Jak się sprawdza obecność GMO w artykułach spożywczych?
REKLAMA
REKLAMA
Pierwszy krok – pobranie próbek
Poddając kontroli produkty spożywcze inspektorzy pobierają 6 próbek materiału, który potencjalnie zawiera GMO.
REKLAMA
Wybór materiału do badania
Materiał na podstawie, którego przeprowadza się analizy laboratoryjne zostaje pobrany wyłącznie spośród surowców i półproduktów przeznaczonych do produkcji żywności oraz wyrobów gotowych.
Zobacz także: Znakowanie żywności genetycznie modyfikowanej (GMO)
Do badań laboratoryjnych nie wolno pobierać próbek artykułów spożywczych, które są w znacznym stopniu przetworzone. Mowa tu o takich produktach jak: olej sojowy, olej kukurydziany, izoglukoza kukurydziana, lecytyna sojowa, chipsy, ser tofu, a także różnego rodzaju rodzaju marynaty.
Inspektorzy wybierając materiał do badań, wybierają go wg następujących kryteriów:
– sprawdzając pochodzenie materiału. Szczególną uwagę zwraca się na materiały pochodzące z krajów, które są jednymi z większych producentów GMO. Do krajów tych można zaliczyć: USA, Kanadę, Brazylię, Argentynę, Holandię, Belgię, Danię, Izrael, Austrię, Chiny, Węgry, Słowację, Czechy, Francję, Serbię, Czarnogórę i Jugosławię.
– sprawdzają skład artykułu spożywczego i analizują go pod katem zawartości GMO.
– jeśli produkt wykazuje pewne niezgodności w dokumentacji podczas kontroli, jest to podstawa do poddania go dokładniejszym badaniom na obecność GMO.
– wybierają produkty, które są oznakowane jako te, które nie zawierają domieszek GMO lub nie są modyfikowane genetycznie lub też posiadają na opakowaniu zapis: „NON GMO”, „GMO FREE”, „NON GM”, „IP NON GMO”.
Zobacz także: Producenci nabiału, którzy nie stosują GMO – lista
W jaki sposób bada się nasiona i ziarna na zawartość obecności GMO?
Próbki nasion soi, ziarna kukurydzy, a także ich przetwory pobiera się w liczbie 3 egzemplarzy. 2 z nich przekazuje się do specjalistycznego laboratorium, natomiast 1 egzemplarz – pozostawia się w komórce, w której próbka została pobrana.
Każda pobrana próbka powinna być dokładnie opisana, z której konkretnie partii towaru pochodzi. Pobrany materiał powinien być dobrze zabezpieczony przed ew. zanieczyszczeniem próbki.
Badanie żywności niepakowanej
Wszystkie próbki żywności niepakowanej, a także próbki ziarna i przetworów zbożowych pobiera się wg przyjętych procedur, które są opisane w normach ISO 6644 i ISO 13690.
Zobacz także: Wszystko o GMO - Więcej artykułów
REKLAMA
REKLAMA