REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nadchodzi sezon grzewczy. Jak zadbać o pomy ciepła czy fotowoltaikę, aby były efektywne?

sezon grzewczy
Źródło zewnętrzne

REKLAMA

REKLAMA

Polacy polubili korzystanie z ekologicznych źródeł ciepła. Pompy ciepła czy panele fotowoltaiczne stają się coraz popularniejsze. Jak skutecznie przygotować je do nadchodzącego sezonu grzewczego? Jak dbać, by pracowały wydajnie i nieprzerwanie? 

Wraz z nadejściem chłodniejszych dni, właściciele domów jednorodzinnych przygotowują się do jesiennych porządków. Choć często skupiają się oni na przygotowaniu roślin i ogrodu na nadchodzące chłody, istnieją również inne aspekty domu, które wymagają uwagi – mowa o pompach ciepła oraz instalacjach fotowoltaicznych. Warto wiedzieć, jak dbać o instalacje OZE, aby były bardziej efektywne. Kluczowe są m.in. regularne przeglądy techniczne. Systematyczne kontrolowanie składników instalacji umożliwia wczesne wykrywanie ewentualnych problemów czy zużycia materiałów, co jeszcze?

REKLAMA

Pompy ciepła - o czym pamiętać jesienią 

Pompy ciepła są wydajnym i ekologicznym sposobem na ogrzewanie domu. W celu zapewnienia im prawidłowego działania przez cały rok, warto przeprowadzić kilka podstawowych czynności przed sezonem grzewczym.

REKLAMA

Sprzątając ogród warto sprawdzić, czy na zewnątrz jednostki nie ma żadnych przeszkód, takich jak gałęzie czy liście. Oczyszczając przestrzeń wokół pompy, zapobiegniesz blokadzie przepływu powietrza, co może wpłynąć na jej wydajność.

Regularne czyszczenie filtrów lub ich wymiana pozwoli pompie pracować efektywniej i zapobiegnie przedwczesnemu zużyciu. Co więcej, warto upewnić się, że termostat jest prawidłowo ustawiony, aby zapewnić komfortowe warunki w domu i jednocześnie zoptymalizować zużycie energii.

Panele fotowoltaiczne - jak maksymalnie wykorzystać energię słoneczną

Jesień to doskonały czas, aby zadbać o systemy fotowoltaiczne. Właściwe utrzymanie pozwoli na maksymalne wykorzystanie energii słonecznej nawet w mniej słonecznych miesiącach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

W złych warunkach pogodowych takich jak duże zachmurzenie, intensywne opady śniegu i jego zaleganie, panele fotowoltaiczne będą produkować minimalnie ilości prądu, a w skrajnych przypadkach, nie będą produkować energii. Podobna sytuacja będzie miała miejsce w przypadku bardzo dużego zabrudzenia. Kurz, liście czy ptasie odchody mogą znacząco obniżać ich wydajność. Regularne czyszczenie jest więc kluczem do optymalnej pracy systemu. Istotne może okazać się również przycięcie gałęzi, które mogą zasłaniać PV – przez co będą mniej efektywne – lub być zagrożeniem dla instalacji w trakcie zimy (zalegający śnieg na gałęziach może spowodować ich ułamanie i w efekcie uszkodzenie paneli). 

Instalacja PV to mała elektrownia, zaprojektowana i budowana na kilka dekad. Sprzęt i użyte komponenty montażowe muszą wytrzymać zmienne warunki atmosferyczne panujące w Polsce (mroźne zimy, gorące lato oraz coraz częściej występujące wiosną bądź jesienią wichury). Stosowanie oryginalnych i certyfikowanych podzespołów gwarantuje niezawodność i bezpieczeństwo działania. Właściciel paneli powinien regularnie kontrolować stan instalacji, a także zwracać uwagę na wszelkie anomalie w jej pracy. Utrzymanie czystości paneli, poprzez usunięcie liści czy innych zanieczyszczeń, które mogą utrudniać przepływ powietrza i prowadzić do przegrzewania, to również klucz do bezpiecznej eksploatacji. Są to czynności, które można wykonać samodzielnie. Natomiast sprawdzenie instalacji po stronie elektrycznej, izolacji przewodów, stanu technicznego konstrukcji i jej mocowania wymaga już certyfikowanego serwisanta. Takie czynności zaleca się wykonać przed każdym sezonem grzewczym.

Jesień dobrym momentem na aktualizację systemów

Właściwe dbanie o dom jednorodzinny w okresie jesieni to inwestycja w komfort oraz oszczędność przez cały rok. Pamiętajmy więc nie tylko o spadających liściach i roślinach, ale także o nowoczesnych technologiach, które służą naszemu domowi.

- Żywotność instalacji OZE oraz ich praca zależy od wielu czynników, w tym od prawidłowego doboru urządzenia, jakości montażu, warunków eksploatacji oraz częstotliwości i skuteczności konserwacji. Są one zazwyczaj długoletnie i mogą działać przez co najmniej 15-20 lat. Jednakże, aby osiągnąć taki okres użytkowania i aby działały one dobrze w sezonie grzewczym, konieczne jest przestrzeganie zaleceń producenta dotyczących konserwacji i eksploatacji, regularne przeglądy oraz stosowanie się do instrukcji obsługi – wskazuje Tomasz Walczak, CTO Euros Energy. 

Jesień można również ustalić jako czas na coroczną aktualizację systemów i sprawdzenie nowinek w świecie ekologicznych źródeł ciepła. Pamiętajmy, że technologie OZE ciągle się rozwijają. Warto więc być na bieżąco ze wszystkimi zmianami. 

Źródło informacji: Euros Energy 

Zobacz także: Pompa ciepła

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Materiały prasowe

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Mieszkalnictwo wspomagane wymaga regulacji prawnych obecnie jest finansowane w ramach programów, a każdy program można zamknąć

Rada do spraw Społecznych przy Prezydencie RP dyskutowała 17 czerwca 2024 r. z konwentem dyrektorów Regionalnych Ośrodków Polityki Społecznej o Centrach Usług Społecznych i mieszkalnictwie wspomaganym dla osób z niepełnosprawnościami.

Zmiana dyrektywy w sprawie odpadów, założenia przeciwdziałania zjawisku greenwashingu i monitorowania gleb

Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało, że w posiedzeniu Rady do spraw Środowiska (ENVI), które odbyło się 17 czerwca 2024 r. w Luksemburgu debatowano nad rewizją dyrektywy w sprawie odpadów, przeciwdziałaniem zjawisku greenwashingu i monitorowaniem gleb. W posiedzeniu uczestniczyli Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska i Wiceminister Mikołaj Dorożała.

Nowa definicja „budowli” i „budynku” dla celów podatkowych i regulacja opodatkowania garaży wielostanowiskowych

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej, który wprowadza zmianę definicji „budowli” i „budynku” dla celów podatkowych oraz ujednolica opodatkowanie garaży wielostanowiskowych.

Podwyżki cen prądu i gazu od lipca 2024 r. Czy zostaną w całości przerzucone na najemców? Różnice między najmem okazjonalnym, instytucjonalnym i zwykłym

Spodziewane od połowy 2024 roku podwyżki cen prądu i gazu ziemnego to temat, o którym ostatnio coraz głośniej. Skutków finansowych tych podwyżek obawiają się nie tylko właściciele lokali oraz domów. Obawy -zresztą całkiem słuszne - mają również najemcy zamieszkujący np. lokale wynajmowane od gmin, TBS-ów i osób prywatnych. Warto wyjaśnić, czy podwyżki cen prądu i gazu mogą zostać „przerzucone” bez żadnych ograniczeń na lokatora. Odpowiedź na to pytanie może być przykra dla wielu najemców. 

REKLAMA

W Polsce efektywność energetyczna w 2022 r. wzrosła o 0,9% w porównaniu z 2021 r.

Główny Urząd Statystyczny poinformował, że w 2022 r. efektywność energetyczna w Polsce wzrosła o 0,9% w porównaniu z 2021 r. W latach 2012–2022 roczne skumulowane tempo wzrostu efektywności energetycznej wyniosło 0,9%. Energochłonność pierwotna PKB obniżała się w tym okresie średnio o 2,6% rocznie, a energochłonność finalna PKB o 2,4%. Najszybsze tempo poprawy efektywności energetycznej odnotowano w przemyśle o 1,9%.

W maju 2024 r. ceny materiałów budowlanych spadły o 2% rok do roku, ale wzrosły o 0,6% miesiąc do miesiąca

Grupa PSB Handel S.A. poinformowała, że w maju 2024 r. w porównaniu do maja 2023 r. średnia dynamika cen materiałów budowlanych wyniosła minus 2%. W kanale hurtowym spadek cen stanowił 1,1%, a w detalicznym minus 2,6%. Porównując maj 2024 r. do kwietnia 2024 r., ceny wzrosły średnio o 0,6%. Analizując dane za okres styczeń-maj 2024 r. do roku 2023, ich dynamika utrzymuje się na poziomie minus 2,9%.

Ministrowie środowiska państw UE zatwierdzili w Brukseli porozumienie w sprawie unijnego prawa o odbudowie zasobów przyrody

Ministrowie państw członkowskich UE odpowiedzialni za środowisko zatwierdzili 17 czerwca 2024 r. w Brukseli porozumienie w sprawie unijnych przepisów o odbudowie zasobów przyrodniczych. Zgodnie z tymi przepisami do 2030 r. Unia musi odtworzyć co najmniej 30% swoich siedlisk przyrodniczych, a do 2050 r. 90% swoich ekosystemów. Krytycy tych przepisów twierdzą, że będą one niekorzystne dla rolników.

Z budynków pochodzi 40% globalnej emisji gazów cieplarnianych generowanej przez ludzi

Według raportu Siemens Polska, 40% globalnej emisji gazów cieplarnianych generowanej w wyniku działalności ludzi pochodzi z budynków. Budynki komercyjne i użyteczności publicznej są bardziej energochłonne niż nieruchomości mieszkalne.

REKLAMA

Nowy zakres zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie szczegółowego zakresu zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej, które zastąpi obecnie obowiązujące rozporządzenie Ministra Energii w sprawie szczegółowego zakresu zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej.

W czerwcu 2024 r. nastroje w branży budowlanej uległy poprawie

Polski Instytut Ekonomiczny opublikował wyniki Miesięcznego Indeksu Koniunktury PIE, które wskazują, że nastroje branży budowlanej w czerwcu 2024 r. uległy znacznej poprawie.

REKLAMA