REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Nieruchomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Miejsce opodatkowania usług z tytułu najmu nieruchomości


Miejscem opodatkowania usług w zakresie najmu nieruchomości jest miejsce położenia danej nieruchomości. Powyższa zasada odnosi się zarówno do podatników, jak i osób fizycznych.

Jak stworzyć ogród pełen zapachów?


Na nasze samopoczucie wpływa nie tylko harmonijnie skomponowana zieleń, lecz także atrakcyjny zapach roślin ogrodowych. Możemy tak dobrać krzewy, byliny, czy zioła, aby przebywanie w ogrodzie stało się prawdziwą aromaterapią.

Jak przycinać młode drzewka owocowe podczas sadzenia?


Właściwe cięcie młodych drzewek owocowych ma na celu zapoczątkowanie dobrego wzrostu drzewa. Poprawia też zdrowotność drzewa i zdolność do wytwarzania dobrej jakości owoców. Młode drzewka najczęściej wymagają nie tylko skorygowania długości pędów, lecz także usunięcia uszkodzonych korzeni.

Kto może żądać wystawienia rachunku z tytułu najmu?


Zasadną jest, iż podatnicy prowadzący działalność gospodarczą zobowiązani są – na żądanie kupującego lub usługobiorcy - wystawić rachunek potwierdzający dokonanie sprzedaży lub wykonanie usługi. Jeżeli przychody z tytułu najmu stanowią odrębne źródło – najemca nie posiada obowiązku wystawiania rachunków i faktur z tegoż tytułu.

REKLAMA

Jak przycinać tamaryszki?


Tamaryszki to odporne suszę i zasolenie, efektownie kwitnące krzewy. Jednak w krótkim czasie mogą szeroko się rozrosnąć. Aby utrzymać krzewy w ryzach należy je regularnie ciąć nawet kilka razy w sezonie. Dzięki temu krzew zagęści się i obsypie kwiatami w następnym sezonie.

Konsekwencje prowadzenia najmu jako formy działalności gospodarczej


Konsekwencją prowadzenia przez wynajmującego najmu jako formy działalności gospodarczej jest umożliwienie mu połączenia dochodu z tytułu najmu z dochodami w ramach innej prowadzonej przez niego działalności gospodarczej.

Uprawnienia zamawiającego w pośrednictwie sprzedaży nieruchomości typu wyłącznego


W umowie pośrednictwa sprzedaży nieruchomości typu wyłącznego należy określić szczegółowo postanowienia dotyczące uprawnień Zamawiającego, ponieważ na tej podstawie zarówno Zamawiający, jak i Pośrednik będą mogli dochodzić roszczeń wynikających z niniejszej umowy.

Jak odmłodzić bez lilak?


Lilaki potrzebują co kilka lat radykalnego cięcia. Dzięki temu krzewy wypuszczą nowe, zdrowe pędy i będą obficiej kwitły. Zyskają też ładny, regularny pokrój. Jak przeprowadzić cięcie odmładzające?

REKLAMA

Jak praktycznie komponować rośliny w ogrodzie?


Wydaje się, że piękny ogród wymaga czasu i poświęceń. Nie wszyscy jednak lubią krzątać się bez przerwy po ogrodzie z grabiami lub sekatorem. Jak w praktyczny sposób rozmieścić rośliny w ogrodzie, aby nie sprawiały wiele kłopotu i wyglądały efektownie?

Jak pielęgnować rośliny cebulowe wiosną?


Kwitnące wczesną wiosną hiacynty, szafirki, krokusy, narcyzy czy tulipany są niewątpliwą ozdobą ogrodu po zimie. Aby długo i efektownie kwitły warto poświęcić minimum czasu na ich pielęgnację. O czym musimy pamiętać, aby popularne rośliny cebulowe kwitły długo i efektownie?

Jak łatwo rozmnożyć popularne krzewy ogrodowe?


Wczesna wiosna to dobry czas na rozmnażanie z sadzonek zdrewniałych wielu krzewów ogrodowych. Nie potrzeba wiele zachodu, aby w prosty sposób uzyskać nowe rośliny popularnej forsycji, jaśminowca, ligustra czy derenia.

Jak eksperymentować z barwami w ogrodzie?

Bardzo duży wpływ na nastrój ogrodu mają zastosowane w nim barwy roślin – liści, kwiatów, owoców. Ciepłe barwy ocieplają i rozświetlają ogród, a barwy chłodne – fiolety, błękity – wyciszają i dają uczucie chłodu. Jak komponować barwy roślin w ogrodzie, by czuć się w nim komfortowo?

Efektowne drzewa i krzewy odporne na suszę

Często zdarza się, że nie możemy często podlewać ogrodu lub mamy szybko przesychającą glebę. Na szczęście jest sporo roślin odpornych na dłuższe okresy suszy. Znajdziemy wśród nich odmiany kwitnące lub z barwnymi liśćmi. Jakie roślin nadają się na suche gleby?

Jak należy przycinać iglaki?

Iglaki najczęściej wykorzystuje się na żywopłoty lub pojedyncze, ciekawe akcenty w ogrodzie. Rosnące w żywopłotach żywotniki, cyprysiki, czy jałowce dzięki cięciu lepiej się zagęszczają. Czy inne iglaki w ogrodzie potrzebują regularnego cięcia?

Jak zaaranżować różową sypialnię?

Wnętrza urządzone w różowym kolorze są idealne dla małych dziewczynek i dla nastolatek. W łatwy sposób możemy stworzyć swojemu dziecku wymarzoną przestrzeń. Kolor różowy nadaje wnętrzom ciepło i dobrze komponuje się z białymi dodatkami. Wbrew powszechnej opinii różowe wnętrza nie muszą być zarezerwowane tylko dla dzieci, często na różowe dodatki decydują się również kobiety.

Czy warto stosować energooszczędne technologie?

Jeśli w czasie budowy domu zdecydujemy się na zastosowanie energooszczędnych technologii to uda nam się w dużym stopniu ograniczyć zapotrzebowanie na energię do użytkowania budynku. Jest ono zależne od sposobu ogrzewania i wentylacji. Materiały, z jakich zbudowana jest ściana również mają wpływ na zapotrzebowanie energii. Na co zwrócić uwagę?

Jak zarejestrować najem prowadzony jako forma działalności gospodarczej?


Jesteś osobą wynajmującą lokale mieszkalne i myślisz o założeniu własnej działalności gospodarczej w zakresie najmu nieruchomości. Zastanawiasz się, czy najem prowadzony jako działalność gospodarcza będzie najdogodniejszą formą opodatkowania. Poniżej zostaną przedstawione najistotniejsze porady w tejże kwestii.

Jak należy określić wskaźnik rozliczenia naliczonego podatku?


W celu obliczenia wskaźnika rozliczenia naliczonego podatku nie bierze się pod uwagę obioru z tytułu transakcji finansowych oraz obrotu z tytułu transakcji z nieruchomości, sprzedaży środków trwałych, a przy tym bierze się pod uwagę dotacje nie wliczone do obrotu podatnika.

Czy współwłaściciele nieruchomości mają obowiązek wystawiać faktury?


Wszyscy współwłaściciele wynajmujący nieruchomość są zarejestrowanymi podatkami podatku od towarów i usług powinni wykazać podatek w deklaracji składanej w urzędzie skarbowym

Czy przychody z tytułu sprzedaży nieruchomości podlegają opodatkowaniu?


Przychody ze sprzedaży wpisane do ewidencji środków trwałych oraz wartości zarówno prawnych, jak i niematerialnych będą podlegały opodatkowaniu.

Czy opodatkowaniu podlegają pracownicy zatrudniani w najmie

Czy można żądać podwyższenia czynszu z tytułu umowy najmu?


Właściciel może podwyższyć czynsz albo inne opłaty za używanie lokalu, wypowiadając jego dotychczasową wysokość, najpóźniej na koniec miesiąca kalendarzowego, z zachowaniem terminów wypowiedzenia.

Czy można wystawić fakturę na zaliczkę z tytułu najmu

W momencie uiszczenia zaliczki powstaje obowiązek podatkowy. Fakturę wystawia się również nie później niż siódmego dnia od dnia, w którym otrzymano przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi każdą kolejną część należności, tj. zaliczkę, przedpłatę, zadatek lub ratę.

Czy istnieje możliwość odliczenia częściowego podatku od towarów i usług


Możliwość częściowego odliczenia podatku od towarów i usług dotyczy zarówno podatników dokonujących czynności umożliwiających odliczenie, jak i czynności, które nie umożliwiają owego odliczenia. Rozliczenia częściowego dokonuje się poprzez wstępne oraz ostateczne rozliczenie.

Czy czynsz z tytułu najmu można wliczyć w koszty spółki


Według informacji zawartych w księgach podatnik zobowiązany jest dokonać obliczenia zarówno przychodów, jak i kosztów uzyskania przychodów oddzielnie dla każdego wspólnika danej spółki. Przy czym powyżej wskazane koszty i przychody przypadają im na podstawie prawa udziału w zysku.

Jak sporządzić umowę o najem okazjonalny lokalu

Kolejna duża inwestycja w Swarzędzu


W centrum Swarzędza niebawem powstanie kolejna duża inwestycja. Nowy kompleks mieszkaniowy zostanie zbudowany na terenie byłej fabryki armatur. Zostanie on usytuowany na ulicy Grudzińskiego 7, zaś jego realizacją zajmie się firma Kalbud Deweloper.

Jakie są zasady energooszczędnego budowania?

Zasady energooszczędnego budowania powinniśmy zastosować już na etapie projektu. Kompleksowe zaplanowanie inwestycji pozwoli nam nie myśleć o wzroście cen energii. Zastosowanie zasad energooszczędnego budowania zapewni nam ciepło w domu i niższe wydatki na ogrzewanie. Jak tego dokonać?

Jaki jest średni czas sprzedaży mieszkania?


Mieszkania sprzedają się w czasie krótszym niż 2 miesiące. Oznacza to, że czas, jaki musimy przeznaczyć na szukanie nabywcy znacznie się skrócił. Skończył się czas sezonowego spowolnienia rynku, dlatego w następnych miesiącach proces transakcji powinien zostać jeszcze przyspieszony.

Istotne postanowienia zawarte w umowie najmu lokalu użytkowego


W umowie najmu lokalu użytkowego należy określić strony umowy, przedmiot umowy, oświadczenia wynajmującego oraz najemcy, postanowienia określające wynagrodzenie, postanowienia końcowe.

Jak wypełnić prawidłowo zgłoszenie dotyczące zmian danych ewidencyjnych osób


Zmiany danych ewidencyjnych osób należy zgłosić do właściwego organu ze względu na miejsce położenia nieruchomości – która jest przedmiotem tychże zmian.

Jak zlokalizować zwarcie instalacji elektrycznej?


Odpowiedź na to pytanie mieści się w zakresie czynności, które bezpiecznie można wykonać samemu, jeśli posiadamy odpowiednie przyrządy pomiarowo detekcyjne oraz wiedzę, która zgodnie z prawem musi być poświadczoną uprawnieniami. Zapraszam na szkolenia SEP. Nie mogę brać odpowiedzialności za skutki poczynań domorosłych elektryków.

Co należy zrobić, aby podłączyć linię telefoniczną w domu jednorodzinnym?


Telefon jest niezbędnym urządzeniem w każdym domu. Jak podłączyć linię telefoniczną w domu jednorodzinnym? Należy zrobić to na własny koszt czy lepiej zostawić to operatorowi?

Jak wstępnie oszacować koszty wymiany instalacji elektrycznej w mieszkaniu oraz domu jednorodzinnym?


Koszty wymiany instalacji elektrycznej w domu czy mieszkaniu szacowane są poprzez ilość punktów tam umieszczonych, jak dana instalacja ma być prowadzona (od toru przeszkód), z jakiego materiału są wykonane ściany budynku (cegła, beton, pustak).

Jak należy wykonać instalację oświetleniową w ogrodzie?


Na sam początek pamiętajmy, żeby najpierw wykonać instalację elektryczną na własne potrzeby, a następnie kolejne etapy wizażu ogrodu. Ciężko nam będzie później patrzeć, jak ktoś rujnuje nam ogród, by położyć kilka być może niezbędnych kabli dla oświetlenia np. ścieżki

Jak należy wykonać instalację elektryczną pod ogrzewanie podjazdu do garażu?


Instalację elektryczną, która zasila system przeciwoblodzeniowy należy bezwzględnie zabezpieczyć wyłącznikiem przeciwporażeniowym. Należy również ustawić tabliczki, iż pod nawierzchnią znajduje się instalacja pod napięciem!

Jakiej instalacji elektrycznej potrzebujemy w garażu i przy domowym warsztacie?


Co do instalacji w garażu musimy wziąć pod uwagę, jakie urządzenia będą w nim zainstalowane 1-fazowe czy 3-fazowe.

Czym jest pomiar RCD?

Jak zaplanować koszty budowy?

Zazwyczaj planowanie kosztów projektu kończy się tym, że ostatecznie koszty podwajają się. Jednak można podejść do sprawy rozsądnie i spróbować oszacować koszty poszczególnych etapów budowlanych. Pozwoli to na racjonalne kontrolowanie wydatków przez cały proces budowlany. Jak tego dokonać?

Jak często należy wykonywać okresowe pomiary instalacji elektrycznej?


Z Prawa Budowlanego wynika, że obiekty budowlane powinny być poddawane kontroli okresowej przez właściciela lub zarządcę co najmniej raz na 5 lat. Kontrola ta polega na sprawdzeniu stanu technicznego i przydatności do użytkowania obiektu budowlanego. Kontrola nie obejmuje właścicieli budynków i zarządów: budynków mieszkalnych jednorodzinnych. Dotyczy to także budownictwa zagrodowego i letniskowego, a także wymienionych w art. 29 ust. 1. prawa budowlanego.

Czy środki ochrony roślin to konieczność?


Bardzo często bez zastanowienia stosujemy przeróżne środki chemiczne w ogrodzie. Należy pamiętać nie tylko o swoim bezpieczeństwie ale także o sąsiadach i najbliższym otoczeniu. Właściwy dobór i uprawa roślin mogą zminimalizować konieczność używania chemii. Jakimi zasadami kierować się kiedy zastosowanie środków chemicznych jest niezbędne?

Jak zbudować komin?


Każdy budynek musi posiadać komin. Prowadzone są nim przewody wentylacyjne i spalinowe. Wewnętrzna budowa przewodów kominowych podlega odrębnym przepisom, zaś jego wymiary ponad powierzchnią dachu powinny być tak zachowane, by zapewnione było swobodne odprowadzanie spalin.

Wyrobów budowlanych droga na rynek, czyli co kupujący wiedzieć powinien


Wyrób budowlany będzie mógł znaleźć się w sprzedaży, dopiero jak uzyska niezbędne dokumenty potwierdzające dopuszczenie go do obrotu. Postępowanie to jest regulowane przez Ustawę o wyrobach budowlanych. Jest kilka dróg umożliwiających na wprowadzenie wyrobu do obrotu.

Czy należy ocieplać piwnicę?


Piwnica, czyli część budynku znajdująca się poniżej poziomu terenu, najczęściej przeznaczona jest na pomieszczenia gospodarcze. Coraz częstsza adaptacja piwnicy na powierzchnie użytkowe zmusza inwestorów do poprawy izolacyjności tych pomieszczeń. To, czy warto ocieplić piwnicę, zależy również od tego, czy jest ona ogrzewana czy nie.

Jak zaoszczędzić przestrzeń w garażu?

Zwykle na małej przestrzeni w garażach trzymamy wiele niezbędnych rzeczy, m.in.: narzędzia, bagażnik samochodowy, opony, sprzęt sportowy, narty, torby podróżne, narzędzia ogrodowe, itp. Przedmioty te są zazwyczaj poupychane w garażu w nieładzie, w małych szafkach lub pochowane w zwykłe worki, przy czym zajmują dużo miejsca przy ścianach. Jak w takim razie zaoszczędzić miejsce? Jest na to prosty sposób!

Jak sprawdzić jakość materiałów budowlanych?


Z wybudowaniem domu wiąże się nie tylko zaplanowanie kosztów, wybranie projektu, materiałów i ekipy budowlanej, ale też styczność z dokumentacją techniczną budynku czy poszczególnych materiałów. Zagadnienia dotyczące certyfikatów i wymogów technicznych często wydają nam się skomplikowane. Dlatego przybliżymy w przystępny sposób zagadnienia dotyczące specyfikacji technicznej materiałów i certyfikatów budowlanych.

Jak należy wypełnić zgłoszenie danych ewidencyjnych w zakresie ustalenia granic nieruchomości


Zmiany danych ewidencyjnych w zakresie ustalenia granic nieruchomości należy zgłosić do właściwego organu ze względu na miejsce położenia nieruchomości – która jest przedmiotem tychże zmian.

Jaki beton należy zastosować do wykonywania fundamentów?

Fundamenty najczęściej wykonywane są jako monolityczne, czyli wylewane z betonu. Oprócz tego mogą być murowane z cegły lub bloczków betonowych. Ze względu na funkcję, jaką pełnią fundamenty, materiał do ich wykonywania powinien charakteryzować się wysoką wytrzymałością, trwałością i odpornością na wilgoć. Beton posiada takie parametry, ale musi być on dobrze przygotowany. Beton do wykonywania fundamentów może być towarowy, czyli przywieziony z wytwórni lub wytworzony na placu budowy.

Osłony zewnętrzne okien dachowych


Przez okna dachowe przenika duża ilość promieni słonecznych. By chronić pomieszczenia przed nadmiernym nagrzaniem, w oknach dachowych montuje się różnego rodzaju osłony, które mogą być wewnętrzne i zewnętrzne. Powszechnie stosowane zewnętrzne osłony okien dachowych to rolety i markizy.

Rodzaje parapetów wewnętrznych – który wybrać?


Parapety wewnętrzne stanowią wykończenie przestrzeni pod oknem. Coraz częściej stanowią funkcję dekoracyjną pomieszczeń. Materiał z jakiego są wykonane, kolor i kształt dobiera się do wystroju wnętrza. Należy pamiętać również o właściwościach i parametrach parapetów, by były trwałe i odporne np. na działanie wilgoci.

REKLAMA