REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Rynek pierwotny – tańszy i lepszy?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Emmerson Nieruchomości
Emmerson Twój Partner w Nieruchomościach.
Szymon Jungiewicz
Niskie poziomy cen w wymienionych dzielnicach mogą przyciągać osoby szukające nowego lokum.
Niskie poziomy cen w wymienionych dzielnicach mogą przyciągać osoby szukające nowego lokum.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Decydując się na kupno nowego mieszkania przeważnie myślimy o inwestycji na kolejne kilkadziesiąt lat. Porównujemy rynek wtórny z pierwotnym sprawdzamy standard budynku, wykończenie i stan faktyczny nieruchomości. Następnie rozpatrujemy wszystkie za i przeciw. Jednak nadal najczęstszym czynnikiem kierującym nami przy zakupie mieszkania, czy domu jest cena nieruchomości.

Poniżej przedstawiono zestawienie dzielnic w trzech największych rynkach mieszkaniowych (Warszawa, Kraków, Wrocław), gdzie średnie ceny mieszkań z rynku pierwotnego były najniższe w IV kw. 2010 r.

REKLAMA

W porównaniu do wcześniejszego kwartału zmianie uległa jedynie sytuacja w Warszawie. W III kwartale w stolicy najtaniej było w Wesołej, natomiast w ostatnich trzech miesiącach ubiegłego roku jej miejsce zajęła Białołęka. Jak widać z powyższej tabeli w wymienionych rejonach średnie stawki stanowią około trzy czwarte przeciętnych cen obliczanych dla całego miasta. Warto również zwrócić uwagę na wielkość oferty na opisywanych obszarach w relacji do podaży w całym mieście. W Krakowie jest ona właściwie śladowa, natomiast w stolicy jest dość pokaźnych rozmiarów. W tym miejscu należy zaznaczyć, że Białołęka w ostatnim kwartale minionego roku była drugą stołeczną dzielnicą po Woli, a przed trzecim Wilanowem pod względem liczby dostępnych mieszkań deweloperskich.

//g.infor.pl/wj/portal/_wspolne/pliki_infornext/174000/tabela_emmerson_1_174337.jpg

Zobacz także: Czy lepiej wykańczać nowe mieszkania na własną rękę?

Czy taniej, znaczy lepiej?

REKLAMA

Niskie poziomy cen w wymienionych dzielnicach mogą przyciągać osoby szukające nowego lokum, należy się jednak zastanowić z czego mogą one wynikać? Po pierwsze, niewygórowany poziom cen za mkw. powierzchni jest przede wszystkim rezultatem lokalizacji. Umiejscowienie inwestycji z dala od centrum pozwala deweloperom zaoszczędzić na kosztach zakupu gruntu. Jak wiadomo każdy kij ma dwa końce, dlatego trzeba pamiętać, że niska cena gruntu jest zazwyczaj wypadkową nieatrakcyjnego otoczenia oraz problemów z komunikacją. Dostępność komunikacji publicznej w odległych rejonach miasta jest często ograniczona, a jazda samochodem wiąże się ze stratą czasu w korkach. Co więcej podobna kwestia może dotyczyć zaplecza społeczno-socjalnego. Nierzadko zdarza się, że w okolicy budynku, w którym zamieszkali już nowi lokatorzy nie ma jeszcze wystarczającej liczby sklepów, szkół, terenów rekreacyjnych itp.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Istotną część kosztów firm deweloperskich stanowią również materiały budowlane oraz robocizna. Niższa cena może oznaczać, że do budowy nie zostały wykorzystane surowce z najwyższej półki. W Polsce inaczej niż w Stanach Zjednoczonych, czy też na zachodzie Europy, mieszkanie zazwyczaj kupuje się na długie lata. Wykorzystanie materiałów drugiej kategorii może w przyszłości przekładać się na zwiększenie kosztów remontów i napraw. Warto zwrócić uwagę, że w chwili obecnej większość mieszkań sprzedawana jest w tzw. stanie deweloperskim, którego definicja może jednak różnić się w zależności od firmy. Przed złożeniem podpisu na umowie kupna mieszkania umiejscowionego w taniej inwestycji, warto więc sprawdzić, co dokładnie deweloper ma na myśli używając tego terminu.

Zobacz także: Możemy kupić mieszkanie większe o ponad połowę

Za mieszkaniami w tanich projektach przemawia bez wątpienia czynnik finansowy oraz dodatkowo możliwość skorzystania z rządowych dopłat do kredytu hipotecznego w ramach programu Rodzina na swoim. Kierując się oszczędnością warto jednak przemyśleć dobrze decyzję kupna lokalu mieszkalnego i sprawdzić, czy nie lepiej trochę dopłacić, a za to uniknąć problemów i dodatkowych nakładów finansowych w przyszłości.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To już pewne: ceny mieszkań mają być jawne. Jak nowe przepisy wpłyną na rynek nieruchomości

Rynek nieruchomości nie ma nic przeciwko jawności cen mieszkań, ale ustawa musi być dobrze przygotowana, apelują deweloperzy do legislatorów. Czy ta rewolucja cenowa zmieni coś zasadniczo na rynku nieruchomości?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

Bloki z wielkiej płyty: tak powstawały nowe mieszkania w drugiej połowie dwudziestego wieku w Polsce

Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej. Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

REKLAMA

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

REKLAMA

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

Co trzeba zrobić, aby usprawnić budowę mieszkań? [SONDA]

Które obszary prawa warto uprościć, by przyspieszyć budowę mieszkań? Jakie zmiany przepisów mogłyby pobudzić inwestycje w sektorze mieszkaniowym? Odpowiadają deweloperzy. Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA