REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Portal Cen Mieszkań czy uproszczenie procedur budowlanych – na zapowiedziach się skończyło

Budowy domów jednorodzinnych
Inne

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Rozwoju i Technologii składało w tym roku wiele deklaracji dotyczących zmian w obszarze mieszkalnictwa. Eksperci portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl sprawdzili, które z nich nie doczekały się realizacji.

Zwykle przed wyborami rządzący aktywizują się na polu legislacyjnym. Obiecują wtedy wiele rzeczy, ale nie ze wszystkich tych obietnic udaje im się wywiązać – mówi Marek Wielgo, ekspert RynekPierwotny.pl i GetHome.pl 

REKLAMA

Portal Cen Mieszkań nie prędko, jeśli w ogóle 

REKLAMA

Przykładem jest zapowiedź utworzenia dostępnego dla wszystkich Portalu Cen Mieszkań. Minister Rozwoju i Technologii Waldemar Buda zapewniał na początku lipca, że jest on „kolejnym elementem działań uzdrawiających rynek mieszkaniowy”. Chodzi o to, żeby każda osoba zainteresowana kupnem mieszania lub domu miała dostęp do danych statystycznych o cenach transakcyjnych zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Miałoby to ułatwić takim osobom podejmowanie decyzji zakupowych oraz chronić je przed „działaniami spekulacyjnymi”. 

Problem w tym, że rząd wniósł do Sejmu projekt ustawy, gdy praktycznie nie było już szans na jej uchwalenie. Ostatecznie nie nadano mu nawet numeru druku sejmowego. A przypomnijmy, że zgodnie z zasadą dyskontynuacji wraz z zakończeniem kadencji Sejmu, kończą się prace nad niemal wszystkimi znajdującymi się w izbie projektami ustaw. Ten pomysł z pewnością nie zalicza się do wyjątków w tym względzie, czyli takich z którymi z automatu zajmie się kolejny Sejm.

Bez kolejnego kroku w deregulacji Prawa budowlanego

REKLAMA

Niespełniona została także obietnica objęcia uproszczonymi procedurami budowlanymi wszystkich domów jednorodzinnych, a pamiętajmy, że ta kwestia jest oczkiem w głowie ministra Budy. Poświęcił jej w tym roku kilka konferencji prasowych. To z jego inicjatywy od stycznia 2022 r. działa program „Dom bez formalności”, który polega na objęciu uproszczonymi procedurami budowy domów jednorodzinnych o powierzchni zabudowy do 70 m kw. Taka inwestycja – realizowana wyłącznie na własne potrzeby – nie wymaga pozwolenia, ustanowienia kierownika budowy oraz prowadzenia dziennika. Mało tego, inwestorzy mogą skorzystać z darmowego projektu takiego domu (na stronie Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego są do wyboru 72 projekty). 

Pod koniec marca tego roku minister Buda ogłosił kolejny etap upraszczania procedur budowlanych. W czerwcu rząd skierował do Sejmu projekt stosownej nowelizacji Prawa budowlanego. W mediach najgłośniej było o poprawkach, które zakładają objęcie uproszczonymi procedurami – pod pewnymi warunkami – wszystkich domów jednorodzinnych budowanych na własne potrzeby, bez względu na powierzchnię zabudowy. Co prawda, utrzymany zostałby obowiązek ustanowienia kierownika budowy i prowadzenia dziennika, jednak organ administracji architektoniczno-budowlanej utraciłby możliwość wnoszenia sprzeciwu do jej zgłoszenia. Dzięki temu inwestor mógłby rozpocząć budowę domu z chwilą doręczeniu takiego dokumentu i zawiadomieniu Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego o terminie rozpoczęcia robót budowlanych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Korzystnych dla inwestorów zmian miałoby być więcej, ale nie wszystkie spodobały się posłom z sejmowej komisji infrastruktury. Zarekomendowała ona Sejmowi odrzucenie projektu. W tej sytuacji rząd postanowił „przemycić” poprawki w Prawie budowlanym dotyczące domów jednorodzinnych do projektu nowelizacji ustawy o… zasadach udzielania przez Skarb Państwa gwarancji za zobowiązania Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego. I faktycznie 17 sierpnia Sejm tę ustawę uchwalił, ale z kolei Senat ją zawetował. A ponieważ stało się to we wrześniu, a więc po ostatnim posiedzeniu Sejmu tej kadencji, ustawa trafiła do kosza.

Na otarcie łez inwestorom pozostanie zatem możliwość skorzystania z darmowych projektów domów o powierzchni zabudowy większej niż 70 m kw. (120, 150 i 180 m kw.), które mają pojawić się w październiku na stronie internetowej Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. Dodajmy, że ułatwienia w rządowym programie „Dom bez formalności” nie zahamowały spadku aktywności inwestorów w budownictwie jednorodzinnym. Na podstawie wydanych w pierwszej połowie 2023 r. pozwoleń i zgłoszeń na budowę będzie mogło powstać ok. 43,3 tys. domów jednorodzinnych. Rok wcześniej pozwolenia i zgłoszenia obejmowały blisko 64,2 tys. takich domów. Ich liczba spadła więc aż o 33%! Ponadto, inwestorzy wciąż nie palą się do budowania domów na zgłoszenie, czyli bez pozwolenia na budowę. Od  2015 r. można skorzystać z takiej możliwości bez względu na powierzchnię domu. W pierwszej połowie 2023 r. Główny Urząd Nadzoru Budowlanego odnotował tylko ok. 1,2 tys. takich zgłoszeń i przeszło 42 tys. domów, które powstaną w oparciu o pozwolenie na budowę.

Budowy domów jednorodzinnych

Budowy domów jednorodzinnych

 

Inne

Autor: Marek Wielgo, ekspert portalu GetHome.pl

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wykończenie mieszkania pod klucz. Ile trzeba zapłacić?

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz? Czy klienci często decydują się na taką formę? Którzy deweloperzy mają kompleksowe wykończenie w swojej ofercie?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni? Kto na tym straci? Kto zyska? Co z wynajmem długoterminowym? Czy ograniczenie najmu krótkoterminowego wpłynie na ceny mieszkań w dużych miastach? Wynajem krótkoterminowy mieszkań cieszy się dużym powodzeniem szczególnie w dużych miastach i w miejscowościach turystycznych

3 rzeczy które powinieneś wiedzieć, zanim podpiszesz umowę na pośrednictwo w sprzedaży swojej nieruchomości

Często decyzja o zakupie lub sprzedaży nieruchomości jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu. Rynek się zmienia i coraz więcej osób postanawia ten projekt oddać w ręce profesjonalistów, chociaż do Stanów Zjednoczonych i Kanady, gdzie prawie 100% transakcji odbywa się za pośrednictwem agencji nieruchomości, jest nam jeszcze daleko.

Wyższy podatek od nieruchomości w 2025 roku: jak wpłynie na koszt prowadzenia działalności gospodarczej i zmiany czynszu na rynku najmu

Od 1 stycznia 2025 roku w Polsce wzrasta podatek od nieruchomości, co wpłynie na budżety zarówno właścicieli prywatnych, jak i przedsiębiorców posiadających nieruchomości komercyjne. Jakie konsekwencje dla rynku może mieć wprowadzenie nowych stawek podatkowych oraz podpowiada, jak właściciele mogą przygotować się na nadchodzące zmiany.

REKLAMA

Tanieją mieszkania na rynku wtórnym. Sprzedający obniżają ceny bo inaczej nie ma chętnych na kupno

Osoby sprzedające, aby skusić kupującego, coraz częściej dostosowują ceny w ogłoszeniach do słabnącego popytu i rosnącej liczby ofert. Najbardziej widoczne jest to przy mniejszych mieszkaniach. Niektórzy zrozumieli, że jeśli chcą sprzedać mieszkanie, muszą urealnić ceny ofertowe.

Najem 2025: o ile wzrosną czynsze dla najemców, co ze wzrostem opłat mieszkaniowych

Podwyżki czynszów wynikające z umów długoterminowego najmu nie będą wysokie. Gorzej z opłatami za media i innymi mieszkaniowymi. Już w 2024 roku rosły one bardzo dynamicznie – średnio od 7,1 procent za ogrzewanie po 11,2 procent za wodę.

Jak nowelizacja ustawy o planowaniu przestrzennym wpłynie na budowę mieszkań?

Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym ma istotny wpływ na realizację inwestycji mieszkaniowych. W okresie przejściowym, trwającym do końca 2025 roku, wprowadzone zostaną zmiany w systemie planowania, uchwalaniu miejscowych planów zagospodarowania oraz wydawaniu decyzji o warunkach zabudowy. Jak te zmiany wpłyną na działalność firm deweloperskich i czy ułatwią realizację nowych inwestycji?

Remont w 2025 r.: Jak segregować odpady budowlane? [PRZYKŁADY]

Remont w 2025 r.: Jak segregować odpady budowlane? Z początkiem 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów budowlanych. Na kim ciąży odpowiedzialność za segregację odpadów budowlanych?

REKLAMA

Najem 2025:będzie drożej, ale bez dużych wzrostów. Mocno wzrosną opłaty za ogrzewanie, wodę, śmieci i inne opłaty eksploatacyjne

Wysoka inflacja nie pozwala spać spokojnie także wynajmującym mieszkania. Poza wzrostem proponowanych cen najmu w nowych umowach, także najemcy korzystający z lokali mocą obowiązujących już umów mogą spodziewać się akcji ze strony wynajmujących w postaci podwyżki czynszu.

Wynajem nieruchomości: Jak zacząć inwestować mimo wysokich barier wejścia?

Wynajem nieruchomości to dla wielu osób atrakcyjna forma inwestowania i ochrony kapitału przed inflacją. Jednak wysokie ceny mieszkań i złożone procedury odstraszają początkujących inwestorów. Jak pokonać przeszkody i skutecznie wejść na rynek wynajmu, nawet przy ograniczonym kapitale?

REKLAMA