REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zakaz palenia węglem w Warszawie i nie tylko. Czym można palić w piecu? Co zamiast węglowego kopciucha?

Zakaz palenia węglem w Warszawie i nie tylko. Czym można palić w piecu? Co zamiast węglowego kopciucha?
Zakaz palenia węglem w Warszawie i nie tylko. Czym można palić w piecu? Co zamiast węglowego kopciucha?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Zgodnie ze znowelizowaną uchwałą antysmogową od 1 października 2023 r. na terenie m.st. Warszawy obowiązuje zakaz palenia węglem. Dodatkowo wprowadzony został zakaz instalacji kotłów na węgiel w nowych domach, które będą podłączone do ogrzewania miejskiego. Za złamanie nowych przepisów grożą surowe kary oraz mandat w wysokości 5 tysięcy złotych. W jakie urządzenia grzewcze najlepiej inwestować w obliczu tych zmian? 

Nie tylko Warszawa zakazała palenia węglem

Głównym celem inicjatywy rządowej jest zwiększenie efektywności energetycznej budynków oraz zmniejszenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery. Warszawa nie jest pierwszym miastem, które wprowadza takie restrykcje. Ten sam zakaz obowiązuje w Krakowie od 4 lat. Według badań, dzięki likwidacji nieefektywnych kotłów starego typu znacznie poprawiła się jakość powietrza. Dobra informacja jest taka, że mieszkańcy stolicy wciąż mogą ubiegać się o dofinansowanie z Urzędu Miasta w wysokości 70% kosztów swojej inwestycji. 

REKLAMA

Co zamiast węglowego kopciucha? 

REKLAMA

Dodatkowo mieszkańcy, którzy zdecydują się na likwidację węglowego kopciucha, mogą również otrzymać środki na inne odnawialne źródła energii: kolektory słoneczne, instalacje fotowoltaiczne czy turbiny wiatrowe, współpracujące z nowym ekologicznym źródłem ogrzewania. 

Dofinansowanie z warszawskiego programu wsparcia pokrywa także wykonanie lub modernizację instalacji centralnego ogrzewania i instalacji ciepłej wody użytkowej. Program działa nielimitowanie aż do momentu zastąpienia wszystkich „kopciuchów”. Wyżej wspomniane dotacje można połączyć z programem „Czyste powietrze”. O dofinansowanie starać mogą się właściciele oraz współwłaściciele budynków jednorodzinnych.

 - Wybierając kocioł na pelet zwróćmy uwagę, aby nie posiadał on rusztu awaryjnego, przedpaleniska oraz możliwości ich zamontowania, jeżeli chcemy uzyskać pozytywne rozpatrzenie dotacji oraz palić ekologicznie - zaznacza dr Adam Nocoń, Prezes Izby Gospodarczej Urządzeń OZE. 

Dozwolone piece, kotły i kominki na biopaliwa stałe

Dopuszczone do użytku będą piece, kotły i kominki na biopaliwa stałe, ponieważ spełniają one wymogi dotyczące wysokości emisji oraz ekoprojektu. Powoli wprowadzają się one już na stałe do większości europejskich domów i uważane są za przyszłość energetyczną.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dla mieszkańców stolicy to idealny moment na wymianę starego pieca na kocioł na biomasę

- To dobry wybór na ekologiczne i ekonomiczne ogrzanie domu w zimę – przyjmuje się, że w procesie spalania biomasy bilans CO2 jest zerowy, ponieważ tyle się go emituje do atmosfery, ile rośliny pobierają w procesie fotosyntezy. Kolejna wartość przemawiająca za stosowaniem biomasy to zmniejszona ilośc popiołów pozostająca po procesie spalania. Co więcej przy wymianie starego pieca na nowoczesny kocioł na pelet lub zrębke drzewną, przeróbka instalacji nie jest aż tak bolesna, jak przy montażu zupełnie nowej instalacji do pompy ciepła. Warto skontaktować się z lokalnym producentem, który dobierze odpowiednie urządzenie w zależności od kubatury domu oraz tego, w jakiej technologii jest on wykonany. Polskie firmy zapewniają dostęp do serwisu oraz części zamiennych, dlatego warto na nie zwrócić szczególną uwagę - mówi dr Nocoń.

Biomasa, czyli pozostałości tartaczne to jedno z najtańszych i najłatwiej dostępnych u nas paliw. W Polsce w ubiegłym roku wyprodukowano prawie dwa miliony tony peletu.

REKLAMA

W czwartek, 12 października odbędzie się spotkanie organizowane przez Samorząd Województwa Mazowieckiego, które ma dotyczyć aktualizacji programu ochrony powietrza dla całego województwa. Izba Gospodarcza Urządzeń OZE będzie w nim uczestniczyć chcąc przekonać do zmiany zapisów o braku możliwości korzystania z kotłów na biomasę w nowych budynkach, jeżeli istnieje techniczna możliwość podłączenia budynku do sieci ciepłowniczej.

 - Uważam, iż Beneficjenci nie powinni mieć jednostronnie narzucanych reguł z zewnątrz. Wybór źródła ciepła powinien być uzależniony od indywidualnych potrzeb i preferencji właściciela nieruchomości. Różnorodność źródeł ciepła może się przyczynić do bardziej zrównoważonego i elastycznego systemu energetycznego. Umożliwi to rozproszenie ryzyka związanego z jednym źródłem i poprawi bezpieczeństwo energetyczne – tłumaczu prezes IGU OZE. 

***

Izba Gospodarcza Urządzeń OZE zrzesza ponad 100 firm produkujących oraz dystrybuujących urządzenia wykorzystujące odnawialne źródła energii. Izba zajmuje się przygotowywaniem projektów i aktów prawnych w zakresie funkcjonowania polskiej branży OZE i ochrony środowiska, współpracuje z organami władzy i administracji państwowej, a także promuje polski przemysł, rzemiosło i usługi w na rynku krajowym oraz na arenie międzynarodowej. Jednym z głównych celów izby jest opiniowanie aktów prawnych dotyczących branży, monitorowanie procesu ich wdrażania i funkcjonowania oraz przedstawianie tych ocen wraz z ewentualnymi propozycjami zmian właściwym organom władzy publicznej. Władze izby dbają o kształtowanie, upowszechnianie oraz promowanie zasad uczciwości w działalności gospodarczej, w szczególności opracowywanie procedur kontrolnych dla urządzeń OZE.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

REKLAMA

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

REKLAMA

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

REKLAMA