REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zakaz palenia węglem w Warszawie i nie tylko. Czym można palić w piecu? Co zamiast węglowego kopciucha?

Zakaz palenia węglem w Warszawie i nie tylko. Czym można palić w piecu? Co zamiast węglowego kopciucha?
Zakaz palenia węglem w Warszawie i nie tylko. Czym można palić w piecu? Co zamiast węglowego kopciucha?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Zgodnie ze znowelizowaną uchwałą antysmogową od 1 października 2023 r. na terenie m.st. Warszawy obowiązuje zakaz palenia węglem. Dodatkowo wprowadzony został zakaz instalacji kotłów na węgiel w nowych domach, które będą podłączone do ogrzewania miejskiego. Za złamanie nowych przepisów grożą surowe kary oraz mandat w wysokości 5 tysięcy złotych. W jakie urządzenia grzewcze najlepiej inwestować w obliczu tych zmian? 

Nie tylko Warszawa zakazała palenia węglem

Głównym celem inicjatywy rządowej jest zwiększenie efektywności energetycznej budynków oraz zmniejszenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery. Warszawa nie jest pierwszym miastem, które wprowadza takie restrykcje. Ten sam zakaz obowiązuje w Krakowie od 4 lat. Według badań, dzięki likwidacji nieefektywnych kotłów starego typu znacznie poprawiła się jakość powietrza. Dobra informacja jest taka, że mieszkańcy stolicy wciąż mogą ubiegać się o dofinansowanie z Urzędu Miasta w wysokości 70% kosztów swojej inwestycji. 

REKLAMA

Co zamiast węglowego kopciucha? 

REKLAMA

Dodatkowo mieszkańcy, którzy zdecydują się na likwidację węglowego kopciucha, mogą również otrzymać środki na inne odnawialne źródła energii: kolektory słoneczne, instalacje fotowoltaiczne czy turbiny wiatrowe, współpracujące z nowym ekologicznym źródłem ogrzewania. 

Dofinansowanie z warszawskiego programu wsparcia pokrywa także wykonanie lub modernizację instalacji centralnego ogrzewania i instalacji ciepłej wody użytkowej. Program działa nielimitowanie aż do momentu zastąpienia wszystkich „kopciuchów”. Wyżej wspomniane dotacje można połączyć z programem „Czyste powietrze”. O dofinansowanie starać mogą się właściciele oraz współwłaściciele budynków jednorodzinnych.

 - Wybierając kocioł na pelet zwróćmy uwagę, aby nie posiadał on rusztu awaryjnego, przedpaleniska oraz możliwości ich zamontowania, jeżeli chcemy uzyskać pozytywne rozpatrzenie dotacji oraz palić ekologicznie - zaznacza dr Adam Nocoń, Prezes Izby Gospodarczej Urządzeń OZE. 

Dozwolone piece, kotły i kominki na biopaliwa stałe

Dopuszczone do użytku będą piece, kotły i kominki na biopaliwa stałe, ponieważ spełniają one wymogi dotyczące wysokości emisji oraz ekoprojektu. Powoli wprowadzają się one już na stałe do większości europejskich domów i uważane są za przyszłość energetyczną.

Dla mieszkańców stolicy to idealny moment na wymianę starego pieca na kocioł na biomasę

- To dobry wybór na ekologiczne i ekonomiczne ogrzanie domu w zimę – przyjmuje się, że w procesie spalania biomasy bilans CO2 jest zerowy, ponieważ tyle się go emituje do atmosfery, ile rośliny pobierają w procesie fotosyntezy. Kolejna wartość przemawiająca za stosowaniem biomasy to zmniejszona ilośc popiołów pozostająca po procesie spalania. Co więcej przy wymianie starego pieca na nowoczesny kocioł na pelet lub zrębke drzewną, przeróbka instalacji nie jest aż tak bolesna, jak przy montażu zupełnie nowej instalacji do pompy ciepła. Warto skontaktować się z lokalnym producentem, który dobierze odpowiednie urządzenie w zależności od kubatury domu oraz tego, w jakiej technologii jest on wykonany. Polskie firmy zapewniają dostęp do serwisu oraz części zamiennych, dlatego warto na nie zwrócić szczególną uwagę - mówi dr Nocoń.

Biomasa, czyli pozostałości tartaczne to jedno z najtańszych i najłatwiej dostępnych u nas paliw. W Polsce w ubiegłym roku wyprodukowano prawie dwa miliony tony peletu.

REKLAMA

W czwartek, 12 października odbędzie się spotkanie organizowane przez Samorząd Województwa Mazowieckiego, które ma dotyczyć aktualizacji programu ochrony powietrza dla całego województwa. Izba Gospodarcza Urządzeń OZE będzie w nim uczestniczyć chcąc przekonać do zmiany zapisów o braku możliwości korzystania z kotłów na biomasę w nowych budynkach, jeżeli istnieje techniczna możliwość podłączenia budynku do sieci ciepłowniczej.

 - Uważam, iż Beneficjenci nie powinni mieć jednostronnie narzucanych reguł z zewnątrz. Wybór źródła ciepła powinien być uzależniony od indywidualnych potrzeb i preferencji właściciela nieruchomości. Różnorodność źródeł ciepła może się przyczynić do bardziej zrównoważonego i elastycznego systemu energetycznego. Umożliwi to rozproszenie ryzyka związanego z jednym źródłem i poprawi bezpieczeństwo energetyczne – tłumaczu prezes IGU OZE. 

***

Izba Gospodarcza Urządzeń OZE zrzesza ponad 100 firm produkujących oraz dystrybuujących urządzenia wykorzystujące odnawialne źródła energii. Izba zajmuje się przygotowywaniem projektów i aktów prawnych w zakresie funkcjonowania polskiej branży OZE i ochrony środowiska, współpracuje z organami władzy i administracji państwowej, a także promuje polski przemysł, rzemiosło i usługi w na rynku krajowym oraz na arenie międzynarodowej. Jednym z głównych celów izby jest opiniowanie aktów prawnych dotyczących branży, monitorowanie procesu ich wdrażania i funkcjonowania oraz przedstawianie tych ocen wraz z ewentualnymi propozycjami zmian właściwym organom władzy publicznej. Władze izby dbają o kształtowanie, upowszechnianie oraz promowanie zasad uczciwości w działalności gospodarczej, w szczególności opracowywanie procedur kontrolnych dla urządzeń OZE.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Frankowicze znów triumfują. Co oznacza wyrok TSUE?

  Frankowicze znów mają powody do radości. TUSE w czwartek orzekł, że sądy krajowe mają obowiązek zbadać z urzędu, czy postanowienia umowy mają nieuczciwy charakter i, dokonawszy takiego badania, mają obowiązek wyłączyć stosowanie nieuczciwych warunków umownych tak, aby nie wywierały one skutków wobec konsumenta.

  Bezpieczny Kredyt 2% - czy w 2024 roku nadal będzie można skorzystać z dopłat do kredytu?

  Już od początku lipca 2023 r. osoby zainteresowane zakupem nieruchomości mogą być beneficjentami rządowego programu Bezpieczny Kredyt 2%. Kilka dni temu Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zwiększeniu środków na Bezpieczny Kredyt 2% o blisko 4,8 mld zł. To wstępne ustalenia, które muszą jeszcze przejść ścieżkę legislacyjną. Jeśli projekt zostanie zatwierdzony, w 2024 roku z programu będzie mogło skorzystać kolejne 35 tys. osób.

  Jaki metraż mają największe mieszkania deweloperskie i ile kosztują?

  Jak duże mieszkania można znaleźć u deweloperów? W których inwestycjach? Ile kosztują? Sprawdzamy!

  Frankowicze nie odpuszczają. Przyszły rok będzie podobny? [KOMENTARZ]

  Według najnowszych statystyk, od początku br. do końca trzeciego kwartału do sądów okręgowych w całym kraju wpłynęło o jedną trzecią więcej spraw frankowych niż rok wcześniej. Skala tak dużego wzrostu jest zrozumiała. Wielu kredytobiorców zachęciła do złożenia pozwu korzystna dla nich decyzja TSUE. Przekonujące były też zwycięskie batalie sądowe innych frankowiczów. Ponadto rosnąca świadomość prawna konsumentów i aktywne działania informacyjne różnych organizacji oraz kancelarii prawnych dały zapalniki do walki w sądach. Skutkiem tego niektóre z nich odnotowały nawet blisko 200-procentowe wzrosty liczby spraw frankowych. A to jeszcze nie koniec dodatnich wyników, choć kolejne skoki mogą być już nieco słabsze. Banki już powinny rozważać bardziej korzystne ugodowe rozwiązania konfliktów.

  REKLAMA

  Wody opadowe to nie problem tylko cenny zasób. Jak zagospodarować je w mieście?

  W obliczu zmian klimatycznych, również Europa staje się coraz bardziej narażona na anomalie pogodowe, takie jak długotrwałe okresy bez opadów lub nawalne deszcze. Te zjawiska wpływają na to jak projektowane są nowe budynki i infrastruktura, a także w jaki sposób modernizowane są istniejące obiekty. Jednym z kluczowych aspektów walki ze zmianami jest odpowiednie zagospodarowanie wód opadowych. Zamiast traktować je jako problem, pora spojrzeć na nie jako na cenny zasób, którego mądre wykorzystanie, uchroni nas przed zagrożeniami wynikającymi ze zmian klimatycznych.

  Dofinansowanie wymiany dachów z azbestu. Nabór wniosków od 15 grudnia 2023 r.

  Od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. będzie można ubiegać się o wsparcie na wymianę w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. Jest to drugi nabór wniosków o taką pomoc finansową realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

  Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne?

  Potrzeba termomodernizacji budynków jest faktem, a energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. Regulacje unijne mają w tym swój duży udział. Jaki jest planowany koszt termomodernizacji w Europie, i kto za to zapłaci? 

  Dłużej niż w Belgii, ale krócej niż na Słowacji. Ile pracujemy na zakup mieszkania?

  Ośmiokrotność rocznych zarobków brutto - tyle musi poświęcić przeciętny Kowalski, by kupić własne lokum. Według raportu Deloitte wynik ten plasuje nas pośrodku europejskiej stawki. Ile na mieszkanie pracuje się w innych krajach? Jakie są tam ceny nieruchomości?

  REKLAMA

  Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

  Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

  Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

  Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

  REKLAMA