Kredyt a utrata pracy - mądry Polak przed szkodą czy po szkodzie?
REKLAMA
REKLAMA
- "Pogódź się” z tą sytuacją i zacznij planować
- Budżet awaryjny i zdrowy styl życia
- Wsparcie socjalne i pomysł na nowe źródło dochodu
- Zdolność kredytowa i przyszłość finansowa
- Ubezpieczenie przede wszystkim
"Pogódź się” z tą sytuacją i zacznij planować
Gdy stracisz pracę, pierwszym krokiem jest zaakceptowanie sytuacji w jakiej się znalazłeś. Nie jesteś sam, ponieważ utrata zatrudnienia jest częścią życia zawodowego każdego z nas – czasem sami podejmujemy decyzję o odejściu, ale zdarzyć się może również, że to my zostaniemy zwolnieni. Choć to trudne wiedz, że jest to najlepszy moment na zrobienie kroku w tył i przeanalizowanie swojej sytuacji finansowej:
REKLAMA
- Sporządź listę wydatków: Zaczynając od rachunków i kredytów, a kończąc na codziennych wydatkach na jedzenie czy rozrywkę. To pomoże Ci zrozumieć, gdzie możesz zaoszczędzić.
- Skontaktuj się z kredytodawcą: Nie bój się dzwonić do swojego banku. Wiele instytucji finansowych oferuje opcje odroczenia spłat lub zmniejszenia rat w przypadku utraty pracy. To może dać Ci chociaż chwilowy oddech finansowy.
Budżet awaryjny i zdrowy styl życia
Teraz czas na stworzenie budżetu awaryjnego. To narzędzie, dzięki któremu będziesz kontrolować wydatki i unikniesz niepotrzebnych stresów finansowych.
- Tworzenie budżetu awaryjnego: Odstaw na bok luksusy, takie jak wyjścia do restauracji czy zakup przedmiotów, których nie potrzebujesz. Skoncentruj się na tym, co niezbędne, takim jak opłaty związane z mieszkaniem, wydatki na jedzenie czy opiekę zdrowotną.
- Poszukaj tańszych alternatyw: Przeszukaj rynek w poszukiwaniu tańszych opcji dosłownie na wszystko - od ubezpieczenia po prąd. To może znacząco obniżyć Twoje wydatki w tej trudnej sytuacji.
Wsparcie socjalne i pomysł na nowe źródło dochodu
Nie zapominaj, że nie jesteś sam, ponieważ istnieją różne źródła wsparcia i pomysły na zarabianie pieniędzy, które mogą Ci pomóc przetrwać ciężkie chwile.
- Świadczenia socjalne: Jeśli kwalifikujesz się do zasiłku dla bezrobotnych lub innych programów socjalnych, nie wahaj się z nich korzystać. To pomaga w utrzymaniu podstawowych potrzeb.
- Prace dorywcze: Rozważ pracę tymczasową, dzięki temu zarobisz dodatkowe pieniądze, które pomogą utrzymać płynność finansową.
Zdolność kredytowa i przyszłość finansowa
Utrata pracy może wpłynąć na Twoją zdolność kredytową w przyszłości, ale nie musi być to katastrofa.
- Zrozumienie wpływu na zdolność kredytową: Utrata pracy może wpłynąć negatywnie na Twoją zdolność kredytową, ale tylko w przypadku, jeśli nie będziesz w stanie spłacać kredytów. Pamiętaj o terminowych płatnościach, informuj kredytodawców o swojej sytuacji i staraj się w miarę możliwości unikać zaległości.
- Długoterminowe planowanie: Po zabezpieczeniu krótkoterminowej sytuacji finansowej, zastanów się nad swoją długoterminową strategią finansową. Inwestycje w rozwijanie nowych umiejętności, edukację czy oszczędzanie na przyszłość to zdecydowanie dobre pomysły.
Ubezpieczenie przede wszystkim
Wyobraź sobie, że mógłbyś uniknąć tego wszystkiego o czym napisałam powyżej. Jak? Posiadając dobre ubezpieczenie. Ubezpieczenie od utraty pracy może być cennym narzędziem w zarządzaniu ryzykiem związanym ze stratą zatrudnienia i utrzymaniem stabilności finansowej w trudnych czasach. Przed zakupem polisy warto jednak dokładnie zbadać dostępne na rynku opcje, zrozumieć warunki i koszty oraz upewnić się, że polisa jest dostosowana do indywidualnych potrzeb i sytuacji finansowej.
- Jak to działa: Ubezpieczenie od utraty pracy działa na zasadzie świadczenia, które otrzyma ubezpieczony w przypadku, gdy straci pracę i nie jest w stanie uzyskiwać dochodu. Polisa może obejmować określony okres ochronny, zazwyczaj od kilku miesięcy do kilku lat po zakupie. Jeśli ubezpieczony zostanie zwolniony z pracy w wyniku określonych okoliczności, takich jak redukcja zatrudnienia lub zwolnienie dyscyplinarne, może ubiegać się o świadczenie z ubezpieczenia.
- Warunki i ograniczenia: Ubezpieczenie od utraty pracy może mieć określone warunki i ograniczenia, na przykład polisa może nie obejmować utraty pracy z powodu samowolnego odejścia z pracy lub nieuczciwego zachowania. Warto dokładnie zapoznać się z nimi przed jej zakupem. Korzyścią zakupu świadczenia jest ochrona finansowa w przypadku utraty źródła dochodu. Dzięki temu kredytobiorca może uniknąć opóźnień w spłacie kredytów. Jednak istnieją również pewne wady, takie jak koszty polisy i ograniczenia dotyczące okoliczności, w których można ubiegać się o wypłatę świadczenia.
Utrata pracy, nawet gdy posiadasz zobowiązanie kredytowe nie musi oznaczać końca świata. To wyzwanie, które można jednak przezwyciężyć zachowując zdrowy rozsądek i podejście do zarządzania finansami. Przede wszystkim pamiętaj, że wsparcie (w jakiejkolwiek formie) jest dostępne, a przyszłość może przynieść wiele nowych możliwości. Otwórz się na zmiany, kontroluj budżet i ciesz się życiem, niezależnie od trudności, jakie napotkałeś na swojej drodze. Przede wszystkim nie udawaj, że nic się nie stało, nie unikaj kontaktu z kredytodawcą, bo takim zachowaniem przysporzysz sobie jeszcze większych kłopotów.
Ewelina Czaplińska - ekspert ds. kredytów hipotecznych
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.