Jak dobrać i usytuować okna dachowe?
REKLAMA
REKLAMA
Na jakiej wysokości zamontować okno dachowe?
REKLAMA
Według przepisów okno powinno znajdować się na odpowiedniej wysokości od podłogi, aby jak najlepiej spełniało swoje funkcje. W budynkach o kondygnacjach znajdujących się poniżej 25 m nad terenem, odległość dolnej krawędzi okna od podłogi powinna wynosić co najmniej 85 cm. Na kondygnacjach powyżej 25 m nad powierzchnią terenu, odległość ta powinna wynosić nie mniej niż 110 cm (zgodnie z rozporządzeniem MSWiA). Im wyżej od podłogi zamontujemy okno, tym lepsze będzie doświetlenie pomieszczenia.
REKLAMA
Ważną kwestią jest też montaż okien dachowych, które posiadają nawiewniki. Według instrukcji Instytutu Techniki Budowlanej, nawiewniki powinny być zainstalowane na wysokości nie niższej niż 200 cm nad poziomem podłogi (licząc od dolnej krawędzi nawiewnika).
Aby okno było zamontowane zgodnie z przepisami jego górna krawędź powinna znajdować się na wysokości 220 cm. Zaleca się montaż okien (dolna krawędź) na poziome 110–140 cm od podłogi, gdyż zapewni to bardzo dobre doświetlenie i gwarantuje dobry widok na zewnątrz.
Montaż okien na tej wysokości umożliwia także umieszczenie pod oknem standardowego grzejnika, a także prawidłowe wykonanie szpalet. Zapewni to prawidłową cyrkulację powietrza w całej wnęce okiennej, która ogranicza ryzyka wystąpienia kondensacji na oknie dachowym.
Zobacz także: Jakie uszczelki i okucia wybrać do okien?
Jak dobrać rozmiar okna?
Wielkość okna dachowego należy dostosować do powierzchni przeszklenia i rodzaju pomieszczenia.
Żeby prawidłowo doświetlić pomieszczenie światłem naturalnym, należy określić stosunek powierzchni okna w świetle ościeżnicy do powierzchni podłogi. Gdy w pomieszczeniu mają przebywać ludzie, stosunek ten powinien wynosić co najmniej 1:8, w innych przypadkach – co najmniej 1:12.
Wysokość dobieranego okna zależy również od kąta pochylenia połaci dachowej. Im mniejszy kąt nachylenia, tym większa powinna być wysokość okna.
Lepsze efekty oświetlenia uzyskamy, gdy zamontujemy kilka mniejszych okien, umieszczonych w różnych punktach dachu zamiast jednego dużego.
Zobacz także: Rolety, żaluzje, markizy – co wybrać?
REKLAMA
REKLAMA