REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Ogród

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zakup nożyc do żywopłotu ­- Poradnik

Kupując nożyce do cięcia żywopłotu, powinniśmy zastanowić się do jakiego rodzaju prac będziemy potrzebować tych narzędzi. Zastanówmy się, czy potrzebujemy nożyc do cięcia żywopłotu wysokiego, niskiego czy długiego? Jeszcze innych nożyc do żywopłotu będziemy potrzebować jeśli mamy w ogrodzie żywopłoty kształtowane. Zobacz poradnik.

Naturalne środki ulepszania gleby w ogrodzie

Naturalne środki ulepszania gleby w ogrodzie są różne. Glebę w sposób naturalny ogrodzie możemy polepszać na kilka sposobów, za pomocą: kompostu, piachu, torfu, obornika, wapna nawozowego, mączki mineralnej i kompostu liściowego. Wybierz sposób najlepszy dla siebie.

Rośliny pnące na elewację

Jakie są najlepsze rośliny pnące na elewację? Winobluszcz, Bluszcz, Hortensja pnąca (Hydrangea petiolaris), Milin amerykański (Campsis radicans) i Winobluszcz pięciolistkowy (Parthenocissus quinquefolia). Zobacz, która roślina najbardziej Ci się podoba.

Rośliny pnące – na czym je opierać. Poradnik

Jak wspierać pnące rośliny? Czym je podeprzeć, aby pięły się we właściwym kierunku. Pnącza mogą piąć się na różne sposoby: za pomocą płytek czepnych, korzeni czepnych, wąsów czepnych lub łodyg. Zobacz, czym podeprzeć każde z nich.

REKLAMA

Najpiękniej pachnące kwiaty cebulowe

Najpiękniej pachnące kwiaty cebulowe w ogrodzie to m.in. Amarylis, Endymion zwisły, Hiacynt i Lilia. Kwiaty te poza swoim pięknym wyglądem, ozdobią nasz ogród równie pięknym zapachem. Zobacz, czy któreś z nich masz w swoim ogrodzie.

Najbardziej aromatyczne zioła

Najbardziej aromatyczne zioła, które możemy posadzić w ogrodzie to: Rumianek, Lawenda, Melisa cytrynowa, Mięta, Rozmaryn oraz Tymianek. Zobacz, dlaczego warto uprawiać je w swoim ogrodzie.

Kwiaty ogrodowe pachnące wieczorem

Jak stworzyć ogród pachnący wieczorem? Wystarczy wybrać odpowiednie gatunki kwiatów o intensywnym zapachu. Wieczornik damski, Wiciokrzew, Lewkonia letnia - to tylko niektóre z nich. Zobacz inne gatunki kwiatów, które pachną wieczorem w ogrodzie.

Kwiaty ogrodowe o bardzo silnym zapachu

Jak stworzyć ogród pełen zapachów? To proste, wystarczy wybrać kwiaty o intensywnym zapachu. To najpiękniej pachnących kwiatów ogrodowych możemy zaliczyć: Chaber piżmowy, Heliotrop peruwiański lub Lewkonię letnią. Zobacz, jakie są jeszcze inne, pachnące kwiaty, które można posadzić w ogrodzie.

REKLAMA

Przegląd kosiarki w 6 krokach. Poradnik

Przegląd kosiarki to obowiązek każdego ogrodnika. Wraz z nadejściem wiosny, powinniśmy sprawdzić czy nasza kosiarka jest sprawna. Będzie to miało wpływ nie tylko na nasze bezpieczeństwo, ale i na kondycję naszych roślin w tym głównie trawnika. Zobacz, na co zwrócić uwagę podczas przeglądu kosiarki.

Trawnik. Zabiegi pielęgnacyjne na wiosnę

Zbliża się czas pierwszego nawożenia trawnika po zimie. Zobacz, co wchodzi w zakres prac regeneracyjnych trawnika po zimie, jak nawozić trawnik oraz kiedy należy to robić.

Trawnik: ozdobny czy rekreacyjny – co wybrać?

Co wybrać? Trawnik rekreacyjny czy ozdobny. W zależności od tego, na który trawnik się zdecydujemy, będziemy musieli posiać inny rodzaj trawy, a także inaczej będzie wyglądać pielęgnacja trawnika.

Trawnik: Prace porządkowe po zimie

Trawnik po zimie wymaga wiele pracy. Zobacz jak doprowadzić trawnik do stanu z przed zimy, jak zaplanować prace porządkowe, jak wybrać najlepsze narzędzia i jak ustalić kolejność wykonywanych prac.

Mity i błędne opinie na temat GMO

Czy gen orzecha brazylijskiego w soi powoduje alergie? Czy modyfikowana genetycznie kukurydza paszowa jest w produktach spożywczych? Czy kukurydza zabija larwy motyla Monarch? Czy modyfikowane ziemniaki są śmiertelne dla szczurów? Zobacz odpowiedzi na te i inne pytania.

Projekt ogrodu: Taras wykończony kostką brukową i drewnem

Połączenie dwóch różnych materiałów daje wiele nowych możliwości aranżacyjnych. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest połączenie dwóch materiałów: kostki brukowej i drewna – do budowy tarasu. Przy użyciu tych dwóch materiałów w ciekawy sposób zaaranżujemy nawierzchnię tarasu.

Kiedy produkty zawierające GMO nie muszą być znakowane?

Znakowanie produktów zawierających GMO wymaga by na etykietach zawsze zawarta była informacja o tym, że produkt zawiera GMO lub jest genetycznie modyfikowany. Są jednak wyjątki, kiedy produkty zawierające GMO, nie muszą mieć na opakowaniu informacji, że zawierają GMO. Zobacz, kiedy takie wyjątki są możliwe.

Jak się sprawdza obecność GMO w artykułach spożywczych?

Zawartość GMO w produktach spożywczych w jasny sposób opisana jest na opakowaniach produktów. Zazwyczaj jest to zapis "NON GMO”, „GMO FREE”, „NON GM”, „IP NON GMO". Zobacz jak sprawdza się zawartość GMO w produktach spożywczych.

Żywność oraz produkty paszowe genetycznie modyfikowane (GMO) dopuszczone do obrotu na terenie Unii Europejskiej

Unia Europejska dopuściła do obrotu na swoim terenie genetycznie modyfikowaną żywność (GMO) oraz produkty paszowe. Bawełna, kukurydza, nasiona soi i rzepak to tylko część produktów. Zobacz, które firmy produkują produkty (GMO), które są w obrocie na terenie Unii Europejskiej.

Najpopularniejsze drzewa ogrodowe

Do najpopularniejszych drzew owocowych zaliczamy Świdośliwice, Klon, Brzozę, Iglaki, Głóg, Magnolie i inne. Zobacz, które drzewa warto posadzić w ogrodzie.

Znakowanie żywności genetycznie modyfikowanej (GMO)

Zgodnie z art. 13 rozporządzenia 1829/2003 na opakowaniu produktu spożywczego, który ma w swoim składzie GMO lub jest wyprodukowany z GMO powinna znajdować się informacja dla konsumenta, jakiego rodzaju produkt kupuje. Zobacz, jak powinna być oznakowana żywność GMO.

Kręte ścieżki w ogrodzie – wykonanie krok po kroku

Układanie prostych ścieżek w ogrodzie nie jest trudnym zadaniem. Problem zaczyna się, kiedy chcemy ułożyć krętą ścieżkę z wieloma łukami. Jest kilka prostych zasad, dzięki którym kręte ścieżki będziemy można wykonać samodzielnie.

Żywność bez GMO – jak ją kupować?

Jak kupować żywność, która nie zawiera GMO. Które gatunki warzyw mogą być modyfikowane, a które nie. Zobacz poradnik.

Producenci nabiału, którzy nie stosują GMO – lista

Greenpeace na swojej stronie internetowej opublikował listę producentów, którzy zadeklarowali się, że nie używają w swoich wyrobach GMO. Zobacz listę producentów nabiału, którzy nie stosują GMO.

GMO – fakty i mity

GMO w Polsce, będzie czy nie? Już w Już w 2008 r. w ramowym stanowisku rządu RP w sprawie GMO zapisano, że Polska ma być krajem wolnym od GMO. W 2012 roku Rada Ministrów, wprowadziła zakaz stosowania materiału siewnego odmian modyfikowanej genetycznie kukurydzy i ziemniaków. Zobacz prawdy i mity na temat GMO.

Jak genetycznie modyfikowana żywność (GMO) wpływa na nasze zdrowie?

Jak GMO wpływa na nasze zdrowie? Czy jest szkodliwa? W USA ponad 85% kukurydzy i soi dostępnej na rynku jest modyfikowana. Zwolennicy GMO mówią, że pozwoli ona produkować więcej żywności przy mniejszym użyciu chemikaliów, ale czy to jest bezpieczne? Jak żywność GMO wpływa na nasze zdrowie?

Warzywa i owoce genetycznie modyfikowane (GMO) – przykłady

Najczęściej modyfikowane genetycznie warzywa i owoce (GMO) to te gatunki roślin, które są przez nas dość często wykorzystywane. Ziemniaki, pomidory, kukurydza, ryż, banany, winogrona. Zobacz co jeszcze.

Dlaczego żywność genetycznie modyfikowana (GMO) jest produkowana?

Do tej pory, największy odsetek żywności genetycznie modyfikowanej (GMO) produkowany i sprzedawany w jest USA. Zaraz za USA są Brazylia i Argentyna. Powodów upraw żywności genetycznie modyfikowanej (GMO) jest kilka, należą do nich m.in. zwiększenie odporność upraw na atakujące je choroby, owady i wirusy.

GMO – co to takiego?

GMO (ang. Genetically Modified Organism) to Genetycznie Modyfikowane Organizmy. GMO to organizmy, które zawierają w swoim DNA obce geny, które pochodzą z innego organizmu. Poniżej, wszystko o GMO.

Projekt ogrodu: schody w ogrodzie

Podczas projektowania ogrodu warto wykorzystać wszystkie będące już w nim elementy takie jak drzewa czy głazy. Bardzo efektownie można zaaranżować np. zmienne ukształtowanie terenu, np. skarpę wkomponowując w nią schody.

Najzdrowsze warzywa – dlaczego warto je jeść?

Jest grupa warzyw, które są uznawana za te najzdrowsze. Należą do nich m.in.: kalafior, marchewka i szpinak. Dlaczego właśnie te warzywa uważa się za najzdrowsze? Jakie mają właściwości i wpływ na zdrowie człowieka?

Jak odróżnić chiński czosnek od polskiego?

Chiński czosnek może być niebezpieczny. Uprawiany w Azji bez kontroli (inaczej niż w Polsce i całej Unii Europejskiej) z dodatkiem różnych antybiotyków i chemicznych środków do uprawy roślin, może nam bardziej zaszkodzić niż pomóc. Zobacz, jak odróżnić chiński czosnek od polskiego?

Poradnik: prace w ogrodzie po zimie

Wiosna to czas wzmożonej pracy każdego ogrodnika. Jeśli latem chcemy cieszyć się pięknym ogrodem, po zimie ogród musimy do skrupulatnie uporządkować. Podpowiadamy, jakich prac nie można przeoczyć oraz w jaki sposób dbać o rośliny i trawniki.

Ogród w stylu ZEN

Ogrody w stylu ZEN najczęściej spotyka się w sąsiedztwie nowoczesnej architektury, w której dominuje beton i szkło. Ta prosta i dość oszczędna forma urządzania ogrodu, choć mogłoby się wydawać, że jest nowoczesna, znana jest już od setek lat. Styl ZEN w ogrodzie świetnie sprawdzi się w sąsiedztwie współczesnych budynków.

Choinka na święta. Sosna, świerk czy jodła – którą wybrać?

Jaką choinkę wybrać na święta? Sosna, świerk, a może jodła? Z ogromu proponowanych na stoiskach drzewek, musimy zdecydować się na jedno, którym będziemy cieszyć w ten świąteczny czas. Jak to zrobić? Jakie kryterium wybrać?

Co zrobić, żeby choinka długo stała?

Co zrobić, żeby nasza choinka długo była świeża i przetrwała cały okres świąt, aż do Nowego Roku? Jest kilka sposobów, by przedłużyć trwałość choinki. Zobacz poradnik.

Ostatnie koszenie trawnika przed zimą

Ostatnie koszenie trawnika przed zimą jest ważną czynnością w pielęgnacji naszego ogrodu. Przeprowadzone we właściwym czasie koszenie zapewni zdrowy wzrost trawy. Przeczytaj, jak przeprowadzić ostanie koszenie trawnika przed zimą.

Odśnieżanie ogrodu – sposoby

Odśnieżanie ogrodu jest najpopularniejszym zabiegiem wykonywanym zimą w ogrodzie. Zalegający śnieg może zagrażać naszym roślinom oraz niszczyć nasz trawnik. Przeczytaj, jakie są sposoby odśnieżania ogrodu.

Jak przygotować ogród do zimy?

Odpowiednie przygotowanie ogrodu do zimy ochroni go przed uszkodzeniami. Wystarczą odpowiednie narzędzia oraz systematyczność. Przeczytaj, jak przygotować ogród do zimy.

Jak przygotować oczko wodne do zimy?

Listopad to ostatni moment, w którym powinniśmy podjąć działania, by zabezpieczyć rośliny w oczku wodnym przez przymrozkami. Przygotowania do zimy w ogrodzie najlepiej rozpocząć na tyle wcześnie, aby zdążyć przed pierwszym śniegiem. Niektóre gatunki roślin są odporna na działanie chłodu i mrozu, niestety większość z nich na pewno nie przetrwa zimy bez odpowiedniego zabezpieczenia. Zobacz, jak przygotować oczko wodne do zimy.

Palenisko w ogrodzie

Palenisko w ogrodzie bardzo często wykorzystywane jest np. do palenie opadłych z drzew liści, które zalegają w ogrodzie. Zazwyczaj, palenisko umieszczamy na tyle domu, aby było niewidoczne dla innych, jednak jeśli je dobrze zaaranżujemy, palenisko może stać się ozdobą ogrodu.

Wieniec świąteczny – zrób go sam

Wieńce świąteczne są coraz bardziej popularne w okresie Świąt Bożego Narodzenia. Najprościej jest kupić wieniec gotowy, jednak samodzielne wykonanie tej świątecznej ozdoby na pewno będzie bardziej satysfakcjonujące. Zobacz jak mogą wyglądać przykładowe wieńce. Podpowiadamy, jakich materiałów można użyć do ich wykonania.

Ogród, który wymaga mało pracy

Przygotowując projekt ogrodu, powinniśmy zastanowić się ile czasu chcemy poświęcać na jego pielęgnację. Bardzo istotne jest, żeby projektując ogród wziąć pod uwagę nie tylko jego aspekty wizualne, lecz także praktyczne. Zastanówmy się ile czasy chcemy poświęcić na pielęgnację ogrodu, by mógł on być przede wszystkim miejscem do wypoczynku.

Koszenie trawników jesienią

Koszenie trawników jesienią jest ważnym elementem dbania o kondycję trawy. Ograniczamy wtedy wykonywanie koszenia ze względu na słaby przyrost trawy związany z obniżeniem się temperatury powietrza. Przeczytaj, jak przeprowadzać koszenie trawników jesienią.

Najpopularniejsze jarzębiny ozdobne w ogrodzie – jarząb zwyczajny i jarząb pospolity

Jarzębiny są dobrym pomysłem na ozdobienie naszego ogrodu. Dzięki barwnym owocom, jesienią upiększą każdy krajobraz. Ich najpopularniejszymi odmianami jest jarząb zwyczajny i jarząb pospolity. Przeczytaj o najpopularniejszych jarzębinach ozdobnych w ogrodzie.

Jarzębiny jadalne – najpopularniejsze gatunki

Jarzębiny należą do jednych z najpiękniej wyglądających drzew jesienią. Dzięki barwnym owocom stają się ozdobą jesiennego krajobrazu. Ponadto, są gatunki jarzębiny, których owoce są jadalne. Przeczytaj, jakie są najpopularniejsze gatunki jadalnej jarzębiny.

Wertykulacja i aeracja trawnika

Wertykulacja i aeracja trawnika przyczyniają się do jego lepszego wzrostu. Dodatkowo, trawa po zabiegach wertykulacji i aeracji jest gęstsza. Przeczytaj, na czym polega wertykulacja i aeracja trawnika oraz jak poprawnie je przeprowadzać.

Jak przygotować trawnik do zimy?

Przygotowanie trawnika na zimę jest jednym z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych, które należy wykonać w ogrodzie. Odpowiednie nawożenie, koszenie oraz usuwanie liści zapewni naszemu trawnikowi zdrowy wygląd. Przeczytaj, jak przygotować trawnik do zimy.

Jak przygotować miejsce do sadzenia bylin?

Sadzenie bylin nie jest trudne. Są to zielone rośliny wieloletnie, które nie potrzebują dużo uwagi. Wystarczy odpowiednio przeprowadzić sadzenie. Dodatkowo, możemy wybierać spośród wielu ciekawych odmian bylin. Przeczytaj, jak przygotować miejsce do sadzenia bylin.

Jak przygotować system nawadniający do zimy?

System nawadniający należy odpowiednio zabezpieczyć na sezon zimowy. Silne przymrozki w połączeniu z wodą znajdująca się w poszczególnych jego elementach mogą doprowadzić do uszkodzeń całego systemu. Przeczytaj, jak przygotować system nawadniający do zimy.

Czym karmić wiewiórki?

Dokarmianie wiewiórek warto przeprowadzać zwłaszcza jesienią i zimą. W tym czasie te małe gryzonie potrzebują dodatkowego źródła pożywienia. Dlatego warto wiedzieć co mogą jeść. Przeczytaj, czym karmić wiewiórki.

Jak i kiedy sadzić tulipany – porada

Sadzenie tulipanów należy przeprowadzać jesienią. Właściwy wybór cebulek, stanowiska oraz późniejsza pielęgnacja zapewnią zdrowy wzrost tych pięknych roślin. Przeczytaj poradnik, jak i kiedy sadzić tulipany.

REKLAMA