REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Obowiązek wymiany starych pieców-kopciuchów. Będą krótsze terminy? Grzywny do 5000 zł

Obowiązek wymiany starych pieców-kopciuchów. Będą krótsze terminy? Grzywny do 5000 zł
Obowiązek wymiany starych pieców-kopciuchów. Będą krótsze terminy? Grzywny do 5000 zł
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W ostatnich tygodniach sejmiki wojewódzkie kilku województw przeprowadzały konsultacje społeczne w ramach aktualizacji Programów Ochrony Powietrza, których celem było przyśpieszenie wymiany tak zwanych „kopciuchów”, czyli pieców na węgiel starego typu. Działania te mają na celu poprawę jakości powietrza i redukcję emisji zanieczyszczeń z przestarzałych urządzeń grzewczych zainstalowanych w budynkach w całej Polsce.

Uchwały antysmogowe w województwach. Obowiązek wymiany kopciucha pod groźbą grzywny

W ramach wojewódzkich programów ochrony powietrza i uchwał antysmogowych właściciele domów i mieszkań mają obowiązek wymienić swoje systemy grzewcze na bardziej efektywne, przyjazne środowisku i zdrowiu. W poszczególnych województwach obowiązują różne terminy wymiany pozaklasowych kotłów, np. mieszkańcy województwa mazowieckiego i łódzkiego mają czas pozbyć się kopciucha do dnia 1 stycznia 2024 roku. Należy pamiętać o tym, że uchwała antysmogowa jest obowiązującym aktem prawa miejscowego, a za jej nieprzestrzeganie grozi grzywna nawet do 5 000 zł.

REKLAMA

Problemy w województwie śląskim

- Niestety sprawozdania Departamentu Kontroli Jakości Rynku przy Izbie Gospodarczej Urządzeń OZE wskazują, że obowiązku tego w województwie śląskim nie dotrzymała ponad połowa osób. Mieszkańcy tego regionu mieli czas na wymianę kopciuchów do 1 stycznia 2022 roku, ale z uwagi na brak intensywnej kampanii informacyjnej zachęcającej do wymiany „kopciuchów”, jak i brak ukierunkowania beneficjenta pod względem wyboru urządzenia grzewczego, odzew na nowe przepisy był niewystarczający – mówi dr Adam Nocoń prezes Izby Gospodarczej Urządzeń OZE.

uchwała antysmogowa województwo śląskie

 

 

Źródło zewnętrzne

Co zamiast starego pieca?

REKLAMA

W ramach Programów Ochrony Powietrza przestarzałe urządzenie grzewcze możemy zastąpić kotłem kondensacyjnym na gaz, który jest traktowany jako paliwo przejściowe, zaliczane do paliw kopalnych lub wymienić je od razu na urządzenia wykorzystujące odnawialne źródła energii: pompę ciepła czy kocioł na pelet.

- Wybierając pompę ciepła pamiętajmy, że zawsze należy sprawdzić, czy producent ma wymagane certyfikaty, jak długo działa na rynku, czy daje gwarancję i zapewnia serwis oraz części zamienne. Jeżeli tego nie zrobimy może okazać się, że nasze rachunki za ogrzewanie nie tylko się nie zmniejszą, lecz nawet wzrosną kilkukrotnie. Jeżeli zdecydują się Państwo na zakup kotła na pelet bądź zgazowanie drewna, to wybrany zostanie produkt, który jako jedyny w programach rządowych musi posiadać certyfikat wydany przez akredytowane laboratorium potwierdzające parametry deklarowane przez producenta. Dlatego dobrym wyborem jest zakup polskiego kotła na pelet czy zgazowanie drewna, gdyż kupujemy sprawdzony produkt, który podczas zimy w sposób ekologiczny i ekonomiczny ogrzeje nasz dom. Nie musimy się martwić o zapewnienie w przyszłości dostępu do fabrycznego serwisu i do części zamiennych, bo ponad 90% urządzeń na rynku krajowym pochodzi od polskich producentów. Zauważalny w ostatnich miesiącach spadek cen peletu pozwoli ograniczyć koszty ogrzewania w sezonie zimowym. Zachęcam do zakupu peletu certyfikowanego u lokalnych producentów - przekonuje dr Adam Nocoń, prezes Izby Gospodarczej Urządzeń OZE.

Będą kontrole w domach

Władze województw już zapowiedziały kontrole domów wynikające z konieczności dotrzymania obowiązującego terminu wymiany „kopciuchów”. Jednocześnie apelują do mieszkańców o podjęcie pilnych działań dotyczących wymiany nieefektywnego źródła ogrzewania. Informację dotyczące terminów jak i kar zawarte są na stronach wojewódzkich urzędów marszałkowskich.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Źródło: Izba Gospodarcza Urządzeń OZE 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe mieszkania – jak się sprzedają?

Po ożywieniu na rynku kredytowym pojawiają się pytania, czy wpłynie ono na wzrost sprzedaży mieszkań. Deweloperzy obserwują większe zainteresowanie zakupem lokali, mimo braku preferencyjnych kredytów i rządowego wsparcia. Czy aktywność klientów rzeczywiście rośnie w ostatnich tygodniach?

Co mają wspólnego pośrednik nieruchomości i consierge?

W dzisiejszym świecie nieruchomości to nie tylko sprzedaż i wynajem – to także kompleksowa obsługa klienta, doradztwo i pomoc na wielu etapach transakcji oraz codziennego życia w nowym miejscu. To właśnie na tym polu przecinają się ścieżki pośrednika nieruchomości i concierge’a. Choć każda z tych profesji pełni odmienną rolę, ich wspólnym celem jest zapewnienie klientom najwyższego komfortu oraz wsparcia, które wykracza poza typowe obowiązki zawodowe.

Planujesz zakup mieszkania? Cena to nie wszystko. Sprawdź, ile kosztuje eksploatacja

W wydatkach mieszkaniowych istotną składową jest opłata, która w spółdzielniach mieszkaniowych nazywana jest eksploatacyjną, a we wspólnotach mieszkaniowych – zaliczką na koszty zarządu nieruchomością wspólną. Portal GetHome.pl sprawdził, gdzie taka opłata może być niższa. 

Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? [Wskazówki]

Warto negocjować cenę mieszkania z rynku wtórnego. Często cena ofertowa jest elementem strategii marketingowej. To cena transakcyjna odzwierciedla faktyczną wartość nieruchomości. Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? Oto wskazówki, o ile właściciele obniżają ceny mieszkań.

REKLAMA

Jaka powinna być minimalna temperatura na klatce schodowej bloku oraz w innych częściach wspólnych?

Rosnące koszty ciepła zachęcają do oszczędzania (np. kosztem temperatury na klatce schodowej bloku). Przepisy sugerują, że nie należy jednak przesadzać. 

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary. Od 28 kwietnia 2023 r. zmieniły się przepisy dotyczące świadectwa energetycznego. Prawie wszyscy właściciele nieruchomości powinni posiadać ten dokument. Są jednak wyjątki.

Promocje mieszkaniowe pod koniec roku - na co mogą liczyć klienci? [SONDA]

Koniec roku to czas gorących promocji – nie tylko na świąteczne prezenty, ale także na... mieszkania! Deweloperzy kuszą rabatami, bonusami i elastycznymi warunkami, przekonując, że to idealny moment na zakup M. Czy rzeczywiście warto podjąć taką decyzję teraz? Portal RynekPierwotny.pl sprawdził, jakie oferty specjalne przygotowano w tym roku i co mogą zyskać kupujący.

Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

REKLAMA

Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

REKLAMA