REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wrzosy – uprawa w ogrodzie i na balkonie, odmiany

Wrzosy – uprawa w ogrodzie i na balkonie, odmiany
Wrzosy – uprawa w ogrodzie i na balkonie, odmiany
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Jak uprawiać wrzosy w ogrodzie, na balkonie i tarasie, by cieszyć się ich urokliwymi kwiatami jesienią? Jaką glebę przygotować pod wrzosy? Czy wrzosy w doniczkach przetrwają zimę na balkonie lub tarasie? Czy wrzosy trzeba przycinać? 

Wrzos pospolity (Calluna vulgaris)

Roślinę, którą wszyscy nazywamy wrzosem, botanicy określają jako wrzos zwyczajny lub wrzos pospolity (Calluna vulgaris), który jest jedynym gatunkiem rodzaju wrzos (botaniczna rodzina: wrzosowate). Wrzosy rosną naturalnie niemal w całej Europie Środkowej i Północnej (oczywiście przede wszystkim w Szkocji, także w Irlandii, Walii, Norwegii), rzadziej na południu Starego Kontynentu – oczywiście także w Polsce (głównie w suchych lasach sosnowych lub brzozowych). Wrzosy można spotkać także w północnej części Stanów Zjednoczonych, Kanadzie, czy nawet w Nowej Zelandii.

REKLAMA

wrzos - Calluna vulgaris - w naturalnym środowisku

 

wrzos - calluna vulgaris - w naturalnym środowisku

Shutterstock

REKLAMA

Jest to roślina miododajna (miód wrzosowy jest jednym z najbardziej aromatycznych i najsmaczniejszych miodów) i lecznicza ale głównie jest uprawiana jako roślina ozdobna w ogrodach (w gruncie) i w skrzynkach i doniczkach na balkonach i tarasach.

Wszyscy chyba wiemy jak wygląda wrzos – jest to mała roślina (tzw. krzewinka) wieloletnia, która w sprzyjających warunkach może osiągnąć wysokość nawet powyżej 1 metra (zwykle nie przekracza połowy tej wysokości). Pędy są pokryte drobnymi, zimozielonymi listkami o długości do 3 mm.

Wrzosy rosną naturalnie w glebach mało żyznych, i mocno kwaśnych, zarówno suchych, piaszczystych, jak i wilgotnych. Ich korzenie rozrastają się zwykle płytko w glebie ale w toku rozwoju rośliny rosną głęboko (nawet do 1 metra w głąb gleby) w poszukiwaniu wody. Tam gdzie gleba jest wilgotna a poziom wód gruntowych wysoki – wrzosy korzenią się zwykle bardzo płytko. 

wrzos - Calluna vulgaris - bryła korzeniowa

 

wrzos - calluna vulgaris - bryła korzeniowa

Shutterstock

Kwiaty są drobne, dzwonkowate o różnych odcieniach fioletu, są też odmiany o kwiatach białych, purpurowych, rożowych i różowo-czerwonych. Kwitną z reguły od końca sierpnia do końca września, a niektóre odmiany także nawet do października. Bardzo słabo pachną.

W krajach takich jak Szkocja, Irlandia, Norwegia, gdzie wrzosy rosną licznie, rośliny te mają od wieków swoje ważne miejsce w kulturze. Były też tam wykorzystywane jako roślina lecznicza a także w różnych obrzędach ludowych. 

W krajach anglojęzycznych od końca XIX wieku nadawane jest popularne imię żeńskie Heather (oznaczające „wrzos).

Uprawa wrzosów w ogrodzie

REKLAMA

Jak już wspomniano wrzosy muszą mieć glebę kwaśną (pH od 3,5 do 5,5) w innej glebie zdecydowanie gorzej rosną. Nie musi to być gleba żyzna ale oczywiście nie zaszkodzi dać lepszej ziemi. Na pewno nie może to być też gleba podmokła – musi być drenaż, który odprowadza w głąb gleby nadmiar wody.

Jednym z najczęstszych powodów problemów w uprawie wrzosów jest zbyt mało kwaśna gleba. Warto wiedzieć, że gleba kwaśna z czasem obojętnieje – np. pod wpływem podlewania wodą z wodociągu, która zwykle ma wysoki odczyn pH. Najlepiej zatem podlewać wrzosy deszczówką.

Jeżeli pH gleby jest zbyt wysokie (czyli gleba jest zbyt zasadowa), trzeba je obniżyć. Można to zrobić dodając do gleby siarczan amonu, kwaśny torf lub siarkę granulowaną. Dobrym sposobem na stałe zakwaszanie gleby jest ściółkowanie jej korą z drzew iglastych (przekompostowaną) lub igliwiem z takich drzew.

Sadzonki wrzosów trzeba sadzić w docelowym miejscu w ogrodzie trochę  głębiej niż rosły w doniczkach w odstępach co najmniej 20 cm od siebie.

Uprawiane w gruncie we wszystkich rejonach Polski wrzosy są roślinami zupełnie mrozoodpornymi.

Warto utrzymywać odchwaszczoną glebę wokół wrzosów ale pamiętajmy, że mają płytko korzenie i trzeba pielić bardzo ostrożnie. Również z tego powodu warto ściółkować glebę pod tymi roślinami.

Wrzosy można przycinać na początku kwietnia. Robi się to zwykle aby odmłodzić krzewinkę i by pobudzona w ten sposób do tworzenia nowych pędów zagęszczała swój pokrój.

Wrzosy mogą być porażane przez różna choroby grzybowe, takie jak fytoftoroza, rizoktonioza, mączniak prawdziwy, antraknoza, szara pleśń. Zarażone tymi chorobami pędy wrzosów (poznamy je z reguły po zbrązowiałych listkach i pędach) należy wycinać i najlepiej spalić, rośliny opryskiwać środkami grzybobójczymi (np. miedzianem), podlewać nimi też podłoże w otoczeniu porażonych roślin. Zapobiegawczo zaleca się dodawać do gleby kompostowanej kory z drzew iglastych i igliwia i obsypywać nimi glebę pod wrzosami.

 

Wrzosy w doniczkach i skrzynkach na balkonach i tarasach

Oczywiście wrzosy można z powodzeniem uprawiać w doniczkach i skrzynkach na balkonach i tarasach. Ale żeby wrzosy przetrwały nam w takich pojemnikach więcej niż 1 miesiąc powinniśmy pamiętać o następujących zasadach:
- gleba musi być kwaśna i umiarkowanie żyzna,

- należy podlewać umiarkowanie (tylko gdy wierzchnia warstwa ziemi jest sucha) i zapewnić drenaż na spodzie doniczki (piasek, małe kamyczki lub żwirek), tak by woda mogła swobodnie przedostawać się w głąb a jej nadmiar mógł wydostawać się na podstawkę (w spodzie doniczki muszą być drożne dziurki),

- na zimę trzeba okryć doniczki (zwłaszcza te mniejsze) przed większym mrozem, tak by korzenie nie przemarzły albo po prostu posadzić na grządce w ogrodzie (i ew. wiosną z powrotem przesadzić do doniczek). Duże skrzynki tarasowe z reguły ochronią korzenie wrzosów przed mrozem – mniejsze doniczki warto osłonić z boku dość grubą warstwą agrowłókniny, styropianu, czy tektury. Dobrym sposobem na przezimowanie wrzosów w mniejszych doniczkach jest też umieszczenie ich razem w większej skrzynce i zasypanie przestrzeni między nimi ziemią lub drobną korą z drzew iglastych.

wrzos - Calluna vulgaris - w doniczkach

 

 

Shutterstock

wrzos - Calluna vulgaris - w skrzynce

 

 

Shutterstock

Odmiany wrzosów

Odmian uprawnych, ogrodowych (tzw. kultywarów) wrzosów jest ok. 300, choć w polskich sklepach znajdziemy ich co najwyżej kilkanaście – rzadziej kilkadziesiąt.  Odmiany wrzosów różnią się między sobą wielkością jaką osiągają krzewinki, barwą kwiatów i liści oraz terminami kwitnienia. Trudno wybrać te najlepsze, czy najbardziej odporne. Nie różnią się bowiem prawie wcale wymaganiami co do gleby stanowiska, czy innych zasad uprawy – można więc wybrać po prostu „po kolorze”. 

Wybrane odmiany o kwiatach białych

Alba Plena (kwitnie aż do października), 
Alba Praecox (kwitnie już od końca czerwca), 
Gold Haze (ma oryginalne żółte liście przez cały rok), 
Long White (jedna z najwyższych odmian wrzosów – kwitnie aż do października),
Hammondi, Alba Erecta.

wrzos - Calluna vulgaris - odmiana Alba plena

 

wrzos - calluna vulgaris - odmiana Alba plena

Shutterstock

wrzos - Calluna vulgaris - odmiana Long White

 

wrzos - calluna vulgaris - odmiana Long White

Shutterstock

Wybrane odmiany o jasnofioletowych lub jasnopurpurowych

Sunset (liście brązowo-żółte, zimą brązowo-czerwone),

Sillver Queen (liście ma srebrzysto-szare, odmiana wyjątkowo odporna na suszę),

Sillver Knight (srebrzysto-szare liście),

Aurea (złociste liście),

Cuprea (liście brązowo-żółte, zimą brązowo-czerwone),

Tenuis (rośnie nisko – do 20 cm - ale kwitnie od czerwca aż do końca października a nawet początku listopada).

wrzos - Calluna vulgaris - odmiana Beauty Ladies Champs

 

wrzos - calluna vulgaris - odmiana Beauty Ladies Champs

Shutterstock

wrzos - Calluna vulgaris - odmiana Marleen

 

wrzos - calluna vulgaris - odmiana Marleen

Shutterstock

Wybrane odmiany o kwiatach różowych

Ralph Purnell, Elsie Purnell, Peter Sparkes (te trzy odmiany mają długie pędy do 60 cm, które kwitnąc można ciąć do wazonu jak kwiaty cięte), 
County Wicklow (niska odmiana do 25 cm), 
C.W. Nix, Radnor, H.E. Beale.

wrzos - Calluna vulgaris - odmiana Beauty Ladies Red

 

wrzos - calluna vulgaris - odmiana Beauty Ladies Red

Shutterstock

Wybrane odmiany o kwiatach purpurowych

Alportii (duża odmiana, osiąga do 70 cm wysokości),

Goldworth Crimson (osiąga do 60 cm wysokości, kwitnie nawet do listopada),

Tib, Mullion, Carmen, Barnett Anley.

 

Opis odmian za publikacją RODODENDRONY WRZOSY WRZOŚCE autorstwa Mieczysława Czekalskiego i Tomasza Bojarczuka, wydaną przez Polski Związek Działkowców.

 

Właściwości lecznicze wrzosu

Apteka internetowa doz.pl podaje, że: 
"Wrzos jest rośliną leczniczą. Surowcem zielarski jest ziele (Herba Calunae) i kwiaty (Flos Callunae). Surowiec zawiera 7% garbników, flawonoidy (kwercytynę i mirycetynę), glikozyd fenolowy arbutynę, hydrochinon, olejki eteryczne, kwasy organiczne oraz sole mineralne z dużą zawartością krzemionki i potasu. 
Preparaty z kwiatu wrzosu hamują rozwój bakterii w przewodzie pokarmowym, dzięki zawartemu w nich hydrochinonowi, pobudzają wydzielanie soków trawiennych działają rozkurczowo i moczopędnie. Wykazują działanie przeciwzapalne, moczopędne, przeciwreumatyczne i uspokajające.

To samo źródło wskazuje na lecznicze właściwości wrzosów w zakresie chorób układu pokarmowego, kamicy nerkowej (ma działanie moczopędne), schorzeniach dróg moczowych, chorobach nerek a także (pomocniczo) w chorobach reumatycznych, chorobach wątroby i bezsenności, a także w chorobach układu ruchu (np. bóle stawowe, gościec) i problemach skórnych – ma dużą zawartość potasu i krzemu, które wspomagają regenerację ciała.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wody opadowe to nie problem tylko cenny zasób. Jak zagospodarować je w mieście?

  W obliczu zmian klimatycznych, również Europa staje się coraz bardziej narażona na anomalie pogodowe, takie jak długotrwałe okresy bez opadów lub nawalne deszcze. Te zjawiska wpływają na to jak projektowane są nowe budynki i infrastruktura, a także w jaki sposób modernizowane są istniejące obiekty. Jednym z kluczowych aspektów walki ze zmianami jest odpowiednie zagospodarowanie wód opadowych. Zamiast traktować je jako problem, pora spojrzeć na nie jako na cenny zasób, którego mądre wykorzystanie, uchroni nas przed zagrożeniami wynikającymi ze zmian klimatycznych.

  Dofinansowanie wymiany dachów z azbestu. Nabór wniosków od 15 grudnia 2023 r.

  Od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. będzie można ubiegać się o wsparcie na wymianę w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. Jest to drugi nabór wniosków o taką pomoc finansową realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

  Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne?

  Potrzeba termomodernizacji budynków jest faktem, a energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. Regulacje unijne mają w tym swój duży udział. Jaki jest planowany koszt termomodernizacji w Europie, i kto za to zapłaci? 

  Dłużej niż w Belgii, ale krócej niż na Słowacji. Ile pracujemy na zakup mieszkania?

  Ośmiokrotność rocznych zarobków brutto - tyle musi poświęcić przeciętny Kowalski, by kupić własne lokum. Według raportu Deloitte wynik ten plasuje nas pośrodku europejskiej stawki. Ile na mieszkanie pracuje się w innych krajach? Jakie są tam ceny nieruchomości?

  REKLAMA

  Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

  Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

  Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

  Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

  Bezpieczny Kredyt 2% tylko do końca roku, potem zabraknie pieniędzy. Coraz większa nerwowość wśród chętnych i tłok w bankach. Trzeba się spieszyć?

  Dostępność kredytu z gwarantowanymi odsetkami, czym w istocie jest bezpieczny Kredyt 2 procent, poluzowane zasady ustalania zdolności kredytowej, początek obniżania stóp procentowych i osłabiania inflacji – to wszystko sprawiło, że banki zostały zasypane wnioskami o kredyty hipoteczne na kupno pierwszego mieszkania dla rodziny. Rosnące szybko ceny mieszkań i niepewność polityczna związana z formowaniem nowego rządu dodatkowo podnoszą temperaturę i zdenerwowanie chętnych na kredyty hipoteczne na specjalnych warunkach.

  Rekordowy październik w bankach. Najwyższa wartość w historii udzielonych kredytów mieszkaniowych

  Banki w październiku miały co robić. Najwyższa kwota w całej dotychczasowej historii rynku kredytów mieszkaniowych padła w właśnie w tym miesiącu. Wzrost odnotowano również w kredytach ratalnych i limitach na kartach kredytowych.

  REKLAMA

  Budownictwo mieszkaniowe 2024 – rekomendacje deweloperów i pracodawców dla nowego rządu

  W dniu 27 listopada 2023 r. opublikowano raport zawierający rekomendacje Platformy Mieszkaniowo-Budowlanej Pracodawców RP przygotowane we współpracy z Polskim Związkiem Firm Deweloperskich pod nazwą „Priorytety mieszkaniowe na pierwsze 100 dni rządu”. Tego samego dnia przedstawiono ten dokument na konferencji prasowej i omówiono podczas debaty z udziałem kilku posłów z prawdopodobnej nowej koalicji rządowej.

  Obowiązki zarządców nieruchomości zimą. Nie tylko odśnieżanie

  Jakie czynności należą do obowiązków zarządcy nieruchomości w czasie zimy?

  REKLAMA