REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dachy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Nowoczesne trendy w dekarstwie – jaki dach wybrać?

Oferta producentów dachówek staje się coraz bardziej różnorodna. Dachówki w przeróżnych kolorach i kształtach nikogo już nie dziwią. Jakie pokrycie dachu wybrać: radzą eksperci z branży dachowej.

Na jakie etapy można podzielić budowę domu drewnianego?


Budowa domu drewnianego wymaga odpowiednich technologii, techniki i szczególnej precyzji. Dom wykonany zgodnie ze sztuką budowlaną może służyć nawet trzem pokoleniom. W procesie budowy domu drewnianego można wyróżnić następujące etapy: fundamentowanie, wznoszenie konstrukcji i jej ocieplenie, dach, montaż stolarki oraz konserwacja.

Jak dobrać i usytuować okna dachowe?


Okna dachowe są nieodłącznym elementem nowych budynków. Stosuje się je także podczas przekształcania nieużytkowych strychów w funkcjonalne i nowoczesne pomieszczenia. Okna dachowe muszą być odpowiednio zamontowane, by dostarczały odpowiednią ilość światła i powietrza oraz zapewniały dobrą widoczność na zewnątrz. Montaż okien dachowych określają m.in. przepisy i normy budowlane.

Jak przygotować do montażu panele na rąbek stojący?


Blacha na tzw. rąbek stojący jest jedną z najstarszych technologii stosowanych w budownictwie. Nadal jest bardzo popularna, szczególnie w budownictwie jednorodzinnym.

REKLAMA

Co warto wiedzieć o blachodachówce?


Jeśli decydujemy się na samodzielny wybór pokrycia dachu nie powinniśmy kierować się tylko jego wyglądem. Najważniejsze jest to czy pokrycie dachu wykonane jest z trwałego i wytrzymałego materiału. Blachodachówka jest dobrym materiałem do dachów stromych. Dlaczego tak jest?

Jakie są zdrowe i energooszczędne materiały budowlane?


Ilość zużywanej energii, w każdym domu, uzależniona jest od zastosowanych w nim materiałów i technologii budowlanych. Koszty eksploatacji rozwiązań energooszczędnych są niższe i przyjazne dla środowiska. Największa ilość energii w domach zużywana jest na ich ogrzewanie, dlatego powinniśmy wybrać materiały pozwalające zatrzymywać ciepło w domu.

Jaka jest rola paroizolacji?


Paroizolacja pełni funkcję ochroną dla przegród budowlanych takich jak dachy, stropodachy czy ściany zewnętrzne w systemie szkieletowym przed przepływem wilgoci z wnętrza budynku do przegrody oraz ogranicza możliwość kondensacji pary wodnej w przegrodzie. Para wodna jest groźna dla izolacji cieplnej głównie tej wykonanej z wełny mineralnej i konstrukcji przegrody w momencie jej skroplenia w celu jej uniknięcia paroizolację stosujemy od strony cieplejszej przegrody.

Jak zamontować system przeciw ptakom?

Gołębie dają się we znaki wielu osobom. By je odstraszyć coraz częściej sięgamy po moduły mechaniczne. Jest to rozwiązanie bezpieczne i przynosi oczekiwane efekty: czystość oraz oszczędności na regularnym sprzątaniu. Przedstawiamy jak zamontować system przeciw ptakom.

REKLAMA

Osłony zewnętrzne okien dachowych


Przez okna dachowe przenika duża ilość promieni słonecznych. By chronić pomieszczenia przed nadmiernym nagrzaniem, w oknach dachowych montuje się różnego rodzaju osłony, które mogą być wewnętrzne i zewnętrzne. Powszechnie stosowane zewnętrzne osłony okien dachowych to rolety i markizy.

Sposoby otwierania okien dachowych

Jak prawidłowo wykonać wiatrownicę?


Wiatrownica to wykończenie dachu w miejscach znajdujących się tuż nad ścianą szczytową. Są one szczególnie narażone na podrywanie dachu przez wiatr i podwiewanie opadów pod pokrycie. Jak nazwa wskazuje, jest to element chroniący dach przed działaniem wiatru. Powinien on być wykonany solidnie, by przy pierwszym porywistym wietrze pokrycie na skraju dachu nie zostało poderwane.

Jakie mamy rodzaje dachów?


Tradycyjne i powszechnie stosowane dachy spadziste, czasami z wieloma połaciami są zastępowane innymi formami, szczególnie w nowoczesnych projektach architektonicznych. Dzięki zmianie kształtu dachu, można łatwo dopasować budynek do otaczającej zabudowy. Oprócz dachów spadzistych mogą być dachy płaskie, pulpitowe czy kolebkowe.

Rynny aluminiowe – wady i zalety ich stosowania


Rynny aluminiowe nie należą do taniego systemu. Są odporne na korozję, a ich trwałość określa się nawet na 100 lat. Mogą być stosowane do różnego rodzaju pokrycia. Szeroka gama kolorystyczna powłok pozwala na idealne dobranie do koloru dachu.

Z jakiego materiału wykonać rynny?

Przed wyborem rodzaju orynnowania warto zastanowić się nad sposobem ich montażu, czy zrobimy to sami czy też zatrudnimy wyspecjalizowaną ekipę. Na rynku jest wiele rodzajów rynien, z czego najłatwiejsze w montażu są rynny wykonane z PVC. Biorąc pod uwagę inne względy możemy wybrać rynny stalowe, aluminiowe, miedziane czy cynkowo-tytanowe.

Jakie drewno zastosować na więźbę?


Więźba dachowa najczęściej wykonywana jest z drewna. Pomimo, że na rynku dostępne są bardziej wytrzymałe i trwałe materiały, drewno i tak dla większości inwestorów jest niezastąpionym materiałem na konstrukcje budowlane. Drewno więźby dachowej powinno być trwałe i wytrzymałe, a ponad to powinno posiadać stosunkowo nieduży ciężar.

Jak zamontować antenę na dachu?


Instalacja anteny na dachu wiąże się często z przeprowadzeniem przewodów przez dach i przebiciem warstw dachowych. Takie miejsca są szczególnie narażone na nieszczelności i możliwość przeciekania wody pod powierzchnię dachu. By temu zapobiec należy w odpowiedni sposób dokonać uszczelnienia połączenia anteny z pokryciem.

Dachówka czy blachodachówka?


Przy wyborze pokrycia dachowego należy się kierować nie tylko wyglądem estetycznym i ceną, lecz także jakością, trwałością i innymi ważnymi parametrami. Dach musi być zarówno ozdobą domu jak i jego solidnym przykryciem. Pokrycie z dachówek i blachodachówki z daleka wygląda tak samo, co trudne jest do rozróżnienia dla laika.

Wady i zalety pokryć dachowych włóknisto-cementowych


Obecnie produkowane płyty włóknisto-cementowe nie zawierają azbestu. Stanowią lekkie przykrycie w postaci drobnowymiarowych płytek bądź większych płyt falistych. Jest to materiał trwały i odporny na działanie czynników atmosferycznych.

Jak wykończyć kosze dachowe?


Kosze dachowe to inaczej krawędź wspólna dwóch sąsiednich połaci. Miejsce to wymaga szczególnej uwagi ze względu na gromadzenie się wody i wolniejszy odpływ. Wykończenie koszy dachowych zależy od rodzaju pokrycia dachu.

Z czego wykonać sztywne poszycie dachu?


Sztywne poszycie dachu to inaczej deskowanie pokryte izolacją przeciwwodną, układane na dachu pod warstwą wierzchnią pokrycia. Ma ono za zadanie chronić warstwy dachu przed wilgocią i stanowić sztywne podłoże pod poszycia elastyczne. Może być wykonane z desek lub płyt drewnopochodnych.

Jakie są zalety dachów zielonych?

Dachy zielone są doskonałą alternatywą dla co raz gęstszej zabudowy miejskiej i utraty terenów zielonych. Ich budowa pociąga za sobą większe obciążenia, więc i konieczne wzmocnienie konstrukcji nośnej budynku. Wiąże się to niestety z większymi kosztami, ale nie tylko wizualny efekt nam to wynagrodzi. Dachy zielone oprócz tego posiadają wiele zalet.

Czym są połacie dachowe załamane?


Dach o połaciach załamanych to dach mansardowy. Charakteryzuje się on tym, że połać dachowa podzielona jest na dwie części. Górna część ma mniejszy spadek, zaś dolna jest bardziej stroma. Dachy mansardowe dają większą przestrzeń użytkową poddasza, ale ich wykonanie nie jest łatwe i pociąga za sobą stosowanie odpowiednich materiałów i rozwiązań.

Czym charakteryzuje się budowa dachów zielonych?


Co raz większa utrata miejskich terenów zielonych skłania inwestorów do budowy zielonych ogrodów na dachu. Zwiększa to standard budynków i otoczenia, ale niestety pociąga za sobą większe koszty budowy. Jest to związane ze specjalną konstrukcją warstw takiego dachu zielonego, zwiększeniem obciążeń i zastosowaniem specjalnych materiałów.

Czy im więcej połaci dachowej tym lepiej?


Budynek z większą liczbą połaci kojarzy się bardziej z pałacem czy rezydencją niż z domem jednorodzinnym. Wyszukany kształt dachu nadaje bogaty wygląd budynkowi, ale należy pamiętać, by nie przesadzić. Połączenie wielu form może przestać stanowić całość, tylko być połączeniem elementów, które w ogóle do siebie nie pasują.

Czym są gonty modyfikowane elastomerem?

Gonty modyfikowane elastomerem charakteryzują się tym, że są elastyczne nawet w ujemnych temperaturach, poza tym są bardzo trwałe.

Czym ocieplić dach płaski?


Dach płaski (inaczej nazywany stropodachem) bez wątpienia należy ocieplić. Chronimy się w ten sposób przed stratami ciepła i wysokimi rachunkami za ogrzewanie. Możemy stosować
wełnę mineralną, styropian i polistyren ekstrudowany w zależności od technologii i układu warstw materiałów oraz sposobu użytkowania naszego dachu.

Jaki dach wybrać w gotowym projekcie?

Nawet jeśli decydujemy się skorzystać z gotowego projektu warto zainteresować się, jakie pokrycie, kształt i typ dachu zaplanował architekt. Ważne jest, żeby dach pełnił nie tylko walory estetyczne, ale też by był odpowiedni do lokalizacji działki.

Jak właściwie zabezpieczać drewno konstrukcyjne?


Impregnacja drewna konstrukcyjnego ma na celu ochronę przed szkodliwym działaniem grzybów i owadów oraz zmniejszenie palności drewna. Dzięki temu wydłuża się znacznie trwałość i przydatność do użytkowania. Wyróżnia się kilka sposobów zabezpieczania drewna: impregnację preparatami do ochrony drewna poprzez moczenie w wannach oraz impregnację ciśnieniową.

Jak należy zadbać o dach domu?


Dbanie o dach domu jest bardzo istotne. Zadbany dach to nie tylko estetyczny budynek ale i bezpieczeństwo. Dobrze wykonany dach chroni nas przed działaniem zewnętrznych czynników atmosferycznych takich jak deszcz, śnieg i słońce. Poniżej w sześciu krokach przedstawiamy czynności, o których nie należy pamiętać podczas jego budowy i eksploatacji.

Jak się pozbyć śniegu z dachu?


Opady śniegu podczas zimy mogą być bardzo niebezpieczne. Śnieg zalegający na dachu wraz z opadami stale zwiększa swój ciężar. Jeśli nie będziemy go regularnie usuwać, może to zagrozić naszemu bezpieczeństwu.

Jak projektować dachy?


Podstawą jest, aby budynek został zaprojektowany i zaadaptowany zgodnie z normami obowiązującymi w danym regionie. Fachowy projektant doradzi optymalne rozwiązania konstrukcyjne. Inwestor powinien zadbać jedynie o wykonanie budynku według założeń wybranego projektu oraz o odpowiedni dobór materiałów.

Jak zadbać o dach obciążony śniegiem?


Mając na uwadze stan techniczny budynków oraz bezpieczeństwo ludzi, o dach należy dbać w taki sposób aby nie był on narażony na przeciążenia śniegiem. Kluczowym elementem jest kontrola grubości pokrywy śnieżnej znajdującej się na dachu oraz regularne jej usuwanie.

Czy można stosować styropian do izolacji dachu?


Fachowcy z branży uważają, że styropian jest dobrym materiałem do izolacji termicznej dachów płaskich i skośnych. W przeciwieństwie do wełny mineralnie nie jest podatny wilgoć. Pomaga to w przypadku dachów płaskich jak i adaptacji poddaszy a na nich urządzania łazienek jest dużo korzystniejsze.

Krok po kroku: jak stworzyć plan remontu?

Zabierając się do gruntownego remontu, warto przygotować sobie harmonogram poszczególnych robót. Taki plan pozwoli nam nie tylko zachować odpowiednią kolejność wykonywania poszczególnych robót, ale także pozwoli nam szybko i sprawnie przejść przez cały proces remontu.

Jak dokonywać rozbiórki poszczególnych elementów budynku?


Dokonując rozbiórki domu, prace musimy podzielić na pewne etapy. Oddzielnie powinniśmy zając się rozbiórką poszczególnych elementów domu, zaczynając od dachu i kolejno przechodząc do niższych partii budynku takich jak ściany, stropy czy schody.

Jakie rynny stosować przy dachach z pokryć naturalnych?


Naturalne pokrycia dachowe takie jak strzecha, gont drewniany czy łupek stosowane są głównie ze względów estetycznych. Mogłoby się wydawać, że zastosowanie rynien może popsuć wizualny efekt. Na rynku są jednak producenci, którzy zadbali o to by problem z odprowadzeniem wody deszczowej z dachu pogodzić z naturalnym wyglądem domu.

Dach - jak wybrać materiał do wykonania wstępnego krycia?

Warstwa wstępnego krycia ma za zadanie chronić wnętrze domu przed wnikaniem wody z zewnątrz przez nie do końca szczelne pokrycie dachu. Wykonuje się ja z różnego rodzaju membran nieprzepuszczających wody. Rodzaj wstępnego krycia zależy od pokrycia dachu, konstrukcji dachu oraz wykorzystania poddasza jako części mieszkalnej.

Jakie akcesoria potrzebne są do wykończenia dachu?


Większość osób mówiąc dach, myśli o jego konstrukcji i pokryciu. Niektórzy pamiętają także o koniecznej termo- i hydroizolacji. Mało kto jednak wie, że aby dach był prawidłowo wykonany i służył swym właścicielom przez lata, powinien być wykończony dodatkowymi elementami i akcesoriami dachowymi.

Jak poradzić sobie ze śniegiem na dachu?

Zimą właściciele domów i innych budynków, w pobliżu których poruszają się ludzie, muszą zadbać, aby śnieg zalegający na ich dachach nie stwarzał zagrożenia dla przechodzących osób.

Jak pozbyć się lodowych sopli z dachu?


Oprócz mas śniegu zalegających na dachach, dużym zagrożeniem dla osób przechodzących obok nieodśnieżonych budynków są zwisające sople lodu. Sopel, spadający z nie małej wysokości, nabiera dużej prędkości i może stać się zagrożeniem dla przechodzących osób.

Rodzaje konstrukcji dachowych

Więźba dachowa jest konstrukcją nośną, na której opiera się cały dach, a przekroje poszczególnych jej elementów dobiera się na podstawie obliczeń statyczno-wytrzymałościowych. Na rodzaj konstrukcji dachowej wpływ ma nie tylko planowany kształt dachu ale i wymiary budynku.

Zalety i wady pokryć bitumicznych

Bitumiczne pokrycia dachowe są często stosowane w polskim budownictwie, za równo ze względu swoich właściwości jak i możliwości stosowania na dachach o najbardziej wymyślnym kształcie. Materiały te są również bardzo trwałe.

Jak konserwować, naprawiać i wymieniać papę?

Pokrycie z papy może służyć nam przez wiele lat o ile zostało dobrze wykonane a jego ewentualne naprawy wykonywane są w sposób prawidłowy. Przed przystąpieniem do renowacji pokrycia dachowego z papy należy określić z jakim rodzajem i stopniem uszkodzenia mamy do czynienia. To właśnie od typu usterki zależy, jaką metodę renowacji wybierzemy. Czym prędzej zdecydujemy się na renowację przy widocznych uszkodzeniach, tym mniejsze będą nakłady pracy i finansowe.

W jaki sposób zapewnić skuteczną wentylację poddasza?

Na trwałość dachu wpływa nie tylko rodzaj pokrycia, jakość jego ułożenia, trwałość konstrukcji więźby czy zastosowane materiały. Bardzo ważnym czynnikiem jest jego wentylacja. Układając dach, często zwracamy uwagę na jego szczelność i ochronę przed opadami atmosferycznymi, zapominając często o tym, że woda może pojawić się także od wewnątrz w postaci pary wodnej. Jak ją odprowadzić?

W jaki sposób wykonać odwodnienie dachu płaskiego?

Konstrukcja dachów płaskich powoduje, że ich odwodnienie wymaga czasami specjalnych rozwiązań. Wodę deszczową z dachu płaskiego można odprowadzić przy użyciu tradycyjnego systemu rynnowego i odpływów na powierzchni dachu, które mogą być grawitacyjne lub podciśnieniowe.

W jaki sposób wykonać ocieplenie dachu skośnego?

Dach jest elementem najwyżej położonym w budynku. W wyniku konwekcji, ciepłe powietrze dociera do najwyższych partii, czyli do dachu. Dlatego musi on posiadać skuteczną izolację termiczną, aby straty ciepła były jak najmniejsze. Wykonanie ocieplenia dachów skośnych wymaga odpowiedniego układu warstw z zapewnieniem ich skutecznej wentylacji.

Jak prawidłowo zamontować podbitkę dachową?

Podbitka dachowa to element wykończeniowy dachu. Pełni nie tylko rolę estetycznego zakończenia, ale również funkcję ochronną. Można ją wykonać na kilka sposobów i z różnych materiałów. Jej wykonanie nie jest trudne, ale by spełniało swoją rolę należy stosować się pewnych zasad.

Więźba dachowa: tradycyjna czy prefabrykowana?

Prefabrykacja w budownictwie ma co raz częstsze zastosowanie. Prowadzi to do minimalizacji czasu trwania budowy oraz kosztów. Prefabrykowane mogą być również więźby dachowe. Nie są one tak popularne jak tradycyjne, wykonywane przez cieśli na budowie, mimo to posiadają wiele zalet, które z biegiem czasu mogą zdecydować o ich popularności.

Po co stosujemy folie dachowe?

Folie układane w warstwach dachu pełnią bardzo ważną rolę. Ich głównym zadaniem jest ochrona konstrukcji dachu przed działaniem wilgoci pochodzącej z zewnątrz oraz od wewnątrz budynku. Ostateczna warstwa pokrycia dachu nie zawsze jest na tyle szczelna by samodzielnie zapewnić ochronę z zewnątrz. Pod jej powierzchnie może przedostawać się woda lub podwiewany śnieg, które następnie mogą spłynąć po folii, pod warunkiem, że ją zastosujemy.

Jak w bezpieczny sposób pozbyć się pokrycia azbestowego?

Materiały produkowane z domieszką azbestu były powszechnie stosowane w latach 60 i 70 ubiegłego wieku. Do tej pory gdzieniegdzie można spotkać jeszcze ich pozostałości, szczególnie w postaci płyt używanych jako przykrycie dachu, potocznie zwane eternitem. Niebezpieczeństwo materiałów azbestowych, polega na niewidocznym pod gołym okiem pyleniu i przedostawaniu się niebezpiecznych związków do atmosfery a w tym do ludzi.

REKLAMA