Jakie mamy rodzaje dachów?
REKLAMA
REKLAMA
Spadzisty
REKLAMA
Jest to rodzaj dachu charakterystyczny dla polskiej zabudowy, szczególnie pozamiejskiej. Dach ma kąt nachylenia zazwyczaj ponad 20°. W przypadku tradycyjnych, prostych dachów może połaci być dwie lub więcej. Najczęściej dach jest tak ukształtowany, że nad każdą ścianą zewnętrzną znajduje się okap połaci. Dachy spadziste niestety dają niewiele miejsca na zagospodarowanie poddasza. Znaczna część powierzchni znajduje się pod skosami.
Zobacz także: Jak wykończyć kosze dachowe?
Płaski
Stosowane często w zabudowie miejskiej, w budynkach wielorodzinnych, biurowcach. Powracają do łask także w domach jednorodzinnych. Dachy płaskie wymagają odpowiedniej konstrukcji i systemu odwodnienia. Ze względu na częste odzyskiwanie utraconych pod zabudowę terenów zielonych, dachy płaskie adaptowane są na tzw. „dachy zielone”. Dachy płaskie, których powierzchnie zamierza się użytkować (tarasy na dachu czy parking), muszą mieć tzw. odwrócony układ warstw. Dachy „odwrócone” charakteryzują się tym, że warstwa hydroizolacji znajduje się pod warstwą ocieplenia, czyli odwrotnie niż jak to bywa w tradycyjnych dachach. Dachy zielone poprawiają mikroklimat i izolacyjność cieplną pomieszczeń ostatniej kondygnacji.
Pulpitowy
Dach pulpitowy to inaczej dach o jednej połaci nachylonej pod małym kątem. W przeciwieństwie do dachów płaskich, dach pulpitowy może posiadać okapy – nawet na każdej krawędzi dachu. Tego typu dachy były często stosowane w budynkach gospodarczych, szczególnie tych umiejscowionych blisko granicy działki. Dach pulpitowy oparty jest na dwóch przeciwległych ścianach ostatniej kondygnacji. Jedna z nich jest wyższa – tzw. ściana pulpitowa. W przypadku dachów pulpitowych zaleca się rezygnację ze stropu nad najwyższą kondygnacją. Daje to możliwość montażu okien połaciowych i poprawę oświetlenia pomieszczeń.
Kolebkowy
Kształt dachu oparty jest na łuku, stanowi część powierzchni walcowej. Dach może być symetryczny lub asymetryczny. Nadaje bryle domu bardzo nowoczesny wygląd. Pod dachem kolebkowym jest nawet trzy razy więcej powierzchni użytkowej niż pod dachem spadzistym, który ma podobne wymiary. Konstrukcja dachu kolebkowego daje większe możliwości adaptacji poddasza, tym bardziej, że na rynku zaczynają się pojawiać okna połaciowe dostosowane do dachów łukowych. Dachy zaokrąglone najczęściej kryte są blachą płaską. Możliwe jest również stosowanie innych materiałów elastycznych i dających się wyginać.
Zobacz także: Jakie są zalety dachów zielonych?
REKLAMA
REKLAMA