REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak przygotować do montażu panele na rąbek stojący?

Artur Marciniak
Blachy Pruszyński
Przygotowana konstrukcja dachu do układania paneli na rąbek stojący. fot. Blachy Pruszyński
Przygotowana konstrukcja dachu do układania paneli na rąbek stojący. fot. Blachy Pruszyński

REKLAMA

REKLAMA

Blacha na tzw. rąbek stojący jest jedną z najstarszych technologii stosowanych w budownictwie. Nadal jest bardzo popularna, szczególnie w budownictwie jednorodzinnym.

Panele na rąbek stojący można układać zarówno na dachach wentylowanych, jak i z pełnym deskowaniem. Bardzo ważnym etapem – jeżeli chodzi o prawidłowy montaż i estetykę dachu – jest przygotowanie konstrukcji pod układanie paneli. Pozwoli to na uniknięcie niepożądanych efektów w postaci pofalowań na pokryciu dachu. Jak zatem poprawnie przygotować konstrukcję do położenia paneli, szczególnie kiedy zdecydowaliśmy się na dach pokryty papą o pełnym deskowaniu?

REKLAMA

Czy ważna jest konstrukcja dachu?

Dla dachów z pełnym deskowaniem idealną konstrukcją pod montaż paneli na rąbek stojący jest ta wykonana z łat i kontrłat. Przed rozpoczęciem budowy konstrukcji należy wykonać obróbkę rynnową. W tym przypadku można zastosować rozwiązanie z dwoma pasami nadrynnowymi. Pierwszy pas nadrynnowy montujemy, zanim zaczniemy tworzenie konstrukcji z kontrłat i łat. Prawidłowe zamontowanie pierwszego pasa jest o tyle ważne, że będzie on odprowadzał skropliny bezpośrednio z papy do rynny. Dlatego przed przybiciem pasa do dachu, wsuwamy go bezpośrednio pod papę i mocujemy za pomocą gwoździ.

Jak zamontować kontrłaty?

Po przymocowaniu pierwszego pasa nadrynnowego przystępujemy do kolejnego etapu –montażu łat i kontrłat. Przed rozpoczęciem pracy ustalamy, w jakiej odległości od okapu będzie znajdował się początek kontrłat. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

– Odległość można ustalić, wykonując model obróbki nadrynnowej i względem niej określić odległość, w jakiej powinny znaleźć się kontrłaty. Pamiętajmy, aby wziąć pod uwagę wysokość łat. Ważne jest również to, aby kontrłaty pokrywały się z krokwiami – mówi Artur Marciniak, dyrektor ds. Jakości i Certyfikacji firmy Blachy Pruszyński.

– Przy wykorzystaniu pełnego deskowania dachu odległości możemy dobrać sami. Nie mogą być one jednak większe niż jeden metr bieżący – dodaje ekspert.

Montaż łat

Po zakończeniu tego etapu możemy przystąpić do montażu łat. Każdą z nich przybijamy do kontrłat dwoma gwoździami – równolegle względem pierwszego pasa nadrynnowego. Co ważne, odległości pomiędzy nimi wynoszą 350 mm i mierzymy je od środka każdej łaty. Rozwiązaniem, które znacznie przyśpieszy prace i jednocześnie zapewni utrzymanie jednolitej odległości pomiędzy łatami, jest wykonanie przymiaru. Należy tutaj zwrócić uwagę, że montaż paneli odbywa się na szerszych łatach, niż ma to zwykle miejsce.

Zobacz także: Jak zamontować antenę na dachu?

Kiedy zamontować drugi pas nadrynnowy?

Drugi pas nadrynnowy jest montowany po wykonaniu podkonstrukcji (będzie odpowiadał za odprowadzanie wody z dachu). Pierwsza łata jest bazą dla drugiego pasa nadrynnowego. Obróbkę montujemy na całej szerokości okapu z zakładem około 150 mm. Ukończenie tego etapu prac pozwoli na odprowadzenie wód opadowych z połaci dachu oraz zakryje naszą podkonstrukcję.

Listwa startowa i deska szczytowa

Po zamontowaniu pasa nadrynnowego przygotowujemy listwę startową o szerokości 50 mm. Należy ją wysunąć poza krawędź drugiego pasa nadrynnowego o około 20 mm, ponieważ o tyle podgięta będzie dolna krawędź montowanych paneli. 

– Podczas przybijania listwy startowej do pasa nadrynnowego odległość pomiędzy gwoździami powinna wynosić tyle, ile szerokość później montowanych paneli (od 300 do 500 mm) – doradza specjalista z firmy Blachy Pruszyński. 

Ostatnim krokiem przed położeniem pokrycia dachu na konstrukcji jest zamontowanie deski szczytowej na skraju połaci. Stanowi ona bazę dla obróbek krawędziowych, takich jak wiatrownice czy obróbki przyścienne. Do niej również mocowane będą skrajne panele. Listwa musi być zamontowana prostopadle do okapu, który będzie stanowił pozycję wyjściową do montażu pozostałych paneli.

Jakie powinny być wymiary przy ruszcie drewnianym?

- kontrłaty o wymiarach 19/40 mm lub 20/60 mm
- łaty o wymiarach 30/60 mm (panele 300 mm) lub 40/70 mm (panele 500 mm)
- drewno powinno być zaimpregnowane co najmniej kl. II

Zobacz także: Z jakiego materiału wykonać rynny?

Dom Jednorodzinny w Ostrowcu Świętokrzyskim. fot. Blachy Pruszyński
Panele na rabek stojący z wymiarami. fot. Blachy Pruszyński
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

Wynajem krótkoterminowy w Polsce - jakie zmiany czekają najemców i wynajmujących. Jakie ograniczenia stosuje się w Europie?

Najem krótkoterminowy stał się w ostatnich latach jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi rynku nieruchomości. Branża mierzy się jednak z różnymi wyzwaniami, a pomysły ich rozwiązania wywołują falę komentarzy – choćby ostatnio wokół wypowiedzi Pani Minister Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz związanej z potrzebami wprowadzenia zmian w tym obszarze.

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik?

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik? Kto może kupić ziemię rolną? Jakich formalności należy dopełnić? Czy na ziemi rolnej można wybudować dom? 

REKLAMA

Umowa kredytowa w dolarach lub euro. Czy można ją unieważnić?

Jeśli mówimy o kredytach w obcej walucie, to najczęściej myślimy o kredytach frankowych. Ale jest wielu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyty indeksowane lub denominowane do innych walut, takich jak dolar amerykański czy euro. Oni również mogą dochodzić swoich praw na drodze sądowej i m.in. domagać się ustalenia nieważności swoich umów kredytowych.

Jeżeli nie dopełnisz tych obowiązków, w przypadku pożaru, ubezpieczyciel nie wypłaci Ci odszkodowania. Obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich i czyszczenia przewodów kominowych

Na każdym właścicielu i zarządcy nieruchomości ciąży obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich oraz czyszczenia przewodów kominowych dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Niedopełnienie powyższych obowiązków to nie tylko ryzyko mandatu, ale również zagrożenie dla życia mieszkańców budynku oraz ryzyko utraty całego dobytku, w przypadku dojścia do pożaru spowodowanego niewłaściwym stanem technicznym przewodów kominowych. 

Wojna nerwów między sprzedającymi a kupującymi mieszkania przybiera na sile. A co z cenami, czy wskutek tego mocno ruszą w dół

Sprzedaż mieszkań na rynku wtórnym spada wolniej niż na rynku deweloperskim. Klienci wolą mieszkanie gotowe do zamieszkania, najlepiej z garażem. Ale i tu trwa wojna nerwów – między chcącymi sprzedać nieruhomoć szybko a stawiającymi na kupno po jak najniższej cenie.

Studenci z zagranicy ratują rynek najmu mieszkań w wielu miastach, zwłaszcza w tych, które niekoniecznie są metropoliami

Wzrost liczby studentów z innych krajów sprawił, że łączna liczba osób studiujących w Polsce przestała spadać. Dane GUS potwierdzają, że wzrost udziału zagranicznych studentów jest bardzo widoczny. W niektórych województwach stanowią oni ponad 10% wszystkich studiujących. 

REKLAMA

Budownictwo: rok 2024 jednym z najtrudniejszych od 20 lat

Budownictwo wyhamowało. Rok 2024 jest jednym z najtrudniejszych dla branży od 20 lat. Co jest powodem kryzysu i z jakich rozwiązań można skorzystać? Jak przyczynił się do tego problem z kredytem na start?

Nadchodzi dobry czas na kupno mieszkania w atrakcyjnej cenie, jeszcze przed końcem 2024 roku

Teraz to kupujący będą częściej rozdawać karty i mocniej negocjować cenę, wynika z prognoz ekspertów rynku nieruchomości dotyczących czwartego kwartału 2024 roku. Do końca roku liczba ogłoszeń powinna jeszcze wzrosnąć, co daje więcej szans na zakup atrakcyjnego cenowo i lokalizacyjnie mieszkania.

REKLAMA