REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wrzosy – uprawa w ogrodzie i na balkonie, odmiany

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Wrzosy – uprawa w ogrodzie i na balkonie, odmiany
Wrzosy – uprawa w ogrodzie i na balkonie, odmiany
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Jak uprawiać wrzosy w ogrodzie, na balkonie i tarasie, by cieszyć się ich urokliwymi kwiatami jesienią? Jaką glebę przygotować pod wrzosy? Czy wrzosy w doniczkach przetrwają zimę na balkonie lub tarasie? Czy wrzosy trzeba przycinać? 

Wrzos pospolity (Calluna vulgaris)

Roślinę, którą wszyscy nazywamy wrzosem, botanicy określają jako wrzos zwyczajny lub wrzos pospolity (Calluna vulgaris), który jest jedynym gatunkiem rodzaju wrzos (botaniczna rodzina: wrzosowate). Wrzosy rosną naturalnie niemal w całej Europie Środkowej i Północnej (oczywiście przede wszystkim w Szkocji, także w Irlandii, Walii, Norwegii), rzadziej na południu Starego Kontynentu – oczywiście także w Polsce (głównie w suchych lasach sosnowych lub brzozowych). Wrzosy można spotkać także w północnej części Stanów Zjednoczonych, Kanadzie, czy nawet w Nowej Zelandii.

REKLAMA

wrzos - Calluna vulgaris - w naturalnym środowisku

 

wrzos - calluna vulgaris - w naturalnym środowisku

Shutterstock

REKLAMA

Jest to roślina miododajna (miód wrzosowy jest jednym z najbardziej aromatycznych i najsmaczniejszych miodów) i lecznicza ale głównie jest uprawiana jako roślina ozdobna w ogrodach (w gruncie) i w skrzynkach i doniczkach na balkonach i tarasach.

Wszyscy chyba wiemy jak wygląda wrzos – jest to mała roślina (tzw. krzewinka) wieloletnia, która w sprzyjających warunkach może osiągnąć wysokość nawet powyżej 1 metra (zwykle nie przekracza połowy tej wysokości). Pędy są pokryte drobnymi, zimozielonymi listkami o długości do 3 mm.

Wrzosy rosną naturalnie w glebach mało żyznych, i mocno kwaśnych, zarówno suchych, piaszczystych, jak i wilgotnych. Ich korzenie rozrastają się zwykle płytko w glebie ale w toku rozwoju rośliny rosną głęboko (nawet do 1 metra w głąb gleby) w poszukiwaniu wody. Tam gdzie gleba jest wilgotna a poziom wód gruntowych wysoki – wrzosy korzenią się zwykle bardzo płytko. 

wrzos - Calluna vulgaris - bryła korzeniowa

 

wrzos - calluna vulgaris - bryła korzeniowa

Shutterstock

Kwiaty są drobne, dzwonkowate o różnych odcieniach fioletu, są też odmiany o kwiatach białych, purpurowych, rożowych i różowo-czerwonych. Kwitną z reguły od końca sierpnia do końca września, a niektóre odmiany także nawet do października. Bardzo słabo pachną.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W krajach takich jak Szkocja, Irlandia, Norwegia, gdzie wrzosy rosną licznie, rośliny te mają od wieków swoje ważne miejsce w kulturze. Były też tam wykorzystywane jako roślina lecznicza a także w różnych obrzędach ludowych. 

W krajach anglojęzycznych od końca XIX wieku nadawane jest popularne imię żeńskie Heather (oznaczające „wrzos).

Uprawa wrzosów w ogrodzie

REKLAMA

Jak już wspomniano wrzosy muszą mieć glebę kwaśną (pH od 3,5 do 5,5) w innej glebie zdecydowanie gorzej rosną. Nie musi to być gleba żyzna ale oczywiście nie zaszkodzi dać lepszej ziemi. Na pewno nie może to być też gleba podmokła – musi być drenaż, który odprowadza w głąb gleby nadmiar wody.

Jednym z najczęstszych powodów problemów w uprawie wrzosów jest zbyt mało kwaśna gleba. Warto wiedzieć, że gleba kwaśna z czasem obojętnieje – np. pod wpływem podlewania wodą z wodociągu, która zwykle ma wysoki odczyn pH. Najlepiej zatem podlewać wrzosy deszczówką.

Jeżeli pH gleby jest zbyt wysokie (czyli gleba jest zbyt zasadowa), trzeba je obniżyć. Można to zrobić dodając do gleby siarczan amonu, kwaśny torf lub siarkę granulowaną. Dobrym sposobem na stałe zakwaszanie gleby jest ściółkowanie jej korą z drzew iglastych (przekompostowaną) lub igliwiem z takich drzew.

Sadzonki wrzosów trzeba sadzić w docelowym miejscu w ogrodzie trochę  głębiej niż rosły w doniczkach w odstępach co najmniej 20 cm od siebie.

Uprawiane w gruncie we wszystkich rejonach Polski wrzosy są roślinami zupełnie mrozoodpornymi.

Warto utrzymywać odchwaszczoną glebę wokół wrzosów ale pamiętajmy, że mają płytko korzenie i trzeba pielić bardzo ostrożnie. Również z tego powodu warto ściółkować glebę pod tymi roślinami.

Wrzosy można przycinać na początku kwietnia. Robi się to zwykle aby odmłodzić krzewinkę i by pobudzona w ten sposób do tworzenia nowych pędów zagęszczała swój pokrój.

Wrzosy mogą być porażane przez różna choroby grzybowe, takie jak fytoftoroza, rizoktonioza, mączniak prawdziwy, antraknoza, szara pleśń. Zarażone tymi chorobami pędy wrzosów (poznamy je z reguły po zbrązowiałych listkach i pędach) należy wycinać i najlepiej spalić, rośliny opryskiwać środkami grzybobójczymi (np. miedzianem), podlewać nimi też podłoże w otoczeniu porażonych roślin. Zapobiegawczo zaleca się dodawać do gleby kompostowanej kory z drzew iglastych i igliwia i obsypywać nimi glebę pod wrzosami.

 

Wrzosy w doniczkach i skrzynkach na balkonach i tarasach

Oczywiście wrzosy można z powodzeniem uprawiać w doniczkach i skrzynkach na balkonach i tarasach. Ale żeby wrzosy przetrwały nam w takich pojemnikach więcej niż 1 miesiąc powinniśmy pamiętać o następujących zasadach:
- gleba musi być kwaśna i umiarkowanie żyzna,

- należy podlewać umiarkowanie (tylko gdy wierzchnia warstwa ziemi jest sucha) i zapewnić drenaż na spodzie doniczki (piasek, małe kamyczki lub żwirek), tak by woda mogła swobodnie przedostawać się w głąb a jej nadmiar mógł wydostawać się na podstawkę (w spodzie doniczki muszą być drożne dziurki),

- na zimę trzeba okryć doniczki (zwłaszcza te mniejsze) przed większym mrozem, tak by korzenie nie przemarzły albo po prostu posadzić na grządce w ogrodzie (i ew. wiosną z powrotem przesadzić do doniczek). Duże skrzynki tarasowe z reguły ochronią korzenie wrzosów przed mrozem – mniejsze doniczki warto osłonić z boku dość grubą warstwą agrowłókniny, styropianu, czy tektury. Dobrym sposobem na przezimowanie wrzosów w mniejszych doniczkach jest też umieszczenie ich razem w większej skrzynce i zasypanie przestrzeni między nimi ziemią lub drobną korą z drzew iglastych.

wrzos - Calluna vulgaris - w doniczkach

 

 

Shutterstock

wrzos - Calluna vulgaris - w skrzynce

 

 

Shutterstock

Odmiany wrzosów

Odmian uprawnych, ogrodowych (tzw. kultywarów) wrzosów jest ok. 300, choć w polskich sklepach znajdziemy ich co najwyżej kilkanaście – rzadziej kilkadziesiąt.  Odmiany wrzosów różnią się między sobą wielkością jaką osiągają krzewinki, barwą kwiatów i liści oraz terminami kwitnienia. Trudno wybrać te najlepsze, czy najbardziej odporne. Nie różnią się bowiem prawie wcale wymaganiami co do gleby stanowiska, czy innych zasad uprawy – można więc wybrać po prostu „po kolorze”. 

Wybrane odmiany o kwiatach białych

Alba Plena (kwitnie aż do października), 
Alba Praecox (kwitnie już od końca czerwca), 
Gold Haze (ma oryginalne żółte liście przez cały rok), 
Long White (jedna z najwyższych odmian wrzosów – kwitnie aż do października),
Hammondi, Alba Erecta.

wrzos - Calluna vulgaris - odmiana Alba plena

 

wrzos - calluna vulgaris - odmiana Alba plena

Shutterstock

wrzos - Calluna vulgaris - odmiana Long White

 

wrzos - calluna vulgaris - odmiana Long White

Shutterstock

Wybrane odmiany o jasnofioletowych lub jasnopurpurowych

Sunset (liście brązowo-żółte, zimą brązowo-czerwone),

Sillver Queen (liście ma srebrzysto-szare, odmiana wyjątkowo odporna na suszę),

Sillver Knight (srebrzysto-szare liście),

Aurea (złociste liście),

Cuprea (liście brązowo-żółte, zimą brązowo-czerwone),

Tenuis (rośnie nisko – do 20 cm - ale kwitnie od czerwca aż do końca października a nawet początku listopada).

wrzos - Calluna vulgaris - odmiana Beauty Ladies Champs

 

wrzos - calluna vulgaris - odmiana Beauty Ladies Champs

Shutterstock

wrzos - Calluna vulgaris - odmiana Marleen

 

wrzos - calluna vulgaris - odmiana Marleen

Shutterstock

Wybrane odmiany o kwiatach różowych

Ralph Purnell, Elsie Purnell, Peter Sparkes (te trzy odmiany mają długie pędy do 60 cm, które kwitnąc można ciąć do wazonu jak kwiaty cięte), 
County Wicklow (niska odmiana do 25 cm), 
C.W. Nix, Radnor, H.E. Beale.

wrzos - Calluna vulgaris - odmiana Beauty Ladies Red

 

wrzos - calluna vulgaris - odmiana Beauty Ladies Red

Shutterstock

Wybrane odmiany o kwiatach purpurowych

Alportii (duża odmiana, osiąga do 70 cm wysokości),

Goldworth Crimson (osiąga do 60 cm wysokości, kwitnie nawet do listopada),

Tib, Mullion, Carmen, Barnett Anley.

 

Opis odmian za publikacją RODODENDRONY WRZOSY WRZOŚCE autorstwa Mieczysława Czekalskiego i Tomasza Bojarczuka, wydaną przez Polski Związek Działkowców.

 

Właściwości lecznicze wrzosu

Apteka internetowa doz.pl podaje, że: 
"Wrzos jest rośliną leczniczą. Surowcem zielarski jest ziele (Herba Calunae) i kwiaty (Flos Callunae). Surowiec zawiera 7% garbników, flawonoidy (kwercytynę i mirycetynę), glikozyd fenolowy arbutynę, hydrochinon, olejki eteryczne, kwasy organiczne oraz sole mineralne z dużą zawartością krzemionki i potasu. 
Preparaty z kwiatu wrzosu hamują rozwój bakterii w przewodzie pokarmowym, dzięki zawartemu w nich hydrochinonowi, pobudzają wydzielanie soków trawiennych działają rozkurczowo i moczopędnie. Wykazują działanie przeciwzapalne, moczopędne, przeciwreumatyczne i uspokajające.

To samo źródło wskazuje na lecznicze właściwości wrzosów w zakresie chorób układu pokarmowego, kamicy nerkowej (ma działanie moczopędne), schorzeniach dróg moczowych, chorobach nerek a także (pomocniczo) w chorobach reumatycznych, chorobach wątroby i bezsenności, a także w chorobach układu ruchu (np. bóle stawowe, gościec) i problemach skórnych – ma dużą zawartość potasu i krzemu, które wspomagają regenerację ciała.

 

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To już pewne: ceny mieszkań mają być jawne. Jak nowe przepisy wpłyną na rynek nieruchomości

Rynek nieruchomości nie ma nic przeciwko jawności cen mieszkań, ale ustawa musi być dobrze przygotowana, apelują deweloperzy do legislatorów. Czy ta rewolucja cenowa zmieni coś zasadniczo na rynku nieruchomości?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

Bloki z wielkiej płyty: tak powstawały nowe mieszkania w drugiej połowie dwudziestego wieku w Polsce

Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej. Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

REKLAMA

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

REKLAMA

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

Co trzeba zrobić, aby usprawnić budowę mieszkań? [SONDA]

Które obszary prawa warto uprościć, by przyspieszyć budowę mieszkań? Jakie zmiany przepisów mogłyby pobudzić inwestycje w sektorze mieszkaniowym? Odpowiadają deweloperzy. Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA