REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bon na zasiedlenie szansą dla młodych szukających pracy. Ile można otrzymać?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
wynajem mieszkania
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Młodzi pracownicy nie mają problemu ze zmianą miejsca zamieszkania, gdy znajdą odpowiednią pracę. Pomocny może być w tym dodatkowo bon na zasiedlenie. Jak się ubiegać? Ile można otrzymać? Jak szukać mieszkania przy przeprowadzce w celach zawodowych? 

rozwiń >

Pracownik chętnie się przeprowadzi?

REKLAMA

Aż 84% osób, które wzięły udział w badaniu „Mobilność zawodowa Polaków”[1] portalu Pracuj.pl, jest gotowych na zmianę pracy jeszcze w tym roku. Blisko połowa badanych już poszukuje nowego pracodawcy. Potrzebę zmiany otwarcie deklaruje przede wszystkim najmłodsza grupa pracowników – niemal 60% ankietowanych z pokolenia Z (18-24 lata). Wśród aktywnie poszukujących znajdują się także osoby rozglądające się za swoją pierwszą pracą czy wracające na rynek po przerwie. W każdym przypadku mierzą się jednak z malejącą liczbą ofert w wybranych specjalizacjach (problem ten zauważa 46% kandydatów) i ograniczonym dostępem do wakatów w swoim rodzinnym mieście. Co zrobić, jeśli praca nie czeka za rogiem? Można poszukać jej kilkadziesiąt kilometrów dalej, w innym mieście, a wtedy już tylko przeprowadzka dzieli nas od nowych możliwości rozwoju zawodowego.

REKLAMA

Aby taki scenariusz urzeczywistnił się bez komplikacji i dużych wydatków, warto skorzystać z dofinansowania w ramach tzw. bonu na zasiedlenie, wypłacanego z Funduszu Pracy. Otrzymana kwota wystarczy na pokrycie w całości lub częściowo kilkumiesięcznych kosztów wynajmu mieszkania.

Bon na zasiedlenie - kto może się ubiegać

To rozwiązanie przygotowane dla osób bezrobotnych, które nie ukończyły 30 roku życia i zdecydują się na zatrudnienie lub rozpoczęcie działalności gospodarczej w miejscowości oddalonej o minimum 80 km od ich dotychczasowego miejsca zamieszkania. W nowej pracy wnioskodawca powinien być zatrudniony na podstawie umowy objętej ubezpieczeniem społecznym, a jego wynagrodzenie lub miesięczny przychód nie może wynosić mniej niż najniższa krajowa. Warunkiem otrzymania bonu na zasiedlenie jest także zachowanie ciągłości pracy (u jednego lub kilku pracodawców) bądź własnej działalności gospodarczej przez co najmniej 6 miesięcy od momentu uzyskania dofinansowania.

Bon na zasiedlenie - ile 

Dokładna wysokość bonu na zasiedlenie jest określana w umowie między wnioskodawcą a Urzędem Pracy, po przeanalizowaniu indywidualnej sytuacji kandydata. W praktyce można liczyć maksymalnie na dwukrotność średniej krajowej (według danych GUS w sierpniu br. przeciętne miesięczne wynagrodzenie wyniosło 7368,97 zł). Dodatkowo umowa zawiera takie informacje jak termin i sposób wypłaty środków, datę ich przyznania oraz warunki realizacji bonu.

Bon na zasiedlenie - wniosek 

REKLAMA

Wniosek o bon relokacyjny można złożyć osobiście lub wysłać pocztą na adres Urzędu Pracy, właściwego ze względu na stałe lub czasowe miejsce zameldowania (który przyznał wnioskodawcy status osoby bezrobotnej). Jego wzór powinien być dostępny na stronie internetowej wybranej placówki. Jeśli dany urząd będzie tego wymagał (nie jest to regułą), wnioskodawca może w nim przedstawić orientacyjne koszty utrzymania mieszkania, zawierające wysokość czynszu i innych stałych opłat z tytułu wynajmu czy przybliżone wydatki na dojazdy do pracy. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dodatkowo do wniosku trzeba dołączyć zaświadczenie od przyszłego pracodawcy o przyjęciu do pracy lub oświadczenie o planowanym prowadzeniu własnej działalności gospodarczej. Ostatnimi załącznikami są dokumenty potwierdzające zabezpieczenie bonu na zasiedlenie (poręczenie od osoby trzeciej). Jeśli wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, wnioskodawca musi już tylko podpisać umowę z urzędem pracy. Na tym kończą się formalności i zaczyna poszukiwanie mieszkania na wynajem w innym mieście.

Mieszkanie własne, wynajmowane czy w abonamencie?

Młodzi ludzie cenią mobilność i uczynili z niej swoją wartość na rynku pracy, ale nawet dla nich przeprowadzka w celach zawodowych jest dużym wyzwaniem organizacyjnym, połączonym z poczuciem niepewności. Najlepiej więc poszukać alternatywy dla wynajmu od prywatnych właścicieli, którzy często mają niestandardowe, indywidualne wymagania i oczekują deklaracji najmu na długi czas. Zdecydowanie bardziej elastyczną ofertą są mieszkania i lokale na wynajem lub zakwaterowanie w abonamencie. 

Dziś niechętnie przeprowadzamy się z całym dobytkiem, ponieważ mobilność to także potrzeba wolności od gromadzenia zbędnych rzeczy. W mieszkaniu w abonamencie znajdziemy wszystko, co ułatwia start w nowym miejscu – meble, sprzęt AGD, dostęp do Wi-Fi, a poza nim opiekę administratora i monitoring budynku. Dzięki położeniu w pobliżu biur, sklepów, restauracji, obiektów kulturalno-rozrywkowych, komunikacji miejskiej i terenów zielonych adaptacja w mieście będzie szybsza i łatwiejsza.

Szukanie swojego miejsca 

Zasady i koszty utrzymania są przejrzyste. Przy podpisaniu umowy wymagana jest kaucja, która zostanie zwrócona po zakończeniu najmu. Najemcy standardowo płacą także stały czynsz i koszty zużycia mediów: wody, prądu, ogrzewania i wywozu śmieci. Obsługę najmu ułatwia aplikacja mobilna, w której lokatorzy na bieżąco mają dostęp do  szczegółów swojej umowy i rozliczeń.

- Oferta mieszkań w abonamencie skierowana jest przede wszystkim do ludzi młodych, ceniących sobie mobilność i niezależność. Wśród nich są wykwalifikowani specjaliści, którzy często przeprowadzają się do innych miast w celach zawodowych, a także osoby rozpoczynające karierę. Największą grupę naszych najemców tworzą osoby do 34. roku życia, a ich cechą wspólną jest chęć życia na własnych warunkach, w komfortowych mieszkaniach dostosowanych do ich aktualnych potrzeb - mówi Alicja Kościesza, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu, Resi4Rent.

Jeśli po kilku próbnych miesiącach w nowej pracy przekonaliśmy się, że nowe stanowisko okazało się tym wymarzonym, wystarczy przedłużyć umowę najmu mieszkania i nadal cieszyć się komfortowym lokum w abonamencie, bądź zmienić lokal na większy w zależności od potrzeb. Ci, którzy jednak chcą kontynuować poszukiwania idealnego miejsca pracy, również mogą spać spokojnie. W takiej sytuacji można starać się o ponowne przyznanie bonu na zasiedlenie, o ile zostanie spełniony warunek zatrudnienia w innej miejscowości niż ta, której dotyczyło poprzednie dofinansowanie.

Zamiast bonu benefit od pracodawcy

Bon na zasiedlenie z Funduszu Pracy jest tylko jedną z możliwości otrzymania dodatkowej pomocy w czasie adaptacji w nowym miejscu zatrudnienia. Część pracodawców oferuje własne pakiety relokacyjne, obejmujące m.in. zwrot kosztów za wynajem mieszkania, wsparcie w poszukiwaniach odpowiedniego lokum czy wreszcie zapewnienie komfortowego mieszkania pracowniczego. Możliwość zamieszkania w nowym, odpowiednio przygotowanym lokalu jest pożądanym benefitem dla kandydatów uczestniczących w procesach rekrutacyjnych, zarówno wśród początkujących pracowników, jak i wykwalifikowanych specjalistów z dłuższym stażem.

Dodatkowe informacje:

[1] Przeprowadzonym w marcu 2023 r. przez portal Pracuj.pl (na próbie 2044 ankietowanych w wieku 18-65 lat)

Źródło informacji: Resi4Rent

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

REKLAMA

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

Co trzeba zrobić, aby usprawnić budowę mieszkań? [SONDA]

Które obszary prawa warto uprościć, by przyspieszyć budowę mieszkań? Jakie zmiany przepisów mogłyby pobudzić inwestycje w sektorze mieszkaniowym? Odpowiadają deweloperzy. Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Mieszkanie w Hiszpanii na kredyt. Co proponują hiszpańskie banki?

Hiszpańskie banki proponują obcokrajowcom, w tym Polakom, kredyty hipoteczne na konkurencyjnych warunkach. Finansowanie jest możliwe do 70 proc. wartości nieruchomości dla nierezydentów, czyli osób, które nie mieszkają na stałe w Hiszpanii. – Obecnie kredyty są też niższej oprocentowane niż w Polsce, co przekłada się na mniejsze miesięczne raty – mówi Robert Reiski, współwłaściciel agencji nieruchomości By-Bright.

REKLAMA

Coraz więcej nowych mieszkań w ofercie rynkowej, ale czy zwiększa się liczba chętnych do ich kupna

Poziom sprzedaży wciąż niski, ale zainteresowanie nabywców rekordowo wysokie. Na rynku pojawia się coraz więcej nowych mieszkań. Czy korzystniejsza oferta ożywi rynek i nabywców znajdzie więcej mieszkań?

Frankowicze wciąż pozywają banki przed sąd, ale wielu rezygnuje z walki o pieniądze, dlaczego

Frankowicze tracą impet. W I kw. 2025 r. do sądów wpłynęło o 40 proc. mniej pozwów niż rok wcześniej, Do sądów wpływa coraz mniej spraw frankowych. Spadki są dwucyfrowe. Eksperci mówią o efekcie ugód.

REKLAMA