REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bon na zasiedlenie szansą dla młodych szukających pracy. Ile można otrzymać?

wynajem mieszkania
wynajem mieszkania
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Młodzi pracownicy nie mają problemu ze zmianą miejsca zamieszkania, gdy znajdą odpowiednią pracę. Pomocny może być w tym dodatkowo bon na zasiedlenie. Jak się ubiegać? Ile można otrzymać? Jak szukać mieszkania przy przeprowadzce w celach zawodowych? 
rozwiń >

Pracownik chętnie się przeprowadzi?

REKLAMA

Aż 84% osób, które wzięły udział w badaniu „Mobilność zawodowa Polaków”[1] portalu Pracuj.pl, jest gotowych na zmianę pracy jeszcze w tym roku. Blisko połowa badanych już poszukuje nowego pracodawcy. Potrzebę zmiany otwarcie deklaruje przede wszystkim najmłodsza grupa pracowników – niemal 60% ankietowanych z pokolenia Z (18-24 lata). Wśród aktywnie poszukujących znajdują się także osoby rozglądające się za swoją pierwszą pracą czy wracające na rynek po przerwie. W każdym przypadku mierzą się jednak z malejącą liczbą ofert w wybranych specjalizacjach (problem ten zauważa 46% kandydatów) i ograniczonym dostępem do wakatów w swoim rodzinnym mieście. Co zrobić, jeśli praca nie czeka za rogiem? Można poszukać jej kilkadziesiąt kilometrów dalej, w innym mieście, a wtedy już tylko przeprowadzka dzieli nas od nowych możliwości rozwoju zawodowego.

REKLAMA

Aby taki scenariusz urzeczywistnił się bez komplikacji i dużych wydatków, warto skorzystać z dofinansowania w ramach tzw. bonu na zasiedlenie, wypłacanego z Funduszu Pracy. Otrzymana kwota wystarczy na pokrycie w całości lub częściowo kilkumiesięcznych kosztów wynajmu mieszkania.

Bon na zasiedlenie - kto może się ubiegać

To rozwiązanie przygotowane dla osób bezrobotnych, które nie ukończyły 30 roku życia i zdecydują się na zatrudnienie lub rozpoczęcie działalności gospodarczej w miejscowości oddalonej o minimum 80 km od ich dotychczasowego miejsca zamieszkania. W nowej pracy wnioskodawca powinien być zatrudniony na podstawie umowy objętej ubezpieczeniem społecznym, a jego wynagrodzenie lub miesięczny przychód nie może wynosić mniej niż najniższa krajowa. Warunkiem otrzymania bonu na zasiedlenie jest także zachowanie ciągłości pracy (u jednego lub kilku pracodawców) bądź własnej działalności gospodarczej przez co najmniej 6 miesięcy od momentu uzyskania dofinansowania.

Bon na zasiedlenie - ile 

Dokładna wysokość bonu na zasiedlenie jest określana w umowie między wnioskodawcą a Urzędem Pracy, po przeanalizowaniu indywidualnej sytuacji kandydata. W praktyce można liczyć maksymalnie na dwukrotność średniej krajowej (według danych GUS w sierpniu br. przeciętne miesięczne wynagrodzenie wyniosło 7368,97 zł). Dodatkowo umowa zawiera takie informacje jak termin i sposób wypłaty środków, datę ich przyznania oraz warunki realizacji bonu.

Bon na zasiedlenie - wniosek 

REKLAMA

Wniosek o bon relokacyjny można złożyć osobiście lub wysłać pocztą na adres Urzędu Pracy, właściwego ze względu na stałe lub czasowe miejsce zameldowania (który przyznał wnioskodawcy status osoby bezrobotnej). Jego wzór powinien być dostępny na stronie internetowej wybranej placówki. Jeśli dany urząd będzie tego wymagał (nie jest to regułą), wnioskodawca może w nim przedstawić orientacyjne koszty utrzymania mieszkania, zawierające wysokość czynszu i innych stałych opłat z tytułu wynajmu czy przybliżone wydatki na dojazdy do pracy. 

Dodatkowo do wniosku trzeba dołączyć zaświadczenie od przyszłego pracodawcy o przyjęciu do pracy lub oświadczenie o planowanym prowadzeniu własnej działalności gospodarczej. Ostatnimi załącznikami są dokumenty potwierdzające zabezpieczenie bonu na zasiedlenie (poręczenie od osoby trzeciej). Jeśli wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, wnioskodawca musi już tylko podpisać umowę z urzędem pracy. Na tym kończą się formalności i zaczyna poszukiwanie mieszkania na wynajem w innym mieście.

Mieszkanie własne, wynajmowane czy w abonamencie?

Młodzi ludzie cenią mobilność i uczynili z niej swoją wartość na rynku pracy, ale nawet dla nich przeprowadzka w celach zawodowych jest dużym wyzwaniem organizacyjnym, połączonym z poczuciem niepewności. Najlepiej więc poszukać alternatywy dla wynajmu od prywatnych właścicieli, którzy często mają niestandardowe, indywidualne wymagania i oczekują deklaracji najmu na długi czas. Zdecydowanie bardziej elastyczną ofertą są mieszkania i lokale na wynajem lub zakwaterowanie w abonamencie. 

Dziś niechętnie przeprowadzamy się z całym dobytkiem, ponieważ mobilność to także potrzeba wolności od gromadzenia zbędnych rzeczy. W mieszkaniu w abonamencie znajdziemy wszystko, co ułatwia start w nowym miejscu – meble, sprzęt AGD, dostęp do Wi-Fi, a poza nim opiekę administratora i monitoring budynku. Dzięki położeniu w pobliżu biur, sklepów, restauracji, obiektów kulturalno-rozrywkowych, komunikacji miejskiej i terenów zielonych adaptacja w mieście będzie szybsza i łatwiejsza.

Szukanie swojego miejsca 

Zasady i koszty utrzymania są przejrzyste. Przy podpisaniu umowy wymagana jest kaucja, która zostanie zwrócona po zakończeniu najmu. Najemcy standardowo płacą także stały czynsz i koszty zużycia mediów: wody, prądu, ogrzewania i wywozu śmieci. Obsługę najmu ułatwia aplikacja mobilna, w której lokatorzy na bieżąco mają dostęp do  szczegółów swojej umowy i rozliczeń.

- Oferta mieszkań w abonamencie skierowana jest przede wszystkim do ludzi młodych, ceniących sobie mobilność i niezależność. Wśród nich są wykwalifikowani specjaliści, którzy często przeprowadzają się do innych miast w celach zawodowych, a także osoby rozpoczynające karierę. Największą grupę naszych najemców tworzą osoby do 34. roku życia, a ich cechą wspólną jest chęć życia na własnych warunkach, w komfortowych mieszkaniach dostosowanych do ich aktualnych potrzeb - mówi Alicja Kościesza, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu, Resi4Rent.

Jeśli po kilku próbnych miesiącach w nowej pracy przekonaliśmy się, że nowe stanowisko okazało się tym wymarzonym, wystarczy przedłużyć umowę najmu mieszkania i nadal cieszyć się komfortowym lokum w abonamencie, bądź zmienić lokal na większy w zależności od potrzeb. Ci, którzy jednak chcą kontynuować poszukiwania idealnego miejsca pracy, również mogą spać spokojnie. W takiej sytuacji można starać się o ponowne przyznanie bonu na zasiedlenie, o ile zostanie spełniony warunek zatrudnienia w innej miejscowości niż ta, której dotyczyło poprzednie dofinansowanie.

Zamiast bonu benefit od pracodawcy

Bon na zasiedlenie z Funduszu Pracy jest tylko jedną z możliwości otrzymania dodatkowej pomocy w czasie adaptacji w nowym miejscu zatrudnienia. Część pracodawców oferuje własne pakiety relokacyjne, obejmujące m.in. zwrot kosztów za wynajem mieszkania, wsparcie w poszukiwaniach odpowiedniego lokum czy wreszcie zapewnienie komfortowego mieszkania pracowniczego. Możliwość zamieszkania w nowym, odpowiednio przygotowanym lokalu jest pożądanym benefitem dla kandydatów uczestniczących w procesach rekrutacyjnych, zarówno wśród początkujących pracowników, jak i wykwalifikowanych specjalistów z dłuższym stażem.

Dodatkowe informacje:

[1] Przeprowadzonym w marcu 2023 r. przez portal Pracuj.pl (na próbie 2044 ankietowanych w wieku 18-65 lat)

Źródło informacji: Resi4Rent

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Frankowicze znów triumfują. Co oznacza wyrok TSUE?

  Frankowicze znów mają powody do radości. TUSE w czwartek orzekł, że sądy krajowe mają obowiązek zbadać z urzędu, czy postanowienia umowy mają nieuczciwy charakter i, dokonawszy takiego badania, mają obowiązek wyłączyć stosowanie nieuczciwych warunków umownych tak, aby nie wywierały one skutków wobec konsumenta.

  Bezpieczny Kredyt 2% - czy w 2024 roku nadal będzie można skorzystać z dopłat do kredytu?

  Już od początku lipca 2023 r. osoby zainteresowane zakupem nieruchomości mogą być beneficjentami rządowego programu Bezpieczny Kredyt 2%. Kilka dni temu Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zwiększeniu środków na Bezpieczny Kredyt 2% o blisko 4,8 mld zł. To wstępne ustalenia, które muszą jeszcze przejść ścieżkę legislacyjną. Jeśli projekt zostanie zatwierdzony, w 2024 roku z programu będzie mogło skorzystać kolejne 35 tys. osób.

  Jaki metraż mają największe mieszkania deweloperskie i ile kosztują?

  Jak duże mieszkania można znaleźć u deweloperów? W których inwestycjach? Ile kosztują? Sprawdzamy!

  Frankowicze nie odpuszczają. Przyszły rok będzie podobny? [KOMENTARZ]

  Według najnowszych statystyk, od początku br. do końca trzeciego kwartału do sądów okręgowych w całym kraju wpłynęło o jedną trzecią więcej spraw frankowych niż rok wcześniej. Skala tak dużego wzrostu jest zrozumiała. Wielu kredytobiorców zachęciła do złożenia pozwu korzystna dla nich decyzja TSUE. Przekonujące były też zwycięskie batalie sądowe innych frankowiczów. Ponadto rosnąca świadomość prawna konsumentów i aktywne działania informacyjne różnych organizacji oraz kancelarii prawnych dały zapalniki do walki w sądach. Skutkiem tego niektóre z nich odnotowały nawet blisko 200-procentowe wzrosty liczby spraw frankowych. A to jeszcze nie koniec dodatnich wyników, choć kolejne skoki mogą być już nieco słabsze. Banki już powinny rozważać bardziej korzystne ugodowe rozwiązania konfliktów.

  REKLAMA

  Wody opadowe to nie problem tylko cenny zasób. Jak zagospodarować je w mieście?

  W obliczu zmian klimatycznych, również Europa staje się coraz bardziej narażona na anomalie pogodowe, takie jak długotrwałe okresy bez opadów lub nawalne deszcze. Te zjawiska wpływają na to jak projektowane są nowe budynki i infrastruktura, a także w jaki sposób modernizowane są istniejące obiekty. Jednym z kluczowych aspektów walki ze zmianami jest odpowiednie zagospodarowanie wód opadowych. Zamiast traktować je jako problem, pora spojrzeć na nie jako na cenny zasób, którego mądre wykorzystanie, uchroni nas przed zagrożeniami wynikającymi ze zmian klimatycznych.

  Dofinansowanie wymiany dachów z azbestu. Nabór wniosków od 15 grudnia 2023 r.

  Od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. będzie można ubiegać się o wsparcie na wymianę w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. Jest to drugi nabór wniosków o taką pomoc finansową realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

  Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne?

  Potrzeba termomodernizacji budynków jest faktem, a energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. Regulacje unijne mają w tym swój duży udział. Jaki jest planowany koszt termomodernizacji w Europie, i kto za to zapłaci? 

  Dłużej niż w Belgii, ale krócej niż na Słowacji. Ile pracujemy na zakup mieszkania?

  Ośmiokrotność rocznych zarobków brutto - tyle musi poświęcić przeciętny Kowalski, by kupić własne lokum. Według raportu Deloitte wynik ten plasuje nas pośrodku europejskiej stawki. Ile na mieszkanie pracuje się w innych krajach? Jakie są tam ceny nieruchomości?

  REKLAMA

  Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

  Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

  Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

  Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

  REKLAMA