Poradnicze informacje potrzebne do zawarcia umowy najmu
REKLAMA
REKLAMA
Czy forma w jakiej zostanie zawarta umowa najmu ma znaczenie?
REKLAMA
Umowa najmu rzeczy może być zawarta w sposób dorozumiany, ustny oraz w formie pisemnej. Natomiast umowa najmu zarówno nieruchomości, jak i pomieszczeń na czas dłuższy niż rok – powinna zostać zawarta w formie pisemnej. Forma pisemna jest zalecana zarówno w przypadku umowy najmu rzeczy, jak i nieruchomości w celu uniknięcia nieporozumień między wynajmującym a najemcą.
Zobacz serwis: Umowy w nieruchomościach
Jakie znaczenie w umowie najmu ma prawidłowe określenie stron?
Określenie prawidłowo stron ma ogromne znaczenie, gdyż często powstają spory na tym tle. A co za tym idzie, uchybienia z tym związane przyczynić się mogą ostatecznie do rozwiązania umowy najmu. Zaleca się aby precyzyjnie określić w umowie podmiot reprezentujący zarówno wynajmującego, jak i najemcę.
Jakie praktyczne czynności należy wykonać przed zawarciem umowy najmu?
REKLAMA
Należy sporządzić protokół zdawczo-odbiorczy, z którego powinno jednoznacznie wynikać – jakie jest aktualne wyposażenie lokalu mieszkalnego oraz jaki jest stan techniczny lokalu. Warto dokonać szczegółowego pomiaru powierzchni lokalu, gdyż tym samym możemy sprawdzić, czy podana przez wynajmującego powierzchnia jest zgodna z rzeczywistością.
Jeżeli najemca poszukuje lokalu pod wynajem lokalu w celu prowadzenia działalności gospodarczej warto pamiętać o tym, żeby w umowie nie było postanowień dotyczących zakazu konkurencji. Tego typu ustalenie odnosi się do faktu, iż nie ma możliwości, aby dwie firmy o takiej samej działalności mogły mieć obok siebie lokal. Czasami właściciele wielkich obiektów tego typu uregulowaniami stosują w umowie najmu, gdyż nie chcą, aby dwie podobne działalności sąsiadowały ze sobą.
Zobacz także serwis: Dom i działka
Podstawa Prawna:
- art. 659 Kodeks cywilny (ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r Dz. U. nr 16, poz. 93, ze zm.)
Ustawa z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego (Dz. U. nr 71, poz. 733 ze zm.)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.