REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nieruchomości inwestycyjne - na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Jak kupować nieruchomości inwestycyjne?
Nieruchomości inwestycyjne to biznes na którym można zarobić. Co warto wiedzieć?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Jesień to intensywny okres dla branży nieruchomości, zwłaszcza w kontekście zakupów mieszkań w celach inwestycyjnych. Jak wygląda obecnie sytuacja na rynku nieruchomości inwestycyjnych? Co wziąć pod uwagę przy zakupie mieszkania w celach najmu, zarówno krótko-, jak i długoterminowego?

Nieruchomości wciąż postrzegane są jako jedna z najbardziej bezpiecznych i stabilnych inwestycji i opłacalnych form pomnażania kapitału. Kupując mieszkanie możemy bowiem zarabiać nie tylko na samym najmie, ale także na ogólnym wzroście ceny nieruchomości.

REKLAMA

Najem wciąż opłacalny

W ostatnich miesiącach motorem napędowym do lokowania oszczędności w lokale inwestycyjne był m.in. program bezpiecznego kredytu 2 proc. Stały wzrost cen najmu jest też dodatkową zachętą dla kupujących mieszkania w celach inwestycyjnych. Przykładowo, według “Raportu z rynku najmu ” opracowanego przez serwis Otodom, na koniec lipca stawki najmu mdm w największych miastach w Polsce wzrosły o 1,5 proc. Wzrost cen najmu można obserwować od momentu wybuchu wojny w Ukrainie. Przełożyła się ona na ogromny wręcz popyt na wynajem, co zachęcało do kupna mieszkań i lokowania w nie topniejących z powodu inflacji oszczędności. Z danych Narodowego Banku Polskiego  wynika, że w 2022 r. aż 70 proc. mieszkań kupiono właśnie w celach inwestycyjnych.

Obserwacje rynkowych ekspertów wskazują, że także ostatni kwartał tego roku może obfitować w ożywienie na rynku inwestycyjnym.

- Nie bez znaczenia jest tu dość niespodziewany, znaczny spadek wysokości stóp procentowych, który oznacza, że doczekamy się w końcu niższych rat kredytu na zakup mieszkania. Jesień to też czas powrotu studentów na uczelnie, na co czekali zwłaszcza właściciele nastawieni na najem długoterminowy - mówi Małgorzata Ostrowska, dyrektorka pionu marketingu i sprzedaży w J.W. Construction.

Najem krótko - czy długoterminowy?

Mówiąc o nieruchomościach inwestycyjnych, myślimy zazwyczaj o lokalach  kupowanych w celach krótko- bądź długoterminowego najmu. Oba te rynki cieszą się w ostatnich miesiącach tendencjami wzrostowymi.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

- Zakup lokali przeznaczonych na wynajem krótkoterminowy jest opłacalny w największych miastach w Polsce, a także w ośrodkach turystycznych nad morzem i w górach. Na dobrą koniunkturę tego rynku wpłynął też w ostatnim roku napływ migrantów i pracowników sezonowych, a także popandemiczne “przywiązanie” Polaków do spędzania wakacji w kraju - mówi Adam Wilczewski z biura sprzedaży Jerozolimskie Invest, obiektu z apartamentowcami inwestycyjnymi.

Myśląc o najmie krótkoterminowym możemy szukać na własną rękę standardowego mieszkania w lokalizacjach o dużym potencjale pod kątem tego rodzaju usługi bądź też rozważyć zakup lokalu w gotowych obiektach hotelowych tworzonych z myślą o krótkoterminowym najmie. Jednym z plusów takiego rozwiązania jest to, że taką inwestycją zarządza zwykle  firma - operator , co zrzuca z nas wiele obowiązków, w tym poszukiwanie i obsługiwanie kolejnych najemców.

Co kusi kupujących w przypadku najmu krótkoterminowego?

REKLAMA

- Przede wszystkim perspektywa wygenerowania wyższych dochodów niż w przypadku tradycyjnego najmu poprzez m.in. możliwość optymalizacji stawek w najbardziej opłacalnych okresach roku. Wiąże się z tym też duża elastyczność, jeśli chodzi o zarządzanie nieruchomością. Plusem jest też dość szeroka grupa docelowa, do której możemy kierować ofertę - od turystów po pracowników podróżujących w celach biznesowych - mówi Włodzimierz Machnio sprzedający Apartamenty Pileckiego 59 oferującego zakup lokali inwestycyjnych.

Najem długoterminowy jest, z kolei, ceniony ze względu na dużo większe poczucie stabilizacji i ciągłości - możemy w tym przypadku liczyć na mniejszy, ale comiesięczny, pasywny dochód z najmu. Zazwyczaj wymaga też on od najemcy dużo mniejszego zaangażowania w codziennie funkcjonowanie nieruchomości niż w przypadku najmu krótkoterminowego (choć w drugim przypadku z obowiązków zarządczych może wyręczyć nas wspomniany pośrednik, zwłaszcza gdy inwestujemy w lokal w obiekcie hotelowym). W tym przypadku łatwiej jest też zweryfikować lokatorów, mając przy tym szansę na zbudowanie nawet wieloletniej relacji biznesowej. Z drugiej strony, z racji obowiązującej ustawy o ochronie praw lokatorów, trudniej jest w tym modelu o rozwiązanie problemu niepłacącego lokatora, który nie chce się wyprowadzić. Co ciekawe, regulacje te nie dotyczą apartamentów inwestycyjnych.

Na co zwrócić uwagę przy inwestycji w mieszkanie?

Zakup mieszkania czy lokalu w celach inwestycyjnych wymaga sporego nakładu finansowego, warto więc starannie się przygotować do takiej transakcji i poprzedzić ją skrupulatną analizą rynku, a także dokładnym określeniem własnych możliwości finansowych. Pamiętajmy przy tym, by przy wyliczeniach budżetowych zostawić margines w postaci poduszki finansowej na nieprzewidziane, dodatkowe wydatki.

Co powinniśmy wziąć pod uwagę poszukując samej nieruchomości inwestycyjnej? Wiele zależy od tego, czy myślimy o krótko- czy długoterminowym wynajmie. 

W przypadku pierwszej opcji warto wziąć pod uwagę największe i najpopularniejsze miasta w Polsce, a także znane ośrodki turystyczne nad morzem i w górach (przy czym w górach sezon, z uwagi na zimowe sporty, trwa dłużej).

- Jeśli chodzi o powierzchnię, od lat największym zainteresowaniem wynajmujących (ale i kupujących) cieszą się najmniejsze metraże - 1 i 2-pokojowe. Zarówno dla turystów, czy osób podróżujących służbowo istotną kwestią jest lokalizacja wynajmowanego lokalu - dobre skomunikowanie z centrum miasta czy z tzw. dzielnicami biznesowymi, a także np. z lotniskiem czy dworcami. Warto też uwzględnić sąsiedztwo sklepów czy restauracji. Najemcy zwracają uwagę na wysoki standard wykończenia, wyposażenie lokalu czy opcje parkowania - mówi Włodzimierz Machnio z Apartamentów Pileckiego 59.

Gdy chcemy kupić mieszkanie w celu najmu długoterminowego, to warto postawić przede wszystkim na największe ośrodki akademickie i biznesowe. Jeśli chodzi o powierzchnię nabywanego lokalu, to według wspomnianego już raportu serwisu Otodom największą popularnością cieszą się 2-pokojowe mieszkania o powierzchni minimum 40 mkw., choć widoczny jest także wzrost liczby wyszukiwań 3-pokojowych mieszkań o metrażu min. 50 metrów. To wygodna opcja zarówno dla studentów, jak i pracującej, młodej pary czy rodziny z dziećmi.

- Kluczowym kryterium wyboru nieruchomości inwestycyjnej powinna być lokalizacja. Gdy zależy nam na studentach, postawmy na kupno mieszkania, które jest dobrze skomunikowane z uczelniami, centrum miasta czy dzielnicami, w których tętni studenckie życie. Standard wykończenia nie ma dla studentów aż tak wielkiego znaczenia, podobnie jak opcje parkingowe. Ważna jest za to odległość od przystanków komunikacji miejskiej czy stacji rowerowych. Z kolei, gdy naszym potencjalnym najemcą mają być pary czy rodziny z dziećmi, zwróćmy uwagę na bliskość parków i terenów zielonych, placówek edukacyjnych, sklepów czy przychodni, a także na dobrą komunikację z centrum miasta - dodaje Małgorzata Ostrowska z J.W. Construction.

 

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

Bloki z wielkiej płyty: tak powstawały nowe mieszkania w drugiej połowie dwudziestego wieku w Polsce

Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej. Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

REKLAMA

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

REKLAMA

Co trzeba zrobić, aby usprawnić budowę mieszkań? [SONDA]

Które obszary prawa warto uprościć, by przyspieszyć budowę mieszkań? Jakie zmiany przepisów mogłyby pobudzić inwestycje w sektorze mieszkaniowym? Odpowiadają deweloperzy. Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Mieszkanie w Hiszpanii na kredyt. Co proponują hiszpańskie banki?

Hiszpańskie banki proponują obcokrajowcom, w tym Polakom, kredyty hipoteczne na konkurencyjnych warunkach. Finansowanie jest możliwe do 70 proc. wartości nieruchomości dla nierezydentów, czyli osób, które nie mieszkają na stałe w Hiszpanii. – Obecnie kredyty są też niższej oprocentowane niż w Polsce, co przekłada się na mniejsze miesięczne raty – mówi Robert Reiski, współwłaściciel agencji nieruchomości By-Bright.

REKLAMA