REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Rozliczenia po zakończeniu najmu

Andrzej Szczerbowski
Prawnik, ekspert prawa cywilnego, podatkowego i handlowego.

REKLAMA

REKLAMA

Po zakończeniu stosunku najmu obie strony umowy, czyli wynajmujący i najemca zobowiązaniu są do stosownych wzajemnych rozliczeń. Dopiero odpowiednie rozliczenia prowadzą do tego, że dana umowa najmu ulega całkowitemu rozwiązaniu i żadna ze stron nie jest narażona na jakiekolwiek roszczenia. Często jednak zdarza się, że strony nie potrafią dojść do porozumienia w kwestii rozliczeń dotyczących umowy najmu.

Wszystko powinno być w umowie

REKLAMA

Na wstępie należy zauważyć, że w znacznej mierze wszelkie niejasności w zakresie rozliczeń między najemcą i wynajmującym powinna rozwiewać sama umowa najmu (bądź zawierane do niej aneksy). Dokładnie i skrupulatnie sporządzona umowa najmu powinna w pełni uchronić strony stosunku najmu przed wszelkimi niedomówieniami i nieścisłościami, które towarzyszą przy wzajemnych rozliczeniach. Często dopiero zakończenie umowy najmu pokazuje, jak wielką rolę odgrywa prawidłowo sporządzona umowa. 

Stan jak przed wynajęciem

Wynajmujący po zakończeniu umowy najmu chce otrzymać swój lokal w niezmienionym stanie. Podkreślić należy, że jest to jego główne uprawnienie, które powinno być bezwzględnie spełnione. To oznacza, że będzie on mógł żądać od najemcy aby dokonał on w nim pewnych remontów polegającym np. na odmalowaniu ścian. Zgodnie jednak z regulacjami prawnymi wynajmujący nie może żądać napraw, które wynikają z normalnego procesu zużywania się rzeczy. Jako przykład można podać tu meble, sprzęt RTV i AGD z których korzystał najemca. Jednak wynajmujący będzie mógł dochodzić napraw powyższych rzeczy (sprzętu RTV AGD, mebli), w przypadku gdy zły stan techniczny tych urządzeń będzie wynikał z ich niewłaściwego używania przez najemcę. Dane uszkodzenia lub zniszczenia w wyposażeniu mieszkania muszą wynikać z ich nieprawidłowego używania.

Koszty najemcy

Z kolei najemca również może żądać od wynajmującego zwrotu kosztów, co do których nie był zobowiązany. Dotyczy to np. remontów instalacji elektrycznej, wymiany okien. Są to tak zwane nakłady konieczne, które poniósł najemca w celu doprowadzenia lokalu do normalnego stanu. Do zwrotu tych kosztów najemcy, bezsprzecznie zobowiązany jest wynajmujący. Na podobnych zasadach najemca może żądać zwrotu ulepszeń jakich dokonał w najmowanym lokalu. Dokonane ulepszenia wynajmujący może zatrzymać i zwrócić najemcy koszty ich instalacji, może on również zażądać aby najemca przywrócił stan poprzedni i dane urządzenia (stanowiące ulepszenie) zabrał ze sobą. Kwestia dotycząca ulepszeń o znacznej wartości powinna być dokładnie sprecyzowana w umowie albo w aneksie do umowy, w którym strony uzgodnią, jak będzie wyglądała sprawa ulepszeń po zakończeniu najmu. Ponieważ może dojść do sytuacji, w której najemca poniósł znaczące koszty ulepszenia wynajmowanego lokalu (np. remont łazienki, położenie parkietu), a po rozwiązaniu umowy wynajmujący oświadcza, że nie zwróci najemcy kosztów remontu i nie chce zatrzymać tych ulepszeń w zamian tego żąda aby został przywrócony stan poprzedni.

Protokół zdawczo odbiorczy

Dobrą podstawą do dokonania rozliczeń między stronami jest protokół zdawczo-odbiorczy sporządzony w momencie rozpoczęcia najmu. Zawarte w nim opisy urządzeń, ich stan techniczny obrazuje to, na ile dane przedmioty zostały zużyte. Co w znacznym stopniu pozwala na ocenienie, tego czy jest to normalne zużycie, czy też będące efektem nieprawidłowego używania. 

Podstawa prawna: art. 675, 676 kodeksu cywilnego

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dramatycznie mało nowych mieszkań trafiło do sprzedaży w styczniu 2024 roku. Deweloperzy nie chcą przyspieszenia w budownictwie?

  Oceniając właśnie udostępnione przez Główny Urząd Statystyczny dane dotyczące budownictwa mieszkaniowego można wpaść w panikę. Do oferty deweloperów trafiło aż 25 procent mniej mieszkań niż w styczniu 2023, który przecież rekordowy pod tym względem nie był. Co się dzieje?

  Zakwaterowanie imigrantów zarobkowych – rynek kwater pracowniczych staje się coraz bardziej interesujący

  Miejsce zakwaterowania powinno dawać imigrantom zarobkowym poczucie bezpieczeństwa i stabilności w obcym kraju. W Polsce prawie połowa z nich korzysta z zakwaterowania zapewnianego przez pracodawców. Większość deklaruje, że wieloosobowe kwatery pracownicze to dla nich tymczasowe rozwiązanie i chcą je zamienić na pokoje jedno- lub dwuosobowe.

  Mieszkanie na Start – nowy program rządowego wsparcia ułatwi zakup mieszkania osobom samotnym – singlom?

  Wiadomo, że o przyznaniu lub nie kredytu hipotecznego przez bank decyduje przede wszystkim odpowiednia zdolność kredytowa. Stereotypowo tę powinna mieć większą para aplikująca o pożyczkę niż osoba samotna, ale czy tak jest zawsze? Nie zmienia to faktu, iż osobom samotnym chcącym mieć na własność mieszkanie trudniej było skorzystać ze wsparcia w ramach programu Bezpieczny Kredyt 2 procent. A jak będzie w drugiej połowie 2024 roku gdy zostanie udostępniona nowa forma rządowego wsparcia – Mieszkanie na Start?

  Nadchodzi lepsza koniunktura gospodarcza. Jak przełoży się na branżę budowlaną?

  Gospodarka w Polce wchodzi właśnie w fazę ożywienia. Czy lepsza koniunktura gospodarcze przełoży się na poprawę sytuacji w branży budowlanej?

  REKLAMA

  Nieruchomość w Dominikanie kosztuje co najmniej połowę mniej niż w Jastarni czy Karpaczu

  Kilkanaście lat temu wiele osób mogło jedynie pomarzyć o nieruchomości za granicą. Dziś, przy tak wysokich cenach mieszkań w Polsce, coraz więcej rodaków decyduje się na zainwestowanie w nieruchomość w innym kraju. O inwestycjach w domy pod palmami opowiada Maria Kobryń, prawnik i ekspert od zagranicznych nieruchomości.

  Jak i kiedy przycinać hortensje bukietowe, ogrodowe, Anabelle, by miały największe kwiatostany?

  Jak przycinać hortensje bukietowe, hortensje ogrodowe i hortensje Anabelle? Czy przycina się hortensje pnące? Kiedy wykonać przycinanie hortensji? Które hortensje kwitną na pędach jednorocznych?

  Kiedy przycinać róże?

  Kiedy na wiosnę należy przycinać róże pnące, rabatowe, okrywowe, parkowe, na pniu, wielkokwiatowe? Czy cięcie róż wykonujemy wtedy, kiedy kwitną forsycje? Jak ciąć róże, aby obficie kwitły?

  W lutym 2024 r. przycinasz jabłonie, grusze, orzechy, porzeczki, agrest. Co z czereśnią, wiśnią, śliwą? I forsycją? Mogę bielić?

  Jakie rośliny przycinasz w lutym 2024 r. w ogrodzie? Czego nie wolno Ci przyciąć? Czy możesz jeszcze pobielić drzewka w Twoim ogrodzie?

  REKLAMA

  Dofinansowanie wymiany pieca i instalacji do ogrzewania w 2024 roku. URE publikuje listę firm realizujących dofinansowania

  Prezes URE opublikował 15 lutego 2024 r. listę przedsiębiorstw, które oferują program bezzwrotnych dofinansowań na poprawę efektywności energetycznej w 2024 roku. Z takiego dofinansowania mogą korzystać odbiorcy w gospodarstwach domowych, odbiorcy biznesowi, a także jednostki sektora finansów publicznych. Środki te mogą być przeznaczone na wymianę urządzeń oraz instalacji służących do ogrzewania lub przygotowania ciepłej wody na urządzenia charakteryzujące się wyższą klasą efektywności energetycznej, a także na przyłączenie do sieci ciepłowniczej. 

  Można już zdejmować kurtki? Dziś temperatura w Polsce to nawet 17 stopni Celsjusza!

  Czy to już wiosna? Piątkowe popołudnie w Polsce będzie wyjątkowo ciepłe. Na Dolnym Śląsku termometry pokażą nawet 17 st. C. To zasługa wiatru fenowego. 

  REKLAMA