REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak prawidłowo wykonać wiatrownicę?

Katarzyna Mazurek
Najczęściej wiatrownicę wykonuje się z blachy płaskiej. Można kupić gotowe elementy wykończeniowe lub zlecić ich wykonanie blacharzowi lub firmie dekarskiej.
Najczęściej wiatrownicę wykonuje się z blachy płaskiej. Można kupić gotowe elementy wykończeniowe lub zlecić ich wykonanie blacharzowi lub firmie dekarskiej.

REKLAMA

REKLAMA

Wiatrownica to wykończenie dachu w miejscach znajdujących się tuż nad ścianą szczytową. Są one szczególnie narażone na podrywanie dachu przez wiatr i podwiewanie opadów pod pokrycie. Jak nazwa wskazuje, jest to element chroniący dach przed działaniem wiatru. Powinien on być wykonany solidnie, by przy pierwszym porywistym wietrze pokrycie na skraju dachu nie zostało poderwane.

Najczęściej wiatrownicę wykonuje się z blachy płaskiej. Można kupić gotowe elementy wykończeniowe lub zlecić ich wykonanie blacharzowi lub firmie dekarskiej. Wiatrownicę mocuje się do skrajnej krokwi lub deski szczytowej. Przed montażem należy sprawdzić czy deski zewnętrzne są równo zamontowane, czy deska okapu jest równoległa do kalenicy, a deska szczytowa prostopadła do deski czołowej. Jeżeli odchylenie jest większe niż 2 cm, należy deski zerwać, odpowiednie elementy przyciąć i następnie równo przymocować deski skrajne dachu.

REKLAMA

Wiatrownicę formuje się w kształcie kąta prostokątnego, którego ramiona są odpowiednio wygięte. Szerokości ramion powinny być dobrane do wysokości profili pokryć dachowych. Dlatego lepiej jest wykonywać obróbkę blacharską wiatrownicy na placu budowy, chociaż wymaga to odpowiednich przyrządów i urządzeń do gięcia blachy. Każdy profesjonalny dekarz posiada takie urządzenia.

Dach kryty blachą

W przypadku dachów krytych blachą, wiatrownicę montuje się na końcu, po ułożeniu przykrycia. Odpowiednio wyprofilowany pas blachy mocuje się mechanicznie przy użyciu wkrętów lub gwoździ do deski szczytowej lub krokwi. Ze względów bezpieczeństwa lepiej jest również przymocować wiatrownicę do połaci.

Dachówki na dachu

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dachy kryte dachówkami ceramicznymi lub cementowymi mogą mieć wiatrownice wykonaną z blachy lub specjalnych dachówek szczytowych, które osłaniają skrajne krokwie. Gdy wiatrownica ma być wykonana z blachy, układa się ją jeszcze przed ułożeniem dachówek. Wiatrownica montowana jest pod pokryciem. W tym celu musi być zapewniony co najmniej 30-centymetrowy zakład blachy wiatrownicy i pokrycia. Wiatrownicę mocuje się do deski szczytowej, która jest wysunięta poza krawędź łat. Dopiero na odpowiednio wyprofilowanej wiatrownicy układa się pokrycie z dachówek, których skrajne pasy, znajdujące się przy wiatrownicy, warto przymocować mechanicznie. Zapobiegnie to podrywaniu dachówek przez wiatr.

Zobacz także: Dachówka czy blachodachówka?

Pokrycie bitumiczne

Wiatrownicę na dachach krytych pokryciem bitumicznym montuje się po ułożeniu warstwy wierzchniej przykrycia dachu. W tym celu, po ułożeniu np. dachówek bitumicznych, do skrajnej krokwi montuje się deskę szczytową wysuniętą nieco ponad powierzchnię pokrycia. Dopiero do tak zamontowanej deski mocuje się wiatrownicę wykonaną z blachy przy pomocy gwoździ. Wiatrownicę można wykonywać ze specjalnych gotowych elementów wykonanych z tego samego materiału co pokrycie, oferowanych przez producenta.

Zobacz także: Wady i zalety pokryć dachowych włóknisto-cementowych

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

  Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

  Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

  Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

  Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

  Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

  Jak zaprosić batmana do ogrodu?

  Możesz mieć batmana we własnym ogrodzie. Taki bohater potrafi zjeść od kilkuset do 2000 komarów jednej nocy i uchronić od niechcianych ukąszeń. Jak zwabić nietoperze do ogrodu? Jest na to kilka sposobów.

  REKLAMA

  W Polsce rynek nieruchomości premium zyskuje na wartości, ale w porównaniu do Europy Zachodniej jest wiele do nadrobienia

  W Polsce rośnie rynek nieruchomości premium. Największy potencjał w tym zakresie mają Warszawa, Gdańsk, Wrocław, Kraków i Gdynia.

  Mało gruntów pod budownictwo mieszkaniowe. Jak temu zaradzić? Postulat odblokowania dostępu do gruntów KZN

  Ostatnie lata dla rynku nieruchomości w Polsce to pasmo wyzwań. Zwłaszcza tempo wzrostu cen gruntów przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową, utrzymujące się na poziomie około 20 proc. rocznie, miało istotny wpływ na dynamiczne zwiększanie się cen na rynku. Obecnie sektor stoi przed jeszcze poważniejszym problemem: brakiem dostępnych działek pod nowe inwestycje. Dotyka on przede wszystkim miast, gdzie grunty stają się towarem deficytowym, a konkurencja między inwestorami osiąga zenit.

  Sprawdź, czy twój kompostownik jest legalny

  Kompostownik na odpady kuchenne i skoszoną trawę to bardzo przydatny element ogrodu.  Dzięki niemu uzyskujemy naturalny nawóz, który użyźnia warzywnik i ogród. Warto jednak pamiętać, o tym że umieszczenie na działce kompostownika podlega pewnym prawnym ograniczeniom. Nie jest zatem wcale obojętne, gdzie i jakiej wielkości kompostownik postawimy na swojej działce.

  Rozszerzenie solidarnej odpowiedzialności inwestora w branży budowlanej. Jak zmienia się orzecznictwo sądów?

  Ze swoją złożonością i różnorodnością procesów branża budowlana stanowi obszar, w którym interpretacja przepisów prawnych oraz orzecznictwo sądowe mają kluczowe znaczenie dla funkcjonowania rynku. Jednym z istotnych aspektów tego obszaru jest solidarna odpowiedzialność inwestora, której zakres i interpretacja w ostatnich latach podlegają dynamicznym zmianom - pisze Mateusz Chmura, radca prawny z Kancelarii Chmura i Partnerzy sp. p.

  REKLAMA

  Klimatyzacja w bloku

  Czy to już czas pomyśleć o klimatyzacji? Jak najbardziej. Czy mieszkańcy bloków również mogą skorzystać z dobrodziejstw tego urządzenia? Tak, ale pod pewnymi warunkami. 

  Budowa domu bez pozwolenia 2024: tylko o powierzchni do 70 mkw. czy większych, czy warto skorzystać z tej możliwości

  Umożliwiający budowę domów do 70 mkw. Powierzchni bez zezwolenia program Dom bez formalności działa już ponad dwa lata. Poprzedni rząd liczył, że ożywi on budownictwo jednorodzinne. W ubiegły roku na podobnych zasadach miało być możliwe budowanie domów większych, ale ostatecznie do zmiany prawa nie doszło.

  REKLAMA