Jakie drewno zastosować na więźbę?
REKLAMA
REKLAMA
Najczęściej stosowanym rodzajem drewna, używanym do konstrukcji więźby dachowej, jest drewno sosnowe i rzadziej świerkowe. Drewna te charakteryzują się wysoką wytrzymałością w porównaniu z ich niedużą twardością. Dzięki temu konstrukcję da się łatwo formować przez przycinanie. Dodatkową zaletą tych rodzajów drewna jest mała ilość wad i sęków. Wady te mogą obniżać wytrzymałość drewna.
REKLAMA
Zobacz także: Więźba dachowa: tradycyjna czy prefabrykowana?
Elementy konstrukcyjne więźby dachowej można wykonać samemu lub zamówić w wytwórni. Jeśli chcemy wykonać je sami, drewno pozyskane z lasu należy wysuszyć, oczyścić z kory, wyrównać jego powierzchnie, odpowiednio przyciąć i zaimpregnować. Impregnację można przeprowadzić przez naniesienie specjalnego środku przy pomocy pędzla przez natryskanie lub krótką jego kąpiel. Łatwiej jest zamówić gotowe elementy w wytwórni, która materiał suszy komorowo, co zajmuje stosunkowo mało czasu. Dla porównania, drewno suszone naturalnie musi przeleżeć nawet trzy sezony pod wiatą. Impregnacja w wytwórni przeprowadzana jest ciśnieniowo, dyspersyjnie lub jako kąpiel długotrwała. Nie ma wątpliwości co do wyższej jakości takiej produkcji. Producent może wydać zaświadczenie o rodzaju i metodzie impregnacji materiału przeznaczonego na konstrukcje budowlane. Musi on potwierdzić zgodność materiału z normą.
Zobacz także: Z czego wykonać sztywne poszycie dachu?
Drewno przeznaczone na więźbę dachową powinno mieć wilgotność nie większą niż 20% w przypadku, gdy konstrukcja będzie osłonięta i 23%, gdy będzie narażona na działanie czynników atmosferycznych. Warto zaznaczyć, że im większa wilgotność drewna, tym jego wytrzymałość jest mniejsza. Do budowy więźby można stosować drewno klasy co najmniej K27. Im większa liczba w oznaczeniu, tym wyższej klasy jest drewno. Lite drewno może być zastąpione drewnem klejonym. Charakteryzuje się ono większą wytrzymałością.
Elementy wykonane z drewna klejonego klasy K27 mają wytrzymałość charakterystyczną dla klasy drewna litego o jeden wyższej, czyli K33.
REKLAMA
REKLAMA