REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pompa ciepła i kocioł na pellet z biomasy zamiast pieca gazowego? Nowa polityka energetyczna UE w Polsce

Pompa ciepła i kocioł na pellet z biomasy zamiast pieca gazowego? Nowa polityka energetyczna UE w Polsce
Pompa ciepła i kocioł na pellet z biomasy zamiast pieca gazowego? Nowa polityka energetyczna UE w Polsce
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W całej Unii Europejskiej od 2028 roku wszystkie nowe budynki muszą być zero emisyjne, a już od roku 2026 przykład mają dać budynki użyteczności publicznej. Państwa członkowskie zobowiązały się również, że w ciągu 7 lat ograniczą emisję gazów cieplarnianych o co najmniej 55 proc. w stosunku do poziomów z 1990 roku. Planowane jest też stopniowe wycofywanie rozwiązań grzewczych na paliwa kopalne do 2035 roku. Czy Polska jest gotowa na te zmiany i w jakim stopniu wykorzystywana będzie energia odnawialna w nowej polityce naszego rządu?

Przez ostatnie dekady polska polityka energetyczna była budowana w oparciu o zewnętrzne dostawy gazu oraz własne zasoby węgla. Aktualnie rząd mówi o zmianie i chce iść w kierunku wykorzystania energii jądrowej. Co jednak z odnawialnymi źródłami energii, których mamy pod dostatkiem? - Posiadamy odpowiednią i dość zaawansowaną technologią, ponieważ nie brakuje nam rodzimych producentów kołów na biomasę, pomp ciepła czy paneli fotowoltaicznych, czyli mamy know-how. Na dodatek dysponujemy zasobami, które możemy wykorzystywać w ciepłownictwie – aktualnie nasz kraj jest jednym z wiodących producentów pelletu w całej Unii Europejskiej. Czemu tego nie wykorzystujemy? – pyta prezes Izby Gospodarczej Urządzeń OZE, dr Adam Nocoń.

REKLAMA

REKLAMA

Idzie nowe: biomasa podstawą polskiego ciepłownictwa?

Komisja Europejska i Parlament Europejski chcą zakazu montowania kotłów na węgiel, gaz ziemny i olej opałowy. W związku z tym mówi się o wprowadzeniu następnego podatku od ogrzewania gazem i węglem w kolejnych latach, a w konsekwencji całkowitego odejścia od paliw kopalnych. Wobec planowanych zmian udział alternatywnych źródeł energii ma znacznie wzrosnąć. 
Biomasa jest traktowana w UE jako paliwo zeroemisyjne. W dodatku pozwala unikać dodatkowych kosztów, które trzeba ponieść przy paliwach kopalnych. Powinniśmy wykorzystywać polskie zasoby, ponieważ jest to nasze naturalne bogactwo dające możliwość budowania stabilnej energetyki państwa – mówił podczas konferencji w Arłamowie Sekretarz stanu Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Edward Siarka. 

W związku z trwającą wojną w Ukrainie i niepokojami na terenie Rosji koszt energii wzrósł w ostatnim czasie nawet o 45%, dlatego każdy kraj UE wkłada dużo wysiłku w pozyskiwaniu tańszych źródeł energii. Kluczowe jest wykorzystanie własnych zasobów i technologii. - Musimy mieć stabilne i polskie OZE, dlatego jestem zwolennikiem biomasy – przekonywał Minister Siarka i zauważył, że mając tak silną gospodarkę leśną, zamiast sami z niej korzystać wywozimy nasze naturalne bogactwo do Austrii czy Niemiec. 

Pompa ciepła i kocioł na pellet z biomasy

Eksperci twierdzą, że idąc za przykładem krajów skandynawskich najlepiej mieć dwa źródła ciepła, np. pompę ciepła oraz kocioł na biomasę. W Polsce jednym z najpopularniejszych urządzeń OZE jest kocioł na pellet, których dotąd zamontowano około 400 000. 

- Nasz kraj produkuje rocznie 1.800.000 ton peletu, co może zastąpić gaz, węgiel i olej w gospodarstwach domowych, dlatego nie dziwi mnie duże zainteresowanie tymi urządzeniami. Na dodatek przy dzisiejszym rozwoju technologii i stosowania odpowiednich filtrów emisja pyłu do atmosfery jest tak niska, że możemy tu mówić w zasadzie o zerowej emisyjności. Mamy zatem ekologiczne i niedrogie zasoby oraz gotowe rozwiązania na wyciągnięcie ręki. Dlaczego w takim razie polska gospodarka urządzeń OZE przeżywa kryzys – nie może zrozumieć dr Nocoń z IGU OZE. W koszyku energetycznym UE zaproponowano podwyższenie wiążącego celu w zakresie udziału OZE do 42,5 %. Być może to zmobilizuje polski rząd do szerszego korzystania z rodzimych zasobów naturalnych i rozwiązań opracowanych przez polskie firmy.

--- 

REKLAMA

Źródło: Izba Gospodarcza Urządzeń OZE zrzesza ponad 100 firm produkujących oraz dystrybuujących urządzenia wykorzystujące odnawialne źródła energii. Izba zajmuje się przygotowywaniem projektów i aktów prawnych w zakresie funkcjonowania polskiej branży OZE i ochrony środowiska, współpracuje z organami władzy i administracji państwowej, a także promuje polski przemysł, rzemiosło i usługi w na rynku krajowym oraz na arenie międzynarodowej. J

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Biomasa 

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Polacy kupują na potęgę nieruchomości w Hiszpanii. W 2026 r. padł historyczny rekord

W I kwartale 2026 roku Polacy kupili 1126 nieruchomości w Hiszpanii - to najlepszy wynik dla tego okresu w historii. Polska uplasowała się na 8. miejscu wśród zagranicznych kupujących w całej Hiszpanii. Za zdecydowaną większością transakcji stoi jedno miejsce: prowincja Malaga i Costa del Sol.

Jerzyki to ptaki na komary, muchy, meszki. Jak zwabić je do ogrodu?

Jerzyki to ptaki na komary, muchy, meszki. Niestety jest ich coraz mniej w przestrzeni miejskiej, ale są sposoby na pomaganie tym małym ptaszkom. Jak zwabić je do ogrodu i cieszyć się mniejszą liczbą uporczywych owadów?

Masz to w piwnicy? Grozi za to nawet 5000 zł grzywny. Służby ostrzegają

Wielu Polaków traktuje swoje piwnice jak darmowe magazyny na zbędne graty, nie zdając sobie sprawy, że łamie rygorystyczne przepisy przeciwpożarowe. Straż pożarna oraz zarządcy spółdzielni mieszkaniowych przypominają, że za trzymanie niektórych przedmiotów w komórkach lokatorskich grożą surowe konsekwencje. Mandat na miejscu to dopiero początek – jeśli sprawa stworzenia zagrożenia trafi do sądu, grzywna może wynieść nawet 5000 złotych.

Za co klient najbardziej ceni agenta nieruchomości? Okazuje się, że nie oczekuje taniego pośrednika

Za co klient najbardziej ceni agenta nieruchomości? Okazuje się, że nie oczekuje taniego pośrednika czyi niskiej prowizji. Większego znaczenia nie mają też działania marketingowe (zdjęcia, ogłoszenia). Największą wartość klienci dostrzegają w działaniach wykonywanych już po uruchomieniu sprzedaży.

REKLAMA

Nowy podatek od mieszkań uświadomi bogatych inwestorów. Koniec omijania przepisów w Polsce

Temat podatku katastralnego w Polsce właśnie wszedł w decydującą fazę. Komisja Europejska wydała nowe zalecenia dla Polski, krytykując nasz obecny system jako głęboko niesprawiedliwy i napędzający spekulację. W tym samym czasie do Sejmu trafiła właśnie nowa, poprawiona wersja projektu ustawy autorstwa Nowej Lewicy. Autorzy załatali w niej luki, które miały pozwolić bogatym inwestorom na unikanie opłat.

Naukowcy znaleźli banalny sposób na kleszcze. Liczba pajęczaków spada nawet o 99 procent

Prosty i tani materiał, który większość z nas kojarzy z ogrodów, może stać się najpotężniejszą bronią w walce z plagą kleszczy. Naukowcy z University of Ottawa odkryli, że wysypanie wzdłuż leśnych ścieżek pasa zwykłych drewnianych zrębków dramatycznie ogranicza kontakt z pajęczakami – w niektórych przypadkach nawet o 99 procent. Jak to możliwe?

Mniej sprzedaży mieszkań w Polsce. Dwa wyjątki na mapie

Po marcowym ożywieniu popytu kolejne miesiące przyniosły osłabienie sprzedaży nowych mieszkań w większości największych miast Polski, a prognozy zakładające wzrost rynku w 2026 r. sprawdzają się na razie w Warszawie i Trójmieście – wynika z raportu portalu RynekPierwotny.

Rośnie liczba mieszkań na wynajem, a jedno miasto idzie pod prąd

Z analizy GetHome.pl wynika, że w maju liczba mieszkań na wynajem wzrosła o 13 proc. rok do roku. Jednocześnie w większości dużych miast czynsze nie zmieniły się istotnie lub nieznacznie spadły w ujęciu miesięcznym.

REKLAMA

Wakacje na wsi wracają do łask, ale czy to się opłaca? Ile podatku trzeba zapłacić, żeby zarabiać?

Rosnące ceny sprawiły, że wypoczynek na wsi wrócił do łask. Z jakimi kosztami trzeba się liczyć podejmując decyzję o wynajmie pokoi turystom? Warto zwrócić uwagę m.in. na podatek od nieruchomości, bo ten znacząca wzrasta dla nieruchomości związanych z działalności gospodarczą.

Najdroższy adres w Polsce - Złota 44 w Warszawie. Ile kosztuje tutaj m2? Rekordowe ceny w największych miastach [Lista]

Najdroższy adres w Polsce to ul. Złota 44 w Warszawie Śródmieście. Ile kosztuje tutaj m2? Podajemy po trzy lokalizacje z najwyższymi cenami w największych miastach: Warszawa, Kraków, Gdańsk, Poznań, Wrocław, Łódź. Ile trzeba zapłacić na metr?

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

REKLAMA