REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bezpieczny Kredyt 2 proc. Ile mieszkań deweloperskich obejmuje?

Dompress
kredyt hipoteczny
Ile mieszkań deweloperskich obejmuje Bezpieczny Kredyt 2 proc.?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Jaką ofertą mieszkań, kwalifikujących się do programu Bezpieczny Kredyt 2 proc. dysponują deweloperzy? W których inwestycjach są dostępne? Do jakiej kwoty najczęściej poszukiwane są lokale, finansowane preferencyjnym kredytem? Czy firmy planują budowę nowych projektów z mieszkaniami objętymi programem?
rozwiń >

Bezpieczny Kredyt 2 proc. Analiza oferty mieszkaniowej w ramach programu

W ostatnim czasie dużo mówi się o programie rządowym Bezpieczny Kredyt 2 proc., mającym na celu wsparcie młodych ludzi w zakupie pierwszego mieszkania. Program ten umożliwia finansowanie zakupu nieruchomości na preferencyjnych warunkach, a co ważne, jego kryteria spełnia spora część ofert deweloperów. Przeanalizujmy więc, jakie mieszkania są dostępne dla potencjalnych beneficjentów tego programu i jakie są trendy w tej dziedzinie.

REKLAMA

Angelika Kliś, członek zarządu Atal

Obecnie kryteria programu spełnia około 3000 mieszkań na wszystkich rynkach regionalnych, na których działamy. Jest to więc bardzo duża oferta, odpowiadająca na aktualne zapotrzebowanie rynkowe. Wśród nowych realizacji będą także te, które zainteresują potencjalnych beneficjentów rządowego programu dopłat, przeważnie w pułapie cenowym około 550-600 tys. zł.

Tomasz Kaleta, dyrektor Departamentu Sprzedaży, Develia S.A. 

Na kredyt z rządowym wsparciem można kupić 60 proc. z naszej oferty, co przekłada się na około 1200 lokali. Lokale spełniające wymagania programu oferowane są praktycznie we wszystkich realizowanych przez nas projektach. 

REKLAMA

Najwięcej mieszkań w cenie do 800 tys. złotych znajdziemy w miastach, gdzie średnia cena metra kwadratowego jest niższa. W Poznaniu, który na tle innych miast pozostaje relatywnie tańszą lokalizacją, dużo lokali kwalifikujących się do Bezpiecznego Kredytu 2 proc. jest dostępnych w ofercie osiedla Malta Point, które wraz z całym polskim portfolio zakupiliśmy od francuskiej grupy deweloperskiej Nexity.

Jeśli chodzi o Wrocław, mieszkania takie znajdziemy w inwestycjach Orawska Vita na Ołtaszynie oraz Cynamonowa Vita na Lipie Piotrowskiej. W przypadku Gdańska będą to Osiedle Latarników na Letnicy, Ujeścisko Vita (Ujeścisko) oraz Południe Vita (Orunia Górna). Z kolei w Warszawie najwięcej mieszkań, które obejmuje rządowe dofinansowanie można znaleźć w inwestycji Toruńska Vita na Targówku. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zuzanna Należyta, dyrektor ds. handlowych w Eco Classic 

W naszej warszawskiej inwestycji w chwili wprowadzenia do sprzedaży około 50 proc. mieszkań kwalifikowało się do programu Bezpieczny Kredyt 2 proc. Oczywiście w tej chwili ta dostępność jest już znacznie mniejsza, ale głównie ze względu na ogólny wzrost zainteresowania zakupem mieszkań. W momencie wprowadzenia programu jedynie 10 proc. klientów rezerwujących mieszkania deklarowało korzystanie z programu Bezpieczny Kredyt 2 proc.

Małgorzata Ostrowska, dyrektorka Pionu Marketingu i Sprzedaży w J.W. Construction

REKLAMA

Na tę chwilę mamy około 450 mieszkań kwalifikujących się do programu Bezpieczny Kredyt 2 proc. Są one dostępne w naszych inwestycjach w całej Polsce. Jeśli chodzi o Warszawę, to można je kupić w naszych najnowszych projektach, realizowanych w drewnianej technologii szkieletowej: Naturalnie Aluzyjna i ECOBerensona, a także w osiedlu Stacja Centrum w Pruszkowie. Mamy też pulę mieszkań objętych preferencyjnym kredytem w Osiedlu Kościuszki w Chorzowie, inwestycji Nad Odrą w Szczecinie, a także na Osiedlu Horizon w Gdańsku. 

W październiku pula wspomnianych mieszkań powiększy się o kolejnych 160 lokali, dostępnych w kolejnej inwestycji z prefabrykatów z drewna - Apartamenty na Wzgórzu w podkrakowskiej Zawadzie. Mówimy tu, zarówno o mieszkaniach w stanie deweloperskim, ale także tych w podwyższonym standardzie, wykończonych pod klucz i gotowych do wprowadzenia. 

Andrzej Gutowski, wiceprezes, dyrektor sprzedaży Ronson Development

Baza mieszkań w naszej ofercie kwalifikujących się do programu Bezpieczny Kredyt 2 proc. oscyluje w granicach 200-300 jednostek. Są one dostępne w każdej z realizowanych inwestycji. Nie tworzymy specjalnej puli dedykowanej programowi, a nasze statystyki pokazują, że największym zainteresowaniem ze strony klientów cieszą sią mieszkania w cenie całkowitej do 500-600 tys. zł.

Michał Witkowski, dyrektor ds. sprzedaży Lokum Deweloper

W ramach naszej oferty posiadamy około 300 lokali spełniających kryteria programu kredyt 2 proc. dla singli oraz blisko 450 mieszkań dla rodzin. Są one dostępne, zarówno na naszych wrocławskich, jak i krakowskich osiedlach. Staramy się tak przygotowywać ofertę, aby była atrakcyjna dla jak najszerszego grona odbiorców, zawsze dostosowana do grupy docelowej klientów danej lokalizacji i ich potrzeb, nie do wytycznych rządowego programu. Osoby kredytujące zakup poszukują mieszkań, których ceny sięgają maksymalnego limitu kwotowego w ramach tej formy finansowania. Wyjątkiem są kupujący mieszkanie na start, którzy dostosowują możliwości zakupowe do posiadanego budżetu. 

Joanna Chojecka, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu na Warszawę i Wrocław w Grupie Robyg

Notujemy duże zainteresowanie klientów mieszkaniami, które spełniają wytyczne rządowego programu Bezpieczny Kredyt. Mamy w ofercie ponad 800 mieszkań spełniających wymogi tego programu. Pula ta bardzo szybko się wyczerpuje. Wielkość i cena mieszkań jest najczęściej dostosowana do wymogów programu. 

Piotr Ludwiński, dyrektor ds. Sprzedaży i Obsługi Klientów w Archicom 

Dzięki konsekwencji we wprowadzaniu do sprzedaży zróżnicowanych mieszkań, w większości naszych inwestycji znajdują się dziś lokale uprawniające do ubiegania się o Bezpieczny Kredyt 2%. Aktualnie w ofercie mamy kilkaset takich mieszkań. Nadrzędnym priorytetem w kształtowaniu naszej oferty jest bowiem jej dywersyfikacja. Pozwala nam ona odpowiadać na potrzeby szerokiego spektrum potencjalnych nabywców, a także budować uniwersalne i ponadczasowe portoflio, niezależnie od bieżących trendów czy uwarunkowań rynkowych. Beneficjenci programu, którzy kwalifikują się do uzyskania preferencyjnego finansowania, stanowią wyłącznie jedną z wielu grup naszych klientów. 

Janusz Miller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Home Invest 

Najwięcej mieszkań kwalifikujących się do programu Bezpieczny Kredyt 2 proc. dostępnych jest w inwestycji Warszawski Świt na Bródnie w Warszawie. Obecnie przygotowujemy nowe etapy tego projektu oraz planujemy nowe inwestycje w innych lokalizacjach w Warszawie. Chcemy sprostać oczekiwaniom większej grupy kredytobiorców, zarówno tych, którzy spełniają wymagania programu, jak również tych, którzy chcą skorzystać ze standardowej oferty banków. Najczęściej poszukiwane lokale przez osoby kredytujące zakup mają wartość do 800 tys. zł. 

Mariola Żak, dyrektor sprzedaży i marketingu w Aurec Home

Rynek mieszkaniowy zdominował rządowy program Bezpieczny Kredyt 2 proc., którego celem jest wsparcie młodych osób w zakupie własnego M.  Prawie 60 proc. sprzedanych lokali z ekologicznego osiedla Miasteczko Jutrzenki jest zakupionych z rządowym dofinansowaniem. Klienci najczęściej pytają o kompaktowe dwójki i trójki, spełniające kryteria programu, czyli lokale w cenach mieszczących się w przedziale 500 tys. - 800 tys. zł. Obecnie sprzedajemy lokale z nowopowstałej – Dzielnicy Lawendy, nowej części osiedla Miasteczko Jutrzenki zlokalizowanego na warszawskich Włochach. W ręce lokatorów oddajemy 3 budynki mieszkalne, w których znajduje się 100 nowoczesnych i ustawnych mieszkań.

Dorota Gdaniec, specjalista ds. Sprzedaży Gruntów w Alter Investment S.A.

W  ofercie posiadamy grunty z projektami budynków wielorodzinnych w atrakcyjnych lokalizacjach w Gdańsku, obejmujące lokale mieszkalne o metrażach od 25 mkw. Zakup takich i nieco większych, bardzo poszukiwanych, mieszkań może być finansowany Bezpiecznym Kredytem 2 proc. Taki kredyt może być łączony z rządowym programem Mieszkanie bez Wkładu Własnego i w takim przypadku istotne jest, by cena mieszkania nie przekroczyła dopuszczalnych w ustawie kwot.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co lepsze: mieszkanie lokatorskie w spółdzielni, czy w TBS? Koszty, czynsze, prawa lokatorów, różnice i podobieństwa

Czym są mieszkania lokatorskie w spółdzielniach, a czym TBS? Czy te podmioty funkcjonują w taki sam sposób? Bardzo często obie struktury są ze sobą mylone, błędnie interpretowane oraz określane mianem “wytworu PRL”. W artykule obalamy mity i przedstawiamy ich aktualny status. 

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wyhamowała, czy można liczyć na spadek cen. Nie, bo deweloperzy natychmiast zmniejszyli podaż

W drugim kwartale 2024 roku skurczył się popyt na nowe mieszkania, na co deweloperzy zareagowali zmniejszeniem ich podaży. Mimo to mieszkań w ich ofercie przybyło. Tyle, że coraz droższych. A jak jest ze sprzedażą nowych mieszkań?

Taylor Swift w Warszawie 1-3 sierpnia 2024 r. 200% wzrost cen noclegów już teraz. Co będzie za niecałe 3 tygodnie?

Wpływ trasy koncertowej Taylor Swift na amerykański rynek najmu krótkoterminowego szacuje się na dodatkowy przychód w wysokości 27,3 miliona dolarów. Ta niezwykle dziś popularna na całym świecie piosenkarka zaśpiewa w dniach 1-3 sierpnia na 3 koncertach na PGE Narodowym. Właściciele apartamentów już teraz zacierają ręce na myśl o zyskach wyższych o 200% w porównaniu do standardowych okresów. Jak wygląda najem krótkoterminowy w Warszawie między 1 a 3 sierpnia?

Jak zabezpieczyć dom i urządzenia przed burzą i piorunami? Wyjęcie wtyczki z gniazdka to nie wszystko

Kulminacja sezonu burzowego w Polsce przypada na miesiące letnie. Od czerwca do sierpnia 2023 roku Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) zaobserwował ponad 460 burz na wybranych stacjach w całym kraju. Wyładowania atmosferyczne stanowią poważne zagrożenie nie tylko dla zdrowia i życia ludzi, mogą spowodować również uszkodzenia sprzętu, instalacji elektrycznych, a nawet prowadzić do pożarów. Jak wskazuje ekspert firmy Eaton, skuteczna ochrona budynku przed uderzeniem pioruna to więcej niż tylko wyjęcie wtyczki z gniazdka.

Kawalerka do 2 tysięcy złotych, takich mieszkań w tej chwili pilnie poszukują studenci

Studenci już zaczęli szukać mieszkań, nie oglądając się na sporą wciąż odległość czasową od początku kolejnego roku akademickiego. Najbardziej pożądane są kawalerki do 2 tysięcy złotych lub pokoje w cenie 600-700 złotych.

REKLAMA

Gdzie latem są szanse na nowe mieszkania w promocji?

Czy wakacyjne promocje na mieszkania to jeszcze standard? Czy deweloperzy oferują letnie bonusy? Jakich rabatów można się spodziewać? 

W których polskich kurortach deweloperzy budują mieszkania?

Deweloperzy ostatnio chętnie budują nad morzem, w górach czy na Mazurach. Polacy inwestujący w nieruchomości chętnie wybierają takie właśnie apartamenty. Świadczą o tym statystyki budowlane Głównego Urzędu Statystycznego. Z analizy ekspertów portalu RynekPierwotny.pl wynika, że ogromny wzrost pozwoleń na budowę mieszkań i rozpoczynanych inwestycji deweloperskich widoczny jest zwłaszcza nad morzem. 

REKLAMA