REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

IMGW: w weekend deszczowo i zimno - w nocy z niedzieli na poniedziałek możliwe przymrozki

IMGW: w weekend deszczowo i zimno - w nocy z niedzieli na poniedziałek możliwe przymrozki
IMGW: w weekend deszczowo i zimno - w nocy z niedzieli na poniedziałek możliwe przymrozki
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W weekend (7-8 października 2023 r.) i na początku tygodnia czeka nas załamanie pogody, ale - jak tłumaczy rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski - wciąż będzie cieplej niż zazwyczaj o tej porze roku.

Dotąd nieco cieplejszy październik niż zwykle

"Październik w pierwszych dniach miesiąca rozpieścił nas rekordowo letnimi temperaturami, stąd wrażenie, że pogoda się popsuła" - tłumaczy rzecznik Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Grzegorz Walijewski. Podkreśla, że temperatury są o stopień lub nawet dwa wyższe niż zazwyczaj o tej porze roku. "Gdyby nie deszcz i wiatr, bardziej byśmy to odczuwali" - zapewnia.

REKLAMA

W weekend deszczowo i zimno

Niestety, w weekend kolejne niże ściągną do Polski chłodne powietrze polarne morskie, które pogłębi dyskomfort. Na ogół będzie deszczowo, szczególnie w północnej połowie kraju, oraz wietrznie.

"W nocy z piątku na sobotę i w sobotę wiatr może być, zwłaszcza nad morzem, groźny" - ostrzega IMGW. A to dlatego, że w nocy niż nad Bałtykiem gwałtownie się pogłębi. Wiatr będzie wiał z prędkością do 95 km/h.

"Niemal w całym kraju będzie padał deszcz, na północy sumy mogą sięgać 10 mm. Na Wybrzeżu możliwe są burze" - tłumaczy rzecznik. Mimo to - w jego opinii - będzie stosunkowo ciepło: od 10 stopni na północnym wschodzie do 15 na zachodzie i nad morzem.

Przymrozki w nocy z niedzieli na poniedziałek

REKLAMA

"Zimniej zrobi się dopiero w nocy z niedzieli na poniedziałek" - przestrzega Walijewski. Wtedy, według prognoz, w rejonach podgórskich Karpat temperatura może spaść do około –1 stopnia, a przygruntowe przymrozki będą możliwe w centrum i na wschodzie Polski.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Dobra wiadomość jest taka, że w połowie przyszłego tygodnia spodziewamy się kolejnego ocieplenia. Choć temperatur dochodzących do 30 stopni już raczej nie będzie" - podsumowuje Walijewski.(PAP)

Autor: Luiza Łuniewska
lui/ jann/

Prognoza pogody na 6 i 7 października

Jak informuje IMGW, zachodnia i południowa Europa jest pod wpływem rozległego wyżu z centrum nad Francją i Węgrami. Północna i wschodnia część kontynentu pozostaje w zasięgu ośrodków niżowych z układami frontów. Polska jest w zasięgu niżu, który znad południowej Skandynawii przemieszcza się nad Bałtyk; w chłodnym powietrzu polarnym morskim, ale z zachodu na wschód kraju będzie przesuwać się ciepły front, za którym napłynie nieco cieplejsza masa powietrza.

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 1010 hPa.

REKLAMA

W piątek w kraju zachmurzenie małe i umiarkowane, w północnej połowie zachmurzenie duże ze słabymi opadami deszczu. Temperatura maksymalna od 14 st. C na północnym wschodzie do 19 st. C miejscami na zachodzie; w dolinach karpackich 13 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty, nad morzem umiarkowany i dość silny, w porywach do 70 km/h, południowo-zachodni i zachodni. W Sudetach porywy wiatru do 70 km/h.

W nocy zachmurzenie umiarkowane i duże, przejściowo całkowite. Miejscami opady deszczu. Prognozowana wysokość opadu w powiatach nadmorskich do 10 mm. Na Wybrzeżu niewykluczone burze. Temperatura minimalna od 10 st. C na wschodzie do 15 st. C na zachodzie i nad morzem; w obszarach podgórskich Karpat około 7 st. C. Wiatr umiarkowany, wzmagający się od północy kraju do dość silnego, w porywach na północy Polski do 75 km/h, w centrum do 60 km/h, a nad morzem w drugiej połowie nocy wiatr silny i bardzo silny do 50 km/h, w porywach do 110 km/h, południowo-zachodni i zachodni. W szczytowych partiach Sudetów porywy wiatru do 110 km/h, w Karpatach do 80 km/h.

 

W sobotę zachmurzenie na ogół duże. Przelotne opady deszczu, na Wybrzeżu możliwe pojedyncze burze. Miejscami na północy prognozowana wysokość opadu do 10 mm. Temperatura maksymalna od 14 st. C na północnym wschodzie i miejscami w dolinach karpackich, około 17 st. C w centrum do 20 st. C na południowym wschodzie. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 80 km/h, a nad morzem początkowo do 90 km/h, z kierunków zachodnich. W szczytowych partiach Sudetów porywy wiatru do 120 km/h, w Karpatach do 85 km/h.

 

W piątek w Warszawie zachmurzenie duże. Temperatura maksymalna 17 st. C. Wiatr umiarkowany i porywisty, zachodni i południowo-zachodni. W nocy zachmurzenie przeważnie duże z opadami deszczu. Temperatura minimalna 14 st. C. Wiatr umiarkowany, wzmagający się po północy do dość silnego, w porywach do 60 km/h, południowo-zachodni.

 

W sobotę w stolicy zachmurzenie duże z przelotnymi opadami deszczu. Temperatura maksymalna 17 st. C. Wiatr dość silny i silny, od 30 km/h do 40 km/h, w porywach do 80 km/h, pod wieczór słabnący, południowo-zachodni i zachodni. (PAP)

 

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

Wynajem krótkoterminowy w Polsce - jakie zmiany czekają najemców i wynajmujących. Jakie ograniczenia stosuje się w Europie?

Najem krótkoterminowy stał się w ostatnich latach jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi rynku nieruchomości. Branża mierzy się jednak z różnymi wyzwaniami, a pomysły ich rozwiązania wywołują falę komentarzy – choćby ostatnio wokół wypowiedzi Pani Minister Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz związanej z potrzebami wprowadzenia zmian w tym obszarze.

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik?

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik? Kto może kupić ziemię rolną? Jakich formalności należy dopełnić? Czy na ziemi rolnej można wybudować dom? 

REKLAMA

Umowa kredytowa w dolarach lub euro. Czy można ją unieważnić?

Jeśli mówimy o kredytach w obcej walucie, to najczęściej myślimy o kredytach frankowych. Ale jest wielu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyty indeksowane lub denominowane do innych walut, takich jak dolar amerykański czy euro. Oni również mogą dochodzić swoich praw na drodze sądowej i m.in. domagać się ustalenia nieważności swoich umów kredytowych.

Jeżeli nie dopełnisz tych obowiązków, w przypadku pożaru, ubezpieczyciel nie wypłaci Ci odszkodowania. Obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich i czyszczenia przewodów kominowych

Na każdym właścicielu i zarządcy nieruchomości ciąży obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich oraz czyszczenia przewodów kominowych dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Niedopełnienie powyższych obowiązków to nie tylko ryzyko mandatu, ale również zagrożenie dla życia mieszkańców budynku oraz ryzyko utraty całego dobytku, w przypadku dojścia do pożaru spowodowanego niewłaściwym stanem technicznym przewodów kominowych. 

Wojna nerwów między sprzedającymi a kupującymi mieszkania przybiera na sile. A co z cenami, czy wskutek tego mocno ruszą w dół

Sprzedaż mieszkań na rynku wtórnym spada wolniej niż na rynku deweloperskim. Klienci wolą mieszkanie gotowe do zamieszkania, najlepiej z garażem. Ale i tu trwa wojna nerwów – między chcącymi sprzedać nieruhomoć szybko a stawiającymi na kupno po jak najniższej cenie.

Studenci z zagranicy ratują rynek najmu mieszkań w wielu miastach, zwłaszcza w tych, które niekoniecznie są metropoliami

Wzrost liczby studentów z innych krajów sprawił, że łączna liczba osób studiujących w Polsce przestała spadać. Dane GUS potwierdzają, że wzrost udziału zagranicznych studentów jest bardzo widoczny. W niektórych województwach stanowią oni ponad 10% wszystkich studiujących. 

REKLAMA

Budownictwo: rok 2024 jednym z najtrudniejszych od 20 lat

Budownictwo wyhamowało. Rok 2024 jest jednym z najtrudniejszych dla branży od 20 lat. Co jest powodem kryzysu i z jakich rozwiązań można skorzystać? Jak przyczynił się do tego problem z kredytem na start?

Nadchodzi dobry czas na kupno mieszkania w atrakcyjnej cenie, jeszcze przed końcem 2024 roku

Teraz to kupujący będą częściej rozdawać karty i mocniej negocjować cenę, wynika z prognoz ekspertów rynku nieruchomości dotyczących czwartego kwartału 2024 roku. Do końca roku liczba ogłoszeń powinna jeszcze wzrosnąć, co daje więcej szans na zakup atrakcyjnego cenowo i lokalizacyjnie mieszkania.

REKLAMA