REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nadchodzi sezon grzewczy. Jak zadbać o pomy ciepła czy fotowoltaikę, aby były efektywne?

sezon grzewczy
Źródło zewnętrzne

REKLAMA

REKLAMA

Polacy polubili korzystanie z ekologicznych źródeł ciepła. Pompy ciepła czy panele fotowoltaiczne stają się coraz popularniejsze. Jak skutecznie przygotować je do nadchodzącego sezonu grzewczego? Jak dbać, by pracowały wydajnie i nieprzerwanie? 

Wraz z nadejściem chłodniejszych dni, właściciele domów jednorodzinnych przygotowują się do jesiennych porządków. Choć często skupiają się oni na przygotowaniu roślin i ogrodu na nadchodzące chłody, istnieją również inne aspekty domu, które wymagają uwagi – mowa o pompach ciepła oraz instalacjach fotowoltaicznych. Warto wiedzieć, jak dbać o instalacje OZE, aby były bardziej efektywne. Kluczowe są m.in. regularne przeglądy techniczne. Systematyczne kontrolowanie składników instalacji umożliwia wczesne wykrywanie ewentualnych problemów czy zużycia materiałów, co jeszcze?

REKLAMA

Pompy ciepła - o czym pamiętać jesienią 

Pompy ciepła są wydajnym i ekologicznym sposobem na ogrzewanie domu. W celu zapewnienia im prawidłowego działania przez cały rok, warto przeprowadzić kilka podstawowych czynności przed sezonem grzewczym.

REKLAMA

Sprzątając ogród warto sprawdzić, czy na zewnątrz jednostki nie ma żadnych przeszkód, takich jak gałęzie czy liście. Oczyszczając przestrzeń wokół pompy, zapobiegniesz blokadzie przepływu powietrza, co może wpłynąć na jej wydajność.

Regularne czyszczenie filtrów lub ich wymiana pozwoli pompie pracować efektywniej i zapobiegnie przedwczesnemu zużyciu. Co więcej, warto upewnić się, że termostat jest prawidłowo ustawiony, aby zapewnić komfortowe warunki w domu i jednocześnie zoptymalizować zużycie energii.

Panele fotowoltaiczne - jak maksymalnie wykorzystać energię słoneczną

Jesień to doskonały czas, aby zadbać o systemy fotowoltaiczne. Właściwe utrzymanie pozwoli na maksymalne wykorzystanie energii słonecznej nawet w mniej słonecznych miesiącach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

W złych warunkach pogodowych takich jak duże zachmurzenie, intensywne opady śniegu i jego zaleganie, panele fotowoltaiczne będą produkować minimalnie ilości prądu, a w skrajnych przypadkach, nie będą produkować energii. Podobna sytuacja będzie miała miejsce w przypadku bardzo dużego zabrudzenia. Kurz, liście czy ptasie odchody mogą znacząco obniżać ich wydajność. Regularne czyszczenie jest więc kluczem do optymalnej pracy systemu. Istotne może okazać się również przycięcie gałęzi, które mogą zasłaniać PV – przez co będą mniej efektywne – lub być zagrożeniem dla instalacji w trakcie zimy (zalegający śnieg na gałęziach może spowodować ich ułamanie i w efekcie uszkodzenie paneli). 

Instalacja PV to mała elektrownia, zaprojektowana i budowana na kilka dekad. Sprzęt i użyte komponenty montażowe muszą wytrzymać zmienne warunki atmosferyczne panujące w Polsce (mroźne zimy, gorące lato oraz coraz częściej występujące wiosną bądź jesienią wichury). Stosowanie oryginalnych i certyfikowanych podzespołów gwarantuje niezawodność i bezpieczeństwo działania. Właściciel paneli powinien regularnie kontrolować stan instalacji, a także zwracać uwagę na wszelkie anomalie w jej pracy. Utrzymanie czystości paneli, poprzez usunięcie liści czy innych zanieczyszczeń, które mogą utrudniać przepływ powietrza i prowadzić do przegrzewania, to również klucz do bezpiecznej eksploatacji. Są to czynności, które można wykonać samodzielnie. Natomiast sprawdzenie instalacji po stronie elektrycznej, izolacji przewodów, stanu technicznego konstrukcji i jej mocowania wymaga już certyfikowanego serwisanta. Takie czynności zaleca się wykonać przed każdym sezonem grzewczym.

Jesień dobrym momentem na aktualizację systemów

Właściwe dbanie o dom jednorodzinny w okresie jesieni to inwestycja w komfort oraz oszczędność przez cały rok. Pamiętajmy więc nie tylko o spadających liściach i roślinach, ale także o nowoczesnych technologiach, które służą naszemu domowi.

- Żywotność instalacji OZE oraz ich praca zależy od wielu czynników, w tym od prawidłowego doboru urządzenia, jakości montażu, warunków eksploatacji oraz częstotliwości i skuteczności konserwacji. Są one zazwyczaj długoletnie i mogą działać przez co najmniej 15-20 lat. Jednakże, aby osiągnąć taki okres użytkowania i aby działały one dobrze w sezonie grzewczym, konieczne jest przestrzeganie zaleceń producenta dotyczących konserwacji i eksploatacji, regularne przeglądy oraz stosowanie się do instrukcji obsługi – wskazuje Tomasz Walczak, CTO Euros Energy. 

Jesień można również ustalić jako czas na coroczną aktualizację systemów i sprawdzenie nowinek w świecie ekologicznych źródeł ciepła. Pamiętajmy, że technologie OZE ciągle się rozwijają. Warto więc być na bieżąco ze wszystkimi zmianami. 

Źródło informacji: Euros Energy 

Zobacz także: Pompa ciepła

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Materiały prasowe

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kiedy najlepiej siać trawnik?

Trawnik to podstawa każdego ogrodu. Kiedy siać trawę, aby gęsto i zdrowo rosła? Jak siać trawnik krok po kroku?

Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

REKLAMA

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

REKLAMA

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

REKLAMA