REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Niższe koszty utrzymania mieszkania, mogą dać więcej ciepła

Emmerson Nieruchomości
Emmerson Twój Partner w Nieruchomościach.
Koszty ogrzewania czy to mieszkania, czy domu stanowią znaczną część domowego budżetu Polaków.
Koszty ogrzewania czy to mieszkania, czy domu stanowią znaczną część domowego budżetu Polaków.

REKLAMA

REKLAMA

Kierując się wyborem nowego mieszkania zwracamy uwagę na lokalizacje, otoczenie, standard budynku, czy jego funkcjonalność. Jednak od jakiegoś czasu coraz częściej z nas zwraca uwagę na koszty utrzymania lokalu. Szukamy korzystnych rozwiązań ocieplenia budynku, czy zużycia wody, które w przyszłości przełożą się na niższe rachunki.

Zdają sobie z tego sprawę deweloperzy, starając się przystosować swoją ofertę do oczekiwań klientów. Świadczy o tym fakt, że w ciągu ostatnich dziesięciu lat przeciętna grubość standardowej izolacji cieplnej w nowych budynkach wzrosła w naszym kraju dwukrotnie. Jedną z przyczyn, dzięki której zwiększyła się świadomość, jak koszty ogrzewania mogą wpłynąć na całkowite wydatki związane z użytkowaniem nieruchomości są tzw. certyfikaty energetyczne, obowiązkowe od 1 stycznia 2009 r. dla nowych budynków. Zostały one wprowadzone przez Unijną dyrektywę EPBD 2002/91/EC i przedstawiają swoistą charakterystykę energetyczną nieruchomości. Podstawową informacją, na jaką należy zwrócić uwagę oceniając przyszłe koszty ogrzewania jest wskaźnik efektywności energetycznej budynku – Ek. W Polsce dla większości nowych budynków kształtuje się on na poziomie około 141 kWh/mkw. rocznie. Dla porównania w Niemczech, Austrii czy Belgii wskaźnik ten znajduje się w granicach 60 kWh/mkw. Wskazuje to wyraźnie, jak dużo Polacy wydają na ogrzewanie na tle mieszkańców innych krajów europejskich. Nowelizacja wspomnianej dyrektywy zakłada również, że od 2020 r. wszystkie nowe budynki na terenie wspólnoty będą musiały spełniać zasadę Nearly Zero Energy. Oznacza to, że będą musiały konsumować „minimalny poziom energii”, w chwili obecnej Komisja Europejska prowadzi prace, które mają dokładnie określić ten limit.

REKLAMA

Zobacz także: Czy każdy singiel będzie cieszył się „Rodziną na swoim”?

REKLAMA

Zwiększone zainteresowanie obniżeniem rachunków wynika również z faktu, że Polacy w swych decyzjach kierują się racjonalnym rachunkiem ekonomicznym. W tym miejscu warto zaznaczyć, że sektorowo najwięcej energii nie jest zużywanej w przemyśle, czy transporcie, ale właśnie na łączne wykorzystanie budynków, tych które są miejscem życia ludności i tych, w których prowadzona jest działalność usługowa. Należy również podkreślić, że blisko trzy czwarte energii, jaka jest zużywana w polskich gospodarstwach domowych jest wydatkowana na ogrzewanie obiektów mieszkalnych. Dla przykładu ciepła woda oraz urządzenia elektryczne stanowią łącznie jedynie kilkanaście procent całkowitego zużycia. Jak widać koszty ogrzewania czy to mieszkania, czy domu stanowią znaczną część domowego budżetu Polaków. Ponadto należy pamiętać o zbliżających się podwyżkach cen energii, które jak twierdzi większość ekspertów czekają nas na przestrzeni kilku najbliższych lat. Oprócz powodów czysto finansowych warto również wspomnieć o pozytywnych skutkach, jakie oszczędzanie energii niesie dla ochrony środowiska.

W chwili obecnej na rynku dostępne są już takie rozwiązania w systemie izolacji budynków przeznaczone zarówno dla obiektów mieszkalnych, jak i komercyjnych, które umożliwiają znaczne obniżenie zużycia energii i kosztów ogrzewania. Oczywiście wiąże się to z kosztami, jak ma to miejsce w większości przypadków, aby móc oszczędzać najpierw trzeba jednak zainwestować. Wydaje się jednak, że rosnące koszty energii oraz zmieniające się przepisy utrwalą obserwowaną już od pewnego czasu modę na obniżanie kosztów ogrzewania w naszym kraju. Ponieważ nawet mimo początkowych większych wydatków, jakie trzeba ponieść czy to budując wymarzony dom, czy też szukając nowego „M” w dłuższym terminie początkowe nakłady zwrócą się z nawiązką.

Zobacz także: Czy lepiej wykańczać nowe mieszkania na własną rękę?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Jak nowy rząd może wpłynąć na poprawę sytuacji na rynku mieszkaniowym?

  W obliczu rosnących wyzwań na rynku mieszkaniowym, eksperci i deweloperzy zastanawiają się, jakie kroki powinien podjąć nowy rząd, aby skutecznie przyspieszyć budowę mieszkań i zwiększyć ograniczoną podaż. Przedstawiamy wyniki szczegółowej sondy wśród branżowych specjalistów, którzy dzielą się swoimi przewidywaniami i oczekiwaniami dotyczącymi przyszłości rynku mieszkaniowego.

  Ile kosztuje pelet pod koniec 2023 roku? Jaki koszt kotła na pelet z montażem?

  Dlaczego warto ogrzewać dom peletem? Ile kosztuje pelet? Ile potrzeba peletu na zimę? Jakie są rodzaje peletu? Jakie są ceny montażu kotła na pelet?

  Frankowicze znów triumfują. Co oznacza wyrok TSUE?

  Frankowicze znów mają powody do radości. TUSE w czwartek orzekł, że sądy krajowe mają obowiązek zbadać z urzędu, czy postanowienia umowy mają nieuczciwy charakter i, dokonawszy takiego badania, mają obowiązek wyłączyć stosowanie nieuczciwych warunków umownych tak, aby nie wywierały one skutków wobec konsumenta.

  Bezpieczny Kredyt 2% - czy w 2024 roku nadal będzie można skorzystać z dopłat do kredytu?

  Już od początku lipca 2023 r. osoby zainteresowane zakupem nieruchomości mogą być beneficjentami rządowego programu Bezpieczny Kredyt 2%. Kilka dni temu Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zwiększeniu środków na Bezpieczny Kredyt 2% o blisko 4,8 mld zł. To wstępne ustalenia, które muszą jeszcze przejść ścieżkę legislacyjną. Jeśli projekt zostanie zatwierdzony, w 2024 roku z programu będzie mogło skorzystać kolejne 35 tys. osób.

  REKLAMA

  Jaki metraż mają największe mieszkania deweloperskie i ile kosztują?

  Jak duże mieszkania można znaleźć u deweloperów? W których inwestycjach? Ile kosztują? Sprawdzamy!

  Frankowicze nie odpuszczają. Przyszły rok będzie podobny? [KOMENTARZ]

  Według najnowszych statystyk, od początku br. do końca trzeciego kwartału do sądów okręgowych w całym kraju wpłynęło o jedną trzecią więcej spraw frankowych niż rok wcześniej. Skala tak dużego wzrostu jest zrozumiała. Wielu kredytobiorców zachęciła do złożenia pozwu korzystna dla nich decyzja TSUE. Przekonujące były też zwycięskie batalie sądowe innych frankowiczów. Ponadto rosnąca świadomość prawna konsumentów i aktywne działania informacyjne różnych organizacji oraz kancelarii prawnych dały zapalniki do walki w sądach. Skutkiem tego niektóre z nich odnotowały nawet blisko 200-procentowe wzrosty liczby spraw frankowych. A to jeszcze nie koniec dodatnich wyników, choć kolejne skoki mogą być już nieco słabsze. Banki już powinny rozważać bardziej korzystne ugodowe rozwiązania konfliktów.

  Wody opadowe to nie problem tylko cenny zasób. Jak zagospodarować je w mieście?

  W obliczu zmian klimatycznych, również Europa staje się coraz bardziej narażona na anomalie pogodowe, takie jak długotrwałe okresy bez opadów lub nawalne deszcze. Te zjawiska wpływają na to jak projektowane są nowe budynki i infrastruktura, a także w jaki sposób modernizowane są istniejące obiekty. Jednym z kluczowych aspektów walki ze zmianami jest odpowiednie zagospodarowanie wód opadowych. Zamiast traktować je jako problem, pora spojrzeć na nie jako na cenny zasób, którego mądre wykorzystanie, uchroni nas przed zagrożeniami wynikającymi ze zmian klimatycznych.

  Dofinansowanie wymiany dachów z azbestu. Nabór wniosków od 15 grudnia 2023 r.

  Od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. będzie można ubiegać się o wsparcie na wymianę w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. Jest to drugi nabór wniosków o taką pomoc finansową realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

  REKLAMA

  Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne?

  Potrzeba termomodernizacji budynków jest faktem, a energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. Regulacje unijne mają w tym swój duży udział. Jaki jest planowany koszt termomodernizacji w Europie, i kto za to zapłaci? 

  Dłużej niż w Belgii, ale krócej niż na Słowacji. Ile pracujemy na zakup mieszkania?

  Ośmiokrotność rocznych zarobków brutto - tyle musi poświęcić przeciętny Kowalski, by kupić własne lokum. Według raportu Deloitte wynik ten plasuje nas pośrodku europejskiej stawki. Ile na mieszkanie pracuje się w innych krajach? Jakie są tam ceny nieruchomości?

  REKLAMA