REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Rynek pierwotny – tańszy i lepszy?

Emmerson Nieruchomości
Emmerson Twój Partner w Nieruchomościach.
Szymon Jungiewicz
Niskie poziomy cen w wymienionych dzielnicach mogą przyciągać osoby szukające nowego lokum.
Niskie poziomy cen w wymienionych dzielnicach mogą przyciągać osoby szukające nowego lokum.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Decydując się na kupno nowego mieszkania przeważnie myślimy o inwestycji na kolejne kilkadziesiąt lat. Porównujemy rynek wtórny z pierwotnym sprawdzamy standard budynku, wykończenie i stan faktyczny nieruchomości. Następnie rozpatrujemy wszystkie za i przeciw. Jednak nadal najczęstszym czynnikiem kierującym nami przy zakupie mieszkania, czy domu jest cena nieruchomości.

Poniżej przedstawiono zestawienie dzielnic w trzech największych rynkach mieszkaniowych (Warszawa, Kraków, Wrocław), gdzie średnie ceny mieszkań z rynku pierwotnego były najniższe w IV kw. 2010 r.

REKLAMA

W porównaniu do wcześniejszego kwartału zmianie uległa jedynie sytuacja w Warszawie. W III kwartale w stolicy najtaniej było w Wesołej, natomiast w ostatnich trzech miesiącach ubiegłego roku jej miejsce zajęła Białołęka. Jak widać z powyższej tabeli w wymienionych rejonach średnie stawki stanowią około trzy czwarte przeciętnych cen obliczanych dla całego miasta. Warto również zwrócić uwagę na wielkość oferty na opisywanych obszarach w relacji do podaży w całym mieście. W Krakowie jest ona właściwie śladowa, natomiast w stolicy jest dość pokaźnych rozmiarów. W tym miejscu należy zaznaczyć, że Białołęka w ostatnim kwartale minionego roku była drugą stołeczną dzielnicą po Woli, a przed trzecim Wilanowem pod względem liczby dostępnych mieszkań deweloperskich.

//g.infor.pl/wj/portal/_wspolne/pliki_infornext/174000/tabela_emmerson_1_174337.jpg

Zobacz także: Czy lepiej wykańczać nowe mieszkania na własną rękę?

Czy taniej, znaczy lepiej?

REKLAMA

Niskie poziomy cen w wymienionych dzielnicach mogą przyciągać osoby szukające nowego lokum, należy się jednak zastanowić z czego mogą one wynikać? Po pierwsze, niewygórowany poziom cen za mkw. powierzchni jest przede wszystkim rezultatem lokalizacji. Umiejscowienie inwestycji z dala od centrum pozwala deweloperom zaoszczędzić na kosztach zakupu gruntu. Jak wiadomo każdy kij ma dwa końce, dlatego trzeba pamiętać, że niska cena gruntu jest zazwyczaj wypadkową nieatrakcyjnego otoczenia oraz problemów z komunikacją. Dostępność komunikacji publicznej w odległych rejonach miasta jest często ograniczona, a jazda samochodem wiąże się ze stratą czasu w korkach. Co więcej podobna kwestia może dotyczyć zaplecza społeczno-socjalnego. Nierzadko zdarza się, że w okolicy budynku, w którym zamieszkali już nowi lokatorzy nie ma jeszcze wystarczającej liczby sklepów, szkół, terenów rekreacyjnych itp.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Istotną część kosztów firm deweloperskich stanowią również materiały budowlane oraz robocizna. Niższa cena może oznaczać, że do budowy nie zostały wykorzystane surowce z najwyższej półki. W Polsce inaczej niż w Stanach Zjednoczonych, czy też na zachodzie Europy, mieszkanie zazwyczaj kupuje się na długie lata. Wykorzystanie materiałów drugiej kategorii może w przyszłości przekładać się na zwiększenie kosztów remontów i napraw. Warto zwrócić uwagę, że w chwili obecnej większość mieszkań sprzedawana jest w tzw. stanie deweloperskim, którego definicja może jednak różnić się w zależności od firmy. Przed złożeniem podpisu na umowie kupna mieszkania umiejscowionego w taniej inwestycji, warto więc sprawdzić, co dokładnie deweloper ma na myśli używając tego terminu.

Zobacz także: Możemy kupić mieszkanie większe o ponad połowę

Za mieszkaniami w tanich projektach przemawia bez wątpienia czynnik finansowy oraz dodatkowo możliwość skorzystania z rządowych dopłat do kredytu hipotecznego w ramach programu Rodzina na swoim. Kierując się oszczędnością warto jednak przemyśleć dobrze decyzję kupna lokalu mieszkalnego i sprawdzić, czy nie lepiej trochę dopłacić, a za to uniknąć problemów i dodatkowych nakładów finansowych w przyszłości.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

Wynajem krótkoterminowy w Polsce - jakie zmiany czekają najemców i wynajmujących. Jakie ograniczenia stosuje się w Europie?

Najem krótkoterminowy stał się w ostatnich latach jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi rynku nieruchomości. Branża mierzy się jednak z różnymi wyzwaniami, a pomysły ich rozwiązania wywołują falę komentarzy – choćby ostatnio wokół wypowiedzi Pani Minister Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz związanej z potrzebami wprowadzenia zmian w tym obszarze.

REKLAMA

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik?

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik? Kto może kupić ziemię rolną? Jakich formalności należy dopełnić? Czy na ziemi rolnej można wybudować dom? 

Umowa kredytowa w dolarach lub euro. Czy można ją unieważnić?

Jeśli mówimy o kredytach w obcej walucie, to najczęściej myślimy o kredytach frankowych. Ale jest wielu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyty indeksowane lub denominowane do innych walut, takich jak dolar amerykański czy euro. Oni również mogą dochodzić swoich praw na drodze sądowej i m.in. domagać się ustalenia nieważności swoich umów kredytowych.

Jeżeli nie dopełnisz tych obowiązków, w przypadku pożaru, ubezpieczyciel nie wypłaci Ci odszkodowania. Obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich i czyszczenia przewodów kominowych

Na każdym właścicielu i zarządcy nieruchomości ciąży obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich oraz czyszczenia przewodów kominowych dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Niedopełnienie powyższych obowiązków to nie tylko ryzyko mandatu, ale również zagrożenie dla życia mieszkańców budynku oraz ryzyko utraty całego dobytku, w przypadku dojścia do pożaru spowodowanego niewłaściwym stanem technicznym przewodów kominowych. 

Wojna nerwów między sprzedającymi a kupującymi mieszkania przybiera na sile. A co z cenami, czy wskutek tego mocno ruszą w dół

Sprzedaż mieszkań na rynku wtórnym spada wolniej niż na rynku deweloperskim. Klienci wolą mieszkanie gotowe do zamieszkania, najlepiej z garażem. Ale i tu trwa wojna nerwów – między chcącymi sprzedać nieruhomoć szybko a stawiającymi na kupno po jak najniższej cenie.

REKLAMA

Studenci z zagranicy ratują rynek najmu mieszkań w wielu miastach, zwłaszcza w tych, które niekoniecznie są metropoliami

Wzrost liczby studentów z innych krajów sprawił, że łączna liczba osób studiujących w Polsce przestała spadać. Dane GUS potwierdzają, że wzrost udziału zagranicznych studentów jest bardzo widoczny. W niektórych województwach stanowią oni ponad 10% wszystkich studiujących. 

Budownictwo: rok 2024 jednym z najtrudniejszych od 20 lat

Budownictwo wyhamowało. Rok 2024 jest jednym z najtrudniejszych dla branży od 20 lat. Co jest powodem kryzysu i z jakich rozwiązań można skorzystać? Jak przyczynił się do tego problem z kredytem na start?

REKLAMA