REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Coraz więcej mieszkań w Krakowie

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Emmerson Nieruchomości
Emmerson Twój Partner w Nieruchomościach.
Szymon Jungiewicz
Dobrą informacją dla osób poszukujących nowego mieszkania może być spodziewane dalsze obniżanie się średniej ceny w Krakowie.
Dobrą informacją dla osób poszukujących nowego mieszkania może być spodziewane dalsze obniżanie się średniej ceny w Krakowie.

REKLAMA

REKLAMA

Kraków tuż po Warszawie stanowi drugi rynek mieszkaniowy w Polsce. Przedstawiamy podsumowanie sytuacji na pierwotnym rynku mieszkaniowym w grodzie Kraka, zebrane na podstawie kwartalnych raportów „Pierwotny rynek mieszkaniowy w Krakowie” z roku 2010 opracowanych przez Dział Badań i Analiz firmy Emmerson S.A.

Na koniec minionego roku na ofertę mieszkań deweloperskich w Krakowie składało się 223 inwestycji. Podaż mieszkań w tym mieście jest skoncentrowana głównie w rejonie PODGÓRZA oraz KROWODRZY, gdzie łączna liczba mieszkań dostępnych stanowi ponad trzy czwarte całej oferty. Największa podaż, zgodnie z obecnym podziałem terytorialnym miasta znajduje się na terenie Prądnika Białego, wynosi ona blisko 900 lokali. Niewiele mniej nieruchomości mieszkalnych można znaleźć na Dębnikach, natomiast trzeci w kolejności jest obszar dzielnicy Podgórze. Na drugim biegunie znajdują się wchodzące dawniej w skład Nowej Huty – Bieńczyce oraz zlokalizowane na południu Krakowa Swoszowice. W tych dwóch przypadkach oferta nie przekracza kilkudziesięciu lokali. Najdroższą dzielnicą oczywiście nadal pozostaje Stare Miasto. Szukając lokalu mieszkalnego w tej lokalizacji trzeba głęboko sięgnąć do portfela, gdyż przeciętna cena sięga tu pułapu 14 tys. zł/m2. Dalej w kolejności jest Zwierzyniec i Krowodrza, gdzie jest już znacznie taniej, choć przeciętna cena nadal przekracza 9 tys. zł/m2. Klienci z mniej zasobnym portfelem powinni natomiast szukać mieszkań głównie w rejonach wspomnianych już Bieńczyc, Swoszowic oraz Wzgórz Krzesławickich.

REKLAMA

Zobacz także:  Po wzroście VAT 80 tysięcy osób dopłaci do mieszkania

REKLAMA

Na koniec ubiegłego roku w stosunku do pierwszych trzech miesięcy 2010 r. oferta rynku pierwotnego była o ponad jedną piątą wyższa. Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, że w drugim półroczu wprawdzie również odnotowano przyrost podaży, ale jego tempo zwłaszcza w ciągu ostatnich trzech miesięcy, znacznie wyhamowało. Warto dodać, że większa oferta nowych mieszkań w Krakowie, była ostatnio dostępna w okresie kwiecień – czerwiec 2009 r. Ten fakt oraz niewielki wzrost podaży w ostatnim kwartale świadczy, że deweloperzy zdają sobie sprawę, że liczba dostępnych mieszkań zbliżyła się do poziomu, przy którym może natrafić na ograniczenie po stronie popytowej. Trzeba dodać, że ponad połowa oferty aktualnie dostępnej na krakowskim rynku pierwotnym to mieszkania wprowadzone do sprzedaży w 2010 r., a więc są to lokale zaprojektowane na miarę pokryzysowych realiów. W związku z tym wydaje się, że w najbliższej przyszłości deweloperzy będą bacznie obserwować rynek, a ich decyzje odnośnie nowych inwestycji będą zależeć od poziomu sprzedaży tej obecnej oferty w nadchodzących miesiącach. Jeżeli chodzi o średnią cenę, to w stolicy Małopolski zdecydowanie nie można mówić o gwałtownych spadkach. Nie zmienia to jednak faktu, że praktycznie od dwóch lat obserwować można systematyczną jej obniżkę. Na koniec grudnia ubiegłego roku osoby poszukujące mieszkania mogły liczyć na wydatek przeciętnie 5% mniejszy niż na początku roku i wyniósł on około 7,4 tys. zł/m2.

Dobrą informacją dla osób poszukujących nowego mieszkania może być spodziewane dalsze obniżanie się średniej ceny w tym mieście, jednak należy również pamiętać o zbliżających się negatywnych zmianach. Dla małżeństw zainteresowanych skorzystaniem z dopłat do kredytu to już praktycznie ostatni dzwonek na zakup mieszkania. Z jednej strony zmiany w programie Rodzina na swoim powinny odbić się na obniżce cen, ale z drugiej kupując lokal nawet po niższych cenach zapewne trzeba będzie spłacić więcej niż korzystając z rządowych dopłat. Poza tym należy też wspomnieć o zmieniającej się sytuacji na samym rynku kredytów hipotecznych. Jak twierdzi większość ekspertów w bieżącym roku, po styczniowej można się spodziewać kolejnych podwyżek stopy procentowej przez RPP. Ten czynnik wraz z zapowiadanymi ograniczeniami dla kredytów walutowych, nad którymi pracuje KNF, zdecydowanie wpłynie na obniżenie zdolności kredytowej Polaków. Podsumowując jeśli ktoś ma odłożone oszczędności na zakup mieszkania w Krakowie, właściwą strategią wydaje się dokonanie przemyślanego wyboru bez pośpiechu. Osoby chcące sfinansować nieruchomość kredytem raczej powinny się śpieszyć z decyzją.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Zamiana większego mieszkania na dwa mniejsze. Ile to kosztuje?

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To już pewne: ceny mieszkań mają być jawne. Jak nowe przepisy wpłyną na rynek nieruchomości

Rynek nieruchomości nie ma nic przeciwko jawności cen mieszkań, ale ustawa musi być dobrze przygotowana, apelują deweloperzy do legislatorów. Czy ta rewolucja cenowa zmieni coś zasadniczo na rynku nieruchomości?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

Bloki z wielkiej płyty: tak powstawały nowe mieszkania w drugiej połowie dwudziestego wieku w Polsce

Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej. Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

REKLAMA

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

REKLAMA

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

Co trzeba zrobić, aby usprawnić budowę mieszkań? [SONDA]

Które obszary prawa warto uprościć, by przyspieszyć budowę mieszkań? Jakie zmiany przepisów mogłyby pobudzić inwestycje w sektorze mieszkaniowym? Odpowiadają deweloperzy. Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA