REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kogo stać na więcej niż jedno mieszkanie? Okazuje się, że całkiem sporą grupę ludzi

mieszkanie
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Rynek sprzedaży nieruchomości przeżywa właśnie boom. Jednak to nie przyszli mieszkańcy są w większości kupujących. Za prawie połową nabywanych mieszkań kryje się cel inwestycyjny. Jakie mieszkania są najbardziej poszukiwane? 

Na rynku nieruchomości coraz więcej inwestorów

Wejście w życie programu Bezpieczny Kredyt 2% znacząco wzmogło zainteresowanie rynkiem mieszkaniowych. W raporcie Barometr Metrohouse i Credipass Indeks Popytu w miesiącach poprzedzających wejście w życie programu osiągnął niespotykany od dłuższego czasu odczyt – ponad 100 pkt., co w praktyce oznacza, że po okresie stagnacji potencjalni nabywcy znów stali się bardzo aktywni. Beneficjenci programu muszą jednak rywalizować o najbardziej popularne segmenty mieszkań z nabywcami, którzy kupują lokale w celach inwestycyjnych. Tacy nabywcy stanowią istotny fragment rynku, bo jak pokazują statystyki Metrohouse, zakupy inwestycyjne odpowiadają obecnie za 45 proc. wszystkich transakcji na rynku.

REKLAMA

Okres

Odsetek zakupów inwestycyjnych

I kw. 202238%
II kw. 202241%
III kw. 202245%
IV kw. 202248%
I kw. 202344%
II kw. 202345%

Dane własne Metrohouse

Mieszkania pożądane przez inwestorów  

Praktyka pośredników pokazuje, że najczęstszymi lokalami poszukiwanymi przez inwestorów są niewielkie mieszkania dwupokojowe, które mogą stać się następnie idealnym produktem na wynajem. Statystyki uwidaczniają jednak nieco inne podejście do zakupów inwestycyjnych. Z transakcji pośredników Metrohouse wynika, że średni metraż mieszkań nabywanych przez zadeklarowanych inwestorów znacznie przekracza 40 m kw. Największe lokale nabywane są we Wrocławiu (56 m kw.), podczas gdy w Krakowie i Łodzi średnia nie przekracza 50 m kw. Jak widać z zestawienia, prawie w każdym z miast prawidłowością jest wyraźnie niższa od średniej dla danej lokalizacji cena za m kw. To tylko potwierdza fakt, że na rynku wtórnym inwestorzy poszukują lokali często o niższym standardzie lub do remontu, które po doinwestowaniu mogą zyskać wyższą od przeciętnej rentowność. Zapewne, aby zintensyfikować zyski z nieruchomości, pewna grupa inwestorów dokonuje wyboru największych metraży – powyżej 70 m kw. Takie transakcje wśród tej grupy nabywców stanowią 8 proc. obrotu. 

                             Cała PolskaWarszawaKrakówŁódźGdańskWrocław
Średnia cena transakcyjna 378 000552 000497 000 277 000 541 000 461 000 
Średni metraż 485148485356
Cena za m kw. 787510824103545771102088232
Miesięczna rata kredytu2099 3060 2754 153529992555
Minimalne zarobki netto604074006950515073206680

Obliczenia własne Metrohouse i Credipass

Kredyt pod inwestycję

Przyjęło się, że inwestorzy na rynku nieruchomości to w przeważającej części klienci gotówkowi. Jednak postanowiliśmy się przyjrzeć parametrom, jakie musiałby spełniać potencjalny kredytobiorca, który chciałby kupić takie mieszkanie za pieniądze pożyczone z banku. Na celownik wzięliśmy gospodarstwo domowe, w którym dwie osoby po 30-stym roku życia posiadają umowy o pracę na czas nieokreślony. Jest to standardowy kredyt mieszkaniowy (bez dopłat w ramach Bezpiecznego Kredytu 2%) wyliczony w oparciu o oprocentowanie na poziomie 6,8 proc. (pierwsze 60 miesięcy), a kredyt udzielony jest na 25 lat. Wkład własny wynosi 20 proc. ceny mieszkania. – W sytuacji, w której inwestor chciałby sfinansować zakup nieruchomości kredytem hipotecznym, musi liczyć się z comiesięczną ratą kredytu minimum na poziomie około 1,5 tys. zł (Łódź). W Warszawie i Gdańsku rata ta wyniesie już około 3 tys. zł.  – komentuje Marek Jackiewicz, ekspert finansowy sieci Credipass. Dobrą informacją jest to, że rośnie zdolność kredytowa klientów. W Warszawie, aby kupić mieszkanie w najpopularniejszym segmencie dla inwestorów zakładając, że zakupu dokonuje para minimalne zarobki muszą wynosić 7,4 tys. zł na rękę miesięcznie. W Krakowie i Wrocławiu wystarczą zarobki na poziomie ok. 7 tys. zł. – dodaje Marek Jackiewicz.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kto najchętniej inwestuje w mieszkania

Największą grupę inwestorów stanowią osoby między 40. a 50. rokiem życia – dane Metrohouse pokazują, że to 37% proc. wszystkich nabywców mieszkań w tym segmencie klientów. Co ciekawe, w mieszkania inwestują też osoby z pokolenia silver. Co 10. zakup lokalu pod inwestycję dokonywany jest przez klienta powyżej 60. roku życia. Chociaż mogłoby się wydawać, że inwestycje dotyczą największych miast w Polsce, to zakupy inwestycyjne wcale nie są domeną metropolii. Dla wielu inwestorów ceny w Gdańsku, Warszawie czy Krakowie osiągnęły już pułapy, które powodują potrzebę znalezienia niszy na innych lokalnych rynkach, które mogą charakteryzować się nawet wyższą rentownością niż największe polskie miasta.

Wiek 

Odsetek zakupów inwestycyjnych

20-306%
30-4028%
40-5037%
50-6019%
60+10%

Dane własne Metrohouse

Dokładna charakterystyka grupy inwestorów nie jest łatwym zadaniem, ponieważ nawet gdy korzystają oni z usług agencji nieruchomości, nie zawsze ujawniają swoje prawdziwe intencje co do zakupu mieszkania. Wobec powyższych można domniemywać, że poza zidentyfikowaną grupą 45% osób nabywających lokale w celach inwestycyjnych, istnieje jeszcze pewna pula osób, które nie deklarują wprost celu zakupu. 

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe obowiązki właścicieli miejsc garażowych 2024 i 2025 r. Znamy szczegóły projektu ustawy o podatkach lokalnych

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej. 

Mieszkalnictwo wspomagane wymaga regulacji prawnych obecnie jest finansowane w ramach programów, a każdy program można zamknąć

Rada do spraw Społecznych przy Prezydencie RP dyskutowała 17 czerwca 2024 r. z konwentem dyrektorów Regionalnych Ośrodków Polityki Społecznej o Centrach Usług Społecznych i mieszkalnictwie wspomaganym dla osób z niepełnosprawnościami.

Zmiana dyrektywy w sprawie odpadów, założenia przeciwdziałania zjawisku greenwashingu i monitorowania gleb

Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało, że w posiedzeniu Rady do spraw Środowiska (ENVI), które odbyło się 17 czerwca 2024 r. w Luksemburgu debatowano nad rewizją dyrektywy w sprawie odpadów, przeciwdziałaniem zjawisku greenwashingu i monitorowaniem gleb. W posiedzeniu uczestniczyli Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska i Wiceminister Mikołaj Dorożała.

Nowa definicja „budowli” i „budynku” dla celów podatkowych i regulacja opodatkowania garaży wielostanowiskowych

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej, który wprowadza zmianę definicji „budowli” i „budynku” dla celów podatkowych oraz ujednolica opodatkowanie garaży wielostanowiskowych.

REKLAMA

Podwyżki cen prądu i gazu od lipca 2024 r. Czy zostaną w całości przerzucone na najemców? Różnice między najmem okazjonalnym, instytucjonalnym i zwykłym

Spodziewane od połowy 2024 roku podwyżki cen prądu i gazu ziemnego to temat, o którym ostatnio coraz głośniej. Skutków finansowych tych podwyżek obawiają się nie tylko właściciele lokali oraz domów. Obawy -zresztą całkiem słuszne - mają również najemcy zamieszkujący np. lokale wynajmowane od gmin, TBS-ów i osób prywatnych. Warto wyjaśnić, czy podwyżki cen prądu i gazu mogą zostać „przerzucone” bez żadnych ograniczeń na lokatora. Odpowiedź na to pytanie może być przykra dla wielu najemców. 

W Polsce efektywność energetyczna w 2022 r. wzrosła o 0,9% w porównaniu z 2021 r.

Główny Urząd Statystyczny poinformował, że w 2022 r. efektywność energetyczna w Polsce wzrosła o 0,9% w porównaniu z 2021 r. W latach 2012–2022 roczne skumulowane tempo wzrostu efektywności energetycznej wyniosło 0,9%. Energochłonność pierwotna PKB obniżała się w tym okresie średnio o 2,6% rocznie, a energochłonność finalna PKB o 2,4%. Najszybsze tempo poprawy efektywności energetycznej odnotowano w przemyśle o 1,9%.

W maju 2024 r. ceny materiałów budowlanych spadły o 2% rok do roku, ale wzrosły o 0,6% miesiąc do miesiąca

Grupa PSB Handel S.A. poinformowała, że w maju 2024 r. w porównaniu do maja 2023 r. średnia dynamika cen materiałów budowlanych wyniosła minus 2%. W kanale hurtowym spadek cen stanowił 1,1%, a w detalicznym minus 2,6%. Porównując maj 2024 r. do kwietnia 2024 r., ceny wzrosły średnio o 0,6%. Analizując dane za okres styczeń-maj 2024 r. do roku 2023, ich dynamika utrzymuje się na poziomie minus 2,9%.

Ministrowie środowiska państw UE zatwierdzili w Brukseli porozumienie w sprawie unijnego prawa o odbudowie zasobów przyrody

Ministrowie państw członkowskich UE odpowiedzialni za środowisko zatwierdzili 17 czerwca 2024 r. w Brukseli porozumienie w sprawie unijnych przepisów o odbudowie zasobów przyrodniczych. Zgodnie z tymi przepisami do 2030 r. Unia musi odtworzyć co najmniej 30% swoich siedlisk przyrodniczych, a do 2050 r. 90% swoich ekosystemów. Krytycy tych przepisów twierdzą, że będą one niekorzystne dla rolników.

REKLAMA

Z budynków pochodzi 40% globalnej emisji gazów cieplarnianych generowanej przez ludzi

Według raportu Siemens Polska, 40% globalnej emisji gazów cieplarnianych generowanej w wyniku działalności ludzi pochodzi z budynków. Budynki komercyjne i użyteczności publicznej są bardziej energochłonne niż nieruchomości mieszkalne.

Nowy zakres zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie szczegółowego zakresu zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej, które zastąpi obecnie obowiązujące rozporządzenie Ministra Energii w sprawie szczegółowego zakresu zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej.

REKLAMA