REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Nieruchomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

TK: niekonstytucyjny brak gwarancji dla właściciela nieruchomości ujmowanej w ewidencji zabytków

Ujmowanie nieruchomości w gminnej ewidencji zabytków bez zapewnienia jej właścicielowi gwarancji ochrony prawnej przed dokonaniem takiego ograniczenia jest niekonstytucyjne - orzekł Trybunał Konstytucyjny.

Zakup mieszkania na kredyt w 2023 roku. Jak duże mieszkanie można kupić przy średniej zdolności kredytowej?

W 2023 roku, mimo wzrastającej zdolności kredytowej oraz większego ruchu w agencjach nieruchomości  i u pośredników kredytowych nie zmieniła się diametralnie sytuacja przeciętnego Kowalskiego. Nadal może on pozwolić sobie na sfinansowanie kredytem co najwyżej kawalerki lub małego 2- pokojowego mieszkania. 

Żywopłot z krzewów iglastych. Cisy, tuje, cyprysy – polecane odmiany

Cisy, tuje i cyprysy to popularne w Polsce rośliny ozdobne, których wiele odmian jest przydatnych do sadzenia jako żywopłoty. Przede wszystkim z uwagi na ich zimozieloność i to, że dobrze znoszą przycinanie i formowanie. Sprawdźmy, które odmiany są szczególnie polecane do uprawy jako żywopłot.

Czym są najbardziej luksusowe hotele

Czym się kierować podczas wyboru idealnego hotelu na wypoczynek? W zależności od budżetu rynek hotelarski oferuje nam szeroką gamę możliwości. 

REKLAMA

Nieruchomości biurowe: najwięcej nowej podaży w Krakowie

Dwa nowe obiekty powiększyły zasoby krakowskiego rynku biurowego o ponad 42 000 m kw. Nowa podaż w Krakowie była najwyższym wynikiem odnotowanym w miastach regionalnych. Jednocześnie, aktywność deweloperów względem realizowanych obecnie projektów jest czterokrotnie niższa w porównaniu do okresu przed 2020 rokiem.

Wynajem mieszkania rodzinie bardziej ryzykowny niż singlowi? Co wynika z przepisów?

Wynajem mieszkania dla rodziny będzie bardziej korzystny z punktu widzenia właściciela mieszkania jeśli podpisana umowa ma charakter najmu okazjonalnego lub instytucjonalnego. W przypadku takiego najmu, eksmitowany nie posiada bowiem prawa do mieszkania socjalnego i pomieszczenia tymczasowego. Mimo tego, eksmisja rodziny może się znacząco wydłużyć.

Mój Prąd 5.0. Do 50% zwrotu kosztów instalacji paneli fotowoltaicznych i magazynów energii

Można już składać wnioski o dofinansowanie mikroinstalacji fotowoltaicznych w rządowym programie „Mój prąd 5.0”. W tegorocznej edycji zmianie uległy kwoty dotacji dla prosumentów wytwarzających energię elektryczną na własne potrzeby oraz pula urządzeń kwalifikujących się do subwencji. Wsparcie finansowe mogą otrzymać także osoby inwestujące w pompy ciepła i kolektory słoneczne.

Truskawki w ogródku - jak uprawiać

Jak uprawiać truskawki w ogrodzie? Które odmiany są polecane do uprawy amatorskiej? Jak pielęgnować truskawki, by cieszyć się dobrymi plonami i zdrowymi owocami?

REKLAMA

Jak przebiegał proces budowy domu w 2022 roku? – Raport

Dla 35% stawiających dom przekroczenie budżetu było jedną z największych trudności, na jakie natrafiły. Podobny odsetek stanowiły osoby, które zmagały się z formalnościami prawnymi.

Ile kosztuje budowa domu w 2023 roku? Szacunkowy koszt budowy domu jednorodzinnego od podstaw - porady eksperta

Budowa domu to jedno z największych przedsięwzięć życiowych, wymagające zarówno dużej ilości pracy, jak i finansowego nakładu. Szacunkowy koszt budowy domu zależy od wielu czynników, takich jak wielkość domu, poziom wykończenia, materiały budowlane, lokalizacja oraz warunki geologiczne. Z czego składa się cały proces budowy domu i o czym należy pamiętać podczas planowania takiego przedsięwzięcia? Czym różni się system gospodarczy od zleconego i który finalnie jest korzystniejszy dla naszego portfela?

Jak wielu obcokrajowców kupuje mieszkania od deweloperów

Czy wśród nabywców nowych mieszkań są obcokrajowcy? Jak dużą grupę stanowią? Z jakich krajów pochodzą? Jakich mieszkań poszukują?

Pustostany w Łodzi mimo konkurencyjnych cen najmu biur

Łódź jest miastem, które nie odnotowało nowej podaży w I kwartale 2023 roku. Mimo to, aktywność deweloperów jest na dość wysokim poziomie i przy utrzymaniu terminów wielkość oddanej do końca roku powierzchni powinna być na zbliżonym poziomie, co w roku 2022.

Czy stopy procentowe spadną? Najbliższe posiedzenie RPP już 9 i 10 maja

Najbliższe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej odbędzie się już w dniach 9-10 maja. Jakiej decyzji mogą się spodziewać kredytobiorcy podczas majowego posiedzenia? Czy stopy procentowe spadną? Mamy komentarz eksperta. 

Rynek mieszkaniowy: Kwiecień miesiącem rekordowym

Deweloperzy działający na siedmiu największych rynkach w Polsce sprzedali w kwietniu około 5 tys. mieszkań, najwięcej od piętnastu miesięcy. Nadal zmniejsza się oferta lokali, w kwietniu spadła poniżej 44 tysięcy. Może to spowodować wzrost cen.

Uprawianie ogrodu rewelacyjnie wpływa na zdrowie seniora

Coraz więcej mówi się o hortiterapii, czyli terapii ogrodem, a także korzyściach wynikających z regularnej aktywności fizycznej w postaci prac ogrodowych. 

Działki budowlane - jak duże kupujemy, ile płacimy?

Osoby budujące dom w 2022 roku najchętniej decydowały się na działki o powierzchni od 1001 do 2000 m² – wynika z Raportu o budowie domów w Polsce, przygotowanego przez Oferteo.pl. Koszt parceli wyniósł przeciętnie mniej niż 25 tys. zł za ar (100 m²). 1 na 5 wszystkich nabytych parceli pochodziło z darowizny lub spadku.

Zimna Zośka - jak ją przetrwać w ogrodzie?

Zimna Zośka to popularne określenie na ostatnie przymrozki wiosenne, które mogą wystąpić nawet w maju. W ogrodnictwie jest to czas, który wymaga szczególnej uwagi i ostrożności, aby rośliny nie ucierpiały z powodu nagłej zmiany temperatury. Przedstawimy porady, co zrobić w ogrodzie przed zimną Zośką, aby zapewnić naszym roślinom jak najlepsze warunki do przetrwania w trudniejszych warunkach atmosferycznych.

Sprawy frankowe w sądach a zmiany w kodeksie postępowania cywilnego. Przyśpieszenie postępowań czy pułapka na frankowiczów?

Po ostatnich zmianach prawa tylko część frankowiczów może składać pozwy do wyspecjalizowanego Wydziału Cywilnego Sądu Okręgowego w Warszawie. Ministerstwo Sprawiedliwości, komentując to, przekonuje, że nowelizacja Kodeksu postepowania cywilnego pozwoli na przyśpieszenie postępowań. Znawcy tematu jednak uważają, że na pozytywne efekty trzeba będzie poczekać. I sugerują wzmocnienie kadrowe tzw. wydziału frankowego, a także dalsze zmiany procedury. Do tego w przestrzeni publicznej pojawiają się opinie, że przez ww. zmiany kredytobiorcy mogą mieć spore trudności w uzyskaniu zabezpieczenia roszczeń.

Tytuł prawny spółdzielni mieszkaniowej do gruntu pod budynkami spółdzielczymi - projekt ustawy

Od wielu lat nierozwiązany jest problem braku tytułu prawnego wielu spółdzielni mieszkaniowych do gruntów pod budynkami spółdzielczymi. Niekorzystne skutki tego stanu dotykają bezpośrednio właścicieli mieszkań w takich spółdzielniach, którzy nie mogą założyć księgi wieczystej. W Ministerstwie Rozwoju i Technologii opracowano projekt ustawy, który całościowo obejmuje kwestie regulacji stanów prawnych gruntów zabudowanych przez spółdzielnie. Wpisano go do wykazu prac Rady Ministrów (nr UD458), a 31 marca 2023 r. przekazano do uzgodnień międzyresortowych. Rzecznik Praw Obywatelskich zapytał pod koniec kwietnia 2023 r. Prezesa Rządowego Centrum Legislacji, czy są procedowane także inne projekty ustaw dotyczące tego problemu.

Czy 2023 rok to dobry czas na budowę domu? Czy budowa domu jednorodzinnego może być tańsza niż kupno mieszkania?

Aktualnie, w 2023 roku wiele osób planujących zakup nieruchomości nie jest pewnych, czy to na pewno odpowiedni moment na inwestycję. Te wątpliwości wynikają ze wzrostu cen, niestabilnej sytuacji kredytowej i windującej nieustannie inflacji. Jednak zdaniem ekspertów, to dobry moment by zainteresować się budową domu, która może okazać się tańsza niż zakup mieszkania z rynku pierwotnego. Na co warto zwrócić uwagę podczas wyboru nieruchomości?

Jak pozbyć się ślimaków z ogrodu? Sprawdzone sposoby

Ślimaki to powszechny problem, z którym spotykają się ogrodnicy. Te małe stworzenia mogą powodować poważne szkody w ogrodzie, zniszczyć rośliny i uprawy. Na szczęście jest wiele sposobów na zwalczanie ślimaków w ogrodzie, takich jak pułapki, barierki, rozpylacze, kontrola wilgotności, naturalni wrogowie i ręczne zbieranie. Najlepsze jednak efekty uzyskuje się, łącząc różne metody. Warto również wiedzieć o sposobach odstraszania ślimaków.

Statystycznie 31 metrów kwadratowych mieszkania na osobę w Polsce. Większość Europejczyków mieszka wygodniej

Przeciętna powierzchnia polskich mieszkań jest dość skromna w porównaniu do innych państw europejskich. Od lat konsekwentnie staramy się jednak nadrabiać zaległości, co przynosi wymierne efekty. Dziś na polskiego obywatela przypada bowiem o ponad 8 metrów kwadratowych więcej niż dwie dekady temu.

Jak sadzić tuje w ogrodzie? Co jest ważne?

Tuje są doskonałym elementem dekoracyjnym, który można umieścić w różnych miejscach w ogrodzie, takich jak na przykład w pobliżu altanek, tarasów lub oczek wodnych. Wymagają jednak odpowiednich warunków wzrostu. Należy również pamiętać o najlepszych terminach sadzenia tui.

Jak rozpoznać świeżą, polską truskawkę? Kluczowa jest szypułka

Zaczyna się sezon truskawkowy 2023. Jak informuje Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw - truskawki to ulubiony owoc Polaków, najbardziej oczekiwany ale i często fałszowany. Jak rozpoznać polską truskawkę jeszcze przed jej zakupem i spróbowaniem? 

Ceny węgla 2023. Promocja w sklepie internetowym Polskiej Grupy Górniczej od 4 maja. O ile taniej można kupić węgiel i ekogroszek?

4 maja 2023 r. promocję na zakup węgla przez odbiorców indywidualnych wprowadziła w sklepie internetowym Polska Grupa Górnicza. Można w nim kupić do 10 ton węgla, z czego połowę po obniżonej cenie.

Ceny mieszkań idą w górę

Średnia cena metra kwadratowego w większości polskich aglomeracji była w kwietniu wyższa niż miesiąc wcześniej. Jednocześnie skurczyła się oferta najtańszych lokali.

Płockie zoo. „Łąkomat” pomoże zaopatrzyć się w nasiona

„Łąkomat” działa już w płockim ogrodzie zoologicznym. Dzięki niemu chętni mogą bezpłatnie zaopatrzyć się w porcje nasion m.in. bławatków, wyki, fiołka, szałwii, skrzypu, rumianku i nagietka. 

Polacy uwielbiają grillować! RAPORT

Grillowanie jest często określane jako nasz „narodowy sport”. Wiele osób nie wyobraża sobie długiego weekendu bez spotkania z przyjaciółmi i rodziną przy grillu oraz wspólnego biesiadowania. Ile średnio wydajemy na grilla, jakie dania są najpopularniejsze, co pijemy podczas grillowania i za co najbardziej je lubimy? 

Grzywna za brak świadectwa energetycznego przy sprzedaży lub wynajmie mieszkania. Ile wynosi, kto wymierza?

Od 28 kwietnia 2023 r. kara grzywny do 5 tys. zł grozi sprzedawcy mieszkania (domu) lub wynajmującemu za niewywiązanie się z obowiązku przekazania nabywcy lub najemcy świadectwa charakterystyki energetycznej przy sporządzaniu aktu notarialnego umowy sprzedaży lub przy zawarciu umowy najmu.

Świadectwo energetyczne 2023 - ile kosztuje

Ile kosztuje świadectwo charakterystyki energetycznej (zwane skrótowo: świadectwem energetycznym) mieszkania lub budynku? Najwięcej za przygotowanie tego świadectwa płaci się w Warszawie – za mieszkanie od ok. 500 zł, za dom jednorodzinny od ok. 600 zł, za dom wielorodzinny od 1,5 tys. zł - wskazują eksperci Otodom. Koszt nabycia świadectwa energetycznego zależy m.in. od wielkości budynku, dostępności dokumentacji technicznej i lokalizacji. 

Nowe przepisy prawne w branży deweloperskiej

Program Pierwsze Mieszkanie, “Lex Deweloper” oraz Elektroniczny Dziennik Budowy - to tylko kilka z wielu nowości prawnych, które wkrótce zdefiniują polski rynek budowlany. Zmiany budzą jednak pewne kontrowersje w branży nieruchomości.

Jak starać się o kredyt hipoteczny

Od lipca do września 2022 r. udzielono „tylko” 21 218 kredytów hipotecznych. W porównaniu do analogicznego okresu z zeszłego roku to spadek wynoszący aż blisko 70%. Czy to znaczy, że Polacy nie chcą brać kredytów? Chcą, ale jest trudniej. Podpowiadamy, jak starać się o kredyt hipoteczny. 

Sankcje za brak świadectwa energetycznego – martwy przepis?

28 kwietnia 2023 r. weszły w życie przepisy wprowadzające obowiązek przekazywania świadectwa energetycznego budynku lub lokalu przy jego sprzedaży oraz najmie. Za niewywiązanie się z obowiązku grozi kara grzywny. W przepisach zabrakło jednak doprecyzowania, jak sankcje mają być egzekwowane. 

Wiosna to boom na budowy domów – w które instalacje OZE warto zainwestować?

Wiosna to okres, w którym wiele osób decyduje się na budowę nowego domu. Wraz z rosnącym zapotrzebowaniem, coraz większą uwagę przykłada się do nowoczesnych rozwiązań, które zapewniają efektywne i ekologiczne funkcjonowanie budynków. Jednym z kluczowych elementów, które warto wziąć pod uwagę podczas budowy domu, są systemy takie jak rekuperacja, fotowoltaika i pompa ciepła. Dlaczego warto w nie zainwestować?

Prawie 1 mln zł kar UOKiK dla operatora parkingów przy obiektach handlowych

Związek Polskich Pracodawców Handlu i Usług (ZPPHiU) wskazuje, że nałożone niedawno przez Prezesa UOKiK kary prawie 1 mln zł na operatorów parkingów przy obiektach handlowych potwierdzają, jak ważne są to elementy z punktu widzenia klientów. 

Wzrost sprzedaży mieszkań na rynku pierwotnym w największych polskich metropoliach

Pierwsze trzy miesiące 2023 r. przyniosły wyraźny wzrost liczby mieszkań sprzedanych na rynku pierwotnym w największych polskich metropoliach. Łącznie na sześciu głównych rynkach, w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Trójmieście, Poznaniu i Łodzi deweloperzy sprzedali ponad 11,4 tys. mieszkań. Był to wynik lepszy aż o 34% w porównaniu z poprzednim, IV kwartałem 2022, w którym już było widać odbicie sprzedaży. Co najważniejsze, liczba sprzedanych mieszkań była wyższa również w porównaniu do wyników sprzed roku (+10%). Eksperci JLL, lidera doradztwa branży nieruchomości w Polsce, komentują dane za pierwszy kwartał 2023 roku na rynku mieszkaniowym.

Budowa domu za Bezpieczny Kredyt 2%? Tak, to możliwe, ale…

Preferencyjnym kredytem w ramach programu „Pierwsze mieszkanie” będzie można sfinansować nie tylko zakup mieszkania lub domu, ale też i jego budowę. Portal GetHome.pl radzi potencjalnym inwestorom, na co powinni uważać, żeby bank nie odprawił ich z kwitkiem. 

Polska liderem pod względem podaży na rynku magazynowym w UE

Według najnowszego raportu Newmark Polska „Rynek magazynowo-przemysłowy w Europie” w 2022 roku deweloperzy dostarczyli w Unii Europejskiej ponad 20 mln mkw. nowoczesnej powierzchni magazynowo-przemysłowej. Najwięcej nowych magazynów wybudowano w Polsce – prawie 4,4 mln mkw. Dużą podaż odnotowano również w Niemczech i Czechach, gdzie oddano do użytku odpowiednio ponad 2 mln mkw. i 1,1 mln mkw. Polska znajduje się na podium także pod względem popytu.

Czy to już przesilenie na rynku najmu mieszkań?

Z raportu Expandera i Rentier.io wynika, że w marcu, w badanych miastach, opublikowano 19 tys. nowych, unikalnych ogłoszeń o wynajmie mieszkania. To największa liczba od kwietnia 2021 r. Ponadto marzec był drugim z rzędu miesiącem z przewagą spadków nad wzrostami stawek najmu. Dobrą informacją dla osób, które chcą się przenieść z mieszkania najmowanego do własnego jest znacząca poprawa dostępności kredytów hipotecznych. Zdolność kredytowa w porównaniu ze styczniem br. wzrosła przeciętnie o 20%.

Biurowiec Wola Retro w Warszawie sprzedany

Develia podpisała umowę sprzedaży biurowca Wola Retro w Warszawie ze spółką należącą do funduszu inwestycyjnego zarządzanego przez Adventum Group. Cenę sprzedaży ustalono na 69,3 mln euro (ok. 318 mln zł).

Porozumienia wekslowe Assay - ostrzeżenie Prezesa UOKiK

Prezes UOKiK postawił zarzuty Assay Management oraz zarządzanej przez nią spółce Assay ASI oferującej „weksle inwestycyjne”. Wydał także ostrzeżenie konsumenckie.

Zwalczanie "patodeweloperki" - projekt rozporządzenia dot. warunków technicznych budynków

Zwiększenie do pięciu metrów odległości, budynku mieszkalnego wielorodzinnego o wysokości ponad czterech kondygnacji, od granicy działki - zakłada opublikowany 27 kwietnia 2023 r. projekt rozporządzenia, którego celem jest ukrócenie praktyk związanych z tzw. "patodeweloperką". Do tej pory odległość ta wynosi minimum trzy metry w przypadku ścian bez okien lub drzwi, a w przypadku ścian z oknami lub drzwiami – cztery metry.

Banki analizują wdrożenie bezpiecznego kredytu

Banki pytane przez PAP analizują wprowadzenie do swojej oferty "bezpiecznego kredytu". Podkreślają, że czekają na ostateczny kształt przepisów i szczegóły dotyczące warunków umowy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Część banków już teraz deklaruje, że produkt znajdzie się w ich ofercie.

10 kreatywnych pomysłów na urodziny dziecka, które zapewnią niezapomniane wspomnienia!

Planowanie urodzin dla dziecka to wyjątkowe wyzwanie dla każdego rodzica. Pragniesz, aby twoje dziecko i jego przyjaciele mieli niezapomniane wspomnienia z tego dnia. Aby pomóc Ci w organizacji wyjątkowej imprezy, zebraliśmy dziesięć pomysłów na ciekawe i kreatywne urodziny. Od imprezy w stylu DIY po piknik w parku, każda z tych propozycji na pewno zachwyci Twoje dziecko i jego gości. Przygotuj się na niezapomnianą przygodę i wybierz pomysł, który najlepiej odpowiada na gust Twojego dziecka.

Bezpieczny kredyt: 30 tys. chętnych w 2023 r.

W ocenie skutków regulacji dotyczącej rozwiązań wprowadzających "bezpieczny kredyt" na mieszkanie oszacowaliśmy zainteresowanie w 2023 r. na ok. 15 tys. osób, ale myślę, że może być to nawet dwukrotnie więcej osób - wskazał minister rozwoju i technologii. 

Jakie inwestycyjne plany mają deweloperzy na najbliższe 2 lata?

Jaką strategię działania przyjęli deweloperzy mieszkaniowi? Ile nowych inwestycji trafi w tym roku na rynek? Jakie mieszkania znajdą się w nowych projektach? 

W jakie nieruchomości opłaca się inwestować?

Inwestycje na rynku nieruchomości bronią się niezależnie od trudności w gospodarce, jednak budowa mieszkań chwilowo wyhamowała, magazyny zwolniły, za to parki handlowe nadal nabierają inwestycyjnego wiatru w żagle.

Rośnie optymizm na rynku nieruchomości. To chwilowe pobudzenie czy trwała tendencja?

Rynek nieruchomości w I kwartale 2023 r. złapał oddech. Odbicie z dołka potwierdza najnowsze badanie nastrojów, które przeprowadził portal ogłoszeniowy Nieruchomosci-online.pl. Jednak dopiero najbliższe miesiące pokażą, czy większa aktywność poszukujących przełoży się na większą liczbę transakcji.

ESG w branży nieruchomości

Podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego eksperci z firmy doradczej JLL przedstawili nowy raport poświęcony ESG w branży nieruchomości. Z zaprezentowanych w analizie danych wynika, że społecznym motorem przemian na rzecz klimatu są pokolenia generacji Z i  millenialsów. Dla większości osób z tych grup wiekowych troska o klimat jest ważniejsza niż wzrost gospodarczy. Wzrost znaczenia ESG widoczny jest również wśród postaw inwestorów – 78% z nich uważa, że ryzyko związane ze zmianami klimatycznymi to również ryzyko finansowe.

Ceny mieszkań w I kwartale znowu do góry w większości miast Polski. W których najwięcej?

Trend spadkowy w zakresie cen mieszkań prawdopodobnie jest już przeszłością. Z raportu Expandera i Rentier.io wynika, że w marcu w 9 z 17 miast ceny były wyższe niż w maju 2022 r. Ostatnie wzrosty sprawiły więc, że w ponad połowie badanych miast ceny są już wyższe niż przed okresem spadków. 

REKLAMA