czerwca 2025 r.) może okazać się przełomowa dla tysięcy polskich kredytobiorców, którzy zawarli umowy kredytowe w złotych polskich oparte na wskaźniku referencyjnym WIBOR. Tym razem jednak – w przeciwieństwie do spraw frankowych – nie chodzi o walutę kredytu, ale o mechanizm ustalania jego oprocentowania i zgodność tego mechanizmu z unijnymi przepisami o ochronie konsumenta.

Koniec z patodeweloperką. Zmiany w ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego. Prezydent podpisał ustawę

W dniu 5 czerwca 2025 r. Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 21 maja 2025 roku o zmianie ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym. Ustawa wprowadza zmiany w ustawie z dnia 20 maja 2021 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym (Dz. U. z 2024 r. poz. 695). Poniżej opis jakie to istotne regulacje się zmieniły.

Zaczęły się już grzyby: niektórzy mówią, że jest wysyp

Można powiedzieć, że czuć już grzyby w powietrzu. To specyficzny, intensywny zapach, którego nie można pomylić z niczym innym. Zatem ogłaszamy: zaczęły się już grzyby, ba - niektórzy mówią, że jest wysyp. Grzybobranie to jedna z ulubionych aktywności Polaków, a wielu z nas nie może się doczekać pierwszych wypraw do lasu w poszukiwaniu dorodnych okazów. Czy w czerwcu 2025 roku można już znaleźć grzyby w polskich lasach? Odpowiedź brzmi: tak! Choć sezon grzybowy kojarzy się głównie z jesienią, to w tym roku, dzięki chłodnej i deszczowej wiośnie, pierwsze grzyby pojawiły się wcześniej.

Leasing oświetlenia – nowe rozwiązanie dla firm i deweloperów. Na czym polega i jakie korzyści oferuje

Czy leasing może wyjść poza samochody i komputery? Coraz więcej firm mówi: tak. W dobie transformacji modelu własnościowego, gdy liczy się dostęp, a nie posiadanie, leasing infrastruktury technicznej – w tym oświetlenia – staje się realnym narzędziem optymalizacji kosztów i zarządzania obiektami.

REKLAMA

Budynek Intraco w Warszawie będzie zburzony. Rozbiórka potrwa ponad rok. W 2030 r. w tym miejscu stanie nowoczesny wieżowiec

Budynek Intraco zostanie zburzony, a w jego miejscu powstanie w 2030 r. nowoczesny wieżowiec, bardzo podobny do historycznego – poinformowali 3 czerwca 2025 r. przedstawiciele Polskiego Holdingu Nieruchomości.

Ceny garaży i miejsc postojowych w 2025 r. Metr kwadratowy garażu często droższy niż metr mieszkania na rynku wtórnym

Ceny garaży i miejsc postojowych w całej Polsce rosną dynamicznie – w niektórych miastach ofert jest mniej niż w innych, stąd duży wzrost cen. – Zdarzają się oferty, gdy metr kwadratowy garażu jest droższy niż metr kwadratowy mieszkania na rynku wtórnym. Oferty powyżej 10 tysięcy złotych za metr kwadratowy garażu już się zdarzają. Droższe są garaże wolnostojące, murowane, to także o nie ludzie pytają częściej. Miejsca postojowe w garażu podziemnym zdecydowanie trudniej sprzedać – przyznaje Mirosław Król, ekspert rynku nieruchomości.

Oferta mieszkań z rynku pierwotnego. Co się zmieniło w ciągu ostatniego roku?

Jak wygląda obecnie rynek mieszkań z rynku pierwotnego? Czy deweloperzy rozszerzyli swoją ofertę? Na jakie mieszkania stawiają? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Kupno mieszkania. Czy zielone przedmieścia wygrywają z centrum?

Czy rośnie zainteresowanie mieszkaniami w zielonych, spokojnych częściach miast, sprzyjających pracy zdalnej? Jak zmieniają się preferencje lokalizacyjne kupujących? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Pomieszczenie przynależne: linie w garażu nie wystarczą?

Czy linie narysowane w garażu wystarczają, aby uznać miejsce postojowe za pomieszczenie przynależne do mieszkania? Wyjaśniają eksperci RynekPierwotny.pl.

Szybki QUIZ dla działkowców i ogrodników. Dasz radę zdobyć komplet punktów?
Kiedy wypada Zimna Zośka? Co oznacza skrót ROD? Odmianą jakiego warzywa jest Bawole Serce? Znasz odpowiedzi? Sprawdź swoją wiedzę!

REKLAMA