REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Portal Cen Mieszkań czy uproszczenie procedur budowlanych – na zapowiedziach się skończyło

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Budowy domów jednorodzinnych
Inne

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Rozwoju i Technologii składało w tym roku wiele deklaracji dotyczących zmian w obszarze mieszkalnictwa. Eksperci portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl sprawdzili, które z nich nie doczekały się realizacji.

Zwykle przed wyborami rządzący aktywizują się na polu legislacyjnym. Obiecują wtedy wiele rzeczy, ale nie ze wszystkich tych obietnic udaje im się wywiązać – mówi Marek Wielgo, ekspert RynekPierwotny.pl i GetHome.pl 

REKLAMA

Portal Cen Mieszkań nie prędko, jeśli w ogóle 

REKLAMA

Przykładem jest zapowiedź utworzenia dostępnego dla wszystkich Portalu Cen Mieszkań. Minister Rozwoju i Technologii Waldemar Buda zapewniał na początku lipca, że jest on „kolejnym elementem działań uzdrawiających rynek mieszkaniowy”. Chodzi o to, żeby każda osoba zainteresowana kupnem mieszania lub domu miała dostęp do danych statystycznych o cenach transakcyjnych zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Miałoby to ułatwić takim osobom podejmowanie decyzji zakupowych oraz chronić je przed „działaniami spekulacyjnymi”. 

Problem w tym, że rząd wniósł do Sejmu projekt ustawy, gdy praktycznie nie było już szans na jej uchwalenie. Ostatecznie nie nadano mu nawet numeru druku sejmowego. A przypomnijmy, że zgodnie z zasadą dyskontynuacji wraz z zakończeniem kadencji Sejmu, kończą się prace nad niemal wszystkimi znajdującymi się w izbie projektami ustaw. Ten pomysł z pewnością nie zalicza się do wyjątków w tym względzie, czyli takich z którymi z automatu zajmie się kolejny Sejm.

Bez kolejnego kroku w deregulacji Prawa budowlanego

REKLAMA

Niespełniona została także obietnica objęcia uproszczonymi procedurami budowlanymi wszystkich domów jednorodzinnych, a pamiętajmy, że ta kwestia jest oczkiem w głowie ministra Budy. Poświęcił jej w tym roku kilka konferencji prasowych. To z jego inicjatywy od stycznia 2022 r. działa program „Dom bez formalności”, który polega na objęciu uproszczonymi procedurami budowy domów jednorodzinnych o powierzchni zabudowy do 70 m kw. Taka inwestycja – realizowana wyłącznie na własne potrzeby – nie wymaga pozwolenia, ustanowienia kierownika budowy oraz prowadzenia dziennika. Mało tego, inwestorzy mogą skorzystać z darmowego projektu takiego domu (na stronie Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego są do wyboru 72 projekty). 

Pod koniec marca tego roku minister Buda ogłosił kolejny etap upraszczania procedur budowlanych. W czerwcu rząd skierował do Sejmu projekt stosownej nowelizacji Prawa budowlanego. W mediach najgłośniej było o poprawkach, które zakładają objęcie uproszczonymi procedurami – pod pewnymi warunkami – wszystkich domów jednorodzinnych budowanych na własne potrzeby, bez względu na powierzchnię zabudowy. Co prawda, utrzymany zostałby obowiązek ustanowienia kierownika budowy i prowadzenia dziennika, jednak organ administracji architektoniczno-budowlanej utraciłby możliwość wnoszenia sprzeciwu do jej zgłoszenia. Dzięki temu inwestor mógłby rozpocząć budowę domu z chwilą doręczeniu takiego dokumentu i zawiadomieniu Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego o terminie rozpoczęcia robót budowlanych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Korzystnych dla inwestorów zmian miałoby być więcej, ale nie wszystkie spodobały się posłom z sejmowej komisji infrastruktury. Zarekomendowała ona Sejmowi odrzucenie projektu. W tej sytuacji rząd postanowił „przemycić” poprawki w Prawie budowlanym dotyczące domów jednorodzinnych do projektu nowelizacji ustawy o… zasadach udzielania przez Skarb Państwa gwarancji za zobowiązania Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego. I faktycznie 17 sierpnia Sejm tę ustawę uchwalił, ale z kolei Senat ją zawetował. A ponieważ stało się to we wrześniu, a więc po ostatnim posiedzeniu Sejmu tej kadencji, ustawa trafiła do kosza.

Na otarcie łez inwestorom pozostanie zatem możliwość skorzystania z darmowych projektów domów o powierzchni zabudowy większej niż 70 m kw. (120, 150 i 180 m kw.), które mają pojawić się w październiku na stronie internetowej Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. Dodajmy, że ułatwienia w rządowym programie „Dom bez formalności” nie zahamowały spadku aktywności inwestorów w budownictwie jednorodzinnym. Na podstawie wydanych w pierwszej połowie 2023 r. pozwoleń i zgłoszeń na budowę będzie mogło powstać ok. 43,3 tys. domów jednorodzinnych. Rok wcześniej pozwolenia i zgłoszenia obejmowały blisko 64,2 tys. takich domów. Ich liczba spadła więc aż o 33%! Ponadto, inwestorzy wciąż nie palą się do budowania domów na zgłoszenie, czyli bez pozwolenia na budowę. Od  2015 r. można skorzystać z takiej możliwości bez względu na powierzchnię domu. W pierwszej połowie 2023 r. Główny Urząd Nadzoru Budowlanego odnotował tylko ok. 1,2 tys. takich zgłoszeń i przeszło 42 tys. domów, które powstaną w oparciu o pozwolenie na budowę.

Budowy domów jednorodzinnych

 

Inne

Autor: Marek Wielgo, ekspert portalu GetHome.pl

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

REKLAMA

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

REKLAMA

Za jaką maksymalną kwotę nabywcy poszukują teraz mieszkań?

Do jakiej kwoty poszukuje mieszkań większość kupujących? Przy jakim progu kończy się zdolność kredytowa? Jakie mieszkania można nabyć w tej cenie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Zmiany dla prosumentów: opłaty za recykling paneli fotowoltaicznych

Polska wprowadza opłaty za utylizację paneli fotowoltaicznych. Właściciele starszych instalacji fotowoltaicznych będą pokrywać koszty recyklingu zużytych paneli. Zmiana prawa ma na celu przesunięcie ciężaru odpowiedzialności z producentów na użytkowników w obliczu rosnącej ilości odpadów z OZE.

REKLAMA