Świetna wiadomość dla mieszkańców bloków i budynków wielorodzinnych: podatek od garażu i miejsca postojowego będzie 10 razy niższy niż obecnie
REKLAMA
REKLAMA
Obecnie miejsca postojowe i garaże przypisane do mieszkania kupowanego od dewelopera zazwyczaj opodatkowane są różnymi stawkami podatku od nieruchomości. Maksymalna stawka dla mieszkania wynosi w 2023 r 1,00 zł za metr kwadratowy, a garażu lub miejsca postojowego 9,71 zł od metra kwadratowego gdyż traktowane są one jako obiekty niemieszkalne.
REKLAMA
Trybunał orzekł, iż zaskarżone przepisy UPOL są niezgodne z Konstytucją, w szczególności z zasadą szczególnej określoności regulacji daninowych w zakresie, w jakim uzależniają stawki podatki nieruchomości od garażu od faktu, czy jest on wyodrębniony w osobnej księdze wieczystej.
Trybunał Konstytucyjny: garaż to element mieszkania
REKLAMA
– Jak wskazano w ustnych motywach wyroku, TK uznał za nierówne i niesprawiedliwe nałożenie ponad 10-krotnie wyższego podatku na podatników, których garaże posiadają wyodrębnioną księgę wieczystą. Garaż to immanentny element mieszkania. Skoro w przypadku obu garaży ich przeznaczenie jest identyczne, to powinny być opodatkowane tak samo – komentuje dr Adam Kałążny, ekspert Zespołu ds. podatku od nieruchomości Deloitte.
Trybunał odroczył utratę mocy prawnej zaskarżonych przepisów UPOL do 1 stycznia 2025 r. powołując się na interes publiczny, w szczególności związany z trudną sytuacją finansową gmin.
Będzie nowa ustawa o podatku od nieruchomości?
– Trzeba podkreślić, że jest to kolejne zadanie, które TK wyznaczył ustawodawcy w zakresie reformy podatku od nieruchomości. W poprzednim wyroku z 4 lipca 2023 r. nakazano wprowadzenie nowych definicji budynku i budowli. W wyroku z 18 października nakazano natomiast wprowadzenie nowych przepisów regulujących stawki podatku od nieruchomości. Oznacza to, że od 2025 roku będziemy mieli w Polsce nowy podatek od nieruchomości, którego wiele najważniejszych elementów będzie musiało ulec zmianie – dodaje ekspert Deloitte.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.