REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rynek nieruchomości handlowych w Polsce. Do końca roku może przybyć 200 tysięcy metrów kwadratowych

Do końca roku rynek nieruchomości handlowych w Polsce może powiększyć się o ok. 200 tys. metrów kwadratowych
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Rynek nieruchomości handlowych w Polsce może do końca 2023 r. powiększyć się o ok. 200 tys. m kw. Nominalne obroty najemców w nowoczesnych obiektach handlowych wzrosły w sierpniu o 8,5 proc. rdr, ale po uwzględnieniu inflacji spadły o 1,6 proc.

Do końca roku rynek nieruchomości handlowych w Polsce może powiększyć się o ok. 200 tys. metrów kwadratowych, z czego najwięcej ma przypaść na parki handlowe – takie prognozy zawiera raport firmy doradczej Cushman & Wakefield. Odpowiadają one za 77 proc. powierzchni w budowie. W okresie od lipca do września 2023 r. na polskim rynku handlowym ubyło 19 tys. m kw – podaje raport. Podkreślono, iż dotyczy to obiektów o GLA (Gross Leasable Area – powierzchnia użytkowa do wynajęcia) większych niż 5 tys. m kw.

REKLAMA

Nowe otwarcia – nowe powierzchnie

Nowe otwarcia, do których doszło w III kw. 2023 r., dostarczyły na rynek 43 tys. m kw. nowej powierzchni, jednocześnie jednak doszło do zamknięcia 62 tys. m kw. – zauważyła cytowana w raporcie Ewa Derlatka-Chilewicz z Cushman & Wakefield. „Warto natomiast podkreślić, że w pierwszej połowie roku na rynek trafiło łącznie ok. 144 000 m kw., co nieco równoważy ujemny wynik podażowy z III kwartału, który był przede wszystkim rezultatem zakończenia działalności poznańskiej Galerii Malta o powierzchni 54 000 m kw.” – przekazała Derlatka-Chilewicz.

Całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni handlowej w Polsce wynoszą ok. 16 mln m kw – poinformowała ekspertka. Dodała, że w budowie pozostaje 500 tys. m kw.

Sprzedaż detaliczna – spadki nie są tak dotkliwe jak w II kwartale

REKLAMA

Według raportu w III kw. 2023 r. poprawiły się statystyki sprzedaży detalicznej. Zaznaczono, iż „spadki nie były tak dotkliwe jak w II kwartale” i wyniosły –4,0 proc. w lipcu oraz –2,7 proc. rdr. W ujęciu miesięcznym sprzedaż detaliczna wzrosła w sierpniu o 2,8 proc., w tym tylko kategoria motoryzacyjna odnotowała wzrost względem analogicznego miesiąca poprzedniego roku o 3,4 proc. rdr.

„Udział e-handlu w sprzedaży detalicznej w sierpniu wyniósł 8,2 proc. W całym 2023 roku najwyższy poziom e-commerce wystąpił w lutym osiągając poziom 8,7 proc., natomiast najniższy w czerwcu, kiedy to wyniósł 7,7 proc.” – przekazano.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Odwiedzalność wzrasta

REKLAMA

Cytowana w raporcie Ewelina Staruch z Cushman & Wakefield wskazała, że odwiedzalność w centrach i parkach handlowych w okresie wakacyjnym wyniosła średnio 463 tys. klientów w lipcu, a w sierpniu 478 tys. w przeliczeniu na jeden obiekt handlowy. Oznacza to wzrost odpowiednio o 4,5 proc. i 6,3 proc. względem ubiegłego roku – dodała. „Analizując odwiedzalność w podziale na wielkość obiektów, najwyższe wzrosty notowane są w przypadku tych największych o powierzchni GLA powyżej 60 000 m kw. – 8,2 proc. rdr oraz dużych (40 000–60 000 m kw.) – 7,3 proc. rdr” – stwierdziła Staruch.

Z raportu wynika, że obroty najemców w nowoczesnych obiektach handlowych w lipcu osiągnęły średnio 1071 zł netto na m kw. powierzchni, a w sierpniu 1107 zł netto. Nominalnie wzrosty wyniosły 6,5 proc. rdr w lipcu i 8,5 proc. rdr w sierpniu. Staruch zaznaczyła jednak, że w ujęciu realnym, po uwzględnieniu inflacji, oznacza to spadek obrotów o 4,3 proc. rdr w lipcu i 1,6 proc. rdr w sierpniu.

Pustostany – mniej niż rok temu

Według badania średni poziom pustostanów w obiektach handlowych w największych miastach w Polsce spadł o 1,2 pp. rdr i wynosi obecnie 3,5 proc. powierzchni. 

Spadek wakatów – przekazano – dotyczy sześciu z ośmiu największych badanych miast, z czego najmniej wolnej powierzchni do wynajęcia można znaleźć w Krakowie, Łodzi i Szczecinie. 

(PAP)

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co lepsze: mieszkanie lokatorskie w spółdzielni, czy w TBS? Koszty, czynsze, prawa lokatorów, różnice i podobieństwa

Czym są mieszkania lokatorskie w spółdzielniach, a czym TBS? Czy te podmioty funkcjonują w taki sam sposób? Bardzo często obie struktury są ze sobą mylone, błędnie interpretowane oraz określane mianem “wytworu PRL”. W artykule obalamy mity i przedstawiamy ich aktualny status. 

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wyhamowała, czy można liczyć na spadek cen. Nie, bo deweloperzy natychmiast zmniejszyli podaż

W drugim kwartale 2024 roku skurczył się popyt na nowe mieszkania, na co deweloperzy zareagowali zmniejszeniem ich podaży. Mimo to mieszkań w ich ofercie przybyło. Tyle, że coraz droższych. A jak jest ze sprzedażą nowych mieszkań?

Taylor Swift w Warszawie 1-3 sierpnia 2024 r. 200% wzrost cen noclegów już teraz. Co będzie za niecałe 3 tygodnie?

Wpływ trasy koncertowej Taylor Swift na amerykański rynek najmu krótkoterminowego szacuje się na dodatkowy przychód w wysokości 27,3 miliona dolarów. Ta niezwykle dziś popularna na całym świecie piosenkarka zaśpiewa w dniach 1-3 sierpnia na 3 koncertach na PGE Narodowym. Właściciele apartamentów już teraz zacierają ręce na myśl o zyskach wyższych o 200% w porównaniu do standardowych okresów. Jak wygląda najem krótkoterminowy w Warszawie między 1 a 3 sierpnia?

Jak zabezpieczyć dom i urządzenia przed burzą i piorunami? Wyjęcie wtyczki z gniazdka to nie wszystko

Kulminacja sezonu burzowego w Polsce przypada na miesiące letnie. Od czerwca do sierpnia 2023 roku Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) zaobserwował ponad 460 burz na wybranych stacjach w całym kraju. Wyładowania atmosferyczne stanowią poważne zagrożenie nie tylko dla zdrowia i życia ludzi, mogą spowodować również uszkodzenia sprzętu, instalacji elektrycznych, a nawet prowadzić do pożarów. Jak wskazuje ekspert firmy Eaton, skuteczna ochrona budynku przed uderzeniem pioruna to więcej niż tylko wyjęcie wtyczki z gniazdka.

Kawalerka do 2 tysięcy złotych, takich mieszkań w tej chwili pilnie poszukują studenci

Studenci już zaczęli szukać mieszkań, nie oglądając się na sporą wciąż odległość czasową od początku kolejnego roku akademickiego. Najbardziej pożądane są kawalerki do 2 tysięcy złotych lub pokoje w cenie 600-700 złotych.

REKLAMA

Gdzie latem są szanse na nowe mieszkania w promocji?

Czy wakacyjne promocje na mieszkania to jeszcze standard? Czy deweloperzy oferują letnie bonusy? Jakich rabatów można się spodziewać? 

W których polskich kurortach deweloperzy budują mieszkania?

Deweloperzy ostatnio chętnie budują nad morzem, w górach czy na Mazurach. Polacy inwestujący w nieruchomości chętnie wybierają takie właśnie apartamenty. Świadczą o tym statystyki budowlane Głównego Urzędu Statystycznego. Z analizy ekspertów portalu RynekPierwotny.pl wynika, że ogromny wzrost pozwoleń na budowę mieszkań i rozpoczynanych inwestycji deweloperskich widoczny jest zwłaszcza nad morzem. 

REKLAMA