Ile miejsca potrzeba na poszczególne rodzaje schodów?
REKLAMA
REKLAMA
Schody proste
REKLAMA
Wywodzą się bezpośrednio od drabiny i są najłatwiejsze do zaprojektowania oraz wykonania oraz najtańsze. Potrzebują jednak dużo miejsca, co jest ich wadą. Można je wiec stosować tylko wtedy, gdy wysokość pomieszczeń nie przekracza 2,90 m (2,73 m, jeśli zamiast 19-centymetrowych zastosujemy wygodniejsze stopnie po 18 cm i grubość stropu z podłogą – 33 cm).
Schody zabiegowe
Stosowane są, gdy chcemy maksymalnie wykorzystać dostępne miejsce na schody. Zajmują mało miejsca i można je zwracać w pożądanym kierunku bez „łamania" i spoczników. Jeśli dodamy stopnie klinowe, oszczędzimy miejsca, ponieważ bieg staje się krótszy.
Konstrukcja taka będzie efektowna i wygodna pod warunkiem, że zaprojektuje i wykona ją odpowiedni producent. Nieodpowiednie wyprofilowanie stopni zabiegowych zakłóca bowiem rytm schodów i stwarza zagrożenie dla użytkowników.
Zobacz także: Jakie schody wybrać: drewniane czy żelbetowe?
Schody podestowe
Schody ze spocznikiem wymagają więcej przestrzeni do zabudowy niż schody ze stopniami zabiegowymi. Niekiedy długość biegu schodów lub kąt ich nachylenia powoduje, że zastosowanie spocznika staje się niezbędne, aby wchodzenie i schodzenie po schodach nie było czynnością zbyt męczącą.
Schody kręte
W przeciwieństwie do schodów prostych czy zabiegowych, zajmują bardzo mało miejsca i dlatego są często wybierane do niewielkich wnętrz. Równie łatwo można je ustawić w narożniku, co na środku pomieszczenia.
Konstrukcja ta charakteryzuje się obecnością centralnego rdzenia, wokół którego wiją się regularnie rozmieszczone stopnie. Mogą być na planie koła lub kwadratu. Schody kręte, których średnica nie przekracza 1,5 m zwykle pełnią funkcję schodów pomocniczych. Jednak bez względu na to czy są to schody główne czy gospodarcze mogą być zaprojektowane i wykonane jako nowoczesny i efektowny element wykończenia wnętrza.
Zobacz także: Schody w salonie – za i przeciw
REKLAMA
REKLAMA